در حالت کلی به اطلاعاتی که در قالب فیلم، عکس، نوشته و … پیامی را به مخاطب منتقل می کند، محتوا گفته می شود. کسب و کارهای مختلف با توجه به شرایط و محصولاتی که برای ارائه دارند، سعی می کنند یک محتوای با کیفیت و درخور کاربران خود منتشر کنند که به بهتر دیده شدن خود کمک کنند.

با توجه به وضعیت کشور و مشکل ویروس کرونا، بازاریابی در شبکه های اجتماعی به ویژه اینستاگرام به اوج خود رسیده است و بزرگترین سرمایه “محبوبیت” یک مجموعه در شبکه های اجتماعی شده است.

با استفاده از تولید محتوا در اینستاگرام می توانید مشتریان فعلی خود را حفظ و پایدارتر کنید و مشتریان جدیدی را جذب کنید. محتوا برای کاربر بزرگترین فاکتور است زیرا کاربران از محتوای شما در اینستاگرام استفاده می کنند چیزی یاد می گیرند و یا حتی برای چند لحظه می خندند.

مطالعه بیشتر: شبکه های اجتماعی برای کسب و کار: نحوه استفاده از آن

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام

در معنای لغوی استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام به معنی داشتن یک برنامه ریزی مشخص برای صفحه اینستاگرام است. در واثع تولید محتوا دانستن استراتژی تولید محتوا تنها بخشی از رازهای موفقیت در اینستاگرام است.

کاربران در اینستاگرام به دنبال پیجی هستند که بتوانند مطلب جدیدی از آن یاد بگیرند. بنابراین در اینستاگرام تکرار مکررات جوابگو نیست و پس از مدتی پیج شما فالورهای خود را از دست می دهد. با تولید محتوای عالی و با کیفیت می توانید طرفداران خود را جذب کنید، آن ها حفظ کنید و در نهایت با تبلیغ محصولات خود به کسب و کارتان رونق دهید. چندین نکته کلیدی در زمینه استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام وجود دارد که هر یک را به اختصار برای شما شرح می دهیم.

1.تعیین موضوع محتوا

پیش از آ« که شروع به نوشتن کنید و یک محتوا تولید کنید، در ابتدا باید مشخص کنید که پست های شما در رابطه با چه موضوعی هستند. به دنبال موضوعات به روز و پرطرفدار باشید که مخاطب جذب پست شما شود. به گونه ای که وی را ترغیب کنید که پیج شما را دنبال کند. هشتگ هایی که در ارتباط با موضوع انتخابی شما هستند را لیست کنید. در نظر داشته باشید که هشتگ هایی را انتخاب کنید که تعداد سرچ بالایی دارند.

2.زمان انتشار پست را مشخص کنید.

اینستاگرام برای کاربران بیشتر جنبه ی سرگرمی دارد و بیشتر کاربران صرفا برای گذراندن وقت از آن استفاده می کنند. اما اکثریت مردم در ساعات مشخصی به اینستاگرام خود سر بزنند. همین مسئله سبب شده که کاربران در ساعات مشخصی از روز فعالیت بیشتری در اینستاگرام داشته باشند.

از دیگر عناصر اصلی استراتژی تولید محتوا این است که یک برنامه زمانی برای انتشار پست های خود داشته باشید. یعنی بدانید در کدام روزها و در چه ساعتی پست خود را منتشر کنید که بیشتر بازدید را داشته باشد. برای شناسایی زمان انتشار می توانید از instagram insights استفاده کنید و با استفاده از آن میزان فعالیت کاربران خود را در روزها و ساعت های مشخص مشاهده کنید.

 

3.شناخت مخاطب و مشتری

همانطور که مخاطبین هر کسب و کار و هر صنفی متفاوت است. مخاطبین هر صفحه اینستاگرام نیز فرق دارد. شما باید سلیقه عامه ی مخاطبین خود را بشناسید و بر اساس ویژگی آنها پست بگذارید تا نطر مخاطبین جلب شود. شناخت مخاطبین کمک می کند در ادیت یک تصویر و یا انتخاب یک موزیک برای ویدیو بتوانیم حول محور شخصیتی مخاطب حرکت کنیم.مثلا اگر مخاطبین قشر نوجوان هستند؛ برای انتخاب فیلم مناسب می بایست شمت انیمیشن بروید.

3.افزایش تعامل کابران و مشارکت آن ها

یکی از گزینه هایی که سبب می شود پست شما در قسمت های اول سرچ گوگل قرار بگیرد، مشارکت کاربران با شماست. هنگامی که یک پست لایک و سیو می شود و کامنت های مختلف می گیرد، از نظر اینستاگرام به این معنی است که پست شما طرفدار بیشتری دارد بنابراین آن را به بخش های اول سرچ انتقال می دهد. می توانید پست هایی که در صفحات رقیبان وجود دارد را بررسی کنید تا متوجه شوید چه نوع پست هایی برای مخاطبین شما در صتف خودتان جذاب تر است. از دیگر گزینه هایی که تعامل شما با کاربران را افزایش می دهد این است که سوالات کاربران را در قالب یک ویدیو ضبط کنید و آن را به صورت پست و یا استوری انتشار کنید. این موضوع حس مهم بودن را به کاربر منتقل می کند و او را در حمایت از شما مصمم تر می کند.

 

4.از تایید اجتماعی استفاده کنید

بهترین وسیله برای اینکه یک محصول را بتوانید به کاربان خود معرفی کنید، نشان دادن رضایت کاربران دیگر از محصول است. از مشتریانی که محصولات شما را خریداری کرده اند بخواهید در قالب یک پیام یا ویدیو رضایت خود را از محصول بیان کنند. رضایت مشتریان دیگر، سبب می شود کاربران به پیج شما اعتماد کنند.

 

5.از داستان سرایی استفاده کنید

معمولا کسی حوصله خواندن کپشن را ندارد مگر اینکه یک داستان جذاب را حکایت کند که مخاطب وادار به خواندن شود. شما می توانید برای اینکه مخاطب را زمان بیشتری در پیج خود نگهدارید داستان های متفاوتی را از مشکلات جامعه، از اتفاقات خنده دار و… بیان کنید. همچنین از آن ها بخواهید نظر خود را در قالب کامنت با شما در میان بگذارند.

 

بهترین موضوعات برای تولید محتوا در اینستاگرام

اگر نمی دانید دقیقا از چه محتوایی برای جذب مخاطب استفاده کنید؛ در این بخش چندین ترفند برای جذب مخاطب و به دست آوردن سلیقه مخاطب که توسط شرکت ما گردآوری شده است، برای شما بیان می کنیم.

1.نظرسنجی کنید.

مخاطب علاقه مند است راجب پست و استوری پیجی که دنبال می کند نظر بدهد. شما می توانید با پرسیدن سوال از آن ها کسب و ار اینترنتی خود را بهبود ببخشید. هرچقدر تعامل بالاتر برود و افراد بیشتری در نظرسنجی شما شرکت کنند پیج شما بیشتر دیده می شود و مخاطبین خود را پیدا می کند.

2.نقل قول کنید.

از کسانی که در زمینه کسب و کار اینترنتی موفق بوده اند و بخش عظیمی از مردم آن ها را می شناسند استفاده کنید، می توانید یک بخش از سخنرانی های بیل گیتس را همراه با ترجمه قرار دهید و یا حتی از نمونه های ایرانی مانند دیجی کالا استفاده کنید.

3.ناقص بنویسید…

استفاده از نوشته هایی که جای خالی دارد نیز بسیار حائز اهمیت است. می توانید یک نوشته ناقص را در قالب یک پست منتشر کنید و از مخاطبین بخواهید آن را کامل کنند مثلا اگر برنده عصر جدید می شدم…

از مخاطبین خواهید نظر خود را کامنت کنند و پست شما را برای دوستان خود منشن کنند.

4.عکس یهویی

اگر در اینستاگرام کسب و کار دارید از پشت صحنه عکس بگذارید. مخاطبین مشتاق اند که پشت صحنه ی کار شما را ببینند. مثلا می توانید از نحوه بسته بندی کردن محصولات فیلم بگیرید و به صورت پست منتشر کنید. یک نمونه بارز دیجی کالا است که برای پشت صحنه خود یک پیج جدید ساخته است.

5.استفاده از مناسبت های مختلف

می توانید برای روز مادر، عید نوروز، شب یلدا و … با استفاده از یک پست جذاب و یا یک ویدیو از خودتان برای تبریک عید سبب افزایش فالوور شوید. یکی از گزینه های که فالورین خیلی علاقه مند هستند دیدن فردی است که پست های مورد علاقه آن ها را منتشر می کند. بنابراین گاهی از خودتان برای تبلیغ محصولات استفاده کنید و بدین صورت با مخاطبین در تماس باشید.

6.سوالات چالش و بحث برانگیز

با سوالات چالشی مخاطب را به چالش بکشید و او را وادار کنید علاوه بر نظر دادن از نظر خود در مقابل دیگران دفاع کند. حتی برای نوع ادیت عکسی که میخواهید پست کنید می توانید هر دو عکس را در استوری قرار دهید و از مخاطب بخواهید یکی از آن ها را انتخاب کند.

7.تبادل پست و استوری با هم صنف های خود

از همکاران خود بخواهید یکی از پست های شما را منتشر کنند و در قبال این کار شما نیز یکی از پست های آن ها را منتشر کنید. سعی کنید پستی را انتخاب کنید که سوال برانگیز باشد و مخاطب وادار شود که به پیج شما سربزند.

8.از آینده خبر دهید

اگر محصول جدیدی ارا می خواهید رونمایی کنید یک هفته قبل در قالب پست یا استوری ارائه یک محصول جدید را خبر دهید. می توانید حس کنجکاوی مخاطب را برانگیزید و با بیان ویژگی های محصول جدید و یا رنگ خاص آن، محصول جدید را در ذهن مخاطب هک کنید.

9.پاسخ به سوالات مشتریان

حتما هر ماه یک پست در قالب پاسخ به سوالات مشتریان داشته باشید و از مخاطبین بخواهید سوالات خود را در کامنت از شما بپرسند. تمامی سوالات را با حوصله جواب دهید و نظر آن ها را بپرسید.

10.استفاده از مشتریان

یکی دیگر از ایده های تولید محتوا در اینستاگرام این است که از مشتریانی که محصول شما را خریداری کرده اند بخواهید عکس محصول را برای شما ارسال کنند و شما نیز آن را منتشر کنید. به دلیل اینکه پیج های کلاه برداری در اینستاگرام رو به افزایش است، اعتماد مخاطب به سختی جلب می شود. وقتی مخاطب بداند که شما مشتری های متنوعی دارید اعتماد به شما ساده تر خواهد بود.

11.مسابقه اجرا کنید

از دیگر روش های تولید محتوا در اینستاگرام و جذب مخاطب برگزاری مسابقه است. اگر محصول خاصی را ارائه می دهید حتما جایزه مسابقه را یکی محصولات پرطرفدار خود قرار دهید. در مسابقه از مخاطبین خود بخواهید پیج شما را به دوستان خود معرفی کنند.

12.تولید محتوای آموزشی

از ایده های پرکاربرد برای تولید محتوا در اینستاگرام استفاده از پست های آموزشی است. شما در هر صنفی که فعالیت کنید قطعا حرف هایی برای آموزش در اختیار دارید. مثلا اگر کار شما فروختن لباس در اینستاگرام است می توانید راجب ست کردن لباس، جنس انواع پارچه ها و … پستی منتشر کنید و یک مطلب آموزنده برای مخاطب در نظر بگیرید. و یا اینکه می توانید یکی از لباس های پر فروش خود را انتخاب کرده از نمای نزدیک از آن فیلم بگیرید و راجب ویژگی های لباس صحبت کنید.

13.عکس با افراد معروف

یکی از کارهایی که برای تولید محتوا در اینستاگرام جدیدا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از افراد معروف است. یک سالن آرایشی در تهران هر ماه با دعوت از یک بازیگر و انتشار یک عکس از او در محیط کاری خود نشان می دهد که کسب و کار وی مورد پسند افراد معروف است.

 

هزینه تولید محتوا در اینستاگرام

هزینه تولید محتوا در اینستاگرام به عوامل مختلفی بستگی دارد  که در ادامه به اختصار شرح می دهیم.

نوع محتوای تولیدی

اولین گزینه ای که تاثیر مستقیم بر روی هزینه تولید محتوا در اینستاگرام دارد این است که محتوای ما دقیقا چیست؟ محتوا  می تواند به صورت یک فیلم یا عکس و یا حتی یک فایل صوتی باشد. می تواند یک متن تبلیغاتی بر اساس کسب و کار شما باشد.

معمولا نوشتن یک متن مناسب برای تبلیغات نیاز به یک فرد  و یا یک تیم منحصر به فرد و خبره در این کار دارد. مانند تبلیغات تلویزیونی که می بایست از جملات کوتاه و پربار برای ارائه محصول استفاده کرد. در ایسنتاگرام نیز باید با جملات کوتاه مخاطب را جذب خود کرد.

محل انتشار محتوا

در اینستاگرام یک محتوا را می توان به دو صورت پست و یا استور یمنتشر کرد. پست ماندگار است و پس از ماه ها نیز مخاطبین می توانند پست شما را داشته باشند ولی استوری تنها 24 ساعت ماندگار است و هزینه انتشار آن به مراتب کمتر از پست است.

برای اطلاع از تعرفه تولید محتوا در اینستاگرام همکاران ما در خدمت شما هستند. شما می توانید با هر یک از شماره های درج شده در انتهای مقاله با مهندسین تارینوتک تماس حاصل نمایید.

 

برنامه های تولید محتوا در اینستاگرام

برای تولید محتوای جذاب در اینستاگرام مانند فیلم و یا عکسی که برای مخاطب تازگی داشته باشد برنامه های متنوعی در نر گرفته شده است. از جمله آن ها می توان VSCO را نام برد که یکی از پرطرفدار ترین برنامه ها برای تولید محتواست.

امتیاز این برنامه در Google play 4.2 و در App store 4.3  است.

Avatan Photo Editor نیز یک برنامه برای ادیت عکس است که با در اختیار داشتن افکت ها و فیلترهای مختلف توانسته مخاطبین زیادی را به سمت خود جلب کند.

امتیاز این برنامه در Google play: 2.6  و در App store: 4.7 است.

Snapseed یکی از برنامه هایی است که می توان در قالب RAW نیز فایل را سیو کرد به همین دلیل بخشی از مخاطبین تریح می دهند این برنامه را برای ادیت عکس داشته باشند.

امتیاز این برنامه در Google play: 4.5  و در App store: 3.8 است.

کمتر کسی است که کلمه Adobe به گوشش نخورده باشد. Adobe Lightroom یکی از محصولات این شرکت برای ویرایش عکس  می باشد که در اختیار عکاسان حرفه ای قرار گرفته است. در این برنامه می توانید ادیت دیگر کاربران را هم ببینید و از آن ها نیز ایده بگیرید.

امتیاز این برنامه در Google play: 4.3 و در App store: 4.8 است.

App for type یک برنامه تایپوگرافی برای ادیت متن مورد نظرتان با بیش از 60 نوع فونت است که می توانید با استفاده از آن جلوه ی دیگری به متن و نوشته خود بدهید.

امتیاز این برنامه در Google play: 2.7  و در App store: 4.5 است.

 

کسب درآمد از تولید محتوا در اینستاگرام

با توجه به رواج اینستاگرام در کشور، امروزه تقریبا در هر خانه 2 نفر از اینستاگرام استفاده می کند. کسب درآمد از اینستاگرام به یک شغل تبدیل شده است که بسیاری از افراد از آن امرار معاش می کنند.

یکی از راه های کسب درآمد از طریق اینستاگرام راه اندازی صفحه تجاری است شما می توانید محتوایی تولید کنید که بتوانید یک دردی از مخاطب دوا کند و به واسطه رفع نیاز خود جذب شما شود.

از دیگر روش ها مشاوره است. اگر در زمینه مشاوره صاحب سبک هستید می توانید در این زمینه در اینستاگرام فعالیت کنید. با هر ساعت مشاوره و کمک به مخاطب خود مبلغی را دریافت کنید.

علاوه بر این بسیاری روش های دیگر وجود دارد که شما می توانید از طریق اینستاگرام کسب درامد کنید اما همه  وابسته این موضوع است که شما به تعداد کافی فالوور و مخاطب داشته باشید. همانطور که می دانید جذب فالوور در ابتدای کار نیازمند صبر و حوصله و داشتن دانش کافی برای قرار دادن پست های متنوع است.