تحول دیجیتال پیشرفتی است که کسب‌وکارها سال‌ها از آن آگاه بوده‌اند. از زمانی که رایانه‌ها راه خود را به دفاتر راه‌اندازی کردند، شرکت‌ها اولین کسانی بودند که از مزیت اصلی فناوری دیجیتال قدردانی کردند: سرعت.

اما در قرن بیست و یکم، مزایای تحول دیجیتال خیره کننده است. سرعت دیگر تنها مزیت نیست، زیرا همه چیز از تعامل تا دسترسی تحت تأثیر راحتی، قدرت و تطبیق پذیری فناوری دیجیتال است.

با پیشرفت فناوری‌ها با سرعتی باورنکردنی، تحول دیجیتال، کسب‌وکارها را به جلو سوق می‌دهد. این نیروی کار با دانش و استعداد دیجیتال خواهد بود که باعث موفقیت می شود و از این پیشرفت ها برای به دست آوردن مزیت رقابتی بهره برداری می کند.

در این مقاله، آنچه را که کسب‌وکارها باید انجام دهند و مهارت‌های تحول دیجیتال مورد نیاز برای بهبود عملکرد، تعامل با مشتری و سود را بررسی می‌کنیم.

مطالعه بیشتر: 5 چیزی که از توسعه دهنده بودن متنفرم 

1. سواد دیجیتال

این باید ناگفته نماند، اما کسب و کارها هرگز نباید اصول دیجیتال را بدیهی بدانند.

مطالعه اخیر با عنوان «چشم انداز جدید سواد دیجیتال: چگونه مهارت های دیجیتال ناهموار کارگران بر تحرک اقتصادی و رقابت تجاری تأثیر می گذارد، و سیاست گذاران چه کاری می توانند در مورد آن انجام دهند» نشان داد که از هر 3 کارگر در ایالات متحده 1 نفر فاقد مهارت های دیجیتالی اساسی است. به طور خاص، 13 درصد هیچ مهارت دیجیتالی ندارند و 18 درصد مهارت های بسیار محدودی دارند.

با در نظر گرفتن این موضوع، تصور اینکه برخی از کارمندان بالقوه سواد دیجیتالی ندارند، کار سختی نیست. بیشتر مردم ممکن است با استفاده از رسانه های اجتماعی برای پست های اولیه آشنا باشند، اما بسیاری ممکن است ندانند که چگونه کارهای پیشرفته ای را در این کانال ها انجام دهند، مانند ایجاد یک تبلیغ پولی یا تجزیه و تحلیل عملکرد.

کسب و کار شما همچنین به افرادی نیاز دارد که بتوانند از ابزارهای آنلاین مانند مرکز ارتباطات تجاری، Slack یا پلتفرم کنفرانس ویدیویی، زوم یا برنامه های تولید محتوا مانند Photoshop یا Illustrator یا نرم افزارهای تحلیلی مانند Google Analytics استفاده کنند. عاقلانه نیست که همه افراد شرکت شما می توانند به جای یکدیگر از این برنامه ها با مشکل کم یا بدون مشکل استفاده کنند.

همیشه نرم افزارها، الگوریتم ها، زبان های محاسباتی، استانداردهای آنلاین و پروتکل های جدیدی در حال توسعه هستند. اطمینان حاصل کنید که کارکنان شما در رأس روندهای بعدی بازاریابی دیجیتال هستند تا بدانند چه چیزی را باید تحت نظر داشته باشند.

کسب و کار شما همچنین باید راه هایی برای پاداش و ارتقای پیشرفت های سواد دیجیتال در شرکت شما بیابد. این می تواند به سادگی ارائه دوره های کوتاه مدت در زمینه هایی مانند بازاریابی دیجیتال باشد که در پایان به کارمندان گواهینامه حرفه ای می دهد. نادیده گرفتن فناوری می تواند منجر به عقب ماندن و بی ربط بودن در یک محیط تجاری رقابتی شود.

2. داده ها و امنیت دیجیتال

طبق گزارش سالانه The Identity Theft Resource Center، نقض اطلاعات در سال گذشته 68 درصد در سال گذشته افزایش یافت که بالاترین رکورد ثبت شده است. این افزایش به دلیل حملات سایبری پرمخاطب است که همه چیز را از بزرگترین خطوط لوله نفت آمریکا گرفته تا شرکت هایی مانند T-Mobile هدف قرار داده و اطلاعات شخصی میلیون ها مشتری را به خطر می اندازد. در حالی که امنیت فیزیکی یک کار ساده برای “سخت کردن” یک مرکز با دوربین های امنیتی، قفل های خوب و، البته، نگهبانان است. اما چگونه از داده های خود یا مهمتر از آن از داده های مشتری محافظت می کنید؟

آیا می‌دانید اگر اطلاعات شما توقیف شد و قربانی تهدید گروگان‌گیری اطلاعات شدید، چه کاری باید انجام دهید؟ آیا می دانید که آیا افراد به سیستم شما نفوذ کرده اند و فعالیت شما را زیر نظر دارند یا حتی مطالب تحقیقاتی حساس یا داده های خصوصی را کپی می کنند؟

امنیت سایبری یا انعطاف‌پذیری سایبری یک نگرانی بزرگ برای سازمان‌ها در سراسر جهان است. این نیاز به مهارت فنی، استعداد تخصصی، اولویت بندی در برنامه های تجاری و رهبری قوی برای پیش بینی حملات دریافتی و آماده سازی دفاعی برای مقابله با آنها دارد.

برای صنایعی که داده های حساس یا اطلاعات مشتری مانند مراقبت های بهداشتی و خدمات مالی را مدیریت می کنند، این یک اولویت است. همیشه مطمئن شوید که شخصی در کسب و کار شما متوجه امنیت دیجیتال است و مسئولیت آن را بر عهده دارد، در غیر این صورت این خطر را دارید که مشتریان و کسب و کار خود را در معرض نقض شدید داده ها و سرقت قرار دهید. کسب و کار شما اطلاعات زیادی را به صورت آنلاین یا در پایگاه های داده دیجیتال ذخیره می کند و برای اطمینان از اعتماد مشتری و حفظ شهرت و آینده کسب و کار خود باید از این داده ها محافظت کنید.

مطالعه بیشتر: بازاریابان دیجیتال چه مشاغلی می توانند در Metaverse داشته باشند؟

3. بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال یک مهارت مهم در هر کسب و کار مدرن است. در حالی که ما هنوز در دنیایی زندگی می کنیم که به رسانه های سنتی مانند بیلبوردها، نمایشگرهای کنار ساختمان ها، تبلیغات رادیویی و تبلیغات تلویزیونی پاسخ می دهد، دنیای دیجیتالی نیز برای مقابله داریم.

در این جامعه مدرن، ما به همان اندازه با رسانه های اجتماعی و محتوای دیجیتال در تلفن و رایانه های رومیزی یا لپ تاپ خود درگیر هستیم که با مواد در دنیای واقعی. بر اساس داده های Statista، تعداد کاربران رسانه های اجتماعی در سراسر جهان تا سال 2025 به 4.4 میلیارد خواهد رسید. این تعداد زیادی از افراد فعال در سراسر شبکه های اجتماعی برای تعامل و تبدیل هستند که نیاز به مهارت های مناسب داخلی دارد.

بخش‌های بازاریابی اکنون باید مایل باشند که امکانات تعاملی و تحلیلی را که از استفاده از رسانه‌های دیجیتال برای اطلاع‌رسانی و تعامل با بازار ناشی می‌شود، کشف کنند. دگرگونی دیجیتال تجربه یک طرفه و منفعلانه ای را که قبلاً بازاریابی برای مخاطبان بود، بازسازی کرده است.

بازاریابان هوشمند دیجیتالی که می توانند سطح تعامل ارائه شده توسط بازاریابی دیجیتال را درک کرده و از آن بهره برداری کنند، بهترین شانس برای تأثیرگذاری بر مصرف کنندگان را دارند. قالب ها و کانال های دیجیتال موثر عبارتند از:

 • رسانه های اجتماعی
 • پست الکترونیک
 • SEO و SEM (دریابید که چگونه می توانید SEO و SEM با یکدیگر برای تأثیرگذاری عالی کار کنند)
 • وب سایت ها
 • جستجوی پولی
 • نمایش تبلیغات
 • اینفلوئنسر مارکتینگ
 • افیلیت مارکتینگ (بازاریابی وابسته را به عنوان یک جریان درآمد جدید در نظر بگیرید)

بازاریابی دیجیتال یک جزء اساسی از مجموعه مهارت های تحول دیجیتال است، بنابراین مطمئن شوید که کسب و کار شما برای استخدام یا ارتقای مهارت نیروی کار خود در این زمینه وقت صرف می کند.

4. تجزیه و تحلیل داده ها

همانطور که ضرب المثل قدیمی می گوید، “دانش قدرت است” و یکی از بزرگترین هدایایی که فناوری دیجیتال برای تجارت به ارمغان می آورد، حجم عظیمی از داده های عملی است. اما این تنها در صورتی است که کسب و کار شما بتواند آن داده ها را برای بینش بهتر بشناسد و از آن استفاده کند.

به هر حال، اگر سازمان شما مطمئن نباشد که جمعیت هدف شما چه کسی است یا از کجا خرید می‌کند یا دستگاه‌هایی که برای تحقیق و جست‌وجو استفاده می‌شوند، چگونه می‌دانید که بازاریابی و دلارهای خلاقانه خود را به کجا هدایت کنید؟ اگر تیم‌های شما نتوانند ابزارهای تجزیه و تحلیل را پیدا کنند یا داده‌های خروجی خود را نخوانند، چگونه کسب‌وکار شما متوجه می‌شود که کمپین شما ارزش سرمایه‌گذاری را دارد؟

داده‌ها می‌توانند ابزار ارزشمندی برای کمک به کسب‌وکارها در شناسایی نقاط ضعف یا بهره‌برداری از نقاط قوت باشند، اما تنها در صورتی که یک شرکت دارای پرسنل با مهارت‌هایی برای یافتن نرم‌افزار، تفسیر داده‌ها و فرمول‌بندی بینش مفید برای اقدام باشد. هر کسب‌وکاری باید از طریق فعالیت‌های معمولی برای مشاهده حجم وسیعی از داده‌های موجود از سوی مشتریان و مشتریان، و همچنین در داخل، باز باشد.

این امر به ویژه مهم است زیرا Google کوکی های شخص ثالث را در سال 2023 حذف می کند و شرکت ها باید به دنبال راه های دیگری برای جمع آوری داده های مشتری باشند. داده‌های شخص اول و داده‌های شخص صفر راه‌های مؤثری برای دسترسی به داده‌هایی ارائه می‌دهند که منحصر به کسب‌وکارشان است و با رضایت داده می‌شود.

کسب‌وکارها از تخصص کارمندانی که می‌توانند داده‌های حیاتی را تجزیه و تحلیل کنند، نتیجه‌گیری‌های معناداری بگیرند و از طریق سیاست‌ها و استراتژی‌های جدید آن داده‌ها را عملی کنند، سود خواهند برد. داده ها و تجزیه و تحلیل وب ممکن است به عنوان یک کار پر زرق و برق دیده نشود، اما برای مجموعه مهارت های تحول دیجیتال هر سازمانی ارزشمند است.

مطالعه بیشتر: نحوه انتخاب آژانس دیجیتال مارکتینگ

5. متاورس

زمانی که مارک زاکربرگ تغییر نام فیسبوک به متا را اعلام کرد، آگاهی عمومی از متاورس منفجر شد. اما متاورژن چیست؟

به بیان ساده، شبکه ای از جهان های سه بعدی است که در آن افراد می توانند به طور غوطه وری با هم تعامل داشته باشند. این معمولاً به این معنی است که استفاده از هدست های مجازی و بازی هایی مانند Minecraft و Roblox از قبل در این دامنه وجود دارد. قرار است به بازار جدیدی برای فروش، خرید و تولید محصولات در پلتفرم‌های دیجیتال تبدیل شود و تحقیقات شرکت فناوری Wildbytes تخمین می‌زند که در پنج سال آینده، 70 درصد از برندهای بزرگ در آنجا حضور خواهند داشت.

برای کسب‌وکارها، متاورس فرصتی برای تعامل متفاوت با مشتریان فراهم می‌کند و محصولات دیجیتال، آواتارها و واقعیت مجازی را مهم‌تر می‌کند. این امر مستلزم مهارت های تخصصی در هوش مصنوعی و انطباق استراتژی بازاریابی و فروش شما است که فراتر از رسانه های اجتماعی و تبلیغات پولی باشد.

اینکه چگونه فناوری و پلتفرم گسترش می‌یابد هنوز مورد بحث است، اما با وجود مارک‌هایی مانند نایک و گوچی فعال در این فضا، کارمندان شما به مهارت‌هایی نیاز دارند تا از این واقعیت فراجهانی جدید حداکثر استفاده را ببرند.

6. DevOps

یک مجموعه مهارت یا فلسفه شرکتی که در ده سال گذشته مورد توجه قرار گرفته است DevOps یا توسعه نرم افزار است که به جای انزوا، بر همکاری متمرکز است.

این ترکیبی از توسعه و عملیات است. به طور سنتی در توسعه نرم افزار، افرادی که مسئولیت ایجاد نرم افزار را بر عهده داشتند، کدنویسان و برنامه نویسان، از نظر عملکردی از بقیه شرکت جدا بودند.

مردم ایده هایی را برای کاری که می خواستند نرم افزار انجام دهد، ارائه کردند، بدون اینکه ایده ای از امکان پذیر بودن یا نبودن آن نداشتند. کار اجرای آن چشم انداز بر عهده تیم کدنویسی بود، بدون اینکه تعامل واقعی بین تیم عملیات و کادر فنی وجود داشته باشد.

DevOps به مجموعه مهارت‌هایی از همکاری نیاز دارد تا کل تیم بتوانند با هم کار کنند تا نرم‌افزاری را طراحی کنند که به یک شرکت کمک می‌کند تا به طور مؤثر عمل کند. به عبارت دیگر، بازاریابی، مفهوم و برنامه‌نویسی دیگر مناطق مجزا نیستند.

آنها برای درک اینکه چگونه هر بخش می تواند دیگری را بالا ببرد، به جای استفاده از آنها به عنوان پله های رقابتی برای درو کردن پاداش های مدیریتی در بخش های خود، روی کار با یکدیگر سرمایه گذاری می کنند.

7. مدیریت تحرک سازمانی

همانطور که کسب و کارها توسط فناوری و فرآیندهای دیجیتال دگرگون می شوند، تحت تأثیر ذخیره سازی و دسترسی به اطلاعات و همچنین مدیریت منابع انسانی قرار می گیرند. این امر به‌ویژه از زمان شیوع بیماری همه‌گیر صادق بود، زیرا دفاتر بسته شدند و کسب‌وکارها نیاز داشتند تا از فناوری‌های دیجیتال (دراپ باکس یا واتس‌اپ و غیره) منبع و تکیه کنند تا در ارتباط باقی بمانند و به طور مؤثر کار کنند.

بنابراین، زمانی که می‌توانید به ترکیبی از اتوماسیون یا ربات‌های چت برای پشتیبانی از مشتریان سطح پایین و یک تیم راه دور برای پشتیبانی فنی باقی‌مانده در سطح انسانی تکیه کنید، آیا نیاز به باز کردن یک مرکز تماس دارید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر، “راهنمای چت ربات” ما را بررسی کنید.

ما اکنون در عصری زندگی می کنیم که کار از راه دور و همکاری با فروشندگان، مشتریان و شرکای جدید دیگر نیازی به حضور در همان شهر یا حتی کشور ندارد. برای دستیابی به کارآمدترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌حل‌ها، کسب‌وکارها اکنون باید خارج از ابزارهای معمولی مانند امکانات فیزیکی و کارکنان تمام وقت فکر کنند.

کسب و کارها به رهبرانی نیاز دارند که بتوانند راه حل های دیجیتالی را بیابند و مدیریت کنند. به عنوان مثال، شرکت شما ممکن است از ذخیره فایل‌ها در یک سیستم ابری ترکیبی برای امنیت، یا پیاده‌سازی ابزاری که مدیران منابع انسانی یا تیم می‌توانند از آن برای افزایش تعامل کارکنان استفاده کنند، سود ببرد. درک درستی از راه حل های دیجیتالی ایجاد کنید که می تواند ارتباطات و کارایی را در شرکت شما بهبود بخشد.

8. هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و رباتیک

اتوماسیون برای یک تجارت حیاتی است زیرا به کاهش زمان، تلاش و هزینه و کاهش احتمال خطاهای انسانی و دستی کمک می کند. این به شرکت شما زمان بیشتری برای تمرکز بر اهداف کلیدی و نتایج تجاری می دهد. و اتوماسیون بر صنایع تأثیر می گذارد.

 • تولید – رباتیک و عملیات از راه دور می تواند به افزایش تولید و کاهش نیروی کار کمک کند
 • خرده‌فروشی – پایانه‌های خودخروجی، روبات‌های خود اسکن، بررسی موجودی و تخلیه پشتی را می‌توان خودکار کرد تا کارکنان بتوانند روی کارهای دیگر تمرکز کنند.
 • خدمات مشتری – شرکت ها اکنون می توانند از طریق پلتفرم هایی مانند واتس اپ با استفاده از ربات ها و درخواست های مسیر به بخش مربوطه به مشتریان پاسخ دهند.
 • مدیریت – اغلب با کارهای تکراری گرفتار می شود، از ابر می توان برای ذخیره سازی استفاده کرد، در حالی که نرم افزار می تواند فاکتور ایجاد کند، ایمیل ارسال کند و قرار ملاقات ها را برنامه ریزی کند.
 • خودرو – در حالی که اتوماسیون در این صنعت رایج است، می توان از پرینت سه بعدی برای ساخت قطعات استفاده کرد، ربات های مشارکتی توسط BMW استفاده می شود و وسایل نقلیه خودران در حال حاضر واقعیت دارند.

همه اینها توسط هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشینی (ML) و اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA) ممکن شده است. درک فرآیندهای پشت هر یک یا حتی شناسایی راه هایی که اتوماسیون می تواند عملکرد شرکت شما را بهبود بخشد، مکان بسیار خوبی برای شروع است.

کسب‌وکارها باید بر پرورش مهارت‌های توسعه نرم‌افزارهای هوش مصنوعی، ML و RPA تمرکز کنند، کارکنانی را به دست آورند که می‌توانند یا با شرکت‌هایی که در این بخش به سرعت در حال رشد دنیای تجارت تخصص دارند، شریک شوند.

9. بلاک چین

ارزهای دیجیتال در دنیای تجاری اهمیت بیشتری پیدا می کنند. افزایش اخیر توکن‌های غیرقابل تعویض به‌عنوان ارز (بر اساس فناوری بلاک چین) برای دارایی‌های دیجیتال باعث فروش آثار هنری «ادغام» به قیمت نزدیک به ۹۲ میلیون دلار شد. و برندها با استفاده از پلتفرم‌های فناوری برای ایجاد دارایی‌هایی که می‌توانند به صورت آنلاین یا در دنیای مجازی فروخته شوند، به این روند NFT می‌روند.

اما بلاک چین فقط مربوط به NFT ها نیست، این فناوری در صنایعی مانند مراقبت های بهداشتی، بانکداری، املاک و مستغلات و بیمه استفاده می شود. این بخش‌ها از بلاک چین استفاده می‌کنند، زیرا به تأیید و ردیابی تراکنش‌های چند مرحله‌ای کمک می‌کند، شفافیت را افزایش می‌دهد و امنیت را تضمین می‌کند. همچنین هزینه های انطباق را کاهش می دهد و انتقال داده ها را سرعت می بخشد.

این امر باعث تقاضا برای متخصصان ماهر در این زمینه شده است – معماران بلاک چین، مهندسان نرم افزار بلاک چین و توسعه دهندگان بلاک چین. این روش کار سازمان ها را تغییر می دهد و ممکن است برای کسب و کار شما، به ویژه در مورد امنیت و انتقال داده، مفید باشد.

وبلاگ ما را بخوانید تا درباره اینکه چگونه برندهای پیشرو در سفرهای تحول دیجیتال خود پیمایش می کنند بیشتر بدانید.

تحول دیجیتال کسب و کار خود را هدایت کنید

ما می دانیم که تجهیز نیروی کار شما به دانش دیجیتال و ابزارهای مورد نیاز آنها می تواند یک چالش باشد. دوره‌های تحول دیجیتال سفارشی ما، کل نیروی کار شما را ارتقا می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که کسب‌وکار شما می‌تواند در عصر دیجیتال امروزی رقابت کند و پیشرفت کند. امروز بروشور شرکتی ما را دانلود کنید تا ببینید چگونه متخصصان تحول دیجیتال ما می توانند به کسب و کار شما کمک کنند.