گوگل روز چهارشنبه در کنفرانس I/O 2022 خود اعلام کرد که قصد دارد بالاخره Matter، استاندارد صنعت خانه هوشمند جدید اما با تاخیر خود را در اواخر امسال راه اندازی کند و توضیح داده است که چگونه در اکوسیستم های خانگی کار خواهد کرد.

Matter که با همکاری اپل، آمازون و Zigbee Alliance در میان دیگران توسعه یافته است، به کاربران امکان می‌دهد همه دستگاه‌های فعال را به Google Home متصل کرده و آنها را به صورت محلی و از راه دور با برنامه Google Home کنترل کنند، از جمله کنترل‌های خانه هوشمند در اندروید و Google Assistant.

کنترل‌کننده‌های ماده شامل بلندگوی اصلی Google Home، Google Mini، Nest Mini، Nest Hub، Nest Hub Max، Nest Audio و Nest Wifi خواهند بود. دستگاه‌ها با استفاده از جفت سریع متصل می‌شوند و دارای چندین سیستم کنترل صوتی سازگار و پروتکل‌های شبکه از جمله Alexa، Google Assistant و Siri و همچنین Thread خواهند بود.

در حالی که ویژگی Fast Pair قبلا برای هدفون و تجهیزات صوتی مورد استفاده قرار می گرفت، گوگل اعلام کرد که به زودی می تواند لامپ ها و دوشاخه های هوشمند را با دستگاه های Android و Nest همگام کند.

گفت: “با Matter، نیازی به ساخت چندین نسخه از یک دستگاه خانه هوشمند برای کار در اکوسیستم های مختلف نیست. شما فقط باید یک بار بسازید، و آن دستگاه بلافاصله با Google Home و سایر برندهای خانه هوشمند کار می کند.”

“این بدان معنی است که شما می توانید زمان کمتری را برای ایجاد چندین مسیر اتصال و زمان بیشتری برای نوآوری و ارائه دستگاه ها و ویژگی ها صرف کنید.”

نهایی شدن Matter به آرامی انجام نشده است، زیرا استاندارد در اوایل سال جاری پس از اینکه در ابتدا برای انتشار در سال 2020 برنامه ریزی شده بود، دوباره به تعویق افتاد. دلیل این تاخیر توسط اتحادیه استانداردهای اتصال به تفصیل بیان شد، که ادعا کرد برای توسعه کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) مورد نیاز سایر شرکت‌ها برای ادغام با این پلتفرم، به زمان بیشتری نیاز دارد.

ما می دانیم که تغییر در برنامه، حتی یک تغییر کوچک، می تواند برای همه افرادی که مشتاقانه منتظر راه اندازی Matter هستند، مختل کننده یا ناامید کننده باشد… برای توانایی تخریب باغ های دیواری در اینترنت اشیا، تسریع رشد و بهبود تجربیات برای مشتریان و مصرف کنندگان، ما مطمئن هستیم که چند ماه دیگر ارزش انتظار را دارد.» CSA در آن زمان نوشت.

با این حال، گوگل اعلام کرد که کنسول توسعه دهنده Home را در 30 ژوئن منتشر خواهد کرد که شامل دو SDK جدید برای کمک به توسعه دهندگان در ساخت دستگاه ها و برنامه های Matter است.

این شرکت ادعا می‌کند که SDK‌ها خوشه‌های اطلاعاتی را معرفی می‌کنند که اطلاعات گوگل – مانند روال‌های خانه و خارج از خانه – را با توسعه‌دهندگانی که “الزامات امنیتی و حریم خصوصی خاصی را برآورده می‌کنند” به اشتراک می‌گذارند.

در همین حال، گوگل همچنین اعلام کرد که با CSIRO استرالیا و جامعه علم داده Kaggle برای توسعه یک راه حل یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل تصاویر زیر آب برای کمک به محافظت از دیواره مرجانی بزرگ همکاری کرده است.