به تمام کارهایی که در طول روز انجام می دهید فکر کنید!

از صبح که بیدار می شوید تا شب که دوباره به رختخواب برگردید چقدر با تکنولوژی در ارتباط هستید؟ درست است، خیلی زیاد! مثلا از همان آلارمی که شما را بیدار میکند گرفته تا اسنپی که با آن به سر و کار میروید و اینترنتی که جواب سوالات خودتان را در آن جستجو می کنید، همه و همه به تکنولوژی مربوط می شوند.

اما تا حالا شده فکر کنید که پشت تمام این تکنولوژی ها که زندگی ما را به خودشان وابسته کرده اند، چه چیزی نهفته است و چگونه کار می کنند؟

باور کنید یا نه هر کدام از این وب سایت ها، برنامه ها و بازی هایی که در چند ثانیه آنها را باز می کنید و کارتان را پیش می برید، نتیجه ی ساعت ها کار برنامه نویسی هستند!

برنامه نویسی یک مسیر شغلی فوق العاده، با پتانسیل و تنوع بالا دارد، به خصوص در عرض چند سال گذشته که زندگی همه ی ما بیش از پیش درگیر تکنولوژی شده است.

طبق آمارهای رسمی، این حرفه در سال های بین 2018 تا 2028 رشد 13 درصدی خواهد داشت! چیزی بیش از 2 برابر میانگین نرخ رشد مورد انتظار برای سایر مشاغل!

علاوه بر رشد قابل توجه این حرفه طی سال های آینده، برنامه نویسان جزو رضایت مندترین افراد نسبت به شغل خودشان هستند، چه از نظر کاری که انجام می دهند و چه از نظر درآمدی! مقدار میانگین رضایت شغلی برنامه نویسی، 4.5 از 5 است!

یکی از دلایلی هم که باعث می شود برنامه نویسان به شغل خود افتخار کنند و از آن رضایت داشته باشند آن است که آنها تا حدی مسئول شکل دادن به ساختارهایی هستند که در دنیای مدرن برای برقراری ارتباط و تعامل با جوامع، به کار برده می شود.

در این رابطه جو یونگ (Jo Jung)،  کارشناس طراحی وب، می گوید:

“همانطور که سبک معماری یک ساختمان نشان دهنده جامعه ای است که از آن بیرون آمده است، تکامل در طراحی وب هم منعکس کننده ی مد، باورها و فناوری های در حال تغییر آن زمان و مکان است”

شاید شما هم دوست داشته باشید در این “معماری دیجیتال” نقشی داشته باشید و این سوال برایتان پیش آمده باشد که چگونه برنامه نویس شویم؟ در ادامه ی این مقاله به جواب این سوال خواهید رسید و با هم مراحل لازم برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس را بررسی می کنیم.

  • از همان ابتدا تصمیم بگیرید که به کدام صنعت و حوزه کاری علاقه دارید

وقتی دارید به این سوال فکر می کنید که چگونه برنامه نویس شوم، باید اول از همه مسیر شغلی کلی خودتان را مشخص کنید. به این فکر کنید که چرا می خواهید برنامه نویس شوید؟ چه کاری را دوست دارید و در آینده دلتان می خواهد در چه زمینه ای مشغول به کار شوید؟

درحالی که خیلی از مردم تصور می کنند که برنامه نویسی صرفا مربوط به حوزه ی تکنولوژی است، صنایع زیاد و متنوعی هستند که به برنامه نویسان احتیاج دارند و شما به عنوان یک برنامه نویس می توانید در آنها شروع به فعالیت کنید. یک برنامه نویس با استعداد، در زمینه های مختلفی از هوش مصنوعی گرفته تا خدمات اجتماعی، خدمات مالی و یا حتی کشاورزی می تواند مشغول به کار شود. این کاملا بستگی به سلیقه و علاقه ی شما دارد.

پس همانطور که دیدیم تنوع کاری برای برنامه نویسان مشتاق بسیار بالا است و شما باید قبل از شروع یادگیری برنامه نویسی حتما شاخه ی فعالیت خودتان را مشخص کنید. چون هر کدام از این صنایع و شاخه ها نیاز به تخصص ها و یا حتی زبان های برنامه نویسی متفاوتی دارند که شما باید از ابتدای یادگیری آن را بدانید و برای خودتان مشخص کنید. این باعث می شود که به جای از این شاخه به آن شاخه پریدن و یادگیری چیزهای اضافی، تمرکز خودتان را روی موارد مهم بگذارید و در زمان کوتاهتری به نتیجه برسید.

  • زبان های برنامه نویسی مورد نیازتان را بشناسید

همانطور که گفتیم برای کار کردن در هر یک از صنایع باید زبان های برنامه نویسی مناسب آن را یاد بگیرید. مثلا اگر می خواهید در زمینه ی هوش مصنوعی شروع به کار کنید بهتر است زبان برنامه نویسی پایتون را به خوبی یاد بگیرید.

خوب است که برای رسیدن به جواب این سوال که چه زبان هایی باید یاد بگیرم، از خودتان بپرسید که می خواهم برنامه نویس فرانت اند (front end) بشوم یا برنامه نویس بک اند (back end) ؟ چون درست است که این دو با هم اشتراکاتی دارند، اما هر یک از آنها نیاز به تمرکز روی موضوعات متفاوتی دارند.

برنامه نویسان فرانت اند با بخشی از یک وب سایت سر و کار دارند که کاربران آن را می بینند و با آن سروکار دارند، اما برنامه نویسان بک اند برعکس آنها، با مواردی که در پشت پرده اتفاق می افتد کار دارند.

پس همانطور که گفتیم قبل از هر چیزی مشخص کنید که در چه زمینه ای می خواهید فعالیت کنید، تا بتوانید در رابطه با زبان برنامه نویسی ای که باید آموزش ببینید درست تصمیم بگیرید. پس از آن باید اولویت بندی کنید که کدام یک از زبان های برنامه نویسی مهم تر هستند و از آنها آموزش خودتان را شروع کنید.

  • روش آموزش خود را انتخاب و یادگیری را شروع کنید

راه های زیادی برای برنامه نویسان مشتاق وجود دارد تا بتوانند مهارت های لازم برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای را به دست آورند. راه هایی مثل ثبت نام در دانشگاه، دوره های آموزشی آنلاین، بوت کمپ های برنامه نویسی مثل بوت کمپ برنامه نویسی مپصا اچ آر و ویدئوهای آموزشی موجود در اینترنت.

روشی که انتخاب می کنید بستگی به موقعیت و هدف شما دارد. اینکه چقدر می خواهید زمان بگذارید، چقدر می خواهید هزینه کنید و … روی انتخاب شما تاثیر می گذارد. هر یک از این روش ها ویژگی های مثبت و منفی مخصوص به خود را دارند که در ادامه و با خواندن ویژگی های هر یک، می توانید بهترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید.

  • بوت کمپ های برنامه نویسی

بوت کمپ های برنامه نویسی، دوره های کوتاه مدتی هستند که در آن آموزش برنامه نویسی میبینید، روی پروژه های واقعی کار می کنید و در اکثر موارد پس از اتمام دوره به شرکتها معرفی می شوید تا استخدام شوید.

بوت کمپ برنامه نویسی یکی از بهترین راه های آموزش برنامه نویسی است، چرا که در وقت شما صرفه جویی می شود و استخدامتان هم تضمین خواهد شد.

  • دانشگاه

ثبت نام در رشته هایی مثل فناوری اطلاعات یا همان IT یکی از راه های انتخابی و مرسوم برای ورود به حوزه ی کار برنامه نویسی است. در دوره های دانشگاهی، شما علم وسیع تری نسبت به این حوزه پیدا میکنید و زمان خیلی زیادی را باید صرف آموزش کنید. برعکس بوت کمپ ها که شما فقط موارد ضروری و مورد نیازتان را در مدت زمان کوتاهی و به صورت هدفمند آموزش میبینید.

  • ویدئوهای آموزشی اینترنتی

ویدئوهای آموزشی موجود در اینترنت مثل ویدئوهای یوتیوب، منابع آموزشی غنی ای هستند. این روش آموزشی، هزینه ای برای شما ندارد اما ممکن است زمانبر باشد. چون به صورت پراکنده انجام می شود و استادی در کار نیست که سوالات خود را بتوانید از آن بپرسید.

این روش معمولا به عنوان آموزش مکمل در کنار بوت کمپ ها یا کلاس های دانشگاهی استفاده می شود و مناسب بهبود مهارت های شما است.

  • کار بر روی پروژه های خودتان را شروع کنید

صرف نظر از مسیر آموزشی که انتخاب میکنید، شروع انجام پروژه های برنامه نویسی، راهی عالی برای کسب تجربه و توسعه مهارت هایتان است. علاوه بر آنکه با انجام این پروژه ها نکات ضعف خودتان را می شناسید و مهارت هایتان را افزایش می دهید، می توانید زمان درخواست استخدام در شرکت مورد علاقه تان، از این پروژه ها به عنوان نمونه کار استفاده کنید. شرکت ها با دیدن نمونه کارها راحت تر می توانند به مهارت های شما پی ببرند و تصمیم قطعی بگیرند.

با انجام پروژه ها می توانید دانش تئوری خودتان را محک بزنید و ببینید کجا را درست متوجه نشدید یا کدام آموزشی که دیدید در پروژه های واقعی به این راحتی ها پیاده سازی نمی شود و … .

همانطور که گفتیم یکی از اصلی ترین ویژگی های مثبت بوت کمپ های برنامه نویسی همین است که شما را درگیر انجام پروژه های واقعی می کند تا دانش تئوری خودتان را به چالش بکشید.

  • به دنبال کار بگردید

در این مرحله شما باید یک رزومه ی خوب برای خودتان آماده کنید. سعی کنید در آن به خوبی خودتان را توصیف کنید، مراکزی که در آن آموزش دیده اید بنویسید و مهارت های خودتان را به طور کامل توضیح دهید. اگر پروژه هایی هم انجام داده اید حتما آن را در رزومه تان ذکر کنید.

پس از آن شرکت هایی را جستجو کنید که در زمینه ی تخصصی و مورد علاقه ی شما فعالیت می کنند. دیگر الان زمان آن است که رزومه ی خودتان را برای آنها بفرستید و منتظر تماسشان باشید.

در مدت زمانی که منتظر خبر شرکت ها هستید می توانید خودتان را برای انجام مصاحبه آماده کنید. فراموش نکنید که در مصاحبه آرامش خودتان را حفظ کنید، هرگز در مورد توانایی هایتان دروغ نگویید و آنها را همانطور که هست به خوبی توضیح دهید.

اگر میخواهید این 5 مرحله را به 3 مرحله کاهش دهید بهتر است برای آموزشتان از یک بوت کمپ برنامه نویسی کمک بگیرید. بوت کمپ های برنامه نویسی در حین آموزش به شما اجازه ی تجربه ی کار بر روی یک پروژه ی واقعی را می دهند و پس از گذراندن دوره به شرکت های نیازمند نیرو، برای استخدام معرفی تان می کنند.

بوت کمپ برنامه نویسی مپصا اچ آر یکی از موسسات معتبر و با تجربه در این زمینه است که برای آموزش خود از اساتید یا منتورهای بسیار مجرب در سطح کشور کمک می گیرد. این منتورها به خوبی شما را با مسائل تئوری آشنا می کنند و پس از آن برای انجام پروژه های واقعی در کنار شما خواهند بود تا بتوانند با رفع اشکالات، به رشد شما کمک کنند.

پس از گذراندن موفق دوره های برنامه نویسی مپصا اچ آر، نه تنها به شما گواهینامه ی معتبر mapsa hr اهدا می شود، بلکه به شرکت های معتبر متقاضی نیرو برای استخدام هم معرفی می شوید. چی بهتر از این؟ همین الان ثبت نام خودتان را در بوت کمپ مورد نظرتان انجام دهید.

برای آشنایی با دوره های آموزشی برنامه نویسی مپصا اچ آر می توانید به سایت و شبکه های اجتماعی آنها سر بزنید:

Site: https://bootcamp.mapsahr.com/

Instagram: https://www.instagram.com/mapsahr/

همچنین برای دریافت مشاوره می توانید با این شماره در تماس باشید:

88629415 – 021