وب سایت ها با دامنه، هاست و محتوا شکل می گیرند و بدون یکی از این موارد نمی توان سایت کاملی را در اختیار داشت. پس از ثبت دامنه معمولا مشکل خاصی نداریم اما موضوع هاست کاملا متفاوت بوده و می بایست ملاحظات زیادی در قبال آن داشته باشیم. عواملی نظیر سرعت، امنیت، پایداری، سازگاری و پشتیبانی جزو مواردی هستند که می بایست در هنگام خرید هاست در نظر داشته باشیم چون همه این موارد در آینده و موفقیت سایت نقش دارند. بر همین اساس قصد داریم به تاثیر هاست در سئو سایت بپردازیم و در انتها به مهارتی دست پیدا کنیم که به واسطه آن بتوانیم بهترین هاست را برای سایت مان تهیه کنیم.

تاثیر هاست در سئو و بهینه سازی سایت
تاثیر هاست در سئو و بهینه سازی سایت

چه عواملی از هاست در سئو تاثیرگذار است؟

با توجه به اینکه هاست نقش زیرساختی داشته و بستر محتوا را فراهم می کند بصورت کاملا مستقیم در سرعت، امنیت و بخصوص پایداری سایت نقش دارد. البته باید توجه داشت که سرعت، امنیت و پایداری سایت صرفا به هاست مربوط نیست و در مواقعی سایت با اینکه هاست به عالی ترین شکل ممکن در دسترس است به دلیل مشکلات ساختاری ممکن است سایت در وضعیت مطلوبی قرار نداشته باشد. به همین جهت ما با فرض اینکه هیچ مشکلی در ساختار سایت وجود ندارد به موضوع کیفیت هاست می پردازیم.

توجه داشته باشید که هاست ها بخشی از فضای یک سرور هستند که توسط شرکت های هاستینگ آماده و به کاربران ارائه می شوند. معمولا یک سرور می تواند تا ده ها و صدها سایت را بصورت همزمان میزبانی کند. البته باید در نظر داشت برای سایت های پربازدید از یک یا چند سرورهای اختصاصی استفاده می شود تا بتواند پاسخگوی مصرف منابع باشد.

در ادامه لازم به ذکر است عوامل متعددی از هاست در تعیین میزان کیفیت نهایی دخیل هستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. عوامل مهم عبارتند از:

 • موقعیت هاست و دیتاسنتر میزبان سرور
 • مشخصات سخت افزاری سرور و نحوه پیکربندی آن
 • میزان سهم اختصاصی هاست از منابع سخت افزاری و نرم افزاری سرور
 • نوع وب سرور و وب سرویس های مورد استفاده برای هاست
 • میزان پایداری تضمینی هاست
 • سطح امنیتی سرویس ها و ابزارهای امنیتی مورد استفاده
 • تناسب سرویس مورد ارائه با نیازهای سایت
 • پشتیبانی کامل فنی شرکت هاستینگ از سرویس ارائه شده

 

هاست ایران بهتر است یا هاست خارج از کشور؟

در حال حاضر می توان گفت برای سایت های ایرانی، هاست ایران بهترین انتخاب است. دلایل متعددی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • سرعت پاسخگویی (ping) سرویس های خارج کشور پایین است.
  • این محدودیت به دلیل فاصله زیاد و اعمال محدودیت های زیرساختی است.
 • ریسک از دست رفتن اطلاعات در هاست خارج کشور بیشتر است.
 • معمولا هزینه تامین سرویس های خارج کشور بالاتر است.

با این شرایط بخصوص وجود محدودیت های سرعت دسترسی از سمت زیرساخت بهتر است از هاست ایران استفاده کنیم.

 

منابع سخت افزاری اختصاصی

میزان منابع اختصاصی یک هاست با سرعت آن به شکل قابل توجهی در ارتباط است. به این معنی که با وجود منابع بیشتر، پردازش ها بصورت سریع تر انجام شده و در نتیجه سرعت سایت بالاتر می رود. البته باید در نظر داشت با بالا رفتن میزان منابع، قاعدتا هزینه آن نیز بالا می رود و بر همین اساس می بایست یک سرویس با منابع کافی را خریداری نمود و در صورت نیاز به منابع بیشتر در آینده آنرا ارتقا داد.

 

نحوه پیکربندی سرور و امکانات مورد استفاده

نحوه پیکربندی سرور و همچنین ابزارها و امکانات مورد استفاده در آن از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. کانفیگ بهینه و استفاده از مواردی نظیر وب سرور پرسرعت و … می تواند تاثیر شگفت انگیزی بخصوص در سرویس های هاست لینوکس در نتیجه نهایی داشته باشد. برای مثال سرعت وب سرور Litespeed چندین برابر وب سرور پیشفرض Apache است و استفاده از این وب سرور کمک می کند تا سایت ها سریعتر نمایش داده شوند و همین موضوع نیز تاثیر بسیار خوبی در سئو دارد.

 

تاثیر پایداری سایت در سئو

لازم به ذکر است پایداری صرفا تاثیر خاصی در سئو ندارد اما عدم پایداری و از دسترس خارج شدن هاست و سایت بخصوص اگر زمان زیادی باشد می تواند صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. بنابراین حتما توجه داشته باشید و تضمین پایداری حداقل 99.99 درصد را از شرکت های هاستینگ بخواهید.

 

تاثیر امنیت سایت در سئو

وجود امنیت نیز مانند پایداری تاثیر مستقیمی در سئو ندارد اما اگر خللی در امنیت سایت به وجود آید می تواند لطمه بسیار بزرگی به اعتبار و سئوی سایت وارد نماید و در برخی مواقع دیگر قابل جبران نباشد. لازم به ذکر است استفاده از گواهی امنیتی SSL تاثیر مثبتی در سئو دارد و استفاده از آن به همه وب سایت ها پیشنهاد می شود اما توجه داشته باشید که تنها با گواهی SSL نمی توان امنیت کامل سایت را تامین کرد و می بایست اقدامات پیشگیرانه در راستای تامین امنیت در دستور کار قرار گیرد.

شرکت میزبان فا یکی از بهترین شرکت های هاستینگ کشور

تاثیر هاست در سئو و بهینه سازی سایت
تاثیر هاست در سئو و بهینه سازی سایت

با وجود اینکه صدها و هزاران مجموعه هاستینگ در کشور فعالیت دارند اما متاسفانه تعداد بسیار زیادی از آنها اعتبار و شایستگی میزبانی سایت را ندارند و استفاده از سرویس های مورد ارائه آنها ریسک بسیار بالایی دارد. بر همین اساس به شدت توصیه می کنیم که هاست مورد نیازتان را از شرکت های معتبر خریداری کنید. شرکت میزبان فا جزو 5 شرکت برتر و محبوب ایران است که در زمینه سرویس های میزبانی وب لینوکس فعالیت می کند. شما می توانید بهترین و باکیفیت ترین هاست را از میزبان فا تهیه کنید.