ارزهای دیجیتال دارایی‌های بی‌ثباتی هستند که مانند فارکس و کالاها معامله می‌شوند. داد و ستد دارایی‌های بی‌ثباتی مانند ارزهای دیجیتال نیازمند این است که شما بازار را به طور کامل تجزیه و تحلیل کنید. شما می‌توانید سرمایه گذاری خود را در ارزهای دیجیتال با دو نوع تجزیه و تحلیل: تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال ارزیابی کنید. در طول این مقاله، ما تمرکز خود را هم بر روی تحلیل تکنیکال و هم تحلیل فاندامنتال خواهیم گذاشت، اما، همیشه باید به یاد داشته باشیم که یکی از بهترین روش‌ها برای یک تصمیم سرمایه گذاری مستحکم، ترکیب چندین تحلیل است. در ادامه، به بررسی عمیق‌تر اهمیت و ضرورت تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال و نحوه انجام آن بر قیمت ارز دیجیتال می‌پردازیم.

تجارت و معامله ارزهای دیجیتال با استفاده از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

همانطور که اکثر فعالان بازار می‌دانند، دو نوع تحلیل اصلی وجود دارد که معامله‌گران برای نظارت بر بازارها و ارائه ایده‌های تجاری دقیق‌تر به آنها استفاده می‌کنند. تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال حوزه‌های اصلی مطالعه هستند که می‌توانند برای هر بازاری، از جمله بازارهای جدید مانند «ارزهای دیجیتال» استفاده شوند.

تحلیل فاندامنتال چیست؟

این تحلیل عمومی مطالعه هر چیزی است که می‌تواند بر ارزش دارایی تأثیر بگذارد، از عوامل اقتصادی گرفته تا عوامل سیاسی و اجتماعی. اساس تحلیل فاندامنتال (Fundamental) بر پایه‌های اقتصادی و وضعیت جامعه است. و در بازارهای مالی مخصوصا بازار ارزهای دیجیتال استفاده خواهد شد. در این روش، بر اساس وضعیت کنونی یک صنعت و اتفاقات اقتصادی و سیاسی به تحلیل بازار می‌پردازیم. اساساً، یک معامله‌گر فاندامنتال تلاش می‌کند تا دلایل عرضه و تقاضا را برای افزایش یا کاهش قیمت یک ارز دیجیتال کشف کند که باعث تغییر در قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال می‌شود.

تعیین ارزش واقعی یک دارایی نسبتاً مبتکرانه مانند بیت کوین می‌تواند دشوارتر باشد زیرا داده‌های اقتصادی، ارقام و نتایج سود نسبت به محاسبه ارزش یک سهام برای تجزیه و تحلیل موجود نیست. بیت کوین درآمد تولید نمی‌کند، بنابراین ارزش گذاری دقیق آن می‌تواند دشوار باشد. مهم است که به خاطر داشته باشید که اکثر ارزهای دیجیتال پروژه هستند و نه شرکت‌هایی مانند بازار سهام. انجام یک تحلیل فاندامنتال مناسب با در نظر گرفتن تمام اطلاعات موجود در مورد پروژه به شما کمک می کند تا مشخص کنید آیا آن ارز دیجیتال ارزش دارد یا خیر.

تحلیل فاندامنتال بر ارزیابی “ارزش ذاتی” یک دارایی متمرکز است. با در نظر گرفتن عوامل مختلف داخلی و خارجی، می توانید ارزیابی کنید که آیا یک ارز دیجیتال بیش از حد ارزش گذاری شده است یا کمتر از ارزش. در صنعت کریپتوکارنسی، اکثر شرکت‌ها یا خصوصی هستند یا دارای DAO هستند. در این زمینه، تحلیل فاندامنتال به دنبال پارامترهایی مانند:

  • ارزش بازار
  • نقدینگی
  • توکنومیکس
  • نسبت قیمت به درآمد (P/E)
  • تیم پروژه
  • ابزار توکن
  • اندازه جامعه
اهمیت دانش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارز دیجیتال
اهمیت دانش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارز دیجیتال

 

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال (Technical) به معنی بررسی گذشته نمودار رمزارزها (سهم)، پیش‌بینی آینده آنها و تصمیم‌گیری در حال حاضر است. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشیم این است که تمامی قوانین تحلیل تکنیکال از نوع قوانین آمار و احتمال هستند. بنابراین، هیچ قانون ۰ یا ۱۰۰ درصدی در بازار وجود ندارد. معامله گران از این تحلیل برای بررسی الگوها و روندهای قیمت ارز دیجیتال برای تعیین عملکرد قیمت در آینده استفاده می‌کنند. همانند شاخص‌های سهام، هنگام ارزیابی سیگنال‌ها و شاخص‌های ارز دیجیتال، اصول مشابهی اعمال می‌شود.

تحلیلگران تکنیکال به بررسی داده‌های قیمت و حجم معاملاتمی‌پردازند تا الگوهایی را در نمودار ایجاد شده توسط قیمت شناسایی کنند و بر اساس عملکرد تاریخی تعیین کنند که بازار به کجا خواهد رسید. تجزیه و تحلیل تکنیکال شامل مطالعه دقیق نمودارهای قیمتی لحظه ای ارز دیجیتال است که فواصل زمانی مختلف مانند دقیقه، ساعت، روز و ماه را شامل می شود.

برخی از تحلیلگران سطوح کلیدی به دنبال سطوح حمایت و مقاومت هستند که حمایت به عنوان یک کف در پایین محدوده قیمت فعلی و مقاومت به عنوان سقف بالای آن عمل می کند. بسیاری از تحلیلگران تکنیکال از شاخص‌هایی مانند میانگین متحرک (Moving Average)، باندهای بولینگر (Bollinger Bands) و اندیکاتور مکدی (MACD) برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ارز دیجیتال و پیش بینی بهتر استفاده می‌کنند.

تحلیل تکنیکال در مقایسه با تحلیل‌های بنیادی مهارت و تسلط بیشتری نیاز دارد. قاعده کلی در اینجا این است که روندهای طولانی‌تر از روندهای کوتاه‌تر، نتایج قابل اعتمادتری ایجاد می‌کنند.

آیا باید از تحلیل فاندامنتال استفاده کنیم یا تکنیکال؟

هر دو تحلیل بنیادی و تکنیکال به دنبال پیش بینی حرکت قیمت لحظه ای ارز دیجیتال با استفاده از رویکردهای مختلف هستند. تفاوت بین این دو در این است که در حالی که تحلیل فاندامنتال در کریپتو ممکن است پارامترهای غیر پولی مانند تیم پشت پروژه، کاربرد توکن و اندازه جامعه را در نظر بگیرد، تحلیل تکنیکال صرفاً بر حرکت قیمت ارزهای دیجیتال بر اساس سوابق گذشته متمرکز است.

همانطور که قبلاً اشاره شده است، اکثر فعالان حوزه کریپتو در دو دسته قرار می‌گیرند. معامله گران و سرمایه گذاران. حتی معامله گران نیز می‌توانند برای دوره‌های طولانی‌تر از دوره‌های بسیار کوتاه مانند اسکالپینگ (Scalping) یا معاملات روزانه استفاده کنند. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران با در نظر گرفتن قیمت ارزهای دیجیتال، چشم‌انداز بلندمدتی دارند. صرف نظر از روش تحلیلی که ترجیح می‌دهید، هر دو مزایا و معایب خود را دارند. بهترین پیش بینی‌ها حاصل استفاده از چند روش تحلیلی است.