محتوای متنی چیست؟

امروزه دنیای دیجیتال در حال حرکت به سمت تولید محتوا و بازاریابی محتوا ازین طریق است. بنابراین اولین سوالی که پیش می آید این است که بدانیم تولید محتوای متنی چیست؟

در معنای لغوی منظور از محتوای متنی تمامی اطلاعات شامل کلمات و عبارات، جملات، پارگراف ها، عکس ها، ویدیو ها و … است که ما از طریق این اطلاعات منظور خود را به خواننده منتقل می کنیم. بدین گونه ارتباطی بین نویسنده و خواننده شکل می گیرد. بنابراین آنچه که اهمیت دارد برقراری یک رابطه با کیفیت بالا بین خواننده و نویسنده است به طوری که خواننده مجذوب قلم نویسنده شود.

با توجه به پیشرفت در زمینه اینترنت و کسب و کارهای اینترتی، مدیران وب مجبورند زمان زیادی را صرف تولید محتوای متنی برای هرچه بهتر دیده شدن تجارت خود کنند. ما قصد داریم در این مقاله شما را با محتوای متنی آشنا کنیم.

هنگامی که یک سایت را راه اندازی می کنید، در صورتی که محتوایی در سایت ندارید نباید انتظار بازدیدکنندگان زیادی را داشته باشید. مخاطب جذب قلم شما و محتوای سایت شما می شود. هرچه سایت شم جذاب تر باشد بازدید بیشتری خواهد داشت.

اولین گزینه ای که به ذهن یک مدیر سایت مبتدی می رسد این است که از دیگر سایت های رقیب که در صدر هستند محتوای متنی کپی کنند. این روش یکی از بدترین روش ها برای دیده شدن سایت است. چرا که حتی اگر مخاطب متوجه کپی بودن آن نشود، احساس می کند محتوای شما برای او نوآوری ندارد. بنابراین محتوای تولیدی ما باید کاملا منطبق با نیاز مخاطب باشد.

چرا به تولید محتوای متنی نیازمندیم؟

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در دنیا و توسعه روزافزون اینترنت، کشور ایران نیز همانند دیگر کشورها دچار تحولات جدی در مسیر الکترونیک و کسب و کار اینترنتی شده است. اتفاقی که شاید تا چند سال قبل طرفداران آنچنانی نداشت و کمتر مخاطبی به کسب و کار اینترنتی اعتماد می کرد. امروزه با تغییر روند کسب و کار سنتی در حال انقراض است و رشد بیشتر فعالیت های اینترنتی ما را وادار می کند که به سمت طراحی سایت و تولید محتوای متنی بپردازیم تا جایی که بسیاری از کسب و کارها پیشرفت خود را مدیون تولید محتوای متنی منحصر به فرد خود می دانند.

اما این اتفاقات به چه روشی صورت می گیرد؟ چگونه می توان در کسب و کار اینترنتی موفق بود؟ در این مقاله ما به شما کمک می کنیم تا در بهبود کسب و کار اینترنتی شما سهیم باشیم.

انواع محتوای متنی چیست؟

 • محتوای متنی عمومی
 • محتوای متنی تخصصی
 • متن شبکه های اجتماعی
 • متن تبلیغاتی
 • محصول نویسی
 • پیامک، ایمیل و خبرنامه

هریک از این انواع تولید محتوای متنی در پلتفرم های خاص خود باید به نمایش گذاشته شوند. در نگارش و تولید هر یک از این محتواها باید ویژگی ها، امکانات و محدودیت های هریک در نظر گرفته شود.

ویژگی های یک محتوای متنی با کیفیت چیست؟

اگر بخواهیم بسیار آرمانی بگوییم، هدف از تولید محتوای متنی و بازاریابی محتوا، انتشار و انتقال دانایی است و حد اعلی این نگاه آنقدر ادامه می‌یابد که مصرف کننده شیفته و وفادار شما می‌شود. به طوری که مخاطب پیگیر محتوای متنی شما باشد. برای رسیدن به این هدف بایستی چندین مورد را رعایت کنید که به شرح هریک به صورت جداگانه می پردازیم.

1.مخاطب خود را بشناسید

اولین گام برای تولید محتوای متنی خوب این است که بدانید برای چه کسی می نویسید. وقتی که ندانید مشتری و مخاطب شما چه کسی است و چه نیازهایی دارد، تولید یک محتوای مفید غیرممکن است. با توجه به محصولی که در اختیار دارید، احتمالا نیازهای اولیه مشتری های خود را می شناسید. اما نیاز به شناخت بیشتر است. موضوعاتی که در متن شما بیان می شود و یا حتی نوع زبانی که برای برقراری ارتباط انتخاب می کنید، همگی بستگی به این دارد که میزان شناخت شما از مشتری چقدر است.

2.انتخاب موضوع و عنوان مناسب

عنوانی که برای متن خود در نظر می گیرید باید به گونه ای باشد که مخاطب علاقه مند به خواندن ادامه مطلب باشد. انتخاب عنوان بستگی به موضوعی دارد که در موردآن قرار است صحبت کنید ولی این گزینه را در نظر بگیرید که عنوان یک متن نوعی بازی با کلمات برای جذب و حفظ مشتری برای خواندن مطالب بیشتر است.

با یک عنوان مناسب مخاطب را قانع می کنید که مطالب بیشتری از نوشته های شما را بخواند. مخاطب را قانع کنید که محتوای متنی شما دقیقا همان چیزی است که به دنبالش بوده است. توجه داشته باشید اولین چیزی که به چشم مخاطب می خورد عنوان است.

3.روش انتشار تولید محتوای متنی را مشخص کنید.

علاوه بر اینکه شناخت مشتری اهمیت دارد، شناخت فضای مجازی و روشی که قرار است محتوای متنی شما به دست مخاطب برسد نیز حائز اهمیت است. واضح است که متنی که قرار است از طریق ایمیل یا پیامک به دست مشتری برسد با متنی که در سایت قرار است منتشر شود کاملا متفاوت است.

4.عناوین زیرساخت را لیست کنید.

قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، اول زیرعنوان هایی که قرار است در زیرساخت یک مطلب قرار بگیرد مشخص کنید. برای هر عنوان ما یک لیست از موضوعاتی که قرار است پیرامون آن عنوان بیان شود باید داشته باشیم. این موضوع سبب می شود یک چارچوب کلی در ذهن شکل بگیرد و روند نوشته را آسان کند. همچنین مخاطب به راحتی می تواند محتوای متنی را در ذهن خود اسکن کند که سبب آسان تر خواندن محتوای متنی می شود.

5.تولید محتوای متنی جذاب بنویسید.

در نگاه اول نوشتن یک متن راجب یک موضوع بسیار ساده به نظر می رسد. اما مطمئنا اینطور نیست. در واقع “هر گردی که گردو نیست”. بدون شک متنی که توسط یک نویسنده حرفه ای نوشته شده باشد به راحتی از یک نوشته مبتدی قابل تشخیص است. انتخاب نوع کلمات، شیوه بیان و… اکتسابی است و نویسنده می تواند با تجربه کسب کند ولی جذاب نویسی به نبوغ نویسنده بستگی دارد.

6.تولید محتوای متنی را به طور مرتب منتشر کنید.

اگر به طور مرتب تولید محتوای متنی منتشر نمی کنید، داتشن یک وبلاگ برای جذب مخاطب فایده ای ندارد. مخاطب به دنبال وبلاگ به روز می گردد که اطلاعات خود را آپدیت کند. نوشتن و ارسال یک مطلب هرروز وثت گیر و دشوار است. بهترین گزینه این است که به جای اینکه هر روز یک مطلب منتشر کنید، هفته ای دوبار در زمان مشخص مطلبی را منتشر کنید. به گونه ای که مخاطب مطمئن باشد انتهای هر هفته دو مطلب جدید در سایت شما خواهد یافت.

7.از پیوندهای مرتبط با موضوع استفاده کنید.

بهتر است محتوای متنی شما پیوسته باشد. استفاده از لینک یا پیوندهایی که کاربران را مجاب کند محتوای بیشتری را در سایت شما مطالعه کنند مهم است. این موضوع سبب می شود مخاطب زمان بیشتری را رد وب سایت شما سپری کند. البته در نظر داشته باشید استفاده بی مورد و غیر مرتبط با موضوع محتوای متنی تنها مخاطب را دلزده و خسته می کند.

همچنین برای اینکه چشم مخاطب خسته نشود از عکس ها و فیلم های مرتبط با موضوع استفاده کنید. مخاطب شیفته ی عکس جدید و جذاب است که محتوای متنی شما را بهتر بفهمد.

8.از اشتباهات املایی و دستوری خودداری کنید.

علاوه بر موضوع متن می بایست به نوع جملات و جمله بندی خود دقت کنید. اشتباهات املایی ممکن است مخاطب را از خواندن ادامه مطلب منصرف کند. همچنین از جملات طویلی که سر و ته آن ها مشخص نیست بپرهیزید.

9.نوشتار خود را ویرایش کنید.

قبل از اینکه یک محتوای متنی را منتشر کنید، یکبار از دید مخاطب محتوای متنی خود را بخوانید. ارزیابی کنید که به عنوان یک مخاطب هرآنچه که مربوط به عنوان و زیر عنوان ها است به طور کامل بیان شده است و مخاطب با خواندن محتوای متنی شما با دستی پربار سایت شما را ترک می کند.

10.بر فنون سئو مسلط شوید.

هدف شما از نوشتن یک محتوای متنی برای یک وب سایت چیست؟ مسلما هدف اصلی قرار گرفتن در صفحات اول موتورهای جستجو است. بدین منظور شما می بایست فنون سئو و روش هایی که می توانید به صفحات اول برسید را بیاموزید. سئو بهترین روش برای جذب مخاطب بیشتر است. بدین روش شما به صورت خودجوش مخاطبین بسیاری را جذب محتوای متنی خود می کنید.

11.با مخاطبین خود در ارتباط باشید.

مسلما به هنگام خواندن یک محتوای متنی ممکن است سوالاتی در ذهن خواننده یا مخاطب شکل بگیرد . نحوه دریافت پاسخ این سوالات به چه صورت است؟ مخاطب گچگونه می تواند گره های ذهنی خود را بگشاید؟ بهترین روش ایجاد پل ارتباطی میان نویسنده و مخاطبین است. مثلا اگر محتوای متنی خود را داخل وب سایت می خواهید منتشر کنید، مخاطبین خود را تشویق کنید از طریق ایمیل با شما در ارتباط باشند. این موضوع علاوه بر اینکه سبب حفط مشتری می شود، باعث می شود با سرعت بیشتری به صفحات اول موتورهای جستجو نزدیک شوید.

12.مطالب را تکرار نکنید.

تولید محتوای شما همان چیزی است که دیگران نوشته اند. اما آنچه که اهمیت دارد نوع بیان شماست که مخاطب بتواند جذب نوشته شما شود. بدین تریتب از نوشتن محتوای متنی تکراری پرهیز کنید. مخاطب به دنبال یک بیان شیوا برای تفهمیم بهتر موضوع می گردد. هرچه در نوع نوشتن وسواس به خرج دهید مخاطبین بیشتری را به خود جذب خواهید کرد.

انواع قالب های محتوای متنی

محتوا پل ارتباطب بین برند و مشتری است. هدف ما این است پیام برند به صورت تمام و کمال در ذهن مشتری بنشیند. پیام با کلمات بیان می شود. برای انتقال پیام به مشتری باید از جادوی کلمات بهره گرفت بنابراین این کلامات هستند که محصول می فروشند نه گرافیک و عکس. شما برای جلب اعتماد مشتری تنها پنج ثانیه زمان دارید. با جادوی کلمات و نوشتن یک عنوان منحصر به فرد می توانید مخاطب را میخکوب محتوای متنی خود بکنید.

وبلاگ

برای نوشتن یک محتوای متنی در یک وبلاگ باید چند اصول رعایت شود که به اختصار به هریک می پردازیم. قبل از شروع هدف گذاری کنید. آخر متن قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ کاربر چه نتیجه ای از محتوای متنی شما باید بگیرد؟

در ادامه نوع کاربر را مشخص کنید. مخاطبین شما چه کسانی هستند؟ نیازهای کاربر را شناسایی کنید. برای معرفی محصول با خدمات خود از عکس استفاده کنید. عکس ساده تر از کلمات می تواند اطلاعات را منتشر کند.

محصول نویسی و تبلیغات

شما قرار است یک محصول را بدون اینکه مشتری از نزدیک آن را لمس کند به مشتری بفرویشد. باید با کلمات او را ترغیب به خرید کنید. این محتوای متنی شماست که محصول شما را منحصر به فرد می کند.

ذز اینجا نیاز کاربر در اولویت است. به این دلیل که او برای آشنایی با محصول و خرید آن آمده است. باید بتوانید با بیان جملات درست در جای درست او را ترغیب به خرید کنید. بنابریان هرچه بیشتر از جزییات بداند با اطمینان بیشتری می تواند خرید کند.

از زیاده گویی و اغراق در مورد محصول بپرهیزید. هر آنچه که واقعیت دارد را بیان کنید. ممکن با اغراق فروش داشته باشید ولی مطمئن باشید در دراز مدت به ضرر شما خواهد بود. چون به این صورت مخاطب را حفظ نمی کنید و در دراز مدت سبب مشتری پراکنی می شود.

عکس هایی که از محصول به کار می رود باید واضح و روشن باشد. مخاطب باید بدون لمس ظاهر محصول را بپسندد. حتی اگر لازم است عکس ها را با یک دوربین با کیفیت عکسبرداری کنید و داخل سایت قرار دهید.

شبکه های اجتماعی

قصه ی شبکه اجتماعی با وب سایت کاملا متفاوت است. در شبکه های اجتماعی کار کمی مشکل است. به این دلیل که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی رقیبان بیشتری وجود دارد. در کل در شبکه های اجتماعی به دلیل اینکه ورود ساده تر است، تعداد کسانی که در صنف شما فعالیت می کنند بسیار بیشتر است. کمتر کسانی هستند که علاوه بر شبکه اجتماعی، یک سایت اختصاصی نیز دارند.

پس این موضوع را باید در نظر بگیرید که سلیقه مخاطب در شبکه اجتماعی با سایت متفاوت است.

در شبکه های اجتماعی نیازی به تولید محتوای متنی طویل نیست ولی بی نیاز از محتوای متنی نیز نمی باشد. همان چند جمله ی کوتاه باید معرف محصول شما باشد و در عین حال اعتماد مشتری را جلب کند که مجاب به خرید شود.

اینستاگرام

اینستاگرام چند سالی است به شدت مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است و در کسری از ثانیه فروش محصولات و ارائه خدمات صورت می گیرد. اما اینستاگرام نیز قوائد و قوانینی دارد که می بایست رعایت شود.

نکته اول در اینستاگرام محتوای متنی جدید و جذاب است. زیاده گویی در اینستاگرام عکس العمل خوبی را به همراه ندارد. در واقع با چند کلمه باید مشتری را مجاب کنید که به پیج شما سر بزند و دنبال کننده شما باشد.

دومین گزینه در اینستاگرام عکس های جذاب است. گاهی در صفحات با عکس های تکرای مواجه می شویم که برای کاربران جذابیتی ندارد. و کاربر شما را ایده پرداز خوبی نمی بیند. بنابراین خوب است که عکس ها با کیفیت بالا باشند و ترجیحا کپی نباشند.

تلگرام

درست است که تلگرام همانند اینستاگرام پیشرفت قابل توجهی در زمنیه فروش محصول نداشته است. ولی مخاطبینی که در پیج تلگرام شما را دنبال می کنند معمولا خریداران واقعی هستند. تلگرام هم به همین صورت مثل اینستاگرام است، کلمات و متن طولانی نمی خواهد. اما در عوض متنی کوتاه، خلاصه، مفید و جدید برای جذب ممبر جواب می دهد. پس بهتر است در مورد کلمات جستجو لازم را در مورد موضوع داشته باشید.

معایب تولید محتوای متنی

همانطور که بیان شد تولید محتوای متنی یکی از شاخص های مهم در هرچه بهتر دیده شدن محصول است. با این وجود تولید محتوای متنی معایبی را نیز با خود به همراه دارد. به چند مورد به اختصار می پردازیم.

 • هزینه بالا
 • زمان زیاد
 • نبود نویسنده متخصص

دو حالت برای تولید محتوای متنی روبروی شما وجود دارد. یا خودتان دست به کار شوید و یا اینکه به یک آژاس تولید محتوای متنی بسپارید. در صورت یکه خودتان دست به کار شوید، اگر علم این کار را نداشته باشید تولید محتوای متنی کاری بسیار دشوار خواهد بود و در عین حال زمان زیادی را می گیرد.

سپردن این موضوع به یک آژانس نیز هزینه بر است. مسئله این است که شما کدام یک را ترجیح می دهید؟

سوالات متداول

1.شرکت تولید محتوا چیست؟

یک شرکت برای تولید محتوای مدنظر شما، مانند شرکت تولید یک فیلم تبلیغاتی، رسانه های اجتماعی و …

2.تولید محتوای دیجیتال چیست؟

تولید کننده محتوای دیجیتال از ترکیب تصویر، فیلم و رسانه برای تبلیغ محصول شما و ایجاد محتوا استفاده می کند.

3.مرحله آخر تولید محتوا چیست؟

مرحله آخر در این فرایند این است که یک یا دو روز صبر کنید و مجددا نگاهی به محتوای متنی خود بیندازید ، آیا می توانید آن را بیشتر بهبود ببخشید؟ تغییراتی که به شما پیشنهاد کرده اند را اعمال کرده اید؟

4.چگونه برای نام تجاری خود محتوا تولید کنیم؟

بارها و بارها به مخاطبین خود بگویید چه کاری انجام می دهید. ولی به روش های متفاوت که مخاطب را خسته نکند. می توانید از ویدیو های کوتاه (کمتر از 60 ثانیه) استفاده کنید.

5.چگونه محتوای حرفه ای ایجاد کنیم؟

 • قلابی ایجاد کنید که توجه مخاطب را جلب کند.
 • روی یک هذف واحد تمرکز کنید.
 • محتوای دیجیتال خود را بهینه سازی کنید.
 • محتوای متنی خود را ویرایش کنید.

6.چه چیزی محتوای خوب ایجاد می کند؟

محتوای متنی خوب محتوای کاربردی است. منبع به درستی تهیه شده است، منحصر به فرد است و از نظر دستوری درست تایپ شده است.