به دنبال ارتقاء مهارت هستید؟ برای کمک به شما در یافتن بهترین زبان برنامه نویسی که به نفع شغل شما باشد، گزینه های مورد تقاضا را بررسی می کنیم.

پیدا کردن بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری می تواند پیچیده باشد. هر زبان برنامه نویسی بر اساس پیچیدگی، کارایی، قابلیت حمل و انعطاف پذیری متفاوت است.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به پر تقاضاترین زبان‌های برنامه‌نویسی بیندازیم تا بتوانید تصمیم بگیرید کدام زبان برای شما مناسب است. بهترین زبان های برنامه نویسی مورد استفاده توسط متخصصان فناوری شامل زبان های هدف عمومی، شی گرا و چند پارادایم است.

کسب اطلاعات بیشتر: بهترین ویرایشگرهای HTML و CSS 

10 زبان برنامه نویسی برتر برای ارتقای شغل شما: انتخاب های ما

10 زبان برنامه نویسی در اینجا از نظر سطح دشواری و کاربرد برای نقش های مختلف متفاوت هستند.

برای شناسایی بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری، دو عامل اصلی را در نظر گرفتیم. ما زبان‌های برنامه‌نویسی را که انتظار می‌رود متخصصان نرم‌افزار مدرن هنگام درخواست نقش‌ها بدانند و همچنین انتظارات از افزایش استفاده از آنها در بخش فناوری را ارزیابی کردیم.

شما می توانید بسیاری از این زبان ها را از طریق مدرک برنامه نویسی، بوت کمپ های کدنویسی یا وب سایت هایی برای تمرین مشکلات برنامه نویسی یاد بگیرید و تمرین کنید.

سی شارپ

سختی: متوسط

سی شارپ که به عنوان یک زبان سطح بالا توسط مایکروسافت در سال 2001 توسعه یافت، در توسعه برنامه های وب، دسکتاپ و موبایل استفاده می شود. یک زبان برنامه نویسی در خانواده C، C# دارای نحوی مشابه با C، C++ و جاوا است.

سی شارپ همه منظوره، چند پارادایم و شی گرا است. بر روی چارچوب .Net اجرا می شود. ریشه آن به این معنی است که یک زبان برنامه نویسی برای ادغام با مایکروسافت است. سرعت و کارایی سی شارپ آن را در بین توسعه دهندگان بازی محبوب کرده است.

C++

سختی: مبتدی/متوسط

C++ یک واسطه بین زبان های سطح پایین و سطح بالا است. در اواخر دهه 1970 به عنوان توسعه زبان برنامه نویسی C شروع شد. این نام فعلی خود را در اواسط دهه 1980 به خود اختصاص داد و از نظر تطبیق پذیری به گسترش خود ادامه داد.

منظور عمومی و شی گرا، C++ در سراسر پلتفرم ها استفاده می شود، امکان کنترل بر منابع سیستم و حافظه را فراهم می کند، و به طور گسترده برای توسعه بازی ها و سیستم های مورد استفاده در لوازم خانگی، ماشین ها و سایر دستگاه ها استفاده می شود. مرورگرهای وب، ابزارهای یادگیری ماشین و ابزارها و برنامه های واقعیت مجازی و افزوده اغلب با استفاده از C++ ساخته می شوند.

Go

سختی: مبتدی/متوسط

Go، یک زبان برنامه نویسی متن باز، در اواخر دهه 2000 در گوگل طراحی شد. نحو آن شبیه به C است. مختصرتر و خواناتر از C، Go همه منظوره است و اغلب در برنامه های مبتنی بر ابر و سمت سرور استفاده می شود. انعطاف‌پذیری آن، آن را برای داده‌های بزرگ، یادگیری ماشینی و جایگزینی زیرساخت‌های موجود مفید می‌سازد.

گاهی اوقات به نام Golang، Go به دلیل انتزاعاتش یک زبان سطح بالاتر در نظر گرفته می شود. کاربرپسندتر از همتایان C خود است اما می تواند کندتر باشد.

سختی: مبتدی/متوسط

جاوا یک زبان سطح بالا است که برای ساخت برنامه های وب و دسکتاپ استفاده می شود. جاوا که در دهه 1990 توسعه یافت، عمداً طوری ساخته شد که ساده و شی گرا، ایمن و قابل حمل باشد. با بهترین بوت کمپ های جاوا می توانید در هفته ها یا ماه ها به آن مسلط شوید.

جاوا اما دارای یک رابط برنامه نویسی کاربردی گسترده و جامع است. جاوا در توسعه برنامه های کاربردی تلفن همراه، به ویژه برای اندروید استفاده می شود. نتفلیکس، گوگل و حتی ناسا از جاوا استفاده می کنند.

جاوا اسکریپت

سختی: مبتدی/متوسط

جاوا اسکریپت که عمدتا در سمت کلاینت وب سایت ها استفاده می شود، می تواند در قسمت جلویی یا پشتی توسعه وب استفاده شود. جاوا اسکریپت برای افزودن عناصر تعاملی به وب سایت ها، ایجاد برنامه های موبایل و وب و ساخت سرورهای وب استفاده می شود.

جاوا اسکریپت، HTML و CSS زبان های اصلی اینترنت هستند. جاوا اسکریپت سطح بالا، انعطاف پذیر و برای برنامه های شبکه محور ضروری است. جاوا اسکریپت که در کنار توسعه مرورگرهای وب ایجاد شد، تا پایان دهه 1990 استفاده گسترده ای یافت.

PHP

سختی: متوسط

PHP برای مدیریت محتوای پویا در صفحات وب به عنوان یک زبان برنامه نویسی سمت سرور استفاده می شود. PHP در سال 1994 ایجاد شد، همه منظوره و منبع باز است و یکی از اولین زبان هایی بود که می توانست در HTML جاسازی شود.

PHP به دلیل دستور ساده و توابع دستوری همچنان به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. سریع، ایمن و همه کاره، PHP همچنین مستقل از پلتفرم است و حاوی بسیاری از کدهای قدیمی است که به زبان ثبات می بخشد.

روبی

سختی: مبتدی

روبی که در اواسط دهه 1990 معرفی شد، به گونه ای طراحی شد که کاربر پسند باشد و برنامه نویسی را سرگرم کننده کند. Ruby نسبتا کوچک و آسان برای یادگیری، شی گرا و منبع باز است.

روبی در ساخت برنامه های دسکتاپ، ابزارهای پردازش داده و وب سایت های ثابت استفاده می شود. برنامه نویسان همچنین از Ruby برای اتوماسیون و استقرار وب سایت استفاده می کنند. یکی از محبوب ترین ویژگی های روبی توانایی آن در خراش دادن داده های وب سایت است.

SQL

سختی: متوسط

SQL که برای مدیریت داده ها طراحی شده است، زبان استاندارد برای سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای است. SQL که در دهه 1970 معرفی شد، دارای پنج عنصر زبان اصلی است: بندها، عبارات، محمولات، پرس و جوها و دستورات.

SQL داده های سیستم های مدیریت پایگاه داده منطقه ای مانند Oracle، MySQL و Microsoft SQL را بازیابی، حذف و به روز می کند. همچنین در انتهای وب سایت های پشتیبانی شده توسط پایگاه داده استفاده می شود. این شامل تجارت الکترونیک و سیستم های بلیط آنلاین است.