منشن بدون لینک یا Linkless Mention یکی از جدیدترین ترندهای حوزه سئو خارجی می باشد که قدرت فوق العاده ای نیز دارد!

قدرت منشن ها به حدی زیاد است که حتی عده ای باور دارند در آینده جای بک لینک و فرآیندهای لینک بیلدینگ را هم خواهد گرفت.

بنابراین لازم دانستم تا در یک مقاله جداگانه درباره آن مفصلا صحبت کنم. با من همراه باشید…

من کی هستم؟

من محمد نصیری مدیر و موسس سایت وبین سئو بیش از 6 سال به صورت تخصصی در حوزه سئو سایت فعالیت دارم و در زمینه های مختلف و با برندهای بزرگ مثل وبین سئو، نیوسئو، رفاه مارکت و دیجیکالا همکاری داشته ام و امروز این افتخار رو دارم که شما یکی از بهترین مقالات تخصصی من رو دارید مطالعه می کنید.

 

منشن بدون لینک چیست؟

تعریف ساده منشن بدون لینک یا Linkless Mention عبارتست از :

هرکجا در سطح وب، نامی از برند کسب و کار ما (و یا هر کلمه ای که با سرچ کردن آن، بدون شک سایت ما رتبه ۱ باشد) بدون لینک دادن ذکر شود، منشن نامیده می شود.

محمد نصیری

به عبارت دیگر هرکجای فضای وب نام ما برده شده اما لینکی به ما داده نشود، در واقع یک منشن برای کسب و کار ما محسوب می شود.

اما بگذارید آن بخش از تعریف منشن که گفتم :«هر کلمه ای که با سرچ کردن آن، بدون شک سایت ما رتبه ۱ باشد» را با یک مثال توضیح بدهم.

طبیعی است که اگر در وبسایت های دیگر نامی از وبین سئو درج شود، مشخصا مربوط به برند من بوده و یک منشن برای من محسوب می شود. اما نکته اینجاست که اگر عبارت https://www.webinseo.com/seo-tutorials هم ذکر شود ولی لینکی نداشته باشد، باز هم یک منشن است، چرا که مشخصا مربوط به برند کسب و کار من است.

در واقع اگر بخواهم همه انواع منشن ها را لیست کنم، موارد زیر می توانند نام و نشانی از کسب و کار ما باشند :

 • نام برند (مثل ؛ وبمسترخاکستری)
 • آدرس URL یا Naked URL (مثل ؛ https://www.webinseo.com)
 • نام شاخص یکی از خدمات ما (مثل ؛ دوره توربو تولید محتوا)
 • نام برند ما + کلمه کلیدی (مثال ؛ آموزش سئو سایت وبین سئو)
 • و …

بنابراین هرکدام از این موارد را در سطح وب و در وبسایت های مختلف مشاهده کردید، بدانید که یک منشن محسوب می شود، البته شرط آن این است که لینک نشده باشند!

اما چرا و به چه دلیل می گویند منشن بدون لینک در سئو موثر است؟

در بخش بعدی به طور کامل توضیح خواهم داد. با من همراه باشید…

چرا منشن بدون لینک در سئو موثر است؟

من همیشه در دوره ها و مقالات وبین سئو تاکید شدیدی بر این موضوع دارم که علت هر چیزی را بدانیم و سپس به آن عمل کنیم.

به همین دلیل توصیه می کنم درباره منشن بدون لینک هم همین سوال را از خود بپرسیم که واقعا چرا نام بردن از کسب و کار و یا برند ما آن هم بدون لینک، باعث بهبود سئو سایت ما می شود.

اگر ویدیو وبینار «گلادیاتور تولید محتوا» را دریافت کرده باشید (که حتما توصیه می کنم دریافت کنید و ببینید)، در آن توضیح داده ام که منطق پیشرفت در تولید محتوا چیست.

منطق پیشرفت در تولید محتوا، تمرین و نوشتن می باشد. یعنی به عبارتی گوگل در محتوای سایت شما به دنبال میزان کیفیت در موضوعات مختلف می گردد و در حقیقت تعداد کلمات و یا میزان چگالی یا چیزهایی از این دست بهانه ای بیش نیست!

حال نکته اینجاست که منشن بدون لینک یا Linkless Mention ها به نظر شخصی من، بهترین نشانگر برای برند بودن یا نبودن یک وبسایت است.

بک لینک تا حد زیادی میزان برندینگ یک وبسایت را نشان می دهد، یعنی وبسایتی که بک لینک زیادتری داشته باشد معمولا برندتر و شناخته شده تر است اما از آنجایی که متخصصان سئو از این اصل سواستفاده زیادی کرده اند، قدرت آن نسبت به گذشته کاهش یافته است.

در حال حاضر منشن ها بهترین معیار برای تشخیص میزان برند بودن یک وبسایت است و این موضوعی است که هنوز عده زیادی از متخصصان سئو از آن خبر ندارند.

هنگامی که نام برند شما و یا مشتقات آن، به تعداد زیاد در مجله های اینترنتی، وبسایت های خبری، بلاگ های شخصی، شبکه های اجتماعی و … تکرار شده باشد، نشان از این است که سایت و کسب و کار شما به حد کافی شناخته شده است که مردم درباره آن با یکدیگر صحبت می کنند.

به همین علت است که گوگل سایت شما را به عنوان یک برند در حوزه آموزش تولید محتوا یا آموزش ساخت محتوا و یا هرچیزی مرتبط با محتوا در نظر می گیرد و در نتایج جستجوی گوگل شانس بیشتری در اختیار سایتتان می گذارد.

پس بنابراین هر چقدر بیشتر سعی کرده و منشن بیشتری کسب کنید، طبیعتا رتبه و به طور کلی قدرت و اعتبار سایت شما افزایش زیادی خواهد داشت.

اما چگونه منشن های سایتمان را افزایش دهیم؟ در بخش بعد!

چگونه از منشن ها برای بهبود سئو سایت استفاده کنیم؟

پاسخ این سوال در یک عبارت خلاصه می شود : سئو کلاه خاکستری!

طبیعی است که من هیچگاه سئو کلاه سفید را پیشنهاد نمی کنم چرا که اساسا فرهنگ آن در فضای وب فارسی وجود ندارد و اگر بخواهید از این متد استفاده کنید، چندین سال زمان و میزان زیادی هزینه مالی باید صرف کنید تا سایت شما رشد کند.

اما چرا وقتی با سئو کلاه خاکستری می توان این فرآیندها را با هزینه کمتر و در زمان خیلی کمتر انجام داد، از آن صرف نظر کنیم؟

درباره تمامی فرآیندهای موثر در سئو خارجی، می توان سئو کلاه خاکستری را دخیل کرد و منشن بدون لینک یکی از آن موارد است.

طبیعی است که اگر بخواهید منشن های شما به طور کاملا واقعی افزایش پیدا کند، باید سئو را فراموش کرده و تمرکز خود را روی برندینگ بگذارید. کاری که خیلی از برندهای بزرگ و قدرتمند انجام می دهند، مثل فروش بلیط هواپیما علی بابا و آموزش سئو وبین سئو و رقبای خود، مثل دیجی کالا و دیوار و …

اما در روش کلاه خاکستری، خود ما منشن های سایتمان را در سطح وب منتشر می کنیم، اما چگونه؟

موارد زیر همگی روش هایی هستند برای اینکه ما منشن های سایت خود را به صورت دستی افزایش دهیم :

 • درج نام برند سایت در کپشن ویدیوهای آپارات (در کپشن آپارات نمی توان لینک قرار داد ولی منشن چرا :))
 • درج نام برند سایت در کپشن پست های اینستاگرام (پست های اینستاگرام ایندکس می شوند!)
 • درج نام برند سایت در کامنت پست های رقبا (حتی تعریف منفی از خودتان کنید، گوگل که متوجه نمی شود!)
 • درج نام برند سایت خود در رپورتاژ آگهی (علاوه بر بک لینک ها، از منشن ها هم نهایت استفاده را ببرید!)
 • درج نام برند سایت خود در انجمن ها و فروم ها
 • و …

توجه کنید که روش ها و فرصت های فوق العاده زیادی برای استفاده از منشن بدون لینک وجود دارد که من صرفا به چند مورد آن اشاره کردم. خلاقیت داشته باشید و روش های جدید کشف کنید! (روش های جدیدتون رو کامنت کنین!)

*حرفه ای ها بخوانند : ساخت دستی منشن هم باید همانند لینک بیلدینگ، به صورت حرفه ای و کلاه خاکستری صورت بگیرد، اما حرفه ای یعنی چه؟ یعنی در ساخت منشن طوری رفتار کنید که انگار چیزی از سئو نمی دانید! این اتفاقی است که برای سئوکاران کلاه سفید می افتد و ما هم باید کار آنها را تقلید کنیم!

درباره منشن بدون لینک بیشتر بدانید!

منشن بدون لینک یکی از ترندهای روز دنیای سئو است و طبیعتا به اندازه مباحث دیگر درباره آن صحبت نشده است. اما خب راه و روش های بسیار زیادی وجود دارد که من خودم از آنها استفاده می کنم یعنی گاهی اوقات برند را در کنار عبارات کلیدی فرعی و مترادف بکار می برم مثل اینکه بگویم یادگیری سئو وبین سئو و یا چنین چیزهایی که در همین متن هم از آن استفاده کردم.