به نظر می رسد یک شبه، فضای هوش مصنوعی منفجر شده است و اکنون مملو از ابزارهایی برای هر کار ممکن است – اعم از اشکال زدایی کد، ساخت داستان، یا تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری. اما یک سردرد تجاری نیز ایجاد می‌کند: کدام یک از ابزارهای بی‌شماری ارزش سرمایه‌گذاری برای آموزش کارکنان را دارد؟

این مقاله به بررسی همه چیزهایی که در آنجا وجود دارد می پردازد و آنچه را که فناوران شما می توانند برای افزایش بهره وری در محل کار شما به کار ببرند، تشریح می کند. فرقی نمی‌کند توسعه‌دهنده نرم‌افزاری باشید که برای کمال کد تلاش می‌کند، پرسنل فناوری اطلاعات که زیرساخت‌ها را نقشه‌برداری می‌کنند، یا مدیر محصولی که مشتاق ساده‌سازی جلسات بی‌پایان و یادداشت‌برداری است، در اینجا چیزی برای همه وجود دارد.

کسب اطلاعات بیشتر: ChatGPT vs Bard: کدام یک برای کدنویسی بهتر است؟ 

بهترین چت ربات های هوش مصنوعی برای کسب و کار شما

بیایید کارها را با OG AI که انقلاب کنونی را آغاز کرد آغاز کنیم: چت ربات. چت ربات‌هایی مانند ChatGPT، Bard و Bing توسط مدل‌های زبان بزرگ (LLM) هدایت می‌شوند و به شما امکان می‌دهند با یک «دوست» که بیشتر از دوستان واقعی‌تان می‌داند، مکالمه‌ای بسیار شبیه انسان داشته باشید. مثل اینکه همه چیز را می داند.

اگر به هر نوع خروجی مبتنی بر متن نیاز دارید – کد، ایمیل، ترجمه زبان، توضیحات، مقایسه فناوری، ریاضیات و موارد دیگر – یک چت ربات هوش مصنوعی آنچه را که نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد. بیایید به سه رهبر بازار نگاه کنیم.

1. ChatGPT

رهبر دست‌پایین، ChatGPT، توسط OpenAI ایجاد شده است، و آخرین مدل فوق‌العاده آن GPT-4 است (اگرچه GPT-3.5 برای بسیاری از چیزهایی که نیاز دارید نیز توانایی بیشتری دارد). چه چیزی آن را شگفت انگیز می کند؟ بپرسیم

همچنین، ChatGPT اکنون می‌تواند تصاویر را دریافت کند، دنیایی از امکانات جدید را باز می‌کند، از شناسایی اشیاء گرفته تا حل معادلات ریاضی، نوشتن کد بر اساس یک الگوی وب‌سایت ساده تا تعمیر دوچرخه بر اساس تصاویر دوچرخه و ابزارهایی که در اختیار دارید. صدا نیز از طریق برنامه تلفن همراه پشتیبانی می‌شود، بنابراین می‌توانید به جای تایپ کردن، از طریق صوتی با ChatGPT مکالمه داشته باشید.

2. بارد

بارد به لطف گوگل نزد ما می آید و پاسخی به انتشار ChatGPT توسط OpenAI بود. این چت بات مبتنی بر PaLM LLM است که جایگزین خانواده اصلی LaMDA از LLM ها شده است.

علاوه بر مکالمه استاندارد مبتنی بر متن، Bard همچنین می تواند تصاویر و صدا را به راحتی از طریق رابط کاربری پردازش کند و به آنها پاسخ دهد.

3. بینگ

بینگ هجوم مایکروسافت به دنیای LLM است که از مدل‌های GPT OpenAI استفاده می‌کند. این جستجوی بلادرنگ را با قابلیت‌های مافوق بشری مدل‌های GPT ادغام می‌کند (تا مبادا فراموش کنید که بینگ در اصل یک موتور جستجو بود) و نتایج به‌روز را در قالبی انسان‌پسند به شما ارائه می‌دهد. همچنین منابع خود را ذکر می کند و تصاویر را از طریق رابط کاربری پشتیبانی می کند. OpenAI از Bing برای جستجوی بی‌درنگ خود استفاده می‌کند، بنابراین در اینجا چند کارکرد متقاطع وجود دارد.

بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای نوشتن، اشکال زدایی و توضیح کد

تا به حال پیدا کرده اید که گیر افتاده باشید، به کد ناقص خیره شوید، تار عنکبوت مغزتان را تمیز کنید تا به یاد بیاورید که چه کاری باید انجام دهید؟ یا نگاه کردن به کد شخص دیگری، تلاش برای رمزگشایی از کاری که آنها انجام داده اند؟ یا ساعت ها صرف Stack Overflow و تلاش گوگل برای رفع یک باگ؟

با کمک یک برنامه نویس جفت هوش مصنوعی، زندگی شما می تواند بسیار آسان تر شود. ابزارهای تکمیل کد مانند GitHub Copilot/Copilot X و سایرین به شما امکان می‌دهند همه را از محیط توسعه یکپارچه خود (IDE) بنویسید، توضیح دهید و اشکال‌زدایی کنید. (ChatGPT در این زمینه به همان اندازه قادر است، هرچند فقط در یک رابط جداگانه.)

بیایید به برخی از گزینه های موجود در آنجا نگاه کنیم.

1. GitHub Copilot/Copilot X

رهبر غیرقابل انکار در این فضا، GitHub است، با محصولات Copilot و Copilot X خود، که از مدل‌های GPT OpenAI در پشت صحنه استفاده می‌کنند. طبق گفته GitHub، توسعه دهندگان با استفاده از Copilot 55 درصد سریعتر کدنویسی می کنند. و با Copilot X، یک ربات چت یکپارچه را درست در IDE دریافت می کنید.

2. تابنین

مشابه GitHub Copilot، Tabnine تکمیل کد را ارائه می دهد، اما با IDE های بیشتر پشتیبانی می شود، و یک بسته Starter کاملاً رایگان (به شما تکمیل کدهای کوتاه 2-3 کلمه ای می دهد). Tabnine از یک LLM داخلی برای تکمیل خودکار خود استفاده می کند و داده ها و کدهای شما هرگز به اشتراک گذاشته نمی شوند و نگرانی های مربوط به حریم خصوصی را از بین می برد.

3. Amazon CodeWhisperer

اگر در حال حاضر کارهای زیادی را در اکوسیستم خدمات وب آمازون (AWS) انجام می‌دهید، CodeWhisperer می‌تواند برای یک ابزار تکمیل کد بی‌معنا باشد. این برنامه از انواع زبان ها و SDK ها پشتیبانی می کند، اما همچنین پشتیبانی درجه یک و کد پیشنهادی برای API های AWS ارائه می دهد. همچنین از مزایای سازمانی مانند امنیت و مدیریت قوی که با عضویت در خانواده AWS به دست می‌آید، دریافت می‌کنید.

بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای ساده کردن بررسی کد و تجزیه و تحلیل کد

اگر در یک محیط تیمی کار می‌کنید، احتمالاً زمان زیادی را صرف بررسی کدها و درخواست‌های جذب می‌کنید. همچنین ممکن است از برخی ابزارهای اسکن و تجزیه و تحلیل کد برای نوشتن کد بهتر استفاده کنید تا موارد کمتری برای بررسی کد وجود داشته باشد.

ابزارهای هوش مصنوعی نیز می توانند این کارها را آسان تر کنند. مانند این است که یک سری دوم چشم داشته باشید که مشکلات احتمالی را اسکن می کند، نکاتی را برای رفع آنها ارائه می دهد و به طور کلی جریان کار روزانه شما را پخش می کند.

1. Amazon CodeGuru Security

همچنین بخشی از اکوسیستم آمازون، CodeGuru Security (نسخه بازسازی شده و بهبود یافته فقط CodeGuru) از هوش مصنوعی برای اسکن کد شما و ارائه توصیه هایی برای بهینه سازی استفاده می کند. این می تواند به شناسایی اشکالات، آسیب پذیری های امنیتی و انحراف از بهترین شیوه ها کمک کند. در حال حاضر از جاوا، پایتون و جاوا اسکریپت پشتیبانی می کند. برای ادغام IDE، این ویژگی ها را از طریق جعبه ابزار AWS برای VS Code یا IntelliJ دریافت می کنید.

2. کد سینک

Snyk (تجهیز شده توسط DeepCode AI و تلفظ “sneak”) به شما امکان می دهد آسیب پذیری های امنیتی را در کد، وابستگی های منبع باز، تصاویر کانتینر و تنظیمات زیرساخت به عنوان کد (IaC) اسکن، اولویت بندی و رفع کنید. می تواند مواردی مانند نشت حافظه، تضادهای وابستگی، خطاهای زمان اجرا، استفاده نادرست از API و موارد دیگر را جستجو کند. سپس گزارشی را برای کمک به تجزیه و تحلیل و اولویت بندی مواردی که نیاز به تعمیر دارند تهیه می کند.

3. چه تفاوت

پس از اینکه از برخی از ابزارهای هوش مصنوعی بالا برای نوشتن و بهینه سازی کد خود استفاده کردید، زمان آن رسیده است که آن را برای بررسی توسط یک انسان بررسی کنید. اینجاست که What The Diff می تواند به سرعت بخشیدن به کارها کمک کند. این ابزار می‌تواند به‌طور خودکار توضیحاتی را برای درخواست‌های کشش بنویسد، به رفع مشکلات کوچکی که در طول فرآیند یافت می‌شوند کمک کند، و حتی می‌تواند اعلان‌هایی را برای ذینفعان ارسال کند تا آنها را در جریان نگه دارد. همچنین می تواند مواردی مانند خطاهای نحوی، اشتباهات تایپی، متغیرهای استفاده نشده و موارد دیگر را شناسایی کند.

بهترین ابزارهای تولید تصویر و نمودار هوش مصنوعی

روزهایی که هنر به بوم و قلم مو محدود می شد، گذشته است. ابزارهای هوش مصنوعی امروزی در حال تعریف مجدد هنر دیجیتال هستند. فرقی نمی‌کند برای بازی‌ای که در حال ساخت آن هستید، به یک پرتره واقعی یا فقط برخی بافت‌های انتزاعی نیاز داشته باشید، این ابزارها پیکسل‌ها را تنها با کمی ورودی متنی به سطح بالاتری می‌برند.

1. Midjourney

اولین باری که از Midjourney استفاده کردم ذهنم کمی متحیر شد. این نتایج واقعاً چشمگیر ایجاد می کند، همه از یک پیام متنی ساده. طرحی از گربه ای که عینک آفتابی دارد و پشت لپ تاپ نشسته است. “مردی فوتورئالیست که در حال قدم زدن در یک شهر بزرگ به تلفن خود نگاه می کند.”

پس از تولید چهار تصویر، می توانید آنها را ارتقا دهید (برای وضوح بهتر) یا چهار نسخه دیگر از یک تصویر خاص ایجاد کنید. و من می دانم که شما می خواهید آن گربه را که پشت یک لپ تاپ نشسته است ببینید:

شما از طریق سرور Discord به Midjourney دسترسی پیدا می کنید، که در ابتدا ممکن است کمی به هم ریخته باشد، اما زمانی که آن را به دست آورید، واقعاً ساده است.

2. DALL-E

یکی دیگر از ابزارهای تولید تصویر، این یکی از دوستان ما در OpenAI است (DALL-E-3 اکنون از طریق پلتفرم برای مشتریان ChatGPT Plus و Enterprise در دسترس است). رابط DALL-E بسیار آسان برای استفاده است (و همچنین می تواند با Slack ادغام شود) و راهی عالی برای کشف این سبک از ابزارهای مولد هوش مصنوعی است. به نظر می رسد کمی با تصاویر فوتورئالیستی انسان ها مشکل دارد (اگرچه Midjourney هم همینطور است… فقط دستان انسان را بررسی کنید!)، اما امیدواریم که با آخرین نسخه بهبود یابد.

3. Miro.ai

شاید قبلاً Miro را به خاطر قابلیت‌های نمودار، وایت برد، همکاری و گردش کار می‌شناسید و دوست داشته باشید. خوب، آنها هم اکنون هوش مصنوعی را به ترکیب اضافه کرده اند. Miro AI می تواند کارهایی مانند تولید یا خلاصه کردن یادداشت های چسبنده، ایجاد نقشه های ذهنی، تولید کد از یک ویجت، ایجاد داستان های کاربر و معیارهای پذیرش را انجام دهد.

بهترین ابزارهای مستندسازی هوش مصنوعی

بخش مورد علاقه همه در توسعه نرم افزار: مستندسازی! درست میگم؟

اگرچه مانیفست چابک اعلام می‌کند که «نرم‌افزار کار بر روی مستندات جامع»، شما همچنان به نوعی از اسناد نیاز دارید. و چه کار بهتری برای سپردن به هوش مصنوعی.

1. Mintlify

Mintlify در حال تبدیل شدن به مورد علاقه طرفداران در این فضا است. در IDE خود، کدی را که می خواهید مستند کنید برجسته کنید، Mintlify کد را برای درک آن تجزیه و تحلیل می کند، سپس مستندات جامعی را برای روش های شما ایجاد می کند. سپس می‌تواند آن کد مستند را بگیرد و مستندات کاربر نهایی را که توسط فایل‌های علامت‌گذاری هدایت می‌شود، تولید کند.

2. کاتب

دفعه بعد که نیاز به نوشتن یک نمای کلی از نرم افزار خود، راهنمای نحوه، صفحات مرکز راهنمایی یا سوالات متداول دارید، برای دریافت کمک به Scribe بروید. Scribe با ثبت گام به گام گردش کار و پردازش کار می کند، سپس یک راهنمای مرجع بر اساس آن مراحل ایجاد می کند. شروع کار با یک برنامه افزودنی Chrome آسان است، و پس از پایان کار، می‌توانید Scribe را از طریق یک پیوند قابل اشتراک‌گذاری، یک PDF، HTML تعبیه‌شده یا فرمت‌های دیگر به اشتراک بگذارید.

بهترین ابزارهای دستیار جلسه هوش مصنوعی

بیایید با آن روبرو شویم: همه ما زمان زیادی را در جلسات صرف می کنیم. شما برای جلسه آماده می شوید و همچنین ممکن است در طول جلسه یادداشت برداری کنید. سپس بعد از جلسه، شما تمام کار جمع بندی جلسه و مستندسازی موارد اقدام را دارید. ابزارهای هوش مصنوعی در کمک به برخی از این مشکلات بهتر و بهتر می شوند.

1. Otter.ai

شاید جامع ترین ابزار در این فضا Otter.ai باشد. می توانید Otter را به تقویم Google یا Microsoft خود متصل کنید و سپس به جلسات می پیوندد تا آنها را در Zoom، Microsoft Teams یا Google Meet ضبط کند. این یادداشت ها را می نویسد، موارد عمل را ضبط می کند و خلاصه هایی را نیز تولید می کند. و اگر Otter در زمان واقعی به شما کمک نمی‌کند، می‌توانید یک ضبط موجود برای رونوشت و خلاصه به آن بدهید.

2. Mem

Mem به شما کمک می کند یادداشت های درهم و برهم خود را سازماندهی کرده و درک کنید. حتی اگر بهترین یادداشت‌بر دنیا باشید، با گذشت زمان، احتمالاً بازگشت به عقب و یافتن آنچه نیاز دارید، زمانی که به آن نیاز دارید، دشوار می‌شود. Mem بخش‌های مختلف یادداشت‌های شما را با استفاده از هوش مصنوعی برای برچسب‌گذاری چیزها به هم متصل می‌کند. جستجو نیز آسان تر و قدرتمندتر می شود. شما فقط می توانید یک سوال بپرسید و در مورد یادداشت های خود مکالمه داشته باشید (مثلاً مانند ChatGPT)، می توانید از نوار جستجو استفاده کنید یا با برچسب مرور کنید.