به عنوان توسعه دهندگان و دانشمندان داده، ما مراحل بسیاری را طی می کنیم، از ایده گرفتن تا رسیدن به یک پیاده سازی معتبر و کارآمد از آن. ما باید یک الگوریتم را طراحی و اعتبار سنجی کنیم، آن را روی مسئله مورد نظر اعمال کنیم و سپس آن را برای مجموعه داده های ورودی مختلف آزمایش کنیم.

در حالت اولیه حل یک مسئله، زمانی که یک الگوریتم را طراحی یا اعتبار سنجی می کنیم، به حذف محدودیت های ارائه شده توسط قواعد نحوی زبان برنامه نویسی خاص کمک می کند. با انجام این کار، می‌توانیم به جای تمرکز بر نحو خود، توجه خود را بر روی فرآیند فکری که در پشت الگوریتم وجود دارد و اینکه چگونه کار می‌کند (یا نمی‌کند) متمرکز کنیم.

اینجاست که شبه کد به کمک می آید.

کسب اطلاعات بیشتر: نحوه شروع کدنویسی: راهنمای نهایی برای برنامه نویسان مبتدی 

PSEUDOCODE چیست؟

شبه کد در علم داده یا توسعه وب تکنیکی است که برای توصیف مراحل متمایز یک الگوریتم به روشی استفاده می شود که درک آن برای هر کسی که دانش اولیه برنامه نویسی دارد آسان باشد.

شبه کد چیست؟

ما از شبه کد در زمینه های مختلف برنامه نویسی استفاده می کنیم، چه توسعه برنامه، علم داده یا توسعه وب. شبه کد تکنیکی است که برای توصیف مراحل متمایز یک الگوریتم به روشی که برای هر کسی که دانش اولیه برنامه نویسی دارد به راحتی قابل درک باشد استفاده می شود. اگرچه شبه کد یک توصیف بدون نحو از یک الگوریتم است، اما باید شرح کاملی از منطق الگوریتم ارائه کند تا حرکت از شبه کد به پیاده سازی صرفاً وظیفه ترجمه هر خط به کد با استفاده از نحو هر زبان برنامه نویسی معین باشد.

سازه های اصلی شبه کد

شبه کد اصلی آن توانایی نمایش شش ساختار برنامه نویسی است (همیشه با حروف بزرگ نوشته می شود): SEQUENCE، CASE، WHILE، REPEAT-UNTIL، FOR و IF-THEN-ELSE. این ساختارها – که کلمات کلیدی نیز نامیده می شوند – برای توصیف جریان کنترل الگوریتم استفاده می شوند.

SEQUENCE نشان دهنده وظایف خطی است که به صورت متوالی یکی پس از دیگری انجام می شوند.

WHILE یک حلقه با یک شرط در ابتدای آن.

REPEAT-UNTIL یک حلقه با یک شرط در پایین.

برای راه دیگری از حلقه.

IF-THEN-ELSE یک عبارت شرطی که جریان الگوریتم را تغییر می دهد.

CASE شکل تعمیم IF-THEN-ELSE

اگرچه این شش ساختار آنهایی هستند که ما اغلب از آنها استفاده می کنیم، از نظر تئوری می توانید از آنها برای پیاده سازی هر الگوریتمی استفاده کنید. ممکن است بر اساس برنامه خاص خود به موارد بیشتری نیاز داشته باشید. شاید دو دستور مورد نیاز عبارتند از:

فراخوانی کلاس ها یا توابع فراخوانی (با استفاده از کلمه کلیدی CALL).

رسیدگی به استثناها (با استفاده از کلمات کلیدی EXCEPTION، WHEN).

البته، بر اساس زمینه‌ای که در آن کار می‌کنید، می‌توانید ساختارهای (کلمات کلیدی) بیشتری را به واژه‌نامه شبه کد خود اضافه کنید تا زمانی که هرگز از این کلمات کلیدی به عنوان نام متغیر استفاده نکنید و مطمئن شوید که در حوزه یا شرکت شما به خوبی شناخته شده‌اند.

چگونه شبه کد بنویسیم

هنگام نوشتن شبه کد، هر کسی سبک ارائه خود را دارد، زیرا انسان ها آن را می خوانند و نه رایانه. قوانین شبه کد نسبت به یک زبان برنامه نویسی سختگیرانه تر هستند. با این حال، قوانین ساده ای وجود دارد که به درک بیشتر کد شبه کمک می کند.

چگونه شبه کد بنویسیم:

  • همیشه کلمه اولیه را با حروف بزرگ بنویسید (اغلب یکی از شش ساختار اصلی).
  • در هر خط فقط یک عبارت بنویسید.
  • تورفتگی برای نشان دادن سلسله مراتب، بهبود خوانایی و نمایش ساختارهای تودرتو.
  • همیشه بخش های چند خطی را با استفاده از هر یک از کلمات کلیدی END (ENDIF، ENDWHILE، و غیره) پایان دهید.
  • زبان برنامه نویسی بیانیه های خود را مستقل نگه دارید.
  • از دامنه نامگذاری مشکل استفاده کنید، نه دامنه اجرا. به عنوان مثال: “نام خانوادگی را به نام کوچک اضافه کنید” به جای “نام = اولین + نام خانوادگی”.
  • آن را ساده، مختصر و خواندنی نگه دارید.

پیروی از این قوانین به شما کمک می کند شبه کدهای قابل خواندن را تولید کنید و بتوانید کدهایی را که به خوبی نوشته نشده اند تشخیص دهید.

چه شما یک رشته علوم کامپیوتر باشید، چه به بوت کمپ رفته اید یا در کلاس برنامه نویسی شرکت کرده اید، احتمالا قبلاً نام شبه کد را شنیده اید. وقتی به دانش‌آموزانم شبه کد را آموزش می‌دهم، در ابتدا، استفاده از آن را نمی‌بینند. آنها فکر می کنند این اتلاف وقت است. همانطور که آنها می گویند، “چرا کد را دو بار بنویسیم؟” این ممکن است در مورد مشکلات ساده و سرراست درست باشد. با این حال، با افزایش پیچیدگی و اندازه پروژه، برنامه نویسان متوجه می شوند که چگونه تولید شبه کد، نوشتن کد واقعی را بسیار آسان تر می کند. کد کاذب به شما کمک می کند تا مشکلات احتمالی یا نقص های طراحی الگوریتم را زودتر در مرحله توسعه متوجه شوید، که باعث صرفه جویی در زمان و تلاش شما برای رفع اشکالات و اجتناب از خطاهای بعدی می شود.

چرا از کد شبه استفاده می کنیم؟

خواندن آن آسان تر است

اغلب، برنامه نویسان در کنار افرادی از رشته های دیگر مانند ریاضیدانان، مدیران و شرکای تجاری کار می کنند. استفاده از شبه کد برای توضیح مکانیزم کد، ارتباط بین تخصص های مختلف را آسان تر و کارآمدتر می کند.

ساخت کد را ساده می کند

هنگامی که برنامه نویس فرآیند توسعه و تولید شبه کد را طی می کند، تبدیل آن به کد واقعی نوشته شده در هر زبان برنامه نویسی بسیار آسان تر و سریع تر خواهد شد.

این یک نقطه میانی خوب بین نمودار جریان و کد است

حرکت مستقیم از ایده به فلوچارت به سمت کد، همیشه کار آسانی نیست. اینجاست که شبه کد راهی برای ساده‌تر کردن انتقال بین مراحل مختلف ارائه می‌کند.

این یک نقطه شروع مفید برای مستندسازی است

مستندسازی یک جنبه ضروری برای ساخت یک پروژه خوب است، اما شروع مستندسازی اغلب دشوارترین بخش فرآیند است. کد کاذب می تواند نقطه شروع خوبی برای آنچه مستندات باید شامل شود نشان دهد. گاهی اوقات، برنامه نویسان حتی کد شبه را به عنوان یک رشته مستند در ابتدای فایل کد قرار می دهند.

این امکان را برای تشخیص سریع اشکال فراهم می کند

از آنجایی که شبه کد در قالبی قابل خواندن توسط انسان نوشته شده است، ویرایش و کشف اشکالات قبل از نوشتن یک خط کد ساده تر است. ما می توانیم شبه کد را کارآمدتر از آزمایش، اشکال زدایی و رفع کد واقعی ویرایش کنیم.

شبه کد یک ابزار دست کم گرفته شده و کم استفاده در جامعه برنامه نویسی است، اما یک شبه کد واضح، مختصر و سرراست می تواند تفاوت بزرگی را در مسیر ایده تا اجرا ایجاد کند – و مسیر بسیار نرم تری برای برنامه نویس ایجاد کند.