حتما این سوال هم برای شما پیش آمده است که گواهینامه SSL چیست و چه مزایایی دارد؟ چرا در ابتدای برخی از آدرس های وب سایت ها از HTTP و در برخی دیگر HTTPS نمایش داده می شود؟ حتما دیده اید که کنار برخی آدرس ها یک قفل وجود دارد ولی دلیل آن برایتان هنوز آشکار نشده است.

در این مقاله قصد داریم به سوالاتی از قبیل گواهینامه SSL چیست و چه مزایایی دارد؟ و دیگر سوالات شما در زمینه گواهینامه SSL پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

مطالعه بیشتر: چگونه اسپم اسکور سایت را کاهش دهیم؟

گواهینامه SSL چیست و چه مزایایی دارد؟

برای اعتبار بخشی به یک سایت فاکتورهای زیادی موثر هستند. از تولید محتوای خوب گرفته تا سئو بخش های مختلف سایت و یا دریافت گواهینامه های مختلف مانند گواهینامه SSL، هاست و دامنه مناسب و… .

SSL مخفف عبارت Secure Socket Layer است که به معنی لایه امنیتی محافظت شده می باشد که منجر به تبادل اطلاعات بین کاربر و سرور به صورت کدگذاری می شود. در واقع بدین طریق از سرقت اطلاعات در حین تبادل جلوگیری می شود. از مشخصه های فعال بودن SSL بر روی یک سایت مشاهده HTTPS در ابتدای آدرس است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اینکه گواهینامه SSL چیست و چه مزایایی دارد؟ پیشنهاد می شود تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مشخصه دیگر SSL قرار گرفتن یک قفل در کنار آدرس اینترنتی است که نشان دهنده امنیت بیشتر سایت می باشد و اعتماد کاربران را به هنگام مشاهده وب سایت و خرید اینترنتی افزایش می دهد.

استفاده از گواهینامه SSL چه اهمیتی دارد؟

دلیل اصلی استفاده از گواهینامه SSL این است که اطلاعات حساسی که از طریق اینترنت ارسال می شوند، رمزگذاری شوند به گونه ای که تنها گیرنده می تواند اطلاعات را در اختیار داشته باشد. این مسئله به خصوص برای سایت های فروشگاهی بسیار مهم است، چرا که اطلاعات درج شده توسط کاربر از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر منتقل می شود تا در اختیار سرور قرار گیرد و در صورت نداشتن گواهینامه SSL هر کامپیوتری که بین شما و کاربر قرار دارد می تواند اطلاعات کاربر را مشاهده کند. ای موضوع سبب می شود اطلاعات شما در مقابل هکر نیز محافظت شود و بر اهمیت گواهینامه SSL چیست و چه مزایایی دارد؟ بیفزاید.

مزایای گواهینامه SSL چیست؟

طبیعتا بهره مندی از برخی ویژگی ها در بالاترین سطح امنیت در مقابل پرداخت هزینه ای مقدور خواهد بود. البته با توجه به مزایایی که برای وب سایت شما فراهم می گردد این هزینه قابل توجیه است. در این بخش به برخی مزایای مربوطه اشاره می کنیم تا شما را در پاسخ به سوال گواهینامه SSL چیست و چه مزایایی دارد؟ یاری دهیم.

 • گواهینامه SSL موجب افزایش اعتبار می شود.

یک گواهینامه SSL مناسب علاوه بر کدگذاری اطلاعات، سبب افزایش اعتبار وب سایت شما نیز می شود. بدین معنی که شما می توانید از خصوصی بودن اطلاعات ارسال شده برای سرور اطمینان حاصل کنید. بدین روش هکرهایی که سعی در دزدین اطلاعات شما دارند به هدف خود دست نخواهند یافت. در واثع هریک از رایانه هایی که رابط میان شما و سرور می باشد می تواند وانمود کند که وب سایت شماست و کاربران شما را فریب بدهد تا اطلاعات شخصی خود را برای آن ها ارسال کنید. تنها راه حفاظت ازین اطلاعات استفاده از یک زیرساخت عمومی مناسب است و این کار تنها از طریق تهیه ی گواهینامه SSL میسر است. کم کم به پاسخ سوال گواهینامه SSL چیست و چه مزایایی دارد؟ نزدیک می شویم.

 • SSL موجب افزایش اعتماد می شود.

مرورگرهایی که در نار آدرس اینترنتی خود یک نشان قفل نیز دارند سبب افزایش اعتماد کاربر به خود می شوند. در واقع این نشانه نماد ایمن بودن سایت است. به عبارت دیگر زمانی که از گواهینامه SSL استفاده می کنید وب سایت شما از HTTP به HTTPS تغییر می کند و از وب سایت شما در برابر حملات فیشینگ حفاظت می شود.

 • ثبت امتیاز مثبت از سوی موتورهای جستجو

موتورهای جستجو برای بررسی سایت ها و تعیین جایگاه آن ها از یک پروتکل ثابت پیروی می کنند که یکی از این پروتکل ها داشتن گواهینامه SSL است. در واقع شما با داشتن این پروتکل از دید موتورهای جستجو یک سایت ایمن هستید و امتیاز سئوی شما افزایش می یابد. این امر در بهبود جایگاه شما در موتورهای جستجو بسیار حائز اهمیت است.

دیگر مزایای داشتن گواهینامه SSL به اختصار به شرح زیر است که در پاسخ به سوال گواهینامه SSL چیست و چه مزایایی دارد؟ جمع آوری شده است.

 • رمزنگاری اطلاعات حساس

در صورتی که وب سایت شما در بخشی مانند فروش اطلاعات حساسی را از کاربر دریافت می کند. وب سایت شما باید این اطمینان را به مشتری بدهد که اطلاعات او کاملا محرمانه باقی می ماند. گواهینامه SSL این اطمینان را فراهم می کند.

 • لزوم استفاده از پروتکل SSL برای بهترین درگاه های بانکی واسط

برخی درگاه های بانکی مانند شاپرک در صورتی با وب سایت شما همکاری می کنند که وب سایت دارای گواهینامه SSL باشد بنابراین یکی از ملزومات افزودن درگاه بانکی به وب سایت شما داشتن گواهینامه SSL است.

 • نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره با داشتن گواهینامه SSL

برای داشتن نماد اعتماد الکترونیک لزوما داشتن گواهینامه SSL لازم نیست و بدون آن نیز شما یک ستاره برای نماد الکترونیک خود دریافت می کنید. اما در صورتی که می خواهید نماد الکترونیک دو ستاره برای وب سایت داشته باشید، می بایست گواهینامه SSL داشته باشید. پس از مطالعه مزایای داشتن این گواهینامه پاسخ به سوال گواهینامه SSL چیست و چه مزایایی دارد؟ آسان تر خواهد شد.

انواع گواهینامه SSL

گواهینامه SSL انواع مختلفی دارد که هریک تامین کننده نیاز خاصی می باشد و البته اعتبار و قیمت های متفاوتی دارد. منظور از انتخاب بهترین گواهینامه SSL در واقع یعنی انتخاب به صرفه ترین گواهینامه که پاسخگوی نیازهای شما نیز باشد. لازم است ابتدا به اختصار هر یک از گواهینامه ها را تعریف کنیم. گواهینامه SSL چیست و چه مزایایی دارد؟

گواهینامه اعتبار سنجی دامنه یا (Domain Validated (DV

در این نوع گواهینامه صدار کننده بر اساس نام دامنه اعتبار سنجی را انجام می دهد و به بررسی صحت یا اعتبار سازمان و یا شرکت نمی پردازد. طبیعتا زمان درخواست تا صدور گواهینامه SSL بسیار کوتاه است به نحوی که صادر کنندگان به صورت آنلاین و در لحظه گواهینامه را صادر می کنند. برای صاحبان وب سایتی که از این گواهینامه استفاده می کنند تنها تغییر HTTP به HTTPS حائز اهمیت است و کاربرد دیگری ندارد.

در این نوع گواهینامه درخواست اعتبارسنجی در قالب یک ایمیل که آدرس آن را صادرکننده مشخص می کند انجام می شود. پس از دریافت ایمیل و تایید لینک به صورت آنلاین گواهینامه SSL صادر می شود.

گواهینامه اعتبارسنجی سازمانی با (Organization Validated (OV

این نوع گواهینامه علاوه بر تامین امنیت در صدد تایید اعتبار شرکت مورد نظر نیز می باشد و سطح بسیار بالاتری نسبت به گواهینامه DV دارد. کاربران با مشاهده گواهینامه این وب سایت می توانند نام وب سایت را نیز در گواهینامه مشاهده کنند و با اطمینان از وب سایت سرویس بگیرند. گواهینامه OV نیز به تایید کامل هویت شرکت و یا صاحب وب سایت دارد. معمولا وزارتخانه ها، بانک ها و یا اشخاص حقوقی متقاضی این نوع گواهی نامه هستند.

گواهینامه اعتبار سنجی یا (Extended Validation (EV

گواهینامه EV همانند گواهینامه OV اعتبار شرکت را تایید می کند و علاوه بر آن نشان سبز رنگ را در مرورگر دریافت می کند که ارزش و اعتبار بالاتری دارد. در درخواست این نوع گواهینامه مدارک بیشتری برای اهراز هویت وب سایت نیاز است. بعلاوه هزینه بالاتری هم برای اعتبار سنجی دارد.

گواهینامه SSL چیست و چه مزایایی دارد؟

نحوه دریافت گواهینامه SSL به چه صورت است؟

می خواهیم در این بخش پاسخ به سوال گواهینامه SSL چیست و چه مزایایی دارد؟ را تکمیل کنیم. این گواهی نامه توسط برخی شرکت های خاص و متخصص ارائه می شود. بهترین کار این است که از یک شرکت معتبر گواهینامه خود را دریافت کنید. در این بخش به معرفی برخی از شرکت های معتبر در این زمینه می پردازیم. توصیه ما این است در صورتی که دانش کافی در این زمینه ندارید هیچ اقدامی انجام ندهید.

نکته: برخی از ارائه دهندگان هاست، خدمات SSL را نیز ارائه می دهند. حتما قبل از خریداری گواهی نامه تحقیق کنید که آیا خدمات SSL صرفا شامل نصب سرور می شود و یا اینکه درون وب سایت نیز پیاده سازی می گردد؟ چرا که نصب سرور به تنهایی کفایت نمی کند. برخی شرکت های معتبر ارائه خدمات SSL به شرح زیر است:

 • ایران سرور

ایران سرور یکی از معتبر ترین شرکت های ایرانی است که در زمینه خدمات وب سایت، هاست، دامنه و… خدمات بسیار خوبی ارائه می دهد. یکی دیگر از خدمات این مجموعه، ارائه گواهینامه ssl به صورت سالانه از شرکت های خارجی است.

 • پارس پک

پارس پک نیز یکی دیگر از خدمات دهندگان وب سایتی است که گواهینامه ssl را به صورت رایگان برای 3 ماه ارائه می کند. شما برای دریافت این گواهینامه به صورت سالانه، می بایست تعرفه های مختلف این وب سایت را مراجعه کنید. همچنین در صورتی که پشتیبانی این گواهینامه را می خواهید، مبلغ 20 هزار تومان به فاکتور شما افزوده می شود.

 • وب رمز

این مجموعه نیز که خدمات وب سایت را ارائه می کند، امکان خریداری ssl از شرکت هایی مثل apha , rapid ssl , geo trust و… را فراهم کرده است.

 • راد کام

این مجموعه ایرانی خدمات خوبی در ارتباط با خرید هاست، خدمات وب سایت و… ارائه می دهد که تهیه گواهینامه ssl از کمپانی های خارجی را نیز پوشش می دهد. شما با خرید گواهینامه ssl از این مجموعه، نیاز به انجام هیچ کار دیگری ندارید چرا که نصب درون سرور و برون سرور هر دو توسط این مجموعه پوشش داده می شود.

 • ایران هاست

این مجموعه نیز با ارائه خدمات سالانه و دریافت ssl از شرکت های مختلف خارجی، تعرفه های متفاوتی را ارائه می دهد. البته که خدمات هاست و دامنه نیز در ایران هاست، قابل خریداری است.

جمع بندی

گوگل و دیگر موتورهای جستجو یک بیزینس است و برای حفظ اعتبار خود در درجه اول امنیت کاربران برایش حائز اهمیت است و سعی دارد بهترین و ایمن ترین سایت ها را به کاربران خود معرفی کند. برای تامین این امنیت و دیده شدن در مقابال ربات های گوگل داشتن گواهینامه SSL یک امتیاز ویژه محسوب می شود. با مطاله این متن و پاسخ به سوال گواهینامه SSL چیست و چه مزایایی دارد؟ بر الزام تهیه گواهینامه SSL افزوده شد.