تعمیر و عیب یابی آیفون تصویری در ایران تبدیل به یک مشکل عمومی گشته است. به طوری که برای تعمیر آیفون تصویری تکنما به عنوان مثال باید یک هزینه حدودا یک سوم قیمت آیفون تصویری بپردازیم تا مشکل آیفون برطرف گردد. تعمیر آیفون تصویری در شرق تهران نیز با هزینه های ایاب و ذهاب بسیار بالاتر انجام میپذیرد. حال امروز به بررسی این موضوع میپردازیم که چگونه می توان از سوختن آیفون تصویری جلوگیری نمود؟

چرا آیفون تصویری بدون دلیل می سوزد؟

آیفون های تصویری مورد استفاده در ایران در داخل خود برد تغذیه مبدل ولتاژ AC to DC دارند که این ولتاژ مقدار 14 ولت مستقیم می باشد. این برد همواره در مدار قرار دارد تا هنگام تماس از بیرون منزل آیفون را روشن نماید. به همین دلیل است که آیفون های تصویری حتی بدون استفاده میسوزند. حال این که چه راهکاری را دنبال نماییم تا آیفون تصویری به طور خودکار معیوب نشوند را در ادامه بررسی خواهیم نمود.

 

راه کارهای جلوگیری از سوختن آیفون تصویری

  • استفاده از محافظ های برق در راه ورودی برق 220 ولت آیفون تصویری
  • نصب بردهای تغذیه با حفاظت بالا بر روی آیفون
  • خاموش نمودن آیفون تصویری در هنگام خروج از منزل

استفاده از محافظ های برق در راه ورودی برق 220 ولت آیفون تصویری

محافظ های آیفون تصویری در بازار ایران به وفور یافت میشوند. این گونه از حفاظت ها تنها در هنگام بارندگی و رعد و برق و حتی مشکلات برقی دو فاز شدن برق می تواند از سوختن آیفون تصویری شما محافظت نماید. نمونه ای از این بردها را در زیر مشاهده می نمایید.

محافظ برق آیفون تصویری

نصب بردهای تغذیه با حفاظت بالا بر روی آیفون

بردهای تغذیه دلیل اصلی سوختن هر آیفون تصویری می باشند. با استفاده از بردهای دارای خفاظت بالا می توانیم از سوختن بردهای صدا و تصویر در آیفون تصویری جلوگیری نماییم. این بردهای تغذیه باید حتما قطعات NTC , وریستور که کار حفاظت لحظه ای برق را انجام می دهد را داشته باشند. نمونه ای از بردهای تغذیه دارای حفاظت ولتاژی و آمپری و لحظه ای را در شکل زیر مشاهده می کنید.

خاموش نمودن آیفون تصویری در هنگام خروج از منزل

قطعات استفاده شده در آیفون تصویری دارای طول عمر در کارکرد می باشند بدین صورت که زمان اتصال به برق تمام قطعات الکترونیکی خصوصا برد تغذیه در مدار می باشند. قطعات الکترونیکی هنگام متصل نبودن به برق طول عمر بسیار بالاتری را خواهند داشت. پس اگر هنگامی که از منزل خارج می شویم آیفون تصویری خود را خاموش نماییم این قطعات طول عمر بالاتری را خواهند داشت و در نتیجه آیفون تصویری ما نخواهد سوخت.

منبع : گروه مهندسی سریر تصویر

SarirTasvir.ir