همه ما به خوبی می دانیم که خانواده یکی از اساسی ترین ارکان یک جامعه به حساب می آید. از آنجایی که خانواده اولین جایی است که هر انسان در آنجا متولد می شود، جامعه نیز برای آن اهمیت بسیار زیادی را قائل است. بر اساس آمار و اطلاعات بدست آمده در سال های اخیر می توان گفت که معمولا افرادی که دچار ضعف اجتماعی هستند و نمی توانند جایگاه خود را در جامعه تثبیت کنند، دارای ضعف خانوادگی هستند و در دوران کودکی بسیاری از نیازهای آنان در محیط خانواده برطرف نشده است.

یک وکیل خانواده خوب چه خصوصیاتی دارد؟

وکیل یک خانواده بایستی روحیه مسالمت جویانه داشته باشد. به عنوان مثال طبیعی است که یک وکیل مالیاتی روحیه مناسبی برای انجام پروژه های خانوادگی ندارد. در ادامه به مواردی خواهیم پرداخت که هر وکیل خانواده بایستی داشته باشد.

اسرار موکل را حفظ کند

حفظ اسرار موکل یکی از مهمترین وظائف یک وکیل خوب است و در دعاوی خانواده این وظیفه بیشتر از موارد دیگر مورد نیاز است. یک وکیل خانواده خوب، هیچ گاه اسرار و رموزی که موکلش پیش او بازگو نموده را در اختیار طرف مقابل قرار نمیدهد و اشخاص دیگر قرار نمیدهد و همیشه منافع و صلاح موکل خود را در نظر میگیرد.

دلسوز باشد

بهترین وکیل خانواده وکیلی است که طرفین را ابتدا به سوی صلح و سازش سوق دهد و سعی در اصلاح امور زوجین داشته باشد. با آگاهی کامل به حقوق زوجین و جایگاه آنان و با ارائه مشاوره حقوقی صحیح، آنان را در طی این مسیر دشوار راهنمایی نماید. چنانچه ادامه زندگی مشترک برای آنها امکان پذیر نمی باشد سعی کند با کمترین آسیب و تنش از یکدیگر جدا شوند.

از قوانین خانواده آگاه باشد

وکیل خوب در زمینه خانواده باید از کلیه مسائل حقوقی امور خانواده آگاهی کامل و به روز داشته باشد و با داشتن تجربه کافی در امور خانواده مشاوره حقوقی کاملی را در اختیار موکل قرار دهد و مزایا و معایب اقدامات حقوقی را به اطلاع موکل برساند تا موکل بتواند انتخاب صحیح و کاملی را  انجام دهد.

خدمات وکیل خانواده

قواعد حاکم بر روابط خانوادگی در چند حوزه قابل بررسی است. روابط بین زوجین از یک طرف و روابط بین پدر و مادر با فرزندان حوزه دیگر حقوق خانواده هست. تکالیف مالی و غیر مالی در روابط بین زوجین با نکاح یا همان ازدواج به وجود می آید. زن و شوهر به میل و رضایت خود تن به انعقاد عقد ازدواج میدهند. اعم از اینکه از آثار این عقد به طور کامل آگاهی داشته یا نداشته باشند. هنگام تنظیم و امضای سند ازدواج مسئولیتهای قانونی این عقد به طور کامل در این سند نوشته نمیشود. به عبارتی، قانون مسئولیتهای قانونی این عقد را معین کرده و به زوجین تحمیل مینماید. بنابراین اگر میخواهید به زودی ازدواج کنید یا اینکه ازدواج کرده اید توصیه ما این هست یک نگاه اجمالی هم به مسولیتهای قانونی عقد ازدواج داشته باشید. ما در این قسمت به این روابط مالی و غیر مالی زوجین اشاره میکنیم و مسائل و دعاوی مطروحه توسط زوجین علیه یکدیگر را از نگاه یک وکیل خانواده که سالها با این موضوعات سرکار داشته است مورد بررسی قرار میدهیم.

طلاق

موضوعی که اکثر دعاوی مطروحه بین زوجین را به خود اختصاص میدهد و بسیار پیچیده و حائز اهمیت است موضوع طلاق زوجین میباشد. طلاق پایان قانونی زندگی مشترک زوجین میباشد.  زن و مرد برای پایان دادن به رابطه خود به طور قانونی آن را ثبت میکنند تا از آثار آن برخوردار شوند.

طلاق از نظر قانونی به سه نحو درخواست میشود:

طلاق توافقی

آسانترین و کم هزینه ترین و سریع ترین روش طلاق، طلاق توافقی میباشد به طور کلی طلاق توافق به دو روش انجام میگیرد که در زیر به تفکیک توضیح داده میشود:

طلاق توافقی با حضور زوجین

زمانی است که که زن و مرد  هر دو تصمیم به جدایی از یکدیگردارند و امکان ادامه زندگی مشترک برای آنها وجود ندارد و در خصوص کلیه حقوق و تکالیف مالی با هم توافق دارند. در این نوع از طلاق پروسه جدایی سریعتر و آسانتر است.

در این نحوه طلاق، زن و مرد باید در مورد کلیه حقوق مالی اعم از  مهریه و نفقه و اجرت المثل و جهیزیه  توافق کنند. اگر فرزند مشترکی دارند در مورد، حضانت فرزند نیز با هم به توافق برسند. در این نوع از طلاق، پیش از مراجعه به دادگاه، زوجین باید به مراکز مشاوره معرفی شده، ۹ جلسه مراجعه و گواهی از آنها اخذ نمایند و به همراه مدارک دیگر از جمله سند ازدواج و شناسنامه زوجین به دادگاه مراجعه نمایند.

وکالت زن در طلاق توافقی

در این روش زن حق طلاق را طی یک سند رسمی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده است گرفته است. زن میتواند با اعطای وکالت به وکیل دادگستری، خود را مطلقه سازد. در این مورد بدون نیاز به حضور زوج، طلاق انجام خواهد شد.

متن وکالتنامه تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی برای این طلاق نیازمند رعایت شرایطی میباشد که حتما باید رعایت شود تا زوجه بتواند بدون نیاز به حضور زوج خود را مطلقه سازد. از جمله این موارد وکالت در صلح و سازش، قبول بذل مهریه، اسقاط حق تجدیدنظر خواهی و فرجام خواهی زوج و وکالت در توکیل و اسقاط حق عزل وکیل میباشد. زیرا از آنجایی که طلاق قابل اعتراض در مراجع بالاتر از جمله تجدیدنظر و فرجام میباشد اسقاط این حق نیز در وکالتنامه باید درج شود. همچنین از آنجا که فقط وکیل دادگستری در دادگاه میتواند به وکالت از مرد اقدام نماید و زن نمیتواند با آن وکالتنامه مستقیما خود را مطلقه سازد درج حق توکیل به غیر در وکالتنامه نیز الزامی میباشد. در غیر اینصورت استفاده از وکالتنامه، برای زن غیرممکن خواهد بود.

مرد میتواند این وکالت را در ازای بخشش مهریه به زن بدهد. در برخی موارد نیز این وکالت با حفظ حقوق مالی زن داده میشود یعنی بدون بخشیدن مهریه.

طلاق از طرف مرد

در قانون حق طلاق با مرد است. بنابراین مرد میتواند هر زمان که بخواهد بدون نیاز به دلیل، با پرداخت کلیه حقوق مالی زن، اعم از مهریه و نفقه و اجرت المثل، زن خود را طلاق دهد. اگر تقاضای طلاق از طرف مرد باشد بر اساس قانون و شروط عقدنامه اگر مرد دلیل موجهی برای طلاق نداشته باشد زن میتواند از دادگاه تقاضا کند که نصف دارایی مشترک بعد از ازدواج نیز به او پرداخت شود.

طلاق از طرف زن

زن فقط در صورت اثبات عسروحرج میتواند از دادگاه درخواست طلاق نماید. موارد عسروحرج در ماده  ۱۱۳۰ قانون مدنی آمده است. بنابراین برای اینکه زن بتواند از همسر خود جدا شود باید دلائل قانع کننده ای به دادگاه ارائه دهد و عسرو حرج خود را ثابت نماید. بنابراین چنانچه بدون دلیل موجه از دادگاه تقاضای طلاق کند درخواست وی رد خواهد شود.

مهریه

اصلی ترین حقوق مالی زوجین مهریه است. در زیر متداولترین سوالاتی که از وکیل خانواده تیم حقوقی دادجویان در خصوص مهریه پرسیده شده است پاسخ داده میشود:

زمان تکلیف دادن مهریه

بر اساس ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی همین که ازدواج به طور صحیح واقع شد، روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زن و شوهر در مقابل همدیگر بر قرار میشود. با این ترتیب تکلیف به دادن مهر از تاریخ ازدواج شروع میشود.

بیشترین دعاوی که بین زوجین مطرح میشود راجع به مهریه است. به موجب ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی هر چیزی که ارزش اقتصادی  داشته باشد و اشخاص بتوانند مالک آن شوند میتوان به عنوان مهریه قرار داد. به موجب ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی به محض اینکه عقد نکاح منعقد شد و زوجین در دفتر ازدواج عقد نامه را امضا نمودند زن مالک مهر تعیین شده در عقد میشود و بلافاصله میتواند آن را مطالبه کند. در عقد موقت مهریه لزوما باید تعیین شود و مانند عقد دائم به محض وقوع عقد، زن میتوان مهریه خود را مطالبه کند.

 

خدمات وکیل خانواده دادجویان

در صورت نیاز به وکیل دعاوی خانواده در موضوع خانوادگی دادجویان از بین وکلا متخصص در امر حقوقی و از بین وکیل متخصص در آن موضوع وکیل انتخاب و به موکل معرفی می کنند یعنی وقتی نیاز به وکیل خانواده در امر خانواده و طلاق داریم نیاز نیست پرس و جو کنیم و دنبال این باشیم که کدام وکیل در این امر تبحر دارد در موسسه حقوقی دادجویان شما مستقیم میروید پیش وکیل متخصص در امر خانوادگی. استفاده از گروه وکلا دادجویان این امتیاز را به شما می دهد که علاوه بر اینکه وکیل خانواده انتخابی در قبال شما مسئول می باشد پرونده شما تحت نظارت و پیگیری مدیریت و مسئول گروه نیز می باشد. در صورت نیاز به وکلای متعدد در پرونده بدون اتلاف وقت هر دو وکیل با قید توکیل از بین وکلای موسسه در اختیار شما قرار خواهد گرفت و در صرفه جویی هزینه های حق الوکاله و… به نفع موکل می باشد.

نتیجه گیری

گروه حقوقی دادجویان با همکاری کادری حرفه ای و مجرب از بهترین وکلای در زمینه امور خانواده، نیاز هموطنان عزیز در امور حقوقی خانواده را فراهم می نماید. شما میتوانید با تماس با گروه حقوقی دادجویان از مشاوره حقوقی در زمینه دعاوی خانواده برخوردار شوید.