قبل از اینکه به سؤال بالا پاسخ دهیم، باید ببینم که بازسازی خانه چیست و با چه اهدافی صورت می‌گیرد؟

به تغییرات جزئی و کلی که با هدف حفظ و ماندگاری یک بنا یا بهتر کردن فضای داخلی صورت می‌گیرد، بازسازی می‌گویند. همان‌طور که از تعریف بازسازی خانه مشخص است، بازسازی با اهداف گوناگونی مثل زیباسازی یا تعمیرات صورت می‌گیرد. دراین‌بین بسیاری از افراد هم با هدف مهم افزایش قیمت خانه، اقدام به بازسازی خانه می‌کنند.

درواقع مهم‌ترین دلیل بازسازی همان افزایش قیمت خانه است که در ادامه بیشتر درمورد آن صحبت می‌کنیم و میزان افزایش قیمت خانه، بعد از بازسازیِ خانه های ویلایی و آپارتمانی را بررسی می کنیم.

آیا قیمت خانه پس از بازسازی افزایش می‌یابد؟

در بالا تعریفی از بازسازی ارائه شد و گفتیم برخی افراد به دلیل افزایش قیمت خانه تصمیم به بازسازی می‌گیرند. بنابراین سؤالاتی که پیش می‌آید این است که:

 • آیا قیمت خانه پس از بازسازی افزایش می‌یابد؟
 • آیا بازسازی تأثیر چشمگیری در افزایش قیمت خانه دارد؟
 • چه میزان افزایش قیمت بعد از بازسازی خواهیم داشت؟
 • اگر بخواهیم خانه‌مان را بازسازی کنیم، هزینه بازسازی خانه چقدر تمام می‌شود؟
 • اصلاً آیا بازسازی مقرون‌به‌صرفه است؟

این‌ها سؤال‌های مهمی هستند که باید قبل از شروع بازسازی به جواب آن برسید.

بنابراین در پاسخی کلی به سوالات بالا باید بگوییم که:

بازسازی با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد از جمله:

 • قدیمی بودن ساختمان
 • طراحی نامناسب پلان و نقشه خانه
 • افزایش قیمت خانه

اگرچه هر نوع بازسازی خانه در افزایش قیمت آن تأثیر دارد، اما بازسازی با هدف افزایش قیمت خانه، مهم ترین نوع بازسازی است.

البته بازسازی شامل تعمیرات هم می‌شود. بخشی از تعمیرات خانه که شامل تعمیرات سطحی برای بهبود عملکرد برخی تجهیزات خانه است، تأثیر چندانی در افزایش قیمت خانه ندارد و اهمیت بخش‌های دیگری از بازسازی خانه در افزایش قیمت آن، خیلی بیشتر است.

بنابراین تا اینجا متوجه شدید که تعمیرات بخش کوچکی از افزایش قیمت بازسازی را شامل می‌شود. اما بازسازی حالت‌های دیگری هم دارد که صرفاً در جهت افزایش قیمت ملک صورت می‌گیرند.

برای مثال:

در پروژه‌های ویلایی، برخی افراد فقط با هدف بالا بردن قیمت یک ملک، اقدام به بازسازی آن می‌کنند.

تاثیر بازسازی در شرایط رکود کنونی، بر افزایش قیمت خانه چیست؟

تا اینجا متوجه شدیم که هدف بازسازی صرفا افزایش قیمت ساختمان نیست، بلکه افزایش کارایی، طول عمر، زیبایی و .. هم از دیگر اهداف بازسازی هستند. اما نکته مهم این است که همه بازسازی‌ها با هر هدفی که انجام شوند، باعث افزایش قیمت می‌شوند. چیزی که مهم است، آگاهی به این نکته است که سود حاصل از بازسازی در دوران رکود کنونی بازاز، با دوران رونق یکی نیست، پس انتظار سود خیلی زیاد نداشته باشید.

سود بازسازی در دوران رکود به طور میانگین، ۳۰ تا ۴۰ درصد است و اگر ساختمان‌های خوبی در مناطق خوب با هزینه معقول بازسازی شوند، تا سود ۱۰۰ درصدی هم قابل افزایش است. پس بهتر است در این دوران هزینه‌های خیلی هنگفتی برای بازسازی در نظر نگیرید، چون هرچه قیمت نهایی ساختمان گران‌تر شود، احتمال برگشت سرمایه شما کم‌تر است.

البته اگر تمایل دارید تا قیمت دقیق تری از افزایش قیمت بازسازی بخش های مختلف خانه را بدانید، می‌توانید به وبسایت سلام ساختمان با آدرس salamsakhteman.com مراجعه نمایید. در این وبسایت همچنین می‌توانید متخصص بازسازی حرفه ای شهر خودتان را نیز پیدا کنید!

بازسازی آپارتمان قدیمی

تاثیر بازسازی بر افزایش قیمت خانه‌های آپارتمانی و ویلایی چقدر است؟

در این قسمت به طور خلاصه متوجه می‌شویم که بازسازی، چقدر به قیمت خانه‌های ویلایی اضافه می کنید و چقدر باعث افزایش قیمت خانه های آپارتمانی می‌شود! از اونجایی که آپارتمان ها تراکم بالایی دارند، بازسازی واحدهای آپارتمانی تاثیر بسیار بالایی بر سرعت فروش و افزایش قیمت واحدهای آن دارد.

برای مثال:

در منطقه گلبهار، یک واحد آپارتمانی ۷۵ متری که قیمتی حدود ۳۰۰ میلیون داره، بعد از بازسازی (با فرض ۲۰ میلیون هزینه)، ۳۶۰ میلیون فروخته می‌شود، یعنی ۱۰۰ درصد سود! ( این مثال به عنوان نمونه انتخاب شده و قابل تعمیم نیست.)

بازسازی چقدر به قیمت خانه های ویلایی اضافه می کند؟

خانه‌های ویلایی‌ که برای سکونت انتخاب می‌شوند و تراکم بالای خانه‌های آپارتمانی را ندارند، اگر بازسازی شوند، خیلی سریع‌تر و حتی با احتمال سود بالای ۳۰ درصد، فروخته می‌شوند.

دو موقعیت عالی برای افزایش قیمت خانه با بازسازی چیست؟

در دو موقعیت زیر ، بازسازی از بهترین راه‌ها برای افزایش قیمت خانه است:

 1. اگر خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید ازلحاظ سازه‌ای و مقاومت هنوز می‌تواند عمر مفیدی داشته باشد، بازسازی یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش قیمت خانه است.
 2. اگر قصد فروش خانه را دارید بهتر است قبل از فروش، آن را بازسازی کنید تا بتوانید با قیمت بالاتری ملک را بفروشید.

از این نکات غافل نباشید!

نکات زیر نیز، عواملی هستند که در افزایش قیمت خانه بعد از بازسازی تاثیر دارند:

 • هرچه بازسازی عمیق‌تر و گسترده‌تر باشد، تأثیر بیشتری روی افزایش قیمت خانه شما خواهد گذاشت.
 • موقعیت ملک نیز، در افزایش قیمت، بعد از بازسازی تأثیر مستقیم دارد.

2 نوع بازسازی خانه به‌منظور افزایش قیمت چیست؟

گفتیم بازسازی انجام فعالیت‌هایی به‌منظور حفظ و ماندگاری یک ساختمان قدیمی و فرسوده است. زمانی که قسمتی از فضای ساختمان نیاز به تعمیر و تغییراتی در فضا داشته باشد از عملیات بازسازی خانه استفاده می‌کنیم.

با توجه به توضیحات بالا، وقتی ملکی قدیمی برای فروش گذاشته می‌شود، نمی‌شود قیمت خوبی روی آن گذاشت. اما اگر همان ملک قدیمی بازسازی شود، قیمت آن بالاتر می‌رود. حال در چنین حالتی که بازسازی برای افزایش قیمت خانه انجام می‌شود، می‌توانیم از 2 نوع بازسازی کمک بگیریم که عبارت اند از:

 1. بازسازی سازه‌ای
 2. بازسازی تزئینی

در ادامه به توضیح 2 نوع بازسازی بالا که به طور کلی با هدف نو کردن ملک برای افزایش قیمت آن هستند، می‌پردازیم.

1.     بازسازی سازه‌ای

در بازسازی سازه ای تغییرات نباید خیلی زیاد باشند، چون در این صورت دیگر بازسازی حساب نمی‌شود و نوسازی به حساب می‌آیند. تغییرات قابل انجام در این نوع از بازسازی عبارت اند از:

 • تیر و ستون و مهار (در حد یک یا دو عضو)
 • افزایش فضا
 • دیوار چینی (در حد خیلی کم)
 • تغییراتی در اتصالات لوله‌کشی آب و گاز و برق

2.     بازسازی تزئینی

در این نوع از بازسازی که بیشتر برای زیباسازی بخش های مختلف خانه انجام می‌شود، اقدامات زیر انجام می‌پذیرند:

 • تغییر در نمای خانه
 • نورپردازی
 • تغییر ظاهر ورودی
 • تعویض کف‌پوش که خود شامل پارکت و سرامیک و سنگ است.
 • رسیدگی به دیوار که خود شامل تغییر رنگ، کاغذدیواری و سنگ کردن است.
 • تغییر سرویس بهداشتی و روشویی
 • سقف خانه
 • طراحی آشپزخانه و کابینت
 • تغییر حمام
 • و جنبه‌هایی از خانه که جلوی چشم دیگران است

با این نوع بازسازی، ظاهری بهتر به فضای داخلی و نمای خارجی خانه می‌دهند که راحت‌تر و با قیمت بهتری به فروش می‌رود. اگرچه گاهی بازسازی صرفاً جهت تعمیر خرابی‌ها صورت می‌گیرد، اما گاهی نیز پیش می‌آید که در خانه‌های نوساز هم بازسازی صورت می‌گیرد تا با بهتر کردن ظاهر خانه و تغییر در برخی قسمت‌ها، خانه با قیمت بالاتری به فروش برسد.

5 جایی که بیش‌ترین افزایش قیمت خانه بعد از بازسازی را دارند!

برای افزایش قیمت در بازسازی تزئینی خانه و گاهی حتی در بازسازی سازه‌ای، به بازسازی 5 مورد زیر باید توجه ویژه‌ای شود:

 1. بازسازی آشپزخانه
 2. بازسازی اتاق‌خواب‌ها
 3. بازسازی فضای پذیرایی و نشیمن
 4. بازسازی سرویس‌ها
 5. بازسازی نمای ظاهری

زیرا تغییرات در این بخش‌ها می‌تواند تأثیر خوبی در افزایش قیمت خانه بعد از بازسازی داشته باشد. در ادامه در مورد بازسازی 5 مورد بالا، برای افزایش قیمت خانه بیشتر توضیح می‌دهیم.

1.     بازسازی آشپزخانه

ازآنجایی‌که آشپزخانه قلب هر خانه‌ای است و در بازسازی خانه به‌منظور افزایش قیمت، به زیبایی و کارایی آشپزخانه خیلی اهمیت داده می‌شود، شاید بد نباشد در این بخش به بازسازی آشپزخانه بیشتر پرداخته شود.

برای مثال شاید برایتان پیش‌آمده باشد که برای خرید خانه مراجعه کرده باشید و ببینید، قیمت خانه‌ای که هیچ تجهیزاتی ندارد نسبت به قیمت خانه‌ای که کابینت شده باشد پایین‌تر است. اگرچه حتی گاهی برای کابینت کردن یک‌خانه هزینه زیادی نشده است، اما در افزایش قیمت خانه تأثیر بسزایی دارد.

ازآنجایی‌که آشپزخانه بسیار موردتوجه بانوان است، بنابراین یک آشپزخانه زیبا و تجهیز شده می‌تواند باعث موارد زیر بشود:

 • ملک به‌راحتی فروش برود
 • قیمت آن بالاتر برود

برای همین بسیاری از سازنده‌ها خانه را به‌صورت کابینت شده می‌فروشند.

2.     بازسازی اتاق‌خواب‌ها

یکی دیگر از مواردی که باعث افزایش قیمت در بازسازی خانه‌ها می‌شود، بازسازی اتاق‌خواب‌ها است. از تغییراتی که در اتاق‌خواب‌ها ایجاد می‌شود، نصب کمد دیواری‌های بزرگ و جادار است.

خیلی از افراد به‌منظور بهینه‌سازی فضای اتاق‌خواب‌ها تصمیم به بازسازی اتاق‌خواب‌ها می‌گیرند، اما درنهایت یک اتاق‌خواب خوب با کمد دیواری بزرگ و جادار تأثیر چشمگیری در افزایش قیمت خانه دارد. برای همین در بازسازی به اتاق‌خواب‌ها هم توجه ویژه‌ای می‌شود.

برای این‌که بازسازی اتاق خواب به بهترین نحو صورت بگیرد، لازم است که نمونه‌های طراحی و بازسازی اتاق‌خواب را در مجله‌ها یا فضای اینترنت ببینید. برای داشتن دید بازتر نسبت به بازسازی فضاهای داخلی مثل اتاق‌خواب می‌توانید نمونه‌های انجام‌شده را در salamsakhteman.com ببینید.

بازسازی راه پله ساختمان

3.     بازسازی فضای پذیرایی و نشیمن

به‌محض ورود به فضای خانه، فضای نشیمن اولین جایی است که دیده می‌شود، بنابراین بازسازی آن تأثیر قابل‌توجهی در افزایش قیمت خانه دارد. تغییراتی در کف زمین و سقف پذیرایی، می‌تواند بر ارزش ملک بیافزاید.

4.     بازسازی سرویس‌ها

در خانه‌های نوساز معمولاً سازنده‌ها، زیاد به سرویس‌های بهداشتی اهمیتی نمی‌دهند و از مصالح ارزان‌قیمت استفاده می‌کنند. بنابراین اگر در بازسازی این بخش‌ها به تعویض سرویس بهداشتی، روشویی، کاشی و سنگ سرویس توجه شود، باعث افزایش چشمگیر قیمت خانه می‌شوند.

برای حمام هم می‌توان کارهایی مانند تغییر دوش حمام، تغییر مصالح کف و دیوار، و همچنین نصب وان را از کارهای تأثیرگذار در افزایش قیمت خانه در بازسازی دانست.

5.     بازسازی نمای ظاهری

بازسازی حتی برای نمای ساختمان هم به کار می رود. در خانه‌های ویلایی بازسازی نمای ظاهری اهمیت زیادی در افزایش قیمت خانه دارد. محوطه‌سازی و تغییر نمای ظاهری می‌توانند درصد افزایش قیمت چشمگیری را در بازسازی خانه داشته باشد.

روند بازسازی به منظور افزایش قیمت چیست؟

بازسازی خانه در 5 مرحله کلی زیر انجام می‌شود. بنابراین اگر تصمیم به بازسازی خانه به‌منظور افزایش قیمت یا هر دلیل دیگری دارید، بایستی مراحل زیر را انجام بدهید.

مرحله اول:

بعدازاین که تصمیم به بازسازی خانه گرفتید حالا باید فهرستی از تغییراتی که قرار است در روند بازسازی خانه انجام بدهید، تهیه کنید. در این چک‌لیست، از تغییرات اساسی و سازه‌ای، تا تغییرات دکوراتیو همه را باید بیاورید.

مرحله دوم:

بعد با استفاده از چک‌لیست خودتان و مشورت از متخصصان یک برآورد هزینه کنید. هزینه بازسازی به‌طورکلی در هزینه‌های زیر خلاصه می‌شود.

 • هزینه خرید مصالح
 • هزینه حمل‌ونقل زباله
 • هزینه تعمیرات
 • هزینه تغییر دکوراسیون
 • هزینه مجریان، پیمانکاران، کارگران و نیروهای حضور یافته در پروژه بازسازی

مرحله سوم:

درنهایت بر اساس بودجه خودتان تغییراتی که لزومی به انجام آن نیست را حذف کنید.

مرحله چهارم:

در این مرحله لازم است نمونه‌های مختلف را جمع‌آوری کنید. اگر قصد بازسازی آشپزخانه‌تان را دارید، نمونه‌های مختلفی از کابینت و طراحی داخلی آشپزخانه را ببینید. یا اگر قصد تغییری در سرویس‌ها را دارید هم همین‌طور، تا می‌توانید نمونه‌های مختلف را ببینید و اطلاعات جامعی نسبت به متریال های موجود پیدا کنید.

برای این کار می‌توانید به بازار آنلاین خدمات ساختمانی salamsakhteman.comمراجعه نمایید و تصاویر بازسازی فضاهای داخلی را ببینید.

مرحله پنجم:

مرحله آخر ثبت درخواست بازسازی خانه است. بعد از ثبت درخواست، متخصصان به محل شما مراجعه کرده و شما با نشان دادن نمونه‌های مختلف، طرحی را که برای بازسازی در نظر گرفته‌اید، به متخصص ارائه می‌دهید و درنهایت آن‌ها با استفاده از نمونه‌های شما و تخصص خودشان، بهترین طرح را اجرا می‌کنند.

توصیه آخر!

امیدواریم با خواندن مطالب بالا تا حدودی با بازسازی خانه به جهت افزایش قیمت آشنا شده باشید. اگر به‌منظور افزایش قیمت خانه برای فروش، قصد بازسازی دارید، قبل از هر چیزی با متخصصان salamsakhteman.comمشورت کنید تا از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید و از روند بازسازی اطلاعات جامعی کسب کنید.