معرفی تجهیزات دستی و کارگاهی

در صنعت چوب، ساخت محصولات باید طبق روال و اصول مشخصی انجام گیرد تا کار دقیق و کاربردی تولید شود. به همین دلیل نجاران لازم است با کلیه مراحل کار آشنا باشند و بدانند از چه ابزاری برای چه کاری استفاده کنند. به عنوان مثال اگر در مرحله اندازه گیری قطعات چوب قبل از برش هستید، حتما از ابزار آلات اندازه گیری کارگاهی استفاده کنید تا دقیقا همان چیزی که می‌خواهید ساخته شود. از طرفی برای انجام سریع‌تر کارها در مرحله مونتاژ می‌توان از دستگاه‌های بادی استفاده کرد تا کار بدون نقص انجام گیرد. پس شناخت ابزار آلات و دستگاه‌های کارگاهی بسیار حائز اهمیت است که افراد بتوانند کاری با کیفیت را به بازار عرضه کنند و مشتریان از خرید رضایت کافی داشته باشند. در ادامه به معرفی نمونه‌ای از این تجهیزات می‌پردازیم، پس مطالب زیر را از دست ندهید.

تجهیزات و ابزار آلات اندازه گیری کارگاهی

همانطور که گفتیم، اندازه گیری قطعات در صنعت چوب و نجاری برای تولید محصولات بسیار اهمیت دارد. امروزه با پیشرفت‌هایی که در این صنعت صورت گرفته است، تجهیزات و ابزار آلات کاربردی بسیاری تولید شده تا کار نجاران با کیفیت و دقت بیشتری انجام گیرد. بنابراین زمانیکه به بازار می‌روید، تنوع بالا این تجهیزات شما را دچار سردرگمی می‌کند. پس زمانیکه با آنها آشنا باشید با آگاهی بیشتری می‌توانید ابزار آلات مورد نیاز خود را تامین کنید. البته نحوه کار و کاربرد آنها بسیار مهم است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

گونیا مگنتی

یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای اندازه گیری کارگاهی، گونیا مگنتی می‌باشد که مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. گونیا مگنتی جزء ابزار آلاتی است که در کارهای جوشکاری بسیار کاربرد دارد و به همین دلیل آن را به عنوان گونیا جوشکاری نیز معرفی ‌می‌کنند. از آنجایی که معمولا اندازه گیری و اتصال قطعات آهنی به یکدیگر کار سخت و زمانبری است؛ گونیا مغناطیسی یا مگنتی بسیار کارآمد می‌باشد. برای استفاده از این ابزار فقط کافیست آن را به دو میله که قصد جوشکاری با زاویه مشخص آنها را دارید، متصل کنید. گونیا مگنتی امکان اندازه گیری زوایای مختلف را روی سازه‌ها دارد.

گونیا مگنتی

شابلون الگوبردار

 شابلون الگوبردار یکی از ابزارهای کارآمد برای ساخت ماکت، قالب و غیره است. این ابزار انواع مختلفی مانند الگوبردار سوزنی دارد که برای برجستگی‌ها، گوشه و کنج‌های دور از دسترس، برش چوب و لوله در سایزهای مختلف و غیره کاربرد دارد. شابلون الگوبردار سوزنی برای کپی برداری با کیفیت و دقت بسیار بالا استفاده می‌شود که از خط کشی با دقت اندازه گیری بالا تشکیل شده است. این ابزار در انواع و سایزهای مختلف تولید شده است که نسبت به نیاز افراد در مشاغل مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شابلون سوراخکاری

شابلون سوراخکاری برای اندازه گیری دقیق جای دستگیره روی کمد، کابینت و کشو استفاده می‌شود. دستگیره روی هر کدام از این وسایل باید به صورت دقیق و صاف قرار گرفته شود تا استفاده از آن وسیله هنگام باز و بسته کردن راحت‌تر باشد. با این نوع شابلون می‌توان سوراخکاری از سایز 64 تا 288 سانتی‌متر را تنظیم کرد و سپس آن را با دریل برای قرار گرفتن دستگیره سوراخ کرد.

گونیا پایه دار

انواع گونیا صنعتی باید از دوام و استحکام کافی برخوردار باشند. این گونیا از بازوی 90 درجه و تیغه درجه بندی شده تشکیل شده است. بخش داخلی تیغه گونیا تا اندازه مشخصی مندرج شده و دارای پایه‌ای محکم با پهنای مشخص می‌باشد. همین مورد یکی از مزایای این گونیا است زیرا باعث افزایش تسلط افراد حین کار می‌شود. نجاران می‌توانند به راحتی گونیا را در قسمت مدنظر از کار به صورت ایستاده قرار دهند و اندازه آن را روی کار علامت گذاری کنند.

منگنه کوب

منگنه کوب یکی از انواع ابزارهای بادی است که کاربرد زیادی در ساخت سازه‌های چوبی مانند مبلمان دارد. این دستگاه با شیلنگ فنری و کوپلینگ به کمپرسور بادی متصل می‌شود. برای همین عملکرد این دستگاه تا حد زیادی بستگی به میزان، هوای فشرده، توان و قدرت بادی دارد که از دستگاه استخراج شده و به منگنه کوب می‌رسد. منگنه کوب در انواع مختلف منگنه وی و منگنه پلاک تولید شده که منگنه وی دارای شکل V بوده و برای ساخت قاب عکس‌ها به صورت اتصال فارسی بیشترین کاربرد رو دارد. منگنه پلاک به صورت مستطیل شکل یا صفحه‌ای در پشت قاب عکس زده می‌شود. این نوع منگنه کوب به صورت شانه‌ای در بازار عرضه می‌شود که از شکل‌ها و مدل‌های متنوعی برخوردار است.

منگنه کوب

میخکوب

میخکوب جزء ابزار آلات پر کاربرد بادی در کارگاه‌های نجاری می‌باشد. ابزارهای پنوماتیک یا بادی، کار نجاران را در تولید و ساخت یک محصول راحت می‌کند که به عنوان ابزار آلات مهم در مرحله مونتاژ قطعات چوبی در نظر گرفته می‌شود. معمولا ابزارهای بادی ساختار ساده و استهلاک پایینی نسبت به مدل‌های برقی و شارژی دارند که همین مزیت توجه نجاران را جلب کرده است. برای استفاده از چنین ابزار آلاتی باید از دستگاه کمپرسور بادی یا پمپ باد استفاده کرد، با شیلنگ فنری و کوپلینگ مناسب با شفت دستگاه می‌تونان ارتباط بین کمپرسور و میخکوب را برقرار کرد. میخکوب‌ها انواع مختلفی دارند که شامل میخکوب اسکا، میخکوب تیپو، میخکوب تی، میخکوب کپسولی، میخکوب دو پایه، میخکوب نواری، میخکوب پشت قاب زن هستند.

دکمه زن مبل

در صنعت چوب از مهمترین سازه‌هایی که تولید می‌شود، مبلمان و صندلی است. این نوع سازه را در انواع سایز و مدل می‌سازند. مبلمان و صندلی شامل اجزای مختلفی از جمله دکمه می‌باشد که برای جلوه بیشتر روی پشتی صندلی یا نشیمن صندلی وصل می‌شود. اما اتصال آن با دست کار زمان بر و سختی است؛ برای همین نجاران از دستگاه دکمه زن مبل استفاده می‌کنند تا سرعت و کیفیت کار افزایش پیدا کند. از طرفی با این دستگاه می‌توان دکمه‌های میخ دار و پوشش آن را با اتصال به دستگاه کمپرسور باد، به مبل کوبید. معمولا بیشتر دکمه زن‌های دستی از استحکام و اصطحلاک بالایی برخوردار هستند که همین امر از خرابی زود هنگام آنها جلوگیری می‌کند. از طرفی با کمک این تپانچه بادی می‌توان دکمه‌های پارچه‌ای روی مبل و صندلی وصل کرد.

قیمت انواع ابزار آلات دستی و کارگاهی

همان‌طور که در این مقاله گفته شده انواع متنوعی از ابزار آلات و دستگاه‌های کارگاهی وجود دارد که هر کدام با توجه به نوع و امکاناتی که دارند از قیمت متفاوتی برخوردار می‌باشند. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی چوبینر انواع متنوعی از ابزار آلات دستی و کارگاهی را مشاهده نمایید. جهت کسب اطلاعات لازم درباره قیمت خرید می توانید از طریق راه های زیر با چوبینر ارتباط برقرار کنید:

09021235626 – 02166563048 – 02634647972

Choobiner.ir