وقتی به طراحی وب در مقابل توسعه وب فکر می کنید چه چیزی به ذهن شما می رسد؟ نام این دو جنبه از ایجاد وب‌سایت نشان‌دهنده چیزی است که آنها را غیرمشابه نشان می‌دهد، اما تفاوت‌های ظریف‌تری وجود دارد که این دو مفهوم را از یکدیگر منحصر به فرد می‌کند.

در این پست، ما چهار تفاوت اصلی بین طراحی وب سایت و توسعه وب را جمع آوری کرده ایم – از جمله برخی که ممکن است شما را شگفت زده کند. این پست به شما کمک می کند تا مهم ترین عوامل تمایز بین طراحی وب و توسعه وب را بهتر درک کنید.

مطالعه بیشتر: خرید سایت

طراحی سایت چیست؟

طراحی وب سایت هم به قابلیت استفاده و هم زیبایی آن مربوط می شود. به عنوان مثال، طرح و طرح رنگ، دو جنبه از ظاهر وب سایت هستند که طراح وب باید در آن تمرکز کند. هدف آنها؟ برای ایجاد وب سایتی که از نظر بصری جذاب و قابل هضم باشد.

در نهایت، طراحی وب سایت خوب به دنبال کسب امتیاز بالا برای تجربه کاربر است. یک سایت با طراحی وب موفق ویژگی های زیبایی شناختی ارائه می دهد، به راحتی قابل پیمایش است، احساس ذاتی برای برند دارد، و متناسب با پایگاه مشتری است.

از آنجایی که طراحی وب بسیار بر جنبه های بصری رابط کاربری و تجربه متمرکز است، طراحان وب به طور سنتی موارد قابل تحویلی مانند استوری بورد، طراحی لوگو، قالب، طراحی UI و UX و پالت های رنگی را تولید می کنند یا با آنها کار می کنند.

توسعه وب سایت چیست؟

برعکس، توسعه وب سایت بر مکانیسم هایی متمرکز است که به سایت اجازه می دهد به درستی کار کند. یک توسعه‌دهنده وب مسئولیت دارد ایده‌های طراح وب شما را زنده کند و از طریق کدنویسی سایت را کاربردی کند. به خاطر داشته باشید که دو دسته از توسعه دهندگان وب سایت وجود دارد: front-end و back-end.

یک توسعه دهنده فرانت اند روی نوشتن کدی تمرکز می کند که تعیین می کند وب سایت چگونه مفاهیم طراح وب را نمایش می دهد. با این حال، توسعه‌دهنده بک‌اند باید داده‌های موجود در پایگاه داده سایت شما را به درستی مدیریت کند و آن داده‌ها را در قسمت جلویی وب‌سایت نمایش دهد.

تفاوت طراحی وب با توسعه وب چیست؟

البته، هنگام ارزیابی طراحی وب در مقابل توسعه وب، مقداری متقاطع وجود دارد، بنابراین یافتن یک توسعه‌دهنده با دانش کاری از هر دو امر غیرعادی نیست. با این حال، این دو جنبه متفاوت هستند و سرمایه گذاری در هر دو برای ارائه یک تجربه کاربری استثنایی ضروری است. آنها به صورت پشت سر هم کار می کنند تا یک وب سایت جذاب، کاربردی و قابل درک ایجاد کنند. در اینجا برخی از مهم ترین تفاوت های بین این دو وجود دارد.

توسعه دهندگان وب سایت مسئولیتی در قبال ایجاد دارایی ندارند.

تفاوت اصلی بین طراحی وب و توسعه وب در این است که در حالی که طراحان وب دارایی های بصری می سازند که ارزش زیبایی شناختی را به سایت اضافه می کند (و تجربه کاربر را افزایش می دهد)، توسعه دهندگان وب مسئول اضافه کردن این قابلیت ها هستند. توسعه‌دهنده ماکت‌ها، فریم‌های سیمی و سایر دارایی‌های طراح را با استفاده از جاوا اسکریپت، CSS و HTML به کد تبدیل می‌کند. بنابراین ایجاد دارایی‌های بصری بر عهده طراح وب‌سایت است، در حالی که استفاده از کد برای نمایش آن‌ها در وب‌سایت وظیفه توسعه‌دهنده وب‌سایت است.

طراحان وب سایت مسئولیتی در قبال نوشتن کد ندارند.

تفاوت دیگر طراحی وب و توسعه وب این است که طراحان معمولاً کد نمی نویسند. البته، استثنائاتی وجود دارد – اما به طور کلی، طراحان برای کدنویسی مسئول نیستند.

مسئولیت های اصلی یک طراح وب را در نظر بگیرید. اینها شامل استفاده از ویرایشگری مانند فتوشاپ برای توسعه تصاویر، ایجاد ماکت و طراحی طرح‌بندی است. با این حال، کدنویسی در هیچ یک از این کارها دخیل نیست، بنابراین در اینجاست که توسعه وب وارد تصویر می شود.

از طرف دیگر، برخی از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند با سازندگان وب‌سایت «بدون کد» کار کنند تا طراحان بتوانند سایت را زیبا کنند و تجربه کاربر را بدون کدنویسی بهبود بخشند.

شما معمولا هزینه کمتری برای طراحی وب در مقابل توسعه وب خواهید پرداخت.

به طور سنتی، طراحی وب کم هزینه تر از توسعه وب است. ZipRecruiter نشان می‌دهد که نقش‌های توسعه‌دهنده وب معمولاً ۳۶ دلار در ساعت را جبران می‌کنند، در حالی که طراحان به طور متوسط ​​۲۹ دلار در ساعت درآمد دارند. ناهنجاری هایی وجود دارد، اما معمولاً هزینه کمتری برای طراحی وب در مقابل توسعه وب پرداخت خواهید کرد.

چرا؟ زیرا توسعه وب نیاز به آموزش هایی مانند کدنویسی دارد. عرضه و تقاضا نیز بر میانگین هزینه تأثیر می گذارد – احتمالاً تعداد طراحان وب بیشتر از توسعه دهندگان است. با این حال، اگر به دنبال یک طراح یا توسعه‌دهنده وب ماهر هستید، می‌توانید انتظار داشته باشید که مبلغی بیش از میانگین پرداخت کنید.

توسعه وب سایت به دنبال افزودن قابلیت به سایت است. هدف طراحی وب سایت افزودن جذابیت های زیبایی است.
این را به خاطر داشته باشید: تفاوت بین طراحی وب و توسعه وب به نقشی که هر کدام در ایجاد وب سایت ایفا می کنند خلاصه می شود. در حالی که توسعه وب سایت از طریق کد، عملکردی را به سایت اضافه می کند، طراحی وب سایت به دنبال بهبود تجربه کاربر و رابط کاربری است و وب سایتی را به گونه ای تبدیل می کند که مشتریان مایل به مشاهده آن باشند. در نتیجه، این زیربخش های ایجاد یک وب سایت به همان اندازه ضروری هستند.

طراحی وب در مقابل توسعه وب: شباهت ها چیست؟

از آنجایی که هدف طراحی و توسعه وب ایجاد یک تجربه وب سایت مناسب برای کاربران است، آنها دارای برخی از اشتراکات هستند. عمیق‌تر کردن شباهت‌های بین طراحی وب و توسعه وب به شما کمک می‌کند تا بهتر بفهمید که چرا هر دو برای تولید یک وب‌سایت موفق حیاتی هستند.

هر دو نقشی در ایجاد یک تجربه کاربری جذاب دارند.

اگر می خواهید مشتریان به وب سایت شما بازگردند، روی تجربه کاربری تمرکز کنید. چرا؟ زیرا تجربه کاربری تضمین می کند که مشتریان ارتباط مثبتی با وب سایت و در نتیجه محصول دارند. اگر تجربه کاربری سایت شما کم باشد، مشتریان ناامید می شوند و تصمیم می گیرند کسب و کار خود را به جای دیگری ببرند.

ممکن است تعجب کنید که توسعه وب و طراحی هر دو چگونه به این امر کمک می کنند. پاسخ ساده است. در حالی که طراحی تضمین می کند که مشتریان تجربه ای آسان برای پیمایش در سایت شما خواهند داشت، توسعه تضمین می کند که وب سایت به درستی کار می کند. وب سایتی که به درستی کار نمی کند برای مصرف کنندگان ارزشی ندارد، هر چقدر هم که زیبا باشد.

هر دو باید به طور هماهنگ برای ایجاد یک سایت منسجم کار کنند.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که آیا سرمایه گذاری در طراحی و توسعه وب سایت ضروری است یا خیر، و در اینجا دلیل مثبت است. هر دو باید به طور هماهنگ برای ایجاد یک وب سایت منسجم و کاربردی کار کنند. بدون طراحی، یک وب سایت غیرشخصی به نظر می رسد. بدون توسعه، یک وب سایت به درستی کار نمی کند. نتیجه کار طراحی و توسعه به صورت هماهنگ یک تجربه وب استثنایی است.

بازاریابان چه چیزی باید در مورد طراحی وب در مقابل توسعه وب بدانند؟

بازاریابان باید چند نکته را در مورد طراحی و توسعه وب در نظر داشته باشند. برای اولین بار، ارتباط با توسعه دهنده و طراح ضروری است. هرچه در مورد چیزی که به دنبال آن هستید دقیق تر باشید، از نتیجه آن خوشحال تر خواهید بود. ایجاد یک لیست کاربردی از موارد ضروری، راهی عالی برای اطمینان از مطابقت نتایج با انتظارات شما است.

علاوه بر این، بازاریابان نباید اهمیت تجارب موبایلی را فراموش کنند. در سال 2021، موبایل حدود نیمی از ترافیک وب جهانی را به خود اختصاص داد. با استخدام یک توسعه دهنده و طراح برای تولید سایتی که برای موبایل بهینه شده است، همه پایه های خود را پوشش می دهید و مشتریان را در همه دستگاه ها خوشحال می کنید.

طراحی وب در مقابل توسعه وب: 2 عنصر ضروری برای یک سایت موفق

اکنون که تفاوت اصلی بین طراحی وب و توسعه وب را می دانید، درک کامل تری از دو مورد از مهم ترین عناصر برای موفقیت سایت خود دارید. با همکاری با یک طراح و توسعه دهنده که همیشه مشتریان را در ذهن خود نگه می دارد، سایت شما مطمئنا مجذوب خود خواهد شد.