X-Men برای انسان ها همانگونه است که XHTML برای HTML است. به این معنا که بسیاری آن را گام بعدی در تکامل آینده زبان نشانه گذاری مرورگر وب می دانند. یادگیری اینکه چیست و چگونه می تواند توسعه وب سایت شما را بهبود بخشد، می تواند مزایای زیادی برای سازمان شما داشته باشد.

این پست به اهداف و مزایای استفاده از XHTML می پردازد. علاوه بر این، تفاوت بین HTML استاندارد و XHTML و همچنین شباهت ها را خواهید دید. همچنین چند نمونه کد XHTML را خواهید دید که هم نحو صحیح و هم نادرست را نشان می دهد.

بیا شروع کنیم.

کسب اطلاعات بیشتر: گواهینامه SSL چیست و چه مزایایی دارد؟

XHTML چیست؟

برای درک XHTML، شما ناگزیر باید HTML را درک کنید زیرا این یک پسوند آن زبان است. اما همچنین یک فرمت زبان XML است. یعنی بیشتر شبیه تلاقی این دو زبان است.

هدف اصلی XHTML ایجاد یک روش سختگیرانه برای توسعه وب سایت ها به طور مداوم و با انتظار است. XHTML با استفاده از دستورالعمل‌های دقیق قالب XML به شما امکان می‌دهد HTML استاندارد بنویسید.

همچنین شایان ذکر است که HTML نباید با HTML5 اشتباه گرفته شود زیرا آنها متفاوت هستند. HTML5 تا حد زیادی جایگزین XHTML شده است و اغلب به عنوان انتخاب برتر در نظر گرفته می شود.

بیایید به مقایسه بین XHTML و HTML نگاه کنیم.

XHTML در مقابل HTML

تفاوت زیادی در نحوه ظاهر و رفتار آنها وجود ندارد، به جز نحو دقیق. بیایید به مثالی از کد نگاه کنیم که تفاوت بین سختگیری و نحو را بین دو زبان نشان می دهد.

در HTML، نحو برای ایجاد یک صفحه اصلی کمتر سفت و سخت است، و نحو نادرست HTML اغلب توسط مرورگر جبران می شود. همه مرورگرهای مدرن سعی می‌کنند HTML شکسته را با محدودیت‌هایی اصلاح کنند، مانند بستن یک برچسب بسته نشده یا فرض کردن مقادیر برای ویژگی‌های از دست رفته.

بیایید ابتدا با مثالی از یک صفحه وب اصلی که به طور کلی برچسب ها را از دست داده است، به آن نگاه کنیم.

<head>
<title>
        Title of document
    </title>
</head>
<body>
    some content here…
</html>

کد بالا فاقد برچسب های حیاتی مانند doctype و برچسب بدنه بسته است. این نحو درستی نیست و باید باعث خطا شود. با این حال، اکثر مرورگرها سعی می کنند اطلاعات لازم را برای ارائه صحیح صفحه و موارد در نظر بگیرند.

با XHTML، این خطاهای نحوی باعث ایجاد خطا می شوند و در عوض صفحات یا موارد را به درستی رندر نمی کنند. XHTML مورد نیاز برای تکمیل صفحه فوق چیزی شبیه به کد زیر است.

<!DOCTYPE html PUBLIC “-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN” “http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd”>
<html xmlns=“http://www.w3.org/1999/xhtml”>
    <head>
        <title>
            Title of document
        </title>
    </head>
        <body>
            some content here…
        </body>
</html>

اطلاعات فوق برای داشتن صفحه ای بدون خطا ضروری است.

چرا از XHTML استفاده می کنیم؟

ارزش پشت XHTML زمانی مشهود است که استانداردها و الزامات صنعت را در نظر بگیرید، که منجر به شیوه‌های توسعه بهتر می‌شود. علاوه بر این، بسیاری از استانداردهای صنعت به منظور افزایش امنیت و عملکرد هستند.

اجرای این استانداردها تجربه وب سازگارتری را برای کاربران در مرورگرها برای طراحی و تجربه کاربر ایجاد می کند.

در مرحله بعد، اجازه دهید به نمونه هایی از نحو صحیح در مقابل نادرست کد XHTML نگاهی بیندازیم و بیشتر بررسی کنیم که چگونه با HTML استاندارد تفاوت دارد.

مثال XHTML

بهترین راه برای یادگیری نحوه درک صحیح XHTML، یادگیری قوانینی است که آن را اجرا می کند. در این راستا، قطعه کد زیر قوانین را بررسی می کند.

یک سند XHTML باید دارای یک اعلان XHTML <!DOCTYPE> باشد، عناصر <html>، <head>، <title> و <body> نیز باید وجود داشته باشد، و ویژگی xmlns در <html> باید فضای نام xml را برای سند کد بالا این قوانین را نشان می دهد. کد زیر به برخی از قوانین دیگری که XHTML اعمال می کند نگاه می کند.

در XHTML، عناصر باید همیشه به درستی تو در تو و بسته باشند، همانطور که در زیر نشان داده شده است:

<p><b>Some text</b></p>

نوشتن کد بالا با برچسب‌ها به‌طور نامناسب تو در تو یا بسته‌شده باعث خطاهای اعتبارسنجی می‌شود. این در مورد عناصر خالی مانند تگ تصویر نیز صادق است.

<p><b>Some text</p></b>

<p><b>Some text</b>

دو خط بالا باعث ایجاد خطا می‌شوند، اولی به این دلیل که تگ‌های بسته به ترتیب اشتباهی هستند، دومی به این دلیل که یک برچسب بسته وجود ندارد. علاوه بر این، XHTML به حروف بزرگ حساس است و استفاده از حروف بزرگ نیز باعث خطاهای اعتبار سنجی می شود. <P><b>برخی متن</b></P> کد بالا به دلیل تگ پاراگراف بزرگ، خطاهای اعتبارسنجی ایجاد می کند، این حساسیت به حروف کوچک و بزرگ برای ویژگی های HTML نیز اعمال می شود. این بدان معنی است که ویژگی های HTML مانند ویژگی href باید با حروف کوچک اعلام شوند تا از خطاهای اعتبار سنجی جلوگیری شود. در نهایت، ویژگی‌های HTML را نمی‌توان به شکل کوچک‌شده‌شان استفاده کرد، که باعث خطاهای اعتبارسنجی نیز می‌شود.

<input type="text" name="lastname" disabled/>

کد بالا باعث ایجاد خطا می شود. در عوض، همانطور که در زیر نشان داده شده است، ویژگی disabled را به شکل کامل آن گسترش دهید.

<input type="text" name="lastname" disabled="disabled"/>