نصف شدن بیت کوین (BTC) در اواخر این ماه پیش بینی می شود، اما ترکیبی از عوامل احتمالاً چهارمین رویداد این ارز دیجیتال را از رخدادهای قبلی متمایز می کند.

نصف شدن – پس از آن که نرخ بیت کوین توسط شبکه تقریباً هر ده دقیقه تولید می شود به نصف کاهش می یابد – معمولاً پس از استخراج 210000 بیت کوین یا تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد. انتظار می رود نصف شدن در سال جاری در حدود 20 آوریل انجام شود، اما برخی معتقدند که ممکن است زودتر اتفاق بیفتد.

قیمت بیت کوین قبل از نصف شدن متفاوت معامله می شود

در آستانه تکرارهای قبلی، بیت کوین در ماه‌های پس از کاهش نرخ انتشار دارایی‌های کریپتو به بالاترین حد خود رسیده است.

اخیراً قبل از رویداد نصف شدن چرخه فعلی برای اولین بار به بالاترین حد خود رسیده است. تحلیلگران کوین بیس هشدار می دهند که بازار ممکن است بدون در نظر گرفتن شرایط بازار گسترده تر، به حرکت قیمت ها در حوالی نصف شدن اهمیت زیادی بدهد.

عملکرد بیت کوین در مورد رویدادهای نصف شدن قبلی به احتمال زیاد وابسته به زمینه بود. این ممکن است توضیح دهد که چرا روند قیمت ها در چرخه های مختلف بسیار متفاوت بوده است.”

به عنوان مثال، آنها بخشی از رشد 45 درصدی قبل از نصف شدن دوم در ژوئیه 2016 را به عدم اطمینان پیرامون برگزیت و افزایش 73 درصدی پیش از نیمه سوم در ماه مه 2020 به رونق عرضه اولیه سکه (ICO) در دوران همه گیر نسبت می دهند.

ETF های بیت کوین نقطه ای تقاضای توربو شارژ دارند

به گفته کوین بیس، صندوق های قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) پویایی بازار بیت کوین را به طور اساسی تغییر داده اند. و در زمان نصف شدن قبلی وجود نداشتند.

محصولاتی که در ژانویه معاملات خود را آغاز کردند، شاهد جریانات عظیمی بودند که تقاضا و در نتیجه قیمت بیت کوین را افزایش داد.

در گزارش 21Shares آمده است: «تأیید ETF های بیت کوین در ایالات متحده می تواند به طور قابل توجهی پویایی عرضه و تقاضای بیت کوین را تغییر دهد، زیرا جریان ورودی تقریباً 5 تا 7 برابر واحدهای جدید روزانه BTC تولید شده است.

بنابراین، چگونه در زمینه نصف شدن بازی می کند؟ در یک سناریوی فرضی، اگر عرضه فقط از بیت کوین تازه ضرب شده تشکیل می شد (و بیت کوین موجود برای معامله در دسترس نبود)، در اینجا چیزی است که Coinbase گفت:

اگر فرض کنیم که سرعت ورودی‌های جدید به ETFهای مستقر در ایالات متحده از 6 میلیارد دلار در ماه فوریه به حالت ثابت 1 میلیارد دلار ورودی خالص در ماه کاهش یافته است، یک مدل ذهنی ساده نشان می‌دهد که در برابر 13.5 هزار بیت کوین استخراج شده در ماه اندازه‌گیری شده است. (در یک محیط پس از هاوینگ) قیمت تعادلی بیت کوین باید نزدیک به 74000 دلار باشد.

بیت کوین کمتری برای معامله در دسترس است

کوین بیس گفت: «بیت کوین موجود برای تجارت (یعنی تفاوت بین عرضه در گردش و عرضه غیرنقد) از اوایل سال 2020 در حال کاهش بوده است که یک تغییر عمده نسبت به چرخه های قبلی است.

به طور معمول، عرضه غیر نقدی به کیف پول‌های گمشده و کلیدهای فراموش شده نسبت داده می‌شود، اما تحلیلگران کوین‌بیس همچنین اشاره می‌کنند که «سطح عرضه بیت‌کوین موجود طی چهار سال گذشته روند کاهشی داشته است» و این یک انحراف از چرخه‌های نصف قبلی است.

اما این لزوماً چیز بدی برای بیت کوین نیست، زیرا می‌تواند به معنای سرمایه‌گذارانی باشد که موقعیت‌های بلندمدت دارند و تمایل کمتری به فروش با تغییرات کوتاه‌مدت قیمت دارند.

با بیش از 19 میلیون دلار بیت کوین در گردش و عرضه آن به 21 میلیون دلار، نصف شدن، استخراج را سخت تر کرده و انگیزه های ماینرها را به نصف کاهش می دهد.

به طور معمول، ماینرها بیت کوین را قبل از نصف شدن به فروش می رسانند تا بتوانند هزینه های عملیاتی را برای چیزهایی مانند انرژی و تجهیزات ماینینگ پوشش دهند. با این حال، افزایش بیت کوین منجر به فروش کمتر بیت کوین توسط ماینرهایی شده است که تا 1.8 میلیون بیت کوین در ذخایر خود دارند.

عدم اطمینان در مورد حرکت فدرال رزرو بر روی نرخ ها

یکی دیگر از عوامل کلیدی که در رویداد هاوینگ پیش رو باید در نظر گرفت، تضاد نرخ قابل پیش بینی و کاهشی انتشار بیت کوین در زمینه عدم اطمینان در مورد کاهش نرخ های معیار فدرال رزرو توسط فدرال رزرو ایالات متحده است.

تز کلی این است که اگر فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش دهد، بازدهی خزانه داری ایالات متحده تضعیف می شود و دارایی های پرریسک تر مانند ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاران جذاب تر می شود. با این حال، داده‌های غیرمنتظره اقتصادی قوی در چند هفته گذشته، بحث در مورد کاهش نرخ بهره را برانگیخته است. کاهش خیلی زود می تواند تورم را احیا کند، اما بالا نگه داشتن نرخ ها برای مدت طولانی می تواند اقتصاد را به آستانه رکود سوق دهد.