irdrops در اوایل دهه 2010 بسیار خشمگین شد زیرا ترول های بالقوه امکان ارسال عکس های ناخواسته برای رهگذران ناخواسته را بررسی کردند. اکنون، در دنیای فین‌تک، از استراتژی مشابهی برای برانگیختن هیجان در مورد پروژه‌های ارزهای دیجیتال تازه راه‌اندازی شده و ایجاد آگاهی از پلتفرم استفاده می‌شود – یک تاکتیک بازاریابی که معمولاً به عنوان ایردراپ کریپتو شناخته می‌شود.

گرگوری کیوگ، معاون موفقیت مشتری در Curios، یک بازار NFT با برچسب سفید، می‌گوید: «در یک ایردراپ، کیف پول کریپتو خود را باز می‌کنید و آیتم ایردراپ شده به‌طور جادویی در آنجا قرار می‌گیرد. “این بسیار شبیه به ارسال یک هدیه تولد غافلگیرکننده به خانه شما است.”

CRYPTO AIRDROP چیست؟

ایردراپ کریپتو یک استراتژی بازاریابی است که در آن استارت‌آپ‌های Web3 به‌طور مستقیم توکن‌های دیجیتال را به عنوان هدیه به کیف پول اعضای فعال جامعه بلاک چین می‌گذارند.

Crypto Airdrop چیست؟

ایردراپ کریپتو یک استراتژی بازاریابی است که توسط پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین استفاده می‌شود که شامل تقسیم توکن‌های رایگان به‌عنوان بخشی از یک ابتکار تبلیغاتی گسترده‌تر است. این به عنوان واریز مستقیم به کیف پول رمزنگاری کاربر انجام می شود.

کسب اطلاعات بیشتر: چرا مردم بیت کوین می خرند؟ 

در تقاطع زنجیره بلوکی و بازاریابی چریکی، این کمپین‌های عمومی برای افزایش آگاهی در مورد پلتفرم یا محصول یک شرکت نوپا و تشویق به پذیرش گسترده توکن اصلی آن طراحی شده‌اند.

وینستون رابسون، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل بازار متاورس WeMeta، گفت: «این اغلب یک راه هیجان انگیز برای راه اندازی یک شبکه است.

“این بسیار شبیه به ارسال یک هدیه تولد غافلگیرکننده به خانه شما است.”

به عنوان مثال، بازار NFT LooksRare توکن خود را در اختیار کاربرانی قرار داد که تراکنش‌های خود را از طریق OpenSea، پلتفرم پیشرو در این بخش، انجام داده بودند.

رابسون گفت این شیرین کاری باعث ایجاد پچ پچ زیادی در جامعه شد، اما LooksRare را به عنوان یک رقیب طولانی مدت پایدار برای OpenSea معرفی نکرد. در حالی که بسیاری از مبلغ بزرگ جایزه هیجان زده بودند و برخی – از جمله رابسون – از این فرصت برای دریافت پول استفاده کردند، زمانی که توسعه دهندگان موسس همین ایده را داشتند، تغییری روی داد. (طبق گزارش کوین تلگراف، تیم اصلی در آن زمان حدود 30 میلیون دلار برداشت کردند.) حتی اگر توسعه دهندگان اتهامات قالیبافی را رد کردند، این موضوع سرمایه گذاران را به وحشت انداخت و پس از آن 15 درصد ارزش توکن بومی را کاهش داد.

رابسون گفت، اگرچه ایردراپ‌های کریپتو معمولاً برای ترویج پروژه‌های جدید استفاده می‌شوند، برخی از پروژه‌های موجود از airdrops برای پاداش دادن به اعضای قدیمی جامعه استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، Airdrop سرویس نام اتریوم در سال 2021، به دارندگان دامنه ENS موجود بر اساس فرمولی که تا حدودی بر اساس مدت زمانی که دامنه آنها وجود داشته است، توکن اعطا کرد.

Crypto Airdrops چگونه کار می کند؟

هنگامی که یک استارت آپ تصمیم گرفت که ایردراپ راه حلی است، اولین گام برای تحقق آن راه اندازی یک کمپین عمومی است. معمولاً، گسترش گسترده در سراسر انجمن ها و پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند Discord و Twitter به دست می آید. در حالت ایده‌آل، اخبار باعث ایجاد غوغا در مورد اولین پلتفرم یا یک ویژگی تازه راه‌اندازی شده – و همچنین اندازه جایزه می‌شود.

همانطور که کمپین جذابیت بیشتری پیدا می کند، شرکت ها لیستی از گیرندگان بالقوه توکن تهیه می کنند. این کار را می توان به روش های مختلفی انجام داد، مانند جمع آوری آدرس کیف پول افراد علاقه مند یا گرفتن اسکرین شات در یک نقطه زمانی تعیین شده برای واجد شرایط بودن کاربران بر اساس معیارهای مشخص شده و مبتنی بر متریک. به عنوان مثال، اگر یک airdrop برای کاربران یک پلتفرم قبل از سپتامبر مشخص شود، آنگاه اسکرین شات شامل آدرس کیف پول کاربران فعال از آن بازه زمانی تعیین شده خواهد بود.

گاهی اوقات شرکت‌ها در این مرحله اطلاعات اضافی مانند آدرس ایمیل را جمع‌آوری می‌کنند – به خصوص اگر شرکت میزبان airdrop به دنبال گسترش لیست تماس خود باشد.

پس از تعیین دسته ای از گیرندگان، شرکت ها معمولاً ایردراپ را از طریق یک قرارداد هوشمند یا یک برنامه خوداجرایی که تراکنش ها را خودکار می کند، تسهیل می کنند. این برنامه توکن‌ها را از کیف پول خزانه شرکت منتقل می‌کند و آن را بین شرکت‌کنندگان منتخب توزیع می‌کند، بدون اینکه هیچ اقدامی از طرف گیرنده انجام شود. در این مرحله، شرکت‌ها معمولاً نتایج بلوک تراکنش خود را منتشر می‌کنند تا پروژه را بیشتر تبلیغ کنند و ثابت کنند که ایردراپ واقعاً اتفاق افتاده است.

اول ایمنی: خطرات ایردراپ کریپتو

اصل کلی خیلی خوب برای واقعی بودن هنوز برای ایردراپ های کریپتو اعمال می شود. کلاهبرداران به جمع‌آوری اطلاعات تحت پوشش هواپیمای تقلبی برای دسترسی به کیف پول‌ها، سرقت رمزارز و کلیدهای خصوصی معروف هستند: «اگر یک کیف پول رمزنگاری دارید و متوجه هرگونه NFT یا رمزارز جدید در آن می‌شوید، عموماً بهتر است با آن تعامل نداشته باشید. آنها اگر نمی دانید از کجا آمده اند،” کیوگ توضیح داد. “اگر با قرارداد هوشمند آنها تعامل داشته باشید و آنها را به بیرون منتقل کنید یا سعی کنید آنها را در یک بازار بفروشید، ایردراپ های مخرب می توانند کیف پول شما را تسخیر کنند.”

نکته Crypto Airdrop چیست؟

تیم هالدورسون به‌عنوان بنیان‌گذار آژانس بازاریابی کریپتو به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا ایردراپ‌ها را از ابتدا راه‌اندازی کنند. در نهایت، هدف این است که پایگاه کاربری یک پلتفرم را به گونه‌ای افزایش دهیم که باعث افزایش فروش توسط گیرندگان توکن نشود.

هالدورسون، مدیر اجرایی Lunar Strategy، با اشاره به اینکه ترفندی برای جلوگیری از چرخاندن سکه توسط کاربران وجود دارد، گفت: «ایردراپ کریپتو روشی عالی برای کمک به پروژه‌های جدید برجسته شدن و افزایش سریع آگاهی است.

از آنجایی که ایردراپ می‌تواند حامیان اولیه، اعضای فعلی یا کاربران بسیار فعال یک پروژه را هدف قرار دهد، توسعه‌دهندگان باید دریابند که کدام مسیر مخاطبانی را جذب می‌کند که می‌توانند بیشترین سهم را در پروژه در مرحله منحصر به فرد آن داشته باشند و چگونه می‌توانند به بهترین نحو مردم را برای یادگیری تشویق کنند. بیشتر.

هالدورسون گفت: «هدف ایردراپ دادن ارزش بلندمدت به افرادی است که ایردراپ را دریافت می‌کنند. او توضیح داد که آنها اغلب مخاطب ایده آلی هستند و به احتمال زیاد پس از یادگیری در مورد آن از طریق airdrop در پروژه مشارکت می کنند.

با این حال، [رشد قابل توجه کاربران] تنها پروژه‌هایی را دنبال می‌کند که یک تیم قوی پشت آن و چشم‌انداز روشنی در پیش دارند.»

انواع کریپتو ایردراپ

پروژه‌های کریپتو بسته به بازی آخرشان، در انتخاب ایردراپ ترجیحی متفاوت هستند. برخی ممکن است این ابزار تبلیغاتی را برای گرد هم آوردن یک جامعه به دنبال یک هارد فورک در یک شبکه پیاده‌سازی کنند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند بر روی ایجاد احساس مراقبت از کاربرانی که برای اولین‌بار استفاده می‌کنند تمرکز کنند. همچنین می تواند به سادگی پاسخی به شرایط بازار بسیار رقابتی باشد. خوشبختانه، تکنیک‌های مختلفی برای پرتاب کردن کالاهای تضمین‌شده با چتر در املاک مجازی کاربر وجود دارد.

ایردراپ استاندارد

در ایردراپ استاندارد، به غیر از ثبت نام برای یک حساب کاربری، هیچ کار دیگری لازم نیست. نکته کلیدی در اینجا این است که سریع وارد شوید، زیرا ممکن است تنها مقدار مشخصی از توکن‌ها به انتشار یک پروژه جدید مرتبط باشد که بر اساس اولویت اول ارائه می‌شود. صرافی غیرمتمرکز RabbitX از airdrops استاندارد برای پاداش دادن به کاربران جدیدی که برای پلتفرم آن ثبت نام می کنند، استفاده کرده است.

BOUNTY AIRDROP

این ایردراپ‌های سرویس‌گرا با کمک‌های کوچک و کار داوطلبانه توسط گیرندگان پشتیبانی می‌شوند. به طور معمول، شرکت ها به کارهای تبلیغاتی کم هزینه نیاز دارند، با جوایزی که به کسانی که مایل به ثبت نام در خبرنامه هستند، دنبال کردن کانال های رسانه های اجتماعی مشخص در سراسر پلتفرم ها، تعامل با پست اخیر یک پروژه یا ورود به انجمن زنده، اعطا می شود. پلتفرم Foodie NFT One Rare لیست 9 مرحله‌ای را برای واجد شرایط بودن در یک جایزه 75000 دلاری فهرست کرده است که شامل دنبال کردن حساب‌های شرکت در سراسر رسانه‌های اجتماعی، تگ کردن دوستان و اضافه کردن حساب‌ها به فهرست پیگیری است.

HOLDER AIRDROP

این نوع ایردراپ به کاربرانی که مقدار مشخصی توکن را در زمان تبلیغات «در اختیار دارند» یا جمع‌آوری کرده‌اند، پاداش می‌دهد. این با یک عکس فوری در سطح جامعه که در یک نقطه زمانی خاص از کیف پول کاربران گرفته شده است، تعیین می شود، که می تواند در یک تاریخ خاص یا در یک بازه زمانی مشخص رخ دهد. پاداش هر چه که باشد، به کسانی تعلق می گیرد که مقدار آستانه را برآورده کرده یا از آن فراتر رفته اند. پلتفرم مبادله NFT به توکن Sudoswap هنوز توکن حاکمیتی خود را به نام SUDO راه اندازی نکرده است. هنگامی که این کار انجام شود، کسانی که NFT های برنامه خواهرش، Oxmon، یا OXMON توکن ها را در اختیار دارند، در دسته اول دریافت خواهند کرد.

هارد فورک ایردراپ

هنگامی که یک پروتکل از کد اصلی خود منشعب می شود یا از کد اصلی خود جدا می شود و به دو پلتفرم مجزا تقسیم می شود، توسعه دهندگان کوین های جدید را به عنوان یک دنباله خرده برای تبدیل کاربران بومی به هوا می اندازند. یک نمونه از ایردراپ هارد فورک می‌تواند ETHPoW باشد، یک زنجیره اثبات کار که راه‌های جداگانه‌ای را با اتریوم دنبال می‌کند، زیرا در رویدادی به نام The Merge به سیستم اثبات سهام منتقل شد. مانند ایردراپ های نگهدارنده، اینها به سادگی از کاربران می خواهند که توکن اصلی را نگه دارند.

ایردراپ انحصاری

اندازه کیف پول همه چیز نیست. ایردراپ‌های انحصاری اغلب به زمان ثبت‌نام کاربر در یک پروژه، پولی که برای فعالیت غیرتوکنی یا سطح تعامل در یک تالار گفتمان خرج می‌شود، پاداش می‌دهد. ایردراپ های انحصاری به کسانی می رسد که کیف پول خالی دارند و سرمایه گذاری فوق برنامه ای عمیق تر در پروژه دارند. یک مثال معروف شامل ایردراپ سخاوتمندانه 400 توکن UNI توسط Uniswap به هر یک از کاربران قدیمی آن، صرف نظر از وضعیت نگهداری است.

RAFFLE AIRDROP

اگر یک استارت‌آپ تعداد ثابتی از جوایز را اعلام کند، اما پاسخ بسیار زیادی دریافت کند، ممکن است مکانیسم قرعه‌کشی را برای تصمیم‌گیری برندگانی که به‌طور تصادفی انتخاب شده‌اند، اجرا کند که به آن ایردراپ (Raffle Airdrop) می‌گویند. این گزینه همچنین می تواند به عنوان یک افزودنی برای هر یک از روش های قبلی airdrop استفاده شود. پلتفرم های بازی Revv، Wolf Game و Phantom Galaxies همگی اخیراً سکه های بومی خود را به ارزش 500 دلار به 100 برنده خوش شانس اهدا کردند.