بخاری ها وسیله گرمایشی هستند که بیشترین کاربرد را در فصل سرما دارند. این وسایل گرمایشی اصولا در سه نوع بخاری برقی، بخاری گازی و بخاری نفتی تولید می شوند. در ادامه به نقد و بررسی بخاری برقی و بخاری گازی خواهیم پرداخت.

بخاری برقی

بخاری برقی یکی از وسایل گرمایشی است که انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می کند. بخاری برقی انواع مختلفی دارند که در ادامه با چند مدل محبوب در چند سال اخیر بیشتر آشنا می شویم.

 • بخاری برقی فن دار

این نوع از بخاری های برقی تنها دارای یک المنت هستند. که این المنت باعث گرم شدن هوای محیط اطراف می شود. همچنین فن موجود در  این بخاری ها هوای گرم را به محیط بیرون انتقال می‌ دهد. اگر این وسیله بیش از حد مجاز گرم شود، به دلیل وجود سنسور ترموستات به طور خودکار خاموش می‌ شود.

 • بخاری برقی بدون فن

وجود فن اگر چه برای بسیاری از موارد کارآمد است، اما ممکن است برای برخی استفاده ها و برخی فضاها به کار نیاید. فن ها می توانند به توزیع یکنواخت و کارآمدتر هوای گرم کمک کنند.  این محصولات هزینه گرمایشی محیط را پایین می آورند، اما ممکن است با گذشت زمان سر و صدا ایجاد کنند. برای برخی محیط ها که نیاز به سکوت مطلق دارند، بخاری برقی بدون فن بهترین انتخاب است.

 • بخاری برقی تابشی

نوعی از بخاری های برقی که چندین المنت دارند، همچنین در پشت آن ها اغلب یک سطح بازتابنده قرار دارد. توجه داشته باشید که میزان گرما بخشی بخاری تابشی به تعداد المنت های روشن موجود در  آن ها وابسته است. بخاری های تابشی برای مکان هایی که هوا در آن جریان دارد مناسب است و برای گرمادهی مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع بخاری بدون سر و صدا کار می کند.

 • بخاری برقی کانوکتور

این نوع بخاری دارای المنت و فن است، یعنی زمانی که فن آن خاموش باشد، توانایی گرم کردن محیط را دارد و می تواند بدون سر و صدا محیط را گرم کند، اما این دسته از بخاری ها به کمک فن عملکرد بهتری خواهند داشت. پس می توان کانوکتور را با بخاری برقی فن دار و تابشی هم ردیف و همانند دانست.

 • هیتر برقی اتوماتیک

تمامی انواع مختلف هیتر برقی که در بالا مورد بررسی قرار دادیم، اعم از فن دار، بدون فن، تابشی و … می توانند قابلیت اتوماتیک یا خودکار بودن را داشته باشند. به این صورت قطعه ترموستاتی در آن ها تعبیه شده که به محض رسیدن به دمای دلخواه، موجب قطع شدن جریان برق و خاموش شدن بخاری خواهد شد. البته به منظور حفظ ایمنی در برخی از انواع مانند فن هیتر ها و کرسی های برقی ویژگی اتوماتیک بودن، حتما باید باشد.

 

مزایای استفاده از بخاری برقی چیست؟

 1. از مهم ترین مزایای بخاری های برقی می توان به قابلیت حمل آسان آن ها اشاره کرد. این بخاری ها به دلیل وزن سبک و ابعاد کوچکی که دارند، به راحتی جا به جا می شوند و از آن جایی که این بخاری ها با نیروی الکتریکی کار می کنند، می توانند حکم بخاری سیار را نیز داشته باشند.
 2. دیگر مزیت این نوع بخاری ها، این است که احتمال مرگ بر اثر گاز گرفتگی را به صفر می رسانند. بخاری های برقی کاربردهای بیشتری نسبت به نوع گازی و یا نفتی نیز دارند و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه هستند.
 3. یکی از مهم ترین مزایا بخاری های برقی این است که بخاری های برقی کمک می کند تا آلودگی هایی که بر اثر مونو اکسید کربن در طبیعت تولید می شود وجود نداشته باشد و به نوعی در زمستان آلودگی هوای کمتری خواهند داشت.

بخاری گازی

این دسته از بخاری ها با گاز طبیعی کار می کنند و از رایج ترین و کاربردی ترین نوع بخاری ها می باشند. این بخاری ها به راحتی می توانند گرمای مورد نیاز فضای مورد نظر شما را فراهم کنند. بخاری‌ گازی مدل های متفاوتی دارد از جمله آن ها می توان به نوع دیواری، زمینی، بدون دودکش اشاره نمود.

نحوه عملکرد بخاری بدون دودکش :

بخاری های گازی بدون دودکش، به نحوی تولید شده اند که مقدار گاز و اکسیژن کمتری با یکدیگر ترکیب کرده و گرمای بیشتری تولید می کنند. این بخاری، همانطور که از نامش پیداست، بدون دودکش بوده و دود و آلاینده ها همراه با گرما در محیط خانه پخش می شوند. گازهای مونو اکسید کربن و دی اکسید نیتروژن حاصل از اشتعال این بخاری، بسیار کمتر از نوع دودکش دار آن بوده، اما باز هم امکان ایجاد مسمومیت زیاد است.

سازمان بهینه ‌سازی مصرف سوخت به‌ طور منظم از خط تولید محصولاتی که انرژی مصرف می ‌کنند بازدید به عمل آورده و از میزان مصرف انرژی محصولات مختلف نمونه ‌برداری می ‌کند. در نهایت، این سازمان درصد مصرف بهینه و بازده انرژی در هر دستگاه را مشخص می ‌کند. بهترین رده‌ های انرژی، رده‌ های A و B است. اما چون این رده‌ ها گاهی در دسترس نیستند، رده‌ های C و D هم می‌ تواند مورد استفاده قرار گیرد. درصورتی‌ که بخاری مورد نظر شما برچسب انرژی ندارد، مطمئن باشید که یا استاندارد نیست، یا مشکلی وجود داشته که برای نمونه‌ گیری با سازمان بهینه ‌سازی مصرف سوخت همکاری نکرده است. لازم به ذکر است که بخاری ‌های بدون دودکش عموما تا 99 درصد بهینه هستند.

 

از مهم‌ ترین مزایای بخاری گازی بدون دودکش می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بخاری گازی بدون دودکش به ‌راحتی قابل جابجایی است و می ‌توان آن را در مکانی مورد استفاده قرار داد. این نوع از بخاری گازی ‌ها دارای کاربری مسکونی و تجاری است.
 • این نوع بخاری گازی می ‌تواند گرمای مطلوب و یکنواخت را در فضا ایجاد نماید.
 • هیچ ‌گونه نشتی هوای گرم در بخاری بدون دودکش وجود ندارد و تمام گرمای تولید شده از آن به فضا دمیده می ‌شود.
 • این بخاری ها در مقایسه با بخاری گازی دودکش دار ارزان‌ قیمت ‌تر است.
 • با استفاده از این نوع بخاری گازی ‌ها می ‌توان هزینه سوخت را تا حد قابل ‌توجهی کاهش داد.

فروشگاه اینترنتی انتخاب سنتر کلیه محصولات لوازم خانگی از جمله انواع بخاری را با قیمت مناسب ارائه می دهد. برای مشاهده فیلم درباره انواع بخاری می توانید کانال آپارات انتخاب سنتر را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که شما با خرید از فروشگاه اینترنتی انتخاب سنتر، علاوه بر بهره مندی از تخفیفات نقدی جشنواره انتخاب سنتر، از هدیه اولین خرید آنلاین نیز بهره مند می شوید.