در این مقاله قصد داریم به یک روش تضمینی برای افزایش تعداد مشتریان بپردازیم که میتوانید در 1 سال تعداد مشتریان خود را حداقل 3 برابر کنید. همچنین این روش از کم هزینه ترین روش ها برای انجام این کار است که نمونه‌ای موفق برای اجرای آن را میتوان در اسنپ یافت.

ریفرال مارکتینگ چیست ؟

به زبانی ساده ریفرال یا ریفرال مارکتینگ یعنی مشتریان الان شما , برند یا کسب و کار شما را به دوستان یا آشنایان خود معرفی کنند که از پربازده ترین نوع افزایش تعداد مشتریان است . فرض کنید یکی از دوستان شما , درباره‌ی رستورانی که آخر هفته به آن سرزده و از غذای فوق العاده باکیفیتی که داشته‌ برای شما تعریف کند . به نظر شما چقدر احتمال مراجعه شما به آن رستوران بیشتر از زمانیست که تبلیغات آن را داخل اینستاگرام , تلگرام یا … می‌بینید . مطمئنا 100 ها برابر .

پس حال به قدرت آن پی بردیم و فهمیدیم که میتواند باعث تحول عظیم در یک کسب و کار شود اما به چه شکل , کاری انجام دهیم که این فرایند اتفاق بیفتد ؟

1) کیفیت عالی :

مطمئنا در صورتی که کیفیت محصولاتتان بسیار بالاتر از رقبای شما باشد و مشتریانتان از آن محصول راضی و خرسند باشند این فرایند به طور طبیعی برای شما اتفاق می‌افتد .

2) خدمات متفاوت :

اگر عملکرد شما از سایر هم صنفی‌هایتان متفاوت و در ضمن مفید باشد مطمئنا با توجه به خاطره‌ی خوب و جالبی که برای مشتریانتان ایجاد میکنید آن را برای سایر افراد تعریف کرده و مشتریان جدید به مجموعه‌ی شما سرازیر خواهد شد.

3) اولین بودن :

با این که هیچ وقت حتما اولین ها بهترین نیستند ولی همیشه حداقل نام آن ها در ذهن مخاطبین به یاد مانده که باعث برند سازی و در مواقعی معرفی به اشخاص دیگر خواهد شد اما اگر اولین هستید سعی کنید بهترین نیز باشید.

4) انگیزه‌ی معرفی:

میرسیم به مهمترین و سریعترین روش ممکن یعنی ایجاد انگیزه برای مشتریان به وسیله‌ی تخفیف , جایزه و …

بگذارید با یک مثال این مورد مهم را آغاز کنیم:

اسنپ:

شما اولین بار به چه شکل با اسنپ آشنا شده اید ؟ به احتمال خیلی زیاد میتوان گفت یکی از دوستان شما , آن را به شما معرفی کرده است , اپلیکیشن آن را برای شما نصب و خودش را به عنوان معرف ثبت نموده است .

چرا ؟ چون انگیزه ای به نام سفر رایگان برای او وجود داشته . بله این راه بسیار زیرکانه‌ی اسنپ برای افزایش تعداد مشتریانش است که انگیزه ای برای مشتریان الان خود با نام سفر رایگان یا تخفیف ایجاد کرده و بدون نیاز به هیچ کار دیگری منتظر افزایش کاربرانش است .

درست است که میتوان با موارد گفته شده مثل کیفیت , خدمات متفاوت و یا اولین بودن این کار را انجام داد اما با چه سرعتی ؟

به طور مثال یک رستوران برای معروف شدن در یک شهر شاید حداقل نیاز به 50 سال زمان داشته باشد تا مشتریانش به مرور زیاد شده و سرشناس شود. اما به نظر شما اسنپ با این کار در چه مدت زمانی به شرکتی با این عظمت تبدیل شد؟ نهایتا 5 سال

خوب بنابراین به بهترین راه برای افزایش تعداد مشتریان در کسب و کار خود آشنا شدید اما بهترین راه برای اجرای آن چیست و چقدر هزینه درپی داشت؟

دستگاه امین یکی از بهترین روش ها برای انجام این فرایند به صورت خودکار و بدون نیاز به نیروی انسانیست .

این دستگاه در مرحله‌ی اول شماره موبایل مشتریان شما را جمع‌آوری نموده و در پنل خود ذخیره میکند . پس از آن با امکانی به نام ریفرال به مشتری شما پیامی با نمونه متن زیر ارسال میکند:

” مشتری گرامی در صورت تمایل به بهره‌مندی از 20 درصد تخفیف برای خود و همچنین 10 درصد تخفیف برای دوستانتان نام و شماره موبایل دوستتان را در قسمت زیر وارد نمایید”

بنابراین با این کار انگیزای در شخص ایجاد خواهد شد تا به طور مثال برای استفاده از 20 درصد تخفیف خود یکی از دوستان یا آشنایان خود را که از مراجعه‌ی او اطمینان دارد معرفی کند که نتیجه‌ی آن افزایش مستمر تعداد مشتریان شما خواهد بود.

همچنین در صورت مراجعه‌ی شخص معرفی شده به مجموعه‌ی شما دستگاه به طور خودکار آن را تشخیص داده و تخفیف را برای هر 2 نفر فعال میکند.

نتایج به دست آمده از این امکان افزایش 15 تا 20 درصدی تعداد مشتریان را در یک ماه و حداقل 3 برابر شدن آن را در سال گزارش میدهد که یک نتیجه‌ی بی‌نظیر در هر کسب و کاری است.

همچنین این دستگاه امکانی به نام پیام خوش‌آمدگویی داشته که زمانی که شخص شماره‌ی خود را داخل دستگاه وارد میکند برایش پیامک میشود که توسط فروشنده تنظیم شده و مانند کارت ویزیت عمل میکند.

و از مهمترین مزایای آن میتوان به ارسال پیامک انبوه حتی به افراد بلک لیست اشاره کرد ( برای اطلاع از مفهموم بلک لیست به مقاله‌ی بلک لیست چیست مراجعه فرمایید ) که میتوان تمامی اخبار فروشگاه را مانند تغییر محل مغازه, محصولات جدید و یا تخفیف ها را از طریق پیامک به مشتریان اطلاع رسانی کرد.

این دستگاه در عصر کنونی یکی از ملزمات کسب و کارها پس از مغازه زدن است که باعث جهش فروش در هر نوع کسب و کار حضوری مانند رستوران ها , سوپر مارکت ها , پوشاک , آموزشگاه ها و … شده که جایگاه خود را در کسب و کارهای حضوری یافته است.