شما می خواهید محتوای شما رتبه بندی شود. متوجه هستیم! اما باید مراقب باشید که در استراتژی های بهینه سازی خود زیاده روی نکنید. بنابراین تفاوت بین سئو و بهینه سازی بیش از حد چیست؟ و چگونه یک وب سایت بیش از حد بهینه شده را تشخیص می دهید؟ در این پست به هر دو سوال پاسخ خواهیم داد!

کسب اطلاعات بیشتر: 7 عنصر یک وب سایت خوب 

بهینه سازی بیش از حد چیست؟

ما معتقدیم که اگر تکنیک هایی که با هدف رتبه بندی بالا به کیفیت سایت آسیب می رسانند، وب سایت بیش از حد بهینه شده است. در چنین حالتی بازدیدکنندگان وب سایت تجربه متفاوت و بدتری خواهند داشت.

به عنوان مثال: اگر خواندن متون شما سخت یا آزاردهنده می شود، احتمالاً آنها را با کلمات کلیدی پر می کنید که می خواهید آنها را پیدا کنید. شاید تعداد بی‌شماری لینک در وب‌سایت شما وجود داشته باشد و احتمالاً سعی می‌کنید متن‌های لنگر خود را بیش از حد بهینه کنید.

راه هایی که می توانید سایت خود را بیش از حد بهینه کنید

بیایید به تمام راه هایی که می توانید سایت خود را بیش از حد بهینه کنید نگاهی بیاندازیم تا بدانید چه کاری را نباید انجام دهید.

پر کردن کلمه کلیدی

پر کردن کلمات کلیدی واضح ترین راه برای بهینه سازی بیش از حد وب سایت شما است. البته استفاده از کلمه کلیدی خود چندین بار به رتبه بندی شما کمک می کند. گوگل متوجه خواهد شد که پست شما در مورد چیست و آن را بر اساس آن رتبه بندی می کند. با این حال، متن بیش از حد بهینه شده، قابل خواندن نیست. اگر کلمه کلیدی خود را در هر جمله (سایر) قرار دهید، خواندن متن شما وحشتناک خواهد شد. اگر هر جمله حاوی کلمه کلیدی [کفش باله صورتی] باشد، هیچ کس نمی خواهد پست وبلاگی درباره کفش های باله صورتی بخواند. حتی افرادی که واقعاً به کفش‌های باله صورتی علاقه دارند آزرده خاطر خواهند شد.

لینک های داخلی بسیار زیاد

هنگامی که به بهینه سازی بیش از حد وب سایت خود فکر می کنید، ممکن است بلافاصله به ساختار سایت فکر نکنید. اما اگر تمام پیوندهای داخلی و خارجی خود را به صفحه اصلی یا صفحه تماس خود نشان دهید، زیرا می خواهید رتبه بالایی داشته باشند، قطعاً این کار را درست انجام نمی دهید.

اگر می خواهید ساختار سایت خوبی داشته باشید، پیوندهای داخلی و خارجی شما باید به محتوای عمیق و صفحه اصلی شما بروند. یک قانون سرانگشتی خوب این است که 50٪ به صفحه اصلی و سایر صفحات ناوبری اصلی و 50٪ برای صفحات یا محتوای عمیق شما باشد.

رتبه بندی برای کلمات کلیدی غیر مرتبط

ممکن است تلاش برای رتبه بندی برای عبارات جستجوی محبوب وسوسه انگیز باشد. پس از همه، افراد بیشتری سایت شما را خواهند دید! اما این لزوما درست نیست. اگر این کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی «اضافی» ربطی به محتوای شما نداشته باشد، مردم متوجه می شوند که محتوای شما مفید نیست و سایت شما را ترک می کنند. این برای گوگل خوب به نظر نمی رسد. در واقع، داشتن محتوای بیش از حد بهینه سازی شده برای کلمات کلیدی نامرتبط حتی می تواند رتبه سایت شما را در صفحات نتایج جستجو پایین تر بیاورد.

قرار دادن کلمات کلیدی در فوتر

راه دیگر برای بهینه سازی بیش از حد سایت خود پر کردن پاورقی با کلمات کلیدی و لینک است. آنها واقعاً هیچ ارزشی به سئوی شما نمی‌افزایند، زیرا اغلب خزیده نمی‌شوند و گوگل ارزش لینک‌های فوتر را کاهش می‌دهد. اما شما در خطر بهینه سازی بیش از حد هستید.

علاوه بر این، داشتن پاورقی درهم و برهم باعث تجربه کاربری ضعیف نیز می شود. مردم بیشتر از یک پاورقی برای ارجاع به شبکه های اجتماعی یا دسترسی آسان به اطلاعات تماس شما استفاده می کنند. و همانطور که همیشه می گوییم: شما باید وب سایت خود را برای کاربران خود طراحی و بهینه کنید نه برای گوگل.

عواقب بهینه سازی بیش از حد وب سایت

اگر بهینه سازی محتوای خود را کمی زیاده روی کنید، در معرض خطر جریمه پاندا هستید. اگر پاندا به شما ضربه بزند، متوجه افت ناگهانی رتبه خود خواهید شد. بنابراین، بهینه سازی بیش از حد محتوای شما می تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

و این فقط گوگل است. سایتی که بیش از حد بهینه شده است عواقبی برای UX شما و در نتیجه برای کاربران شما دارد. خواندن یک پست پر از کلمات کلیدی آسان یا سرگرم کننده نیست و متن پر از لینک نیز جذاب نیست. آیا می خواهید این نوع محتوا را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید؟ احتمالا نه. بنابراین، یک وب‌سایت بیش از حد بهینه‌سازی شده نیز می‌تواند باعث شود کمتر توجه رسانه‌های اجتماعی به شما جلب شود. نکته اصلی: اگر بازدیدکنندگان شما آزرده خاطر شوند، تمایل کمتری به خرید چیزی یا بازگشت به وب سایت شما خواهند داشت.

توصیه ما برای بهینه سازی بیش از حد

اگرچه ممکن است شما نیت خوبی داشته باشید، یک وب سایت بیش از حد بهینه سازی شده به این معنی است که چیز خوبی وجود دارد. به این معنی است که UX یا خوانایی وب سایت شما از استراتژی SEO شما آسیب دیده است. در Yoast، ما سئوی جامع را تمرین می کنیم. این مورد توسط گوگل پشتیبانی می‌شود و می‌گوید که می‌خواهند بهترین نتیجه را به کاربر ارائه دهند. با استراتژی سئوی خود، ما همیشه به دنبال بهترین نتیجه هستیم.

بنابراین، بهترین محتوا را بنویسید، مطمئن شوید که UX سایت شما بی عیب و نقص است، تمام جنبه های فنی را پوشش می دهد و از امنیت سایت خود مراقبت کنید. بدون دادن هیچ گونه امتیازی به کیفیت سایت خود، می توانید کارهای زیادی را برای بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجو انجام دهید.