مک زاکربرگ، مدیر عامل متا، روز چهارشنبه در پستی اعلام کرد که اینستاگرام آزمایش توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را در پلتفرم خود در این هفته آغاز خواهد کرد، در حالی که این شرکت همچنین برنامه‌هایی برای ارائه ویژگی‌های مشابه برای فیس بوک در آینده دارد و همچنین اجازه می‌دهد. کاربران برای نمایش و به اشتراک گذاری NFT ها به عنوان استیکر واقعیت افزوده در استوری اینستاگرام.

این اقدام که برای اولین بار در ماه مارس منتشر شد، به گروه کوچکی از سازندگان و مجموعه‌داران آمریکایی اجازه می‌دهد تا NFT‌ها را با پیوند دادن کیف پول‌های دیجیتال شخص ثالث درون برنامه‌ای، در اینستاگرام به اشتراک بگذارند.

در زمان راه اندازی، کیف پول های شخص ثالث که برای استفاده سازگار هستند شامل Rainbow، MetaMask و Trust Wallet خواهند بود – با Coinbase، Dapper، و Phantom که بعداً وارد بازار خواهند شد. علاوه بر این، متا اظهار داشت که هیچ هزینه ای برای ارسال یا اشتراک گذاری یک مجموعه دیجیتال در اینستاگرام وجود نخواهد داشت. متا همچنین اعلام کرد که بلاک چین‌های پشتیبانی شده شامل اتریوم و Polygon خواهند بود و فلو و سولانا بعداً عرضه خواهند شد.

زاکربرگ در مصاحبه ای با پادکست Impact Theory مدعی شد که این حرکت بر روی “کمک به افراد برای ارتباط و برقراری ارتباط” در متاورس متمرکز است.

او گفت: «من فکر می‌کنم در بسیاری از تجربیات، به‌ویژه تجربیات اجتماعی که افراد دور هم جمع می‌شوند و می‌خواهند چیزی در مورد خودشان بیان کنند، شما می‌خواهید این چیزها منتقل شود.

“بنابراین من فکر می‌کنم که بسیار قدرتمند خواهد بود… این یکی از دلایلی است که ما در حال شروع ساختن NFT‌ها نه تنها در متاورس و کار آزمایشگاه‌های واقعیت، بلکه در خانواده برنامه‌هایمان نیز هستیم.”

آدام موسری، رئیس اینستاگرام، در ویدئویی گفت که این پلتفرم این آزمایش را در مقیاس کوچکتر اجرا می کند تا اینستاگرام بتواند با توجه به تنش بین غول های فناوری مانند اینستاگرام و اخلاق غیرمتمرکز Web3، یاد بگیرد و از جامعه کاربران خود اعتماد کند.

موسری گفت: «من می‌خواهم پیشاپیش اذعان کنم که NFTها و فناوری‌های بلاک چین و Web3 به طور گسترده‌تر همه در مورد توزیع اعتماد، توزیع قدرت هستند… اما اینستاگرام اساساً یک پلت فرم متمرکز است، بنابراین تنش در آنجا وجود دارد.

حرکت متا به دنبال آن است که توییتر ویژگی مشابهی را به کاربران اجازه می دهد تا NFT ها را به عنوان تصویر نمایه خود نشان دهند.