قیمت بیت کوین تا کنون در سال جاری بیش از یک سوم سقوط کرده است و تا 24 می به 28793 دلار رسیده است و به سمت جنوب ادامه می‌دهد که نشان می‌دهد بدترین وضعیت ممکن است هنوز در راه باشد.

بیت کوین و هزاران سکه دیگر – معروف به آلتکوین (اتریوم، تتر، سولانا، دوج کوین، استیبل کوین ها و موارد مشابه) – بعید است که در سال جاری شاهد افزایش سود باشند. به قول معروف در وال استریت، آنها «پول مرده» هستند. و با ادامه افزایش نرخ بهره، ممکن است کاهش بیشتری پیدا کنند.

ارزهای رمزپایه که هیچ بازدهی ارائه نمی‌کنند، اکنون در بازاری که نرخ‌ها بازدهی بالاتری را برای ابزارهای بدهی دارند که دارای ضمانت ارزش هستند، کمتر جذاب می‌شوند. همانطور که آلسیا هاس، مدیر ارشد مالی Coinbase، پیشگام ارزهای دیجیتال که حضانت بسیاری از خریداران کریپتو را بر عهده دارد، در کنفرانسی در ماه مارس به سرمایه گذاران گفت: “ما نااطمینانی اقتصاد کلان باورنکردنی داریم. تورم داریم. ما افراد زیادی داریم به سمت ذهنیت ریسک‌پذیری از نظر سبک سرمایه‌گذاری، و کریپتو، به دلیل جدید بودن و جدید بودن، یک طبقه دارایی پرریسک‌تر است، و بنابراین، به دلیل آن شرایط کلان، شاهد دور شدن پول از آن هستیم.»

افزایش نرخ بهره توسط بانک فدرال رزرو نیز به ارزش ارزهای دیجیتال کمکی نمی کند. Chaim Siegel، تحلیلگر Elazar Advisors در یادداشتی در این ماه به مشتریان گفت: “حرکات فدرال رزرو در حال حاضر علیه دارایی هایی است که از تورم سود می برند، مانند ارزهای دیجیتال. من فکر نمی کنم سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال به فدرال رزرو فکر کنند، اما فدرال رزرو در حال تکان دادن است. درختان کریپتو در حال حاضر.”

در حال حاضر در سال جاری، کریپتو به طور جدی در اکثر کلاس‌های دارایی ضعیف عمل کرده است. افت 38 درصدی بیت کوین از اول ژانویه تاکنون، به مراتب بدتر از افت 28 درصدی سهام فناوری است که بر اساس بازدهی شاخص ترکیبی نزدک از نظر فناوری سنگین است. سکه اتر اتریوم یک فاجعه بزرگتر بوده است و 48 درصد سقوط کرده است. (قیمت ها و بازده بازار از 24 می است.)

سقوط عمیق نزدک یک چالش دیگر برای ارزهای دیجیتال است. سرمایه‌گذارانی که می‌توانند به‌طور ناگهانی برخی از بهترین سهام‌های فناوری را با تخفیف جدی خریداری کنند، ممکن است تمایل کمتری به خرج کردن پول خود در ابزار کاملاً سفته‌بازی مانند کریپتو داشته باشند.

در مواجهه با انتخاب اینکه آیا 100 دلار در بیت کوین قرار دهید یا از همان پول برای خرید سهم Twilio (نماد TWLO) استفاده کنید – یک شرکت فناوری ارتباطات ابری که 5.2 میلیارد دلار پول نقد و معادل آن در ترازنامه خود دارد، درآمد رو به رشدی دارد. با 48 درصد در سال، و اکنون 72 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است — بسیاری از سرمایه گذاران با توجه به احتمال افزایش قیمت سهام Twilio در نهایت برای منعکس کننده مبانی تجاری سالم، دومی را انتخاب می کنند.

این واقعیت که 100 دلار می‌تواند سهم واقعی Twilio را بخرد، در مقابل تنها یک کسری دقیقه – یک سوم از 1٪ – از یک بیت‌کوین، از نظر روان‌شناختی به خرید سهام Twilio در مقابل سکه رمزنگاری معروف می‌افزاید.

کریپتو با این واقعیت که نتوانسته خود را به عنوان یک محافظ در برابر تورم ثابت کند، با مشکل روبرو می شود. اگر بیت کوین ارزش خود را در مواجهه با تورم بی سابقه حفظ می کرد، ممکن بود بهشتی برای دارایی ها باشد. بهتر بود امسال فقط دلار آمریکا را نگه می داشتید، زیرا دلار ارزش مبادله ای را در جایی که بیت کوین نداشته است حفظ کرده است. به عنوان مثال، دلار در سال جاری نسبت به یورو تا کنون 6 درصد افزایش یافته است. با از بین رفتن مفهوم کریپتو به عنوان یک محافظ در برابر تورم، بخش خوبی از جذابیت کریپتو نیز از بین می رود.

یک مشکل دیگر برای کریپتو ضررهای بزرگی است که تاکنون توسط بسیاری از خریداران کریپتو متحمل شده است. کوین بیس در کنفرانس سه ماهه اول خود در این ماه به تحلیلگران وال استریت گفت که سپرده ها میلیاردها دلار افزایش یافته است. اما حجم معاملات 44 درصد کاهش یافت که کمترین میزان از اواسط سال 2020 بود.

پول بیشتر در سپرده و اقدامات معاملاتی کمتر در میان کاهش قابل توجه قیمت ها، نشان می دهد که مشتریان کوین بیس ممکن است حتی زمانی که در شش ماه گذشته پول را به ارزهای دیجیتال ریخته اند، شاهد کاهش بوده باشند. اگر اینطور باشد، بعید است که آن خریداران در حالی که تلاش می کنند از ضررهای موجود خود عبور کنند، به دارایی های رمزنگاری خود اضافه کنند.

برایان آرمسترانگ، مدیر عامل Coinbase، بدون پیش‌بینی آنچه در سال جاری اتفاق می‌افتد، بیانیه‌ای شوم ارائه کرد:

“من فکر می کنم در بازارهای بالا، مردم به طور غیرمنطقی پر رونق هستند، و سپس در بازارهای نزولی، مردم به طور غیرمنطقی بدبین هستند. و به یاد داشته باشید، این دقیقاً مانند یک چهارم بود که بازار عقب نشینی کرد. من فکر می کنم خون در آن جاری خواهد شد. اگر چهار ربع ادامه پیدا کند، خیابان‌ها.»

بهتر است به آنچه آرمسترانگ می گوید توجه کنید. سال گذشته، زمانی که بیت کوین به بالاترین حد خود یعنی 68790 دلار به ازای هر سکه رسید، آرمسترانگ هشدار داد که احتمال سقوط بزرگ این ارز وجود دارد و این اتفاقی افتاد.

اگر پیش‌گویی آرمسترانگ مبنی بر «جریان خون در خیابان‌ها» یک چشم‌انداز محتمل است، در بهترین حالت می‌توانید انتظار سود بسیار کمی در بیت کوین داشته باشید زیرا سرمایه‌گذاران ناگهان به دنبال پناهگاهی در درآمد ثابت و سهام با قیمت مناسب هستند.

برای بازگرداندن کریپتو چه چیزی لازم است؟ یا پایان دادن به رژیم افزایش نرخ بهره. یک بازار سهام فناوری بیش از حد خرید، که در آن سرمایه گذاران شروع به کسب سود می کنند و به دنبال سرمایه گذاری در چیز دیگری هستند. یا یک مسیر تورمی که همچنان در حال افزایش است که می تواند این ایده را که کریپتو یک محافظ تورم است، دوباره برانگیزد، حتی اگر نادرست باشد (در نهایت، برخی از سرمایه گذاران حافظه کوتاهی دارند.)

در این بین چه کاری می توانید انجام دهید؟ اگر رمزنگاری را نگه دارید، می‌خواهید آن را نگه دارید به این امید که در نقطه‌ای بازگردد. با این حال، ممکن است بخواهید گزینه‌های موجود در استیکینگ کریپتو را بررسی کنید که به موجب آن می‌توانید برای وام دادن اتر و سایر ارزهای خود پول دریافت کنید. شما با همان ارزهای کاهش ارزش پاداش دریافت خواهید کرد، اما حداقل زمانی که گرد و غبار فروکش کرد، سکه های بیشتری برای نشان دادن درد خود خواهید داشت.