حتما قبلا به این مسئله برخورده اید که سایتی که تا دیروز در صفحه اول گوگل فعالیت داشت به یکباره از صفحه گوگل حذف می شود و دیگر اثری از آن به جا نمی ماند.

اگر در زمینه سئو فعالیت کرده باشید به احتمال خیلی بالا به کلمه اسپم اسکور رسیده اید. اسپم اسکور در واقع یکی از فاکتورهایی است که نشان می دهد سایت شما چند ردصد احتمال دارد توسط گوگل جریمه شود. اسپم اسکور تمامی سایت ها توسط سایت Moz انجام می شود.

به صورت عامه میان سئوکاران این کلمه بدین معنی است که در صورتی که اسپم درصد اسکور سایت شما بالا باشد توسط گوگل پناتی خواهید شد. هرچه این میزان بالاتر رود، میزان اسپم اسکور دامنه نیز افزایش می یابد.

مطالعه بیشتر: چگونه بفهمیم از گوگل پنالتی شده ایم؟با 4 روش!

روش های محاسبه اسپم اسکور چگونه است؟

همانطور که در بخش قبلی بیان شد معیار اسپم اسکور توسط سایت Moz صورت می گیرد. پس برای بررسی نتایج در خصوص سایت خودتان می بایست در این سایت ثبت نام کنید. پس از ثبت نام وارد بخش Link Explore شوید و لینگ سایت مد نظر خود را وارد کنید. در ادامه گزارش کاملی از اسپم اسکور و اعتبار دامنه خودتان دریافت خواهید کرد.

نتیجه ای که دریافت می کنید درصدی بین مقادیر زیر خواهد داشت.

 • 1-30 درصد: این درصد عالی است و سایت شما مشکلی ندارد.
 • 31-60 درصد: امتیاز بدی نیست، ولی بهتر است از سایت خود محافظت کنید.
 • 61-100 درصد: در محدوده خطر قرار دارید و باید هرچه سریعتر نسبت به بهبود سایت خود اقدام کنید.

این درصدها نشان می دهد سایت شما تا چه درصدی امکان دارد توسط گوگل نسبت به سایت های مشابه شما جریمه شود. وبسایت Moz این بررسی را با استفاده از 27 ویژگی انجام می دهد که در ادامه مقاله این ویژگی ها را بیان می کنیم.

بهتر است هر ماه یک بار اسپم اسکور خود را بررسی کنید و بدانید در کدام محدوده هستید. هرچقدر در این زمینه اصولی تر عمل کنید سایت شما می تواند در سطح بالاتری قرار بگیرد. در ادامه مقاله قصد داریم عوامل موثر بر اسپم اسکور سایت را برای شما بیان کنیم تا برای سایت خود برنامه ریزی بهتری داشته باشید.

عوامل افزایش اسپم اسکور سایت چیست؟

 • لینک های فالو و نوفالو

به هنگام نوشتن یک مطلب درون سایت لینک های ارجاعی به دو صورت follow و nofollow هستند. زمانی که شما تنها از لینک های فالو استفاده یم کنید ممکن است گوگل مشکوک شود که این سایت قصد دارد با استفاده از لینک سازی فالو بر رتبه بندی اثر گذاشته و در زمان کوتاهی رشد کند. لینک های نوفالو هیچ تاثیری بر نتیجه گوگل و بهبود وضعیت شمت ندارند ولی روش شما برای گوگل طبیعی جلوه می کند و به کاهش اسپم اسکور سایت شما کمک می کند.

 • لینک سازی محدود در سایت

اگر سایت شما قدمت زیادی دارد و سن آن حداقل 2 تا 3 سال می باشد و تعداد مطالب بارگزاری شده بین 400 تا 500 مطلب می باشد یعنی یک سایت بزرگ محسوب می شوید. اما زمانی که از لینک های محدودی برای مطالب خود استفاده کنید احتمال افزایش اسپم اسکور بالاتر خواهد رفت. در واقع از نظر Moz سایت شما محتوای مناسبی دارد ولی به دلیل لینک سازی نامناسب وب سایت به صورت ناشناخته باقی می ماند.

 • تعداد بالای لینک خارجی

برخی از سایت ها می خواهند با پرداخت هزینه در کمترین زمان ممکن به به رتبه بالایی دست پیدا کنند. تعداد بالای لینک خارجی عملکرد مطلوبی را برای شما به همراه نخواهد داشت و اگر این تعداد بالاتر از حد ممکن باشد گوگل تشخیص می دهد که شما برای بالاتر بردن رتبه خود از لینک های پولی استفاده کرده اید.

 • تعداد محدود لینک های داخلی

سازماندهی لینک داخلی و خارجی در سایت یکی از مهم ترین عوامل شمرده می شود و رعایت توازن میان این دو سبب می شود از افزایش اسپم اسکور سایت خود جلوگیری کنید. بنابراین همانطور که تعداد لینک های خارجی برای سایت خوشایند نیست، داشتن تعداد کمی از لینک های داهلی نیز باعث می شود سایت از نظر لینک سازی برای گوگل شناخته نشود.

 • وجود شماره در نام دامنه

یکی دیگر از عواملی که سبب افزایش درصد اسپم اسکور سایت شما می شود به کار بردن عدد در قسمت URL سایت است. این گزینه باعث می شود از نظر ربات های گوگل سایت شما به عنوان اسپم شناخته شود.

برای کاهش اسپم اسکور پیشنهاد می شود صفحات کم اهمین و بی ارزش را حذف کنید و یک سایت به اصطلاح شسته رفته داشته باشید. همچنین در صورتی که در سایت خود محتوای کپی دارد آن را بردارید و محتوای خود را یونیک و اختصاصی کنید.

 • عدم پیاده سازی گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس در واقع یک سرویس رایگان طراحی شده توسط گوگل است که آمار بازدید کنندگان سایت را نمایش می دهد. این سیستم امکان بررسی و تحلیل داده های ورودی را در اختیار کاربران قرار می دهد. تقریبا هیچ سایت اسپمی وجود ندارد که گوگل آنالیتیکس بر روی آن پیاده سازی شده باشد.

 • استفاده از تبلیغات کلیکی

یکی از محبوب ترین شیوه های انجام تبلیغات در فضای مجازی تبلیغات کلیکی است. شرکت های بزرگ در ازای دریافت یک هزینه به ازای هر کلیک، سایت شما را در ضفحه اول به عنوان تبلیغ نمایش می دهند. معمولا هیچ سایت اسپمی از تبلیغات کلیکی استفاده نمی کند.

 • افزودن آدرس پست الکترونیک

جهت افزایش اعتبار سایت و محبوبیت آن می توانید یکی آدرس پست الکترونیک اختصاصی برای سایت خود طراحی کنید و در سایت به نمایش بگذارید. سایت های اسپم به دلیل اسپم بودن خود هیچ لینکی را در اختیار مشتری قرار نیم دهند.

 • تیترهای مناسب اختیار کنید.

برخی برای انتخاب عنوان و تیتر H1 به هنگام تولید محتوا از جملات خیلی کوتاه و یا خیلی بلند استفاده می کنند؛ که در اینصورت معمولا در معرض اسپم بودن قرار دارند.

روش های کاهش اسپم اسکور چیست؟

 • عدم استفاده از برخی دامنه های غیر معروف

هنگامی که برای خرید دامنه اقدام می کنید یک لیست بلند بالا برای بخش پسوند روبروی شما قرار می گیردو که قریب به 80 درصد آن پسوندهای غیر معروف هستند. دامنه هایی مانند ir ، .org. ، .com دامنه های معتبر و معروفی هستند و خیلی کم پیش می آید که فعالیت اسپمی داشته باشند. سایت Moz اعلام کرده است که در صورت استفاده از پسوندهای غیر معروف درصد اسپم اسکور شما افزایش خواهد یافت.

 • به تعداد صفحات سایت بیفزایید

سایت هایی که فعالیت اسپمی دارند برای یک هدف خاص برنامه ریزی می شوند و معمولا تنها حاوی یک صفحه اصلی هستند. یکی از مهم ترین صفحات برای گوگا داشتن صفحه تماس با ما می باشد که حاوی آدرس، ایمیل، شماره تماس و … است. سایت های اسپم معمولا این صفحات را نداشته و همین مسئله موجب نگرانی موتورهای جستجو می شود.

 • حساب کاربری لینکدین ایجاد کنید.

لینکدین یکی از معتبرترین شبکه های اجتماعی است که داشتن حساب کاربری در آن به اعتبار شما می افزاید. قرار دادن آدرس لینکدین در سایت شما به کاهس اسپم اسکور سایت شما کمک می کند.

 • دقت در انتخاب نام دامنه

از دیگر سیگنال هایی برای Moz در تعیین اسپم اسکور اهمیت دارد نام دامنه شماست. یکی از روش های کاهش اسپم اسکور این است که نام آدرس سایت را به صورت بهینه انتخاب کنید. شما تا 253 کاراکتر حق انتخاب نام دامنه دارید؛ اما هرچه نام دامنه کوتاه و با مفهوم باشدبه کاهش اسپم اسکور سایت شما کمک شایانی خواهد کرد.

 • گواهینامه SSL خود را فعال کنید.

اگر به ابتدای نام دامنه خود دقت کنید از کلمه http استفاده شده است. در صورتی که شما دارای گواهینامه SSL باشید این کلمه به https تغییر خواهد کرد. با استفاده از این گواهینامه تمامی اطلاعات رد و بدل شده بین کاربر و سرور رمزگذاری می شود و سایت شما ناامن نخواهید بود. داشتن گواهینامه SSL علاوه بر اینکه به بهبود سایت شما کمک می کند، مانع افزایش درصد اسپم اسکور شما خواهد بود.

 • لینک سازی کنید ولی به صورت طبیعی

یکی از مشکل ترین تکنیک های سئو خارجی لینک سازی طبیعی است. برخی برای افزایش آگاهی ار برند در همان ابتدا بک لینک خریداری می کنند. اما این نکته را باید در نظر داشت گوگل برای سایت هایی که برای ساخت لینک هزینه پرداخت می کنند جریمه سنگینی در نظر می گیرد. به همین خاطر یکی از دلایل اسپم شدن سایت شما می تواند لینک سازی غیر طبیعی باشد.

 • از فاوآیکون استفاده کنید.

فاوآیکون لوگویی است که در مرورگر کاربر نمای شداده می شود. شاید در نگاه اول این موضوع کم اهمیت جلوه کند ولی عدم وجود آن یکی از دلایل افزایش اسپم اسکور سایت شماست. این لوگو همان لوگوی سایت و یا برند شماست که در ابعاد ریزتر در مرورگر نمایش داده می شوند و هیچ سایت اسپمی از این گزینه استفاده نمی کند.

اسپم اسکور در سئو سایت چه اهمیتی دارد؟

وقتی صحبت از سئو می شود، اسپم اسکور را می توان از دو جنبه متفاوت بررسی کرد. اسپم اسکور معمولا زمانی افزایش می یابد که دامنه سایت مشکل داشته باشد و یا لینکهای خارجی سایت اسپم یا مخرب باشند. در صورتی که سایت منتخب شما، از لحاظ این فاکتور مقدار بالایی داشته باشد؛ به احتمال زیاد لینک گرفتن از آن ارزش زیادی برای شما نخواهد داشت. هرچند این مسئله یک قانون کلی نیست. چرا که بسیاری از سایتهای برتر جهان، علی رغم اسپم اسکور بالایی که دارند، رتبه های برتر صفحه نتایج گوگل را به خود اختصاص داده است.

اسپم اسکور در سئوی سایت بسیار مهم است چرا که دو اطلاعات خیلی مهم را در اختیار شما قرار می دهد.

 • چگونه می توان زیردامنه های وب سایت خود را از هرزنامه شناخت
 • چگونه می توان زیردامنه های پیوندهایی را که به وب سایت شما اشاره دارند و آن را به صورت اسپم در می آورند شناسایی کرد.

هر دو بخش ازین اطلاعات برای ایجاد صفحات و بک لینک هایی هستند که شما را به مست بالای موتورهای جستجو و قرارگیری در صفحه اول سوق می دهد.

جمع بندی

در این مقاله تمامی دلایل افزایش اسپم اسکور سایت بررسی و تحیل شد و روش های کارآمدی را برای کاهش این درصد ارائه دادیم. شما می توانید با توجه به سیگنال های بیان شده بررسی گنید که وضعیت شما در کدام قسمت است. توصیه می کنیم با بررسی دیگر مقالات تارینوتگ اطلاعات خود را در زمینه بهینه سازی سایت افزایش دهید.