Google Analytics یک ابزار بازاریابی داده محور قدرتمند است و می تواند منبع بسیار مفیدی برای درک تأثیر تلاش های تبلیغاتی کسب و کار شما باشد. با این حال، ابزارهای تحلیلی دیگری در بازار وجود دارد که می تواند به شما کمک کند بینش را به اقدامی برای تقویت برند تبدیل کنید. هر جایگزین Google Analytics در لیست ما دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی است که برای بررسی عمیق‌تر داده‌های مصرف‌کننده شما از چندین منبع طراحی شده‌اند. برخی از این ابزارها استفاده رایگان را ارائه می دهند در حالی که برخی پولی هستند. هر ابزار موجود در لیست ما دارای نقاط فروش منحصر به فرد کمی متفاوت است – بنابراین گزینه ها را بخوانید و درک بهتری از اینکه کدام یک به بهترین وجه با نیازهای کسب و کار شما مطابقت دارد به دست آورید.

چرا جایگزینی برای Google Analytics در نظر بگیرید؟

در حالی که Google Analytics ابزاری مناسب برای بازاریابان است که به دنبال بهینه‌سازی کمپین‌ها و ارتباطات خود هستند، حرکت اخیر به سمت GA4، پست‌های هدف مبتنی بر داده‌ها را تا حدودی تغییر داده است.

برخلاف پلتفرم اصلی GA گوگل (همچنین به عنوان Universal Analytics شناخته می شود)، GA4 بازدیدها یا جلسات وب سایت را ردیابی نمی کند. درعوض، GA4 تعاملات یا تعاملات اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های تلفن همراه را که «رویدادها» نامیده می‌شوند، اندازه‌گیری می‌کند.

حرکت به سمت GA4 برای همه مناسب نیست و اگر به دنبال جمع‌آوری یک بخش کامل از پای بازاریابی مبتنی بر داده هستید، در نظر گرفتن جایگزینی برای Google Analytics حرکت عاقلانه‌ای است.

بخوانید: Google’s Topics در صنعت تبلیغات 

ابزارهای جایگزین رایگان برای Google Analytics

اگر GA4 برای شما مناسب نیست یا می‌خواهید افق‌های خود را با برخی جایگزین‌های تحلیلی بدون تیغ گسترده‌تر کنید، در اینجا چند ابزار وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

StatCounter

StatCounter ابزاری است که برای مدتی در دسترس بوده است، اما رابط کاربری بسیار ساده باقی مانده است. این به این معنی نیست که محصول بدی است (به خصوص با توجه به اینکه یک جایگزین رایگان Google Analytics است). این به سادگی کمی “مدرسه قدیمی” تر از برخی ابزارهای دیگر به نظر می رسد. داده های سطح بالایی که نیاز دارید همه چیز وجود دارد و اطلاعاتی در مورد بازدیدها، مسیرهای بازدیدکننده، صفحات محبوب، صفحات ورودی و خروجی، کلمات کلیدی ورودی و موارد دیگر ارائه می دهد.

در حالی که این یک گزینه تجزیه و تحلیل قوی برای بازاریابان است، شایان ذکر است که از نظر تقسیم بندی، اهداف، ردیابی کمپین و ویژگی های کمی پیشرفته تر، StatCounter از رقبا عقب است.

ویژگی‌های کلیدی: StatCounter ابزاری به نام Growth Plan دارد که داده‌های ترافیک وب شما را به بینش‌های عملی تبدیل می‌کند و به شما کمک می‌کند بر روی حوزه‌های کلیدی تمرکز کنید تا به افزایش درآمد دست یابید. مشکل این است که برنامه رشد یک ارتقاء است و برای استفاده از آن باید ماهیانه هزینه کنید.

رتبه بندی صنعت به شما امکان می دهد ببینید که چگونه سایت شما در برابر رقبای شما از نظر ترافیک، رسانه های اجتماعی، ترافیک تلفن همراه و تجربه کاربری قرار می گیرد و این ابزار دارای کتابخانه عظیمی از محتوای ویدئوها، مقالات و کتاب های الکترونیکی است.

بررسی اجمالی: StatCounter به اندازه سایر ابزارهای تحلیلی مفید نیست و امکانات زیادی را ارائه نمی دهد – اما استفاده از آن رایگان است.

Open Web Analytics

Open Web Analytics (OWA) یک راه حل رایگان و منبع باز آمار وب است. رابط کاربری آن یادآور رابط Google Analytics از حدود سال 2013 است.

حتی اگر OWA رایگان است برای استفاده از آن ویژگی های غنی است. می تواند اهداف را در چندین مرحله از یک قیف تبدیل ردیابی کند، آمارهای فیلتر شده توسط چندین عامل را ارائه می دهد، و حتی نقشه های حرارتی و ردیابی ماوس را نمایش می دهد.

ویژگی‌های کلیدی: با متغیرهای سفارشی می‌توان تا پنج ویژگی سفارشی را در تمام رویدادهای ردیابی (به عنوان مثال، بازدید از صفحه، جلسات، کلیک‌ها یا رویدادهای اقدام) تنظیم و ذخیره کرد. متغیرهای سفارشی را می‌توان برای یک درخواست ردیابی، برای همه درخواست‌هایی که یک جلسه/بازدید را تشکیل می‌دهند، یا برای همه بازدیدها برای یک بازدیدکننده تنظیم کرد.

بررسی اجمالی: OWA یک راه حل تحلیلی قوی و غنی است. متأسفانه، نرخ پرش و نقاط ضعف زمان در سایت اکثر ابزارهای تحلیلی را دارد. همچنین به نظر می رسد که اغلب به روز نمی شود.

Woopra

Woopra یک جایگزین رایگان برای Google Analytics است که برای ردیابی، ردیابی، نظارت و تجزیه و تحلیل هر مرحله از سفر مشتری طراحی شده است.

نسخه رایگان این پلتفرم از نظر بصری متعادل است و برای استفاده از آن به نفع داده‌محور خود نیازی به یک مهارت فنی ندارید. Woopra همچنین با بیش از 50 پلتفرم بازاریابی پیشرو یا خدمات شخص ثالث ادغام می شود.

ویژگی‌های کلیدی: این پلتفرم جامع در ردیابی تعاملات مبتنی بر نقطه تماس بسیار خاص عالی است، و به شما امکان می‌دهد عناصر درون صفحه از جمله دکمه‌های CTA، کپی، کلیک‌های اشتراک ایمیل، و داده‌های تعامل چت زنده را تقویت کنید. اطلاعات ارزشمندی که شما را قادر می سازد تا هر مرحله از سفر کاربر یا مشتری خود را بهینه کنید.

بررسی اجمالی: نسخه رایگان این ابزار قوی است و تا 500000 اقدام را پشتیبانی می‌کند، در حالی که تا 90 روز نگهداری داده‌ها را به اضافه تمام بینش‌های تحلیلی اصلی که از یک جایگزین GA انتظار دارید، ارائه می‌دهد. بخشی روشنگر و قوی از هر مجموعه ابزار بازاریابان مبتنی بر داده.

Leadfeeder

آخرین اما در لیست جایگزین رایگان Google Analytics ما، Leadfeeder کاملاً متفاوت از GA است، اما بینش مبتنی بر داده را ارائه می دهد.

این جایگزین رایگان Google Analytics دارای یک رابط کاربری فوق‌العاده بصری است، به این معنی که می‌توانید در عرض چند ساعت به اصول اولیه تسلط پیدا کنید. بسیار بصری است و به همین دلیل به کشف الگوهای رفتار کاربر یا مخاطب در یک نگاه کمک می کند.

ویژگی‌های کلیدی: شاید یکی از بارزترین ویژگی‌های Leadfeeder این واقعیت باشد که به شما کمک می‌کند تا شرکت‌هایی را که با وب‌سایت شما تعامل دارند، ردیابی و نظارت کنید، نه تنها مصرف‌کنندگان. علاوه بر قابلیت‌های بازاریابی B2B، Leadfeeder همچنین با طیف وسیعی از ابزارهای وب محبوب (از جمله Mailchimp، Pipedrive، Zapier و Google Data Studio) به راحتی ادغام می‌شود.

نمای کلی: نسخه رایگان Lite Leaderfeeder بصری، قابل اعتماد است و ترکیبی محکم از بینش رفتاری و همچنین مبتنی بر تعامل را از دیدگاه B2B و B2C ارائه می دهد. گوگل آنالیتیکس رایگان که می تواند ارزش واقعی را برای بازاریابانی که با کسب و کارهای کوچک تا متوسط (SMB) کار می کنند، ارائه دهد.

ابزارهای جایگزین پولی برای Google Analytics

Crazy Egg

اولین جایگزین پولی Google Analytics ما از Crazy Eggs است. این پلتفرم زیرک به شما امکان می‌دهد ببینید که مشتریانتان در زمان واقعی چه می‌کنند. به لطف ابزار Heatmap آن، می‌توانید دقیقاً ببینید که مشتریانتان کجا کلیک می‌کنند – این مانند یک کیت جاسوسی است که به شما کمک می‌کند محبوب‌ترین بخش‌های صفحات وب خود را شناسایی کنید. همچنین عمق اسکرول را کنترل می کند تا بینشی در مورد اینکه کدام بخش از صفحه شما بیشتر خوانده می شود را ارائه می دهد.

ویژگی های کلیدی: برخلاف سایر ابزارهای داده که ارقام و روندها را تولید می کنند، با Crazy Egg تجربه کاملاً بصری است. این نمایش بصری نتایج به شما این امکان را می‌دهد که تصمیمات بهتری در مورد موقعیت‌یابی محتوای صفحه بگیرید و در چه زمینه‌هایی بهینه‌سازی کنید. ویرایشگر صفحه به شما این قدرت را می دهد که هر آنچه را که در سایت می خواهید به روشی بسیار ساده و کاربرپسند تغییر دهید، به این معنی که می توانید وارد شوید، هر چیزی را که می خواهید تغییر دهید و دوباره خارج شوید.

Crazy Egg همچنین به شما امکان می دهد تست A/B را انجام دهید. و علاوه بر این، برنده آزمون A/B به طور یکپارچه وارد نسخه زنده می شود. شما به سادگی یک هدف را بر اساس یک URL، ارسال فرم، یا یک پیوند/دکمه کلیک شده انتخاب می کنید، و سپس به محض اینکه پلتفرم یک نوع برنده را تشخیص داد، به طور خودکار ترافیک بیشتری را برای برنده ارسال می کند. این به شما تا حد امکان تبدیل های بیشتری را بدون نیاز به هدر دادن ترافیک می دهد.

نمای کلی: از لحظه ای که یک بازدیدکننده به سایت شما می آید، تا پایان جلسه او، هر حرکت مکان نما و هر چیزی را که روی آن کلیک می کند، خواهید دید.

Kissmetrics

Kissmetrics یکی دیگر از افزوده‌های افتخارآمیز به لیست جایگزین Google Analytics ما، یک ابزار تجزیه و تحلیل عالی است که به شما کمک می‌کند تا پایگاه مشتری خود را به دست آورید، نگه دارید و رشد دهید، به خصوص از طریق ویژگی خودکارسازی تعامل با مشتری. از مشتریان بالقوه گرفته تا مدافعان، این امکان را برای درک عمیق – و تعامل منحصر به فرد با – پروفایل های مختلف مشتریان فراهم می کند. برای مثال، می‌توانید شناسایی کنید که کدام بازدیدکننده‌ها به احتمال زیاد تبدیل می‌شوند و تلاش‌های بازاریابی خود را بر منبع ترافیکی متمرکز کنید که بیشترین تبدیل را به همراه دارد. و اگر افراد از قیف فروش خارج شوند، می‌توانید فهرستی از آن کاربران ایجاد کنید و آنها را از طریق کمپین‌های دیگر هدف قرار دهید.

ویژگی‌های کلیدی: یکی از ویژگی‌های مفید ابزار Kissmetrics Click to Track است که ایجاد اهداف و رویدادها را بدون دردسر می‌کند. برای تنظیم تجزیه و تحلیل نیازی به نوشتن هیچ کدی ندارید. با کلیک برای ردیابی می‌توانید به سادگی با کلیک روی عناصر کلیدی وب‌سایت خود، از ماوس خود برای اضافه کردن رویدادها استفاده کنید.

بررسی اجمالی: هنگامی که نیاز به اجرای یک کمپین بهینه سازی نرخ تبدیل دارید و مطمئن می شوید که قیف های فروش شما عملکرد بهینه ای دارند، Kissmetrics می تواند به شما در دستیابی به اهداف CRO خود کمک کند.

Adobe Analytics

هدف این نرم افزار سنگین وزن، ارائه سطح بالایی از اسناد در چندین کانال و دستگاه است. Adobe Analytics از رویدادهای موفقیت برای اندازه‌گیری تبدیل‌ها استفاده می‌کند و داده‌ها را از چندین منبع دیجیتال از جمله صدا، ویدیو، ماشین متصل، CRM و اینترنت اشیا می‌گیرد. علاوه بر این، با داده‌های آفلاین و سازمانی مانند برنامه‌های وفاداری ادغام می‌شود تا واقعاً تصویر کاملی از سفر مصرف‌کننده به سوی یک رویداد موفقیت‌آمیز دریافت کند.

ویژگی‌های کلیدی: منابع داده آنلاین و آفلاین چند کاناله و متغیرهای سفارشی که جمع‌آوری داده‌ها را قوی‌تر و مرتبط‌تر با کسب‌وکار خاص شما می‌کند. Adobe Analytics همچنین مدیریت تگ یکپارچه را ارائه می دهد تا بتوانید داده ها را در سیستم های بازاریابی بدون تغییر کد HTML وب سایت خود جمع آوری و به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید قفل جزئیات فعالیت بازاریابی خود را با مدل‌سازی اسناد پیشرفته با استفاده از الگوریتم‌های مبتنی بر قوانین متعدد باز کنید که می‌تواند به شما کمک کند تا زمانی که از نظر بینش مخاطبان خود درک کنید، مناسب‌ترین مدل را برای فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال خود اعمال کنید. یکی دیگر از مزایای این جنبه از Adobe Analytics این است که به تشخیص ناهنجاری ها در تعامل وب سایت نیز کمک می کند.

بررسی اجمالی: Adobe Analytics برای سازمان های بزرگ در سطح سازمانی با حضور دیجیتالی قوی مناسب است. قیمت پنج رقمی آن به این معنی است که عموماً برای اکثر سازمان ها دور از دسترس است، اما ادغام کانال های باورنکردنی آن هم به صورت آفلاین و هم آنلاین چیزی است که اکثر تحلیلگران می توانند رویای آن را داشته باشند.

Heap

Heap Analytics یک جایگزین چشمگیر Google Analytics است و تمرکز اصلی آن بر کاربر پسند بودن است. ایده این است که شما به راحتی می توانید ردیابی همه رویدادهای مهم در سایت خود را بدون نیاز به مهارت های فنی عمده تنظیم کنید.

تنظیم Heap به طور فعال شما را تشویق می کند تا ردیابی و گزارش هایی را ایجاد کنید که واقعاً برای شما مفید هستند. این شما را با آمار و صفحه نمایش بی پایان غرق نمی کند. درعوض، شما را در فرآیند ایجاد گزارش های شخصی بر اساس نیازهای خاص کسب و کارتان راهنمایی می کند.

ویژگی های کلیدی: فراتر از نصب کد رهگیری در وب سایت شما، همه چیز در Heap با یک رابط نقطه و کلیک انجام می شود که تا حدودی شبیه به Kissmetrics است. چیزی که آن را متمایز می کند این است که می توانید رویدادهای سفارشی را با کلیک مستقیم روی دکمه ها و فرم های سایت خود تعریف کنید و به Heap بگویید که چه چیزی را می خواهید در رابطه با آنها ردیابی کند.

علاوه بر این، Heap به طور خودکار رویدادهای وب‌سایت‌های شما را ردیابی می‌کند و فهرستی از متداول‌ترین رویدادها را به شما نشان می‌دهد، که سپس می‌توانید برچسب‌گذاری و طبقه‌بندی کنید. حتی این کار را به ماسبق انجام می دهد. بنابراین، اگر امروز تصمیم دارید رویداد جدیدی را ردیابی کنید، این رویداد آماری را از گذشته به شما می‌دهد، تا زمانی که کد رهگیری Heap را نصب کردید.

بررسی اجمالی: نتیجه همه اینها این است که تنظیم و استفاده از Heap فوق العاده آسان است. از نظر کاربر پسندی، Heap برعکس Google Analytics است. در واقع، Heap یک لذت مطلق برای راه اندازی و استفاده است.