مهم ترین تفاوت بین باغداران موفق گردو با سایر باغداران محترم؛ آگاهی از نکات طلایی و مهم باغداری است. تاثیر این نکات کوچک؛ اما کاربردی به حدی زیاد است. که میتواند بین 2 باغ با رقم گردوی مشابه؛ تفاوت‌های زیادی را به وجود بیاورد. اگر شما نیز دوست دارید تا یک باغدار گردوی موفق باشید. این مطلب را از دست ندهید.

باغداران موفق گردو همواره به نکات ریز اما کاربردی در احداث و نگهداری از باغ گردو توجه دارند. تا بتوانند بهترین و پربارترین باغ گردو را احداث نمایند. در این مطلب قصد داریم تا نکات طلایی باغداران گردو در حوزه کاشت؛ پرورش و نگهداری از درخت گردو را مورد بررسی قرار دهیم.

نکات طلایی پیش از احداث باغ گردو چیست؟

عملیات احداث باغ گردو از یک فصل پیش از آن آغاز خواهد شد. زمانیکه زمین باغ را خریداری نموده و برای کاشت نهال گردو آماده سازی میکنید. نکته طلایی، نحوه آماده سازی درختان گردو میباشد.

  1. آماده سازی زمین برای احداث باغ گردو از یک فصل پیش از خرید نهال گردو و کاشت آن در باغ آغاز میشود. در این فصل شما باید به روش‌های توصیه شده در سایت پالیز؛ خاک باغ را مورد آزمایش قرار دهید. پس از دریافت نتایج آزمایش خاک؛ با استفاده از کودهای شیمیایی و آلی؛ خاک باغ را تقویت نمایید. همچنین شخم زنی و ترکیب قسمت‌های مختلف خاک با یکدیگر و ایجاد چاله‌های کاشت در این فصل انجام میشود.
  2. انتخاب بهترین رقم گردو براساس شرایط آب وهوایی و اقلیمی: یک باغدار حرفه ای باید بداند کدام رقم گردو؛ بهترین عملکرد را در باغ او به همراه خواهد داشت. تا به این ترتیب به سودآوری حداکثری از باغ دست یابد. شما باید رقم گردویی را انتخاب کنید که قابلیت تحمل شرایط خاص منطقه و باغ شما را داشته باشد. یعنی ارتفاع از سطح دریا؛ شرایط آب وهوایی، میزان بارندگی؛ حداقل و حداکثر دمای منطقه شما برای نهال قابل تحمل باشد. برای آگاهی از ویژگی‌های محصول شما باغداران محترم میتوانید سایت پالیز را مطالعه فرمایید.
  3. مشاوره با متخصصین باغداری: این مورد سرعت کار شما را بالا میبرد. با کسب اطلاعات محصول و مشاوره با متخصصین باغداری؛ شما میتوانید بهترین نژاد نهال گردو که بیشترین سازگاری را با منطقه باغ شما از خود نشان میدهد را انتخاب نمایید. برای مثال در مناطق سردسیری؛ بهترین نهال گردو سردسیری به شما معرفی میشوند. همچنین در مناطق معتدل و گرمسیری نیز بهترین نهال گردو معتدل و گرمسیری به شما معرفی خواهد شد.

نکات طلایی در زمان کاشت نهال گردو چیست؟

  1. انتخاب بهترین زمان کاشت نهال گردو: براساس نوع رقم و طول دوره فصل زمستان باید زمان کاشت نهال به گونه ای انتخاب شود. که پس از کاشت، درختان از خواب زمستانه بیدار شده و بتوانند با محیط جدید سازگاری بیابند. ارقام ریشه لخت را در فصل پاییز و زمستان در باغ بکارید. بهترین ماه برای کاشت این رقم از اواخر ماه آذر تا ماههای بهمن و اسفند میباشد.

نکته مهم: با کاشت نهال گردو در فصل پاییز، درختان 1 سال سریعتر باردهی خود را آغاز میکنند.

  • بهترین فاصله و اندازه گودال برای کاشت نهال گردو چقدر است؟ فاصله مناسب برای کاشت نهال گردو براساس نوع رقم؛ نقشه زمین و طرح توجیهی و شرایط آب وهوایی و اقلیمی متفاوت است. این فاصله معمولا بین 6 تا 7 متر میباشد.

گودال کاشت باید به گونه ای باشد که به ریشه فشاری وارد نشود. اندازه گودال کاشت نهال گردو 80 در 110 سانتی متر است.

  • آیا در هنگام کاشت نهال گردو نیازی به ضدعفونی یا پرالیناژ وجود دارد؟ پرالیناژ برای پیشگیری از ابتلای درختان به بیماری و آفات احتمالی میباشد. در هنگام کاشت نهال گردو؛ ریشه نهال را تا قسمت طوقه به محلول پرالیناژ آغشته کنید.

برای کسب اطلاع از نحوه ساخت محلول پرالیناژ مقاله کاشت نهال گردو را در سایت پالیز مطالعه فرمایید.

  • نحوه آبیاری درختان گردو در زمان کاشت: آبیاری درختان گردو در زمان کاشت؛ در 3 مرحله انجام میشود. در مرحله اول بلافاصله پس از کاشت، درختان را با 10 لیتر آب آبیاری نمایید. در مراحل بعد و به فاصله 6 روز یکبار 2 مرتبه آبیاری را تکرار کنید.
  • آیا باید در زمان کاشت نهال را هرس سربرداری کنیم؟ عملیات سربرداری برای نهال گردو از 1 سال پس از کاشت آغاز میشود.

نکات طلایی در رابطه با نگهداری از باغ گردو چیست؟

  1. اگر در منطقه بادخیز قرار دارید؛ حتما باید از قیم استفاده نمایید. طول قیم بین 1.5 تا 2 متر است. و باید در نزدیکی نهال در زمین قرار داده شود. به وسیله طناب قیم را به نهال گره کنید. این گره نباید خیلی سفت باشد تا باعث آسیب به نهال شود. همچنین نباید خیلی شل باشد.
  2. در مناطق با زمستان‌های طولانی و یا حتی مناطق بسیار گرمسیری برای محافظت از تنه نهال در برابر سوختگی؛ باید با استفاده از رنگ و چسب از قسمت پیوند تا بالای تنه را رنگ آمیزی کنید.

نتیجه گیری

با کسب اطلاعات کافی درباره ارقام مختلف نهال گردو و همچنین مطالعه سایت پالیز به آدرس https://paliznahal.ir/ شما باغداران محترم میتوانید بهترین نهال گردو با سازگاری 100 درصدی را برای باغ خود بیابید. همچنین مشاوران ما در سایت پالیز همه روزه آماده ارائه مشاوره رایگان در حوزه نحوه احداث باغ، کوددهی؛ هرس؛ آبیاری و… به شما باغداران محترم میباشند.

نهالستان پالیز بزرگترین مرکز تولید و عرضه انواع ارقام نهال گردو به سرتاسر کشور میباشد. این مرکز با مدیریت جناب آقای سعید قاسمی دارای مجوزهای رسمی از سوی جهاد کشاورزی و موسسه ثبت نهال و بذر میباشد. همچنین دارای گواهی رسمی فعالیت و شناسنامه معتبر بوده و قادر به تولید انواع ارقام نهال گردو شناسنامه دار با پایه بذری و پیوندی و به صورت اصلاح شده میباشد.

نهال گردو در پالیز دارای شناسنامه رسمی؛ کارت سلامت؛ گارانتی معتبر 2 ساله از سوی نهالستان پالیز، گواهی عاری از آفات و کارت قرنطینه میباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر شما باغداران محترم میتوانید با مشاوران ما به صورت تلفنی؛ آنلاین و حضوری در تماس باشید.

شماره تماس : واحد پشتیبانی و فروش نهالستان پالیز ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸ – ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷

آدرس دفتر : آذربایجان غربی، میاندوآب، خیابان ۲۴ متری فرهنگیان شرکت پالیز

آدرس گلخانه : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، کمربندی شمالی، میدان ولایت، اتوبان ولایت