در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت چشمگیر علم و تکنولوژی هستیم به طوری که اکثر وسایل و تجهیزات مورد نیاز زندگی از جمله تجهیزات آشپزخانه به سمت هوشمند شدن پیش می‌روند‌. در بسیاری از منازل هوشمندسازی خانه را با استفاده از تجهیزات آشپزخانه صنعتی شروع می‌کنند. هوشمندسازی خانه به راحت‌تر شدن زندگی افراد از جمله زنان خانه‌دار کمک شایانی کرده است. آمارها نشان می‌دهد که در حال حاضر تعداد خانه‌های هوشمند جهان بیش از 175 میلیون است و این تعداد روز به روز در حال افزایش است. مهم‌ترین مزایای هوشمندسازی منزل شامل صرفه‌جویی در انرژی و وقت، ایجاد امنیت و ایمنی و افزایش رفاه حال ساکنان است. در این مقاله قصد داریم درباره تاثیر استفاده از تجهیزات آشپزخانه صنعتی در هوشمندسازی خانه صحبت کنیم و به معرفی مزایای آشپزخانه هوشمند بپردازیم.

آشپزخانه هوشمند چیست؟

همان‌طور که در مقدمه نیز اشاره کردیم، با توجه به پیشرفت علم، فناوری و تکنولوژی در دهه‌های اخیر بسیاری از تجهیزات و وسایل مورد نیاز زندگی به هوش مصنوعی مجهز شده‌اند. تجهیزات آشپزخانه نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در اکثر خانه‌های امروزی با استفاده از تجهیزات آشپزخانه صنعتی که همگی دارای هوش مصنوعی هستند، آشپزخانه‌ها را هوشمند می‌کنند. با این اقدام می‌توان وسایل و تجهیزات را مدیریت و کنترل کرد. در واقع می‌توان گفت که آشپزخانه هوشمند آشپزخانه‌ای است که با استفاده از تجهیزات آشپزخانه صنعتی راه‌اندازی می‌شود و یک زندگی فوق‌العاده راحت و مدرن را برای ساکنان یک خانه از جمله زنان خانه‌دار فراهم می‌کند. این تجهیزات شامل یخچال هوشمند، غذاساز و مایکروفر هوشمند، چای‌ساز و قهوه‌ساز هوشمند، هود و تهویه هوشمند، اجاق گاز هوشمند و غیره می‌شود.

آشپزخانه هوشمند چه مزایایی دارد؟

  • ارسال اعلان توسط تجهیزات آشپزخانه صنعتی

با استفاده از برخی از تجهیزاتی که برای راه‌اندازی آشپزخانه صنعتی نیاز است، می‌توان یک آشپزخانه هوشمند در خانه خود ایجاد کرد. شرکت‌های تولیدکننده این تجهیزات را به گونه‌ای طراحی و تولید کرده‌اند که با ارسال اعلان و هشدار اطلاعات مفیدی را به افراد ارائه دهد. به عنوان مثال با باز ماندن درب یخچال صدای هشدار به گوش می‌رسد. این تکنولوژی‌های هوشمند باعث می‌شود تا از خراب شدن تجهیزات جلوگیری شود. در آشپزخانه‌های هوشمند حتی امکان کنترل وسایل آشپزخانه با موبایل نیز وجود دارد.

  • صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها

قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی که برای هوشمندسازی آشپزخانه منازل استفاده می‌شوند، معمولا گران‌تر از وسایل دیگر هستند؛ زیرا روی این تجهیزات نرم‌افزارهای مختلفی طراحی و نصب شده است و از لحاظ میزان مصرف انرژی کم مصرف هستند. اما با خرید این تجهیزات به کاهش مصرف انرژی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک می‌شود و در واقع هزینه‌ زیادی که بابت خرید پرداخت کرده‌اید با صرفه‌جویی در انرژی جبران خواهد شد.

  • راحت شدن پخت و پز

با هوشندسازی آشپزخانه و استفاده از تجهیزات آشپزخانه صنعتی روند پخت و پز به شدت آسان‌تر می‌شود؛ زیرا این تجهیزات دارای قابلیت برنامه‌ریزی هستند و با انجام تنظیمات خودکار روی آن‌ها می‌توان حالت پخت و پز را تعیین کرد. برخی از این تجهیزات شامل اجاق گاز هوشمند، مایکروویو و غیره هستند. در روش‌های سنتی پخت و پز زنان خانه‌دار مجبور بودند که زمان زیادی را در آشپزخانه سپری کنند.

  • افزایش امنیت آشپزخانه

یکی از مزایای بسیار مهم در آشپزخانه‌های هوشمند منازل افزایش امنیت است. اهمیت این موضوع برای افرادی که در منزل خود دارای فرزند خردسال هستند، بیشتر است. وسایل آشپزخانه هوشمند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که که به سیستم اطفاء حریق، سنسورهای حرارتی، سنسور تشخیص‌دهنده نشت گاز و قفل کودک مجهز شده‌اند.

خرید تجهیزات آشپزخانه هوشمند از فروشگاه نگین طبخ خاورمیانه

برای راه‌اندازی آشپزخانه صنعتی یا هوشمندسازی آشپزخانه منزل خود می‌توانید به سایت فروشگاه اینترنتی نگین طبخ خاورمیانه با آدرس اینترنتی https://negin-tabkh.com/ مراجعه کنید و خرید تجهیزات مورد نیاز خود را به صورت آنلاین از طریق این سایت انجام دهید. نگین طبخ خاورمیانه یکی از بهترین شرکت‌های استارتاپ در زمینه ارائه تجهیزات آشپزخانه صنعتی به شمار می‌رود که محصولات خود را از بهترین برندهای جهان با قیمتی بسیار مناسب در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد‌. این شرکت با بیش از بیست سال سابقه تعداد بسیار زیادی آشپزخانه صنعتی را در ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس طراحی و اجرا کرده است. تجهیزات ارائه شده در این شرکت عبارتند از: تجهیزات برودتی که شامل انواع یخساز صنعتی هوشمند می شود.، تجهیزات پخت و پز که شامل انواع سرخ کن های رومیزی گازی و برقی می شود، تجهیزات شستشو که شامل انواع ماشین ظرفشویی صنعتی و سبد ماشین ظرفشویی می شود، تجهیزات سرو غذا که شامل انواع ترولی آشپزخانه و انواع ترولی هتلی می شود و غیره.