برای برخی از بازاریابان، ظهور هوش مصنوعی (AI) آنها را پر از هیجان می کند زیرا ذهن آنها با امکانات خارق العاده فناوری برای تجارت رقابت می کند. برای دیگران، ظهور هوش مصنوعی چیزی است که باید ترسید.

ما قبلاً مزایای هوش مصنوعی را در بازاریابی دیجیتال دیده‌ایم. می‌تواند کارهای ساده یا تکراری را به عهده بگیرد، می‌تواند اتوماسیون و شخصی‌سازی را پیش ببرد و به شما کمک کند تا بینش‌های ارزشمندی را در مورد مشتریان دریافت کنید. اما معایبی مانند خطرات امنیتی، ملاحظات اخلاقی و از همه مهمتر جابجایی شغلی نیز وجود دارد.

بازاریاب هایی که می خواهند در این عصر جدید پیشرفت کنند، باید یک چیز را درک کنند – شما باید مهارت های مورد نیاز برای کار با هوش مصنوعی را بیاموزید یا شکاف هایی را که نمی تواند پر کنید.

1. دانش ChatGPT

در حالی که هوش مصنوعی مدتی است در پس زمینه وجود داشته است، چیزی که بازی را تغییر داده ChatGPT است.

در میان همه هیاهوها، ChatGPT یک سیستم هوش مصنوعی مبتنی بر یک مدل زبان مولد است که برای شرکت در مکالمات، به دست آوردن بینش و خودکارسازی وظایف استفاده می‌شود. در حالی که این فناوری تنها در نوامبر 2022 وارد جریان اصلی شد، افراد بی‌شماری در حال حاضر از آن برای کارهای مختلف، از ایده‌پردازی گرفته تا تولید و تحلیل محتوا، استفاده می‌کنند.

«ممکن است امروز چیزی را در ChatGPT تایپ کنید و زیاد تحت تأثیر پاسخ قرار نگیرید. با این حال، فردا، ChatGPT فردا دو برابر بهتر خواهد بود. و روز بعد چهار برابر بهتر خواهد شد! به همین سرعت همه چیز در این حوزه حرکت می کند.»
جیم لکینسکی، دانشکده مدیریت کلوگ
نکته مهمی که در مورد ChatGPT باید به خاطر بسپارید این است که اساس بسیاری از فناوری های هوش مصنوعی آینده را تشکیل می دهد. به عنوان مثال، تولید کننده تصویر DALL-E 3 به صورت بومی بر روی ChatGPT ساخته شده است و تکامل یافته است، بنابراین شما نیازی به استفاده از مهندسی سریع ندارید – کاری که بسیاری از بازاریابان را گیج می کند.

همانطور که فناوری هوش مصنوعی به تکامل خود ادامه می دهد، پلتفرم ها و توانایی های آنها نیز پیشرفت می کند. بنابراین ChatGPT مکانی عالی برای شروع از نظر استفاده از فناوری هوش مصنوعی مولد و درک اینکه چه کاری و چگونه می تواند انجام دهد است.

2. تولید محتوا

قابل درک است که بازاریابان و طراحان محتوا در مورد هوش مصنوعی نگران باشند. از این گذشته، هوش مصنوعی می تواند محتوا را به سرعت و به راحتی بر اساس اعلان های متنی ساده برای محتوای نوشتاری و تصاویر تولید کند.

اما تولید محتوا فقط به جمع‌آوری و مدیریت محتوایی نیست که قبلاً وجود دارد. این در مورد خلاق بودن است. این شامل یک دیدگاه انسانی است. این در مورد همکاری و تفکر خارج از چارچوب است.

از این منظر به آن نگاه کنید، هوش مصنوعی می تواند در تولید محتوا به شما کمک کند. این می تواند به ایده پردازی محتوا کمک کند، به یافتن کلمات کلیدی مناسب کمک کند، یا شروع به معرفی وبلاگی کند که با آن مشکل دارید. همچنین می تواند به تولید محتوا برای کارهای وقت گیر کمک کند و شما را برای تلاش های خلاقانه تر و لذت بخش تر آزاد کند.

در سال 2024، فناوری‌های هوش مصنوعی مولد می‌توانند به شما در انجام طیف وسیعی از وظایف کمک کنند:

 • وبلاگ نویسی
 • نویسندگی فروش
 • بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی
 • بازاریابی ایمیلی
 • ایجاد تصویر
 • ایده پردازی محتوا
 • تولید ویدیو

برای هر کاری که نیاز دارید از آن استفاده کنید، هوش مصنوعی باید بخشی از استراتژی و فرآیند تولید محتوا باشد. شما باید بیاموزید که چگونه از آن بهترین استفاده را ببرید و از داده ها برای جذب مشتریان با هدف بالا استفاده کنید.

هرچه بیشتر در مورد هوش مصنوعی بدانید، بیشتر از آن خارج خواهید شد. درک خوب همچنین تضمین می کند که در هنگام ارتقا یا فرصت شغلی رقابتی باقی بمانید.

3. تجزیه و تحلیل داده ها

بیشتر کسب و کارها قصد دارند اطلاعات بیشتری را تولید کنند. گزارشی توسط Pecan AI نشان داد که بیش از چهار نفر از هر پنج مدیر بازاریابی تصمیم گیری مبتنی بر داده را دشوار می دانند، در حالی که 84٪ می گویند توانایی آنها در پیش بینی رفتار مصرف کننده مانند حدس و گمان است.

درک داده‌هایتان به این معنی است که می‌توانید بینش‌هایی به دست آورید که به شما کمک می‌کند درباره مشتریان خود اطلاعات بیشتری کسب کنید و اطمینان حاصل کنید که یک رابط کاربری یا کمپین را طراحی می‌کنید که ارائه می‌دهد. همچنین در مورد تجزیه و تحلیل داده ها در مقیاس و سریع برای به دست آوردن نتایج معنی دار است که امکان پیش بینی های مبتنی بر مشتری را فراهم می کند.

هوش مصنوعی به شما این امکان را می‌دهد که همه داده‌ها را در ترکیب قرار دهید – نه فقط آنچه از GA4 به دست می‌آورید – مانند بررسی‌ها، انجمن‌ها و پست‌های رسانه‌های اجتماعی تا ایده‌ای از آنچه مشتریانتان می‌گویند داشته باشید. و تجزیه و تحلیل متن می تواند بینشی در مورد احساسات مشتری، بحث ها و روند مکالمه ارائه دهد.

اگر می خواهید هوش مصنوعی را با موفقیت پیاده سازی کنید، باید مهارت های تجزیه و تحلیل داده های خود را توسعه دهید. هرچه بیشتر این مهارت ها را توسعه دهید، بهتر می توانید بینش هایی را که هوش مصنوعی می تواند ارائه دهد درک کنید. این شامل تقویت تخصص شما در زمینه های زیر است:

 • جمع آوری داده ها
 • تجسم داده ها
 • پاکسازی و مدیریت داده ها
 • تصمیم گیری مبتنی بر داده
 • حفاظت از داده ها و حریم خصوصی

این مهارت‌های داده برای اینکه شما را قادر می‌سازد تا سیستم‌های هوش مصنوعی مورد نیاز خود را راه‌اندازی و به صورت عملیاتی اجرا کنید، حیاتی هستند.

4. اتوماسیون بازاریابی

هوش مصنوعی و اتوماسیون دست به دست هم می دهند. این نوع ابزارهای اتوماسیون می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین کانال‌ها، پلتفرم‌ها و زمان‌ها را برای دستیابی به مخاطبان هدف خود شناسایی کنید و به شما این امکان را می‌دهند که این کار را در مقیاس و سریع انجام دهید.

شما می توانید از اتوماسیون برای طیف گسترده ای از فعالیت های بازاریابی مانند:

بازاریابی ایمیلی: گردش‌های کاری راه‌اندازی شده و کمپین‌های قطره‌ای ایجاد کنید، مخاطبان را به فهرست‌ها تقسیم کنید، و شخصی‌سازی را از طریق بینش انجام دهید.
تولید سرنخ: مشتریان را بیابید و پرورش دهید و ترافیک خود را برای شخصی سازی بیشتر تقسیم کنید.
رسانه های اجتماعی: از چت بات ها برای پاسخ دادن به پیام ها، برنامه ریزی پست های اجتماعی در کانال ها و پیگیری مکالمات اجتماعی استفاده کنید.
ایجاد محتوا: برای محتوا ایده بگیرید و محتوای بازاریابی قانع کننده را بر اساس پارامترهای ورودی از جمله سبک، لحن و موضوع برای طیف وسیعی از قالب ها تولید کنید.
شاخص های عملکرد: موفقیت کمپین های خود را با متصل کردن مرتبط ترین و مهم ترین معیارها پیگیری کنید.

طبق گفته Salesforce، 97 درصد از کارگران جهانی معتقدند که کسب و کارها باید هوش مصنوعی را در استراتژی توسعه کارکنان خود در اولویت قرار دهند.

5. تجربه ابزارها و پلتفرم های هوش مصنوعی

اگرچه ممکن است هوش مصنوعی در ابتدا دلهره آور به نظر برسد، اما بازاریابان به سادگی باید درک اولیه ای از ابزارها و پلتفرم های هوش مصنوعی در آنجا ایجاد کنند. بسیاری از این ابزارها می‌توانند به آسان‌تر کردن کار روزمره شما کمک کنند و کارهایی را که زمان و انرژی زیادی مصرف می‌کنند، به عهده بگیرند، مانند:

 • پژوهش مخاطب
 • نقشه برداری سفر مشتری
 • ایده پردازی و تحقیق محتوا
 • تحقیق کلمات کلیدی
 • تحلیل و پیش بینی روند
 • نظارت بر رقبا
 • اتوماسیون فروش
 • مدیریت رسانه های اجتماعی و تبلیغات
 • نوشتن و تولید محتوا

برای مثال، Clearscope به تحقیق و ادغام کلمات کلیدی کمک می‌کند، TrendKite به شما در مورد روندهای آینده هشدار می‌دهد، Outreach داده‌های فروش را به بینش‌های عملی تبدیل می‌کند، CaliberMind فروش B2B را افزایش می‌دهد، و Market Brew داده‌هایی را برای استراتژی سئوی شما نشان می‌دهد.

6. سئو

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) بخش اساسی از فعالیت های هر تیم بازاریابی است. با به دست آوردن درک درستی از آنچه مردم در موتورهای جستجو به دنبال آن هستند، برندها می توانند محتوایی تولید کنند که نیازهای مردم را برآورده کند و در نتایج جستجو بالاتر باشد.

با این حال، چشم انداز سئو در حال تغییر است. گوگل به الگوریتم‌هایی متکی است که صفحات را می‌خزند و فهرست‌بندی می‌کنند و آن‌ها را بر اساس EEAT (تجربه، تخصص، اعتبار، و اعتماد) رتبه‌بندی می‌کنند. اما هوش مصنوعی به طور مداوم برای بهبود این فرآیندها و الگوریتم‌ها استفاده می‌شود تا نتایج جستجو دقیق‌تر، جامع‌تر و شخصی‌تر شود.

تجربه مولد جستجوی Google (SGE) ممکن است هنوز در مرحله آزمایشی باشد (از اوایل سال 2024)، اما در حال حاضر همه چیز را متزلزل کرده است و این پتانسیل را دارد که بر نرخ کلیک تأثیر بگذارد.

برای کمک به سئو، بازاریابان می توانند از ابزارهای هوش مصنوعی برای شناسایی کلمات کلیدی پر تاثیر و پیش بینی روند کلمات کلیدی استفاده کنند. شما می توانید از چندین ابزار برای کمک استفاده کنید از جمله MarketMuse، Ahrefs، SurferSEO و SEMrush.

7. مهارت های نرم

در حالی که مهارت‌های فنی (همچنین به عنوان «مهارت‌های سخت» شناخته می‌شود) برای بازاریابان ضروری است، در سال‌های اخیر کارفرمایان بر نیاز به مهارت‌های نرم تأکید کرده‌اند. در این عصر جدید هوش مصنوعی در بازاریابی، نیاز به مهارت‌های حرفه‌ای که مکمل مهارت‌های دیجیتال و فنی شما باشد، بیشتر از همیشه است.

مهارت‌های نرم (همچنین به عنوان مهارت‌های قدرت شناخته می‌شوند) برای کارفرمایان مهم هستند، زیرا این ویژگی‌ها و رفتارهای شخصی هستند که از طریق تجربیات زندگی ایجاد می‌شوند. این مهارت‌ها می‌توانند به‌طور مثبت و منفی بر روشی که فرد برای انجام کارش پیش می‌رود، تأثیر بگذارد.

لیست آموزش لینکدین از پرتقاضاترین مهارت ها، تمایل به مهارت های نرم مانند ارتباطات، رهبری و کار گروهی را نشان می دهد.

سایر زمینه های مهارت نرم که مهم هستند عبارتند از:

تفکر استراتژیک: این امر شما را قادر می سازد تا دیدگاه بلندمدتی از سناریوهای پیچیده کسب و کار داشته باشید و تاکتیک هایی را برای دستیابی به اهداف و مقاصد تجاری توسعه دهید.
خلاقیت: تمایل به نوآوری به ایجاد ایده های جدید یا ارائه چرخش های نوآورانه در کمپین های خسته کمک می کند.
چابکی: رویکردی انعطاف‌پذیر به پروژه‌ها داشته باشید و مایل باشید آنچه را که می‌دانید فراموش کنید و اشتباه کنید. با این حال، پس به یاد داشته باشید که از آنها یاد بگیرید!
همکاری: نظرسنجی اخیر اعضای ما نشان داد که همکاری یک مهارت برتر برای تقویت است. این کار تیمی، ایجاد روابط و حل و فصل تعارضات را ممکن می سازد.
تمایل به یادگیری: یادگیری برای پیشرفت شغلی بسیار مهم است. تمایل به یادگیری نشان دهنده تشنگی برای دانش و تمایل به بهتر شدن در نقش است.

8. حریم خصوصی داده ها و اخلاق هوش مصنوعی

عصر هوش مصنوعی خطراتی را به همراه دارد. از آنجایی که این یک فناوری مولد است، امکان اطلاعات نادرست، سرقت ادبی، و محتوای مضر، همراه با عدم شفافیت و جابجایی شغل وجود دارد. همه حوزه‌های صنعت در حال یادگیری مقابله با اثرات هوش مصنوعی هستند، از انتشارات و سرگرمی گرفته تا پزشکی و تولید، با دعوای حقوقی مداوم علیه شرکت‌های کلیدی هوش مصنوعی که قرار است در طول سال 2024 افزایش یابد، مانند یک مورد برجسته بالقوه از نیویورک تایمز.

در نتیجه افزایش هوش مصنوعی و اتوماسیون، تحقیقات Salesforce نشان داد که 60٪ از رهبران معتقدند مهارت های امنیت داده ها و 58٪ معتقدند که مهارت های اخلاقی در محل کار اهمیت فزاینده ای پیدا می کند.

بازاریابان به بسیاری از داده‌های مشتریان دسترسی دارند و پلتفرم‌های هوش مصنوعی در حال حاضر به طور گسترده برای جمع‌آوری و مرتب‌سازی اطلاعات از طریق ربات‌های چت یا اتوماسیون استفاده می‌شوند. اگر مشتریان با استفاده از هوش مصنوعی بدون رضایت ردیابی شوند یا اگر سوگیری به دلیل داده‌های ضعیف یا ارائه نادرست رخ دهد، این پیامدهای اخلاقی دارد و می‌تواند منجر به مشکلاتی در خصوص حریم خصوصی داده‌ها شود.

بنابراین مهم است که تیم های بازاریابی در مورد استفاده از هوش مصنوعی و در جمع آوری و پردازش داده های شخصی شفاف باشند. شرکت ها باید مطمئن شوند که سیستم هایشان امن، خصوصی و بدون تبعیض است.

چگونه در عصر هوش مصنوعی مهارت کسب کنیم؟

مردم به ناچار نگران امنیت شغلی در عصر هوش مصنوعی هستند. به هر حال، بسیاری از کارهای بازاریابی دستی و کار فشرده به زودی توسط هوش مصنوعی انجام خواهند شد – اگر قبلاً انجام نشده باشند. بنابراین چگونه می توانید از حرفه بازاریابی خود محافظت و توسعه دهید؟

آگاهی: اولین قدم برای محافظت از شغل خود این است که از چگونگی تغییر صنعت آگاه شوید. برای اطلاع از آخرین پیشرفت ها، روندها و ابزارها وقت بگذارید تا بتوانید مرتبط بمانید.

اقدام: از دانش برای تعیین مراحل بعدی خود استفاده کنید. آیا قرار است در حاشیه بنشینید و اجازه دهید این تغییرات بر شما بچرخد؟ یا می خواهید با دو پا شیرجه بزنید و سعی کنید بفهمید چه اتفاقی دارد می افتد و یاد بگیرید که چگونه می توانید ادامه دهید؟

کاربرد: با این دانش جدید چه کاری می توانید انجام دهید؟ آنچه را که در مورد هوش مصنوعی آموخته اید به کار ببرید. به این فکر کنید که چگونه همه ما بازاریابی رسانه های اجتماعی را یاد گرفتیم. ما فقط یک ویدیو تماشا نکردیم، اینستاگرام یا TikTok را روی گوشی‌هایمان قرار دادیم و از آنها استفاده کردیم!

از هوش مصنوعی برای تقویت کمپین ها و افزایش بهره وری استفاده کنید

بازاریابان می‌توانند از هوش مصنوعی برای پیشبرد اتوماسیون، افزایش شخصی‌سازی و دریافت بینش در مورد مشتریان استفاده کنند. دیپلم حرفه ای به روز شده ما در بازاریابی دیجیتال به شما کمک می کند تا نقش هوش مصنوعی را در بازاریابی درک کنید و بهترین ابزارهای هوش مصنوعی را برای به دست آوردن بینش های مبتنی بر داده و توسعه اهداف بازاریابی واضح نشان دهید. همچنین حوزه های کلیدی بازاریابی دیجیتال مانند رسانه های اجتماعی، سئو، ایمیل، بازاریابی محتوا و استراتژی دیجیتال را بررسی خواهید کرد.