لوازم برقی، بخش مهمی از وسایل هر خانه‌ای را تشکیل می‌دهند و به دلیل آنکه قیمت چندان کمی هم ندارند، برای همه ما مهم است در حد توان، محصولات با کیفیت بخریم. اما همه چیز به داشتن محصولات باکیفیت برنمی‌گردد، باید خودمان هم در نگهداری صحیح این وسایل حساس و مهم تلاش کنیم؛ مواردی که در دسته نکات مهم نگهداری برای افزایش طول عمر وسایل برقی در نظر گرفته می‌شوند. با این مقدمه احتمالا متوجه شده‌اید که در این مقاله قصد داریم به سراغ یادگیری این نکات مهم برویم. اگر این مساله برای شما هم مهم است، خوشحال می‌شویم در این مسیر یادگیری همراه ما باشید.

 1. کندانسور یخچال را تمیز کنید

یخچال، وسیله برقی ضروری هر خانه‌ای در انواع یخچال، یخچال و فریزر و یخچال فریزر در بازار یافت می‌شود. می‌توانید مدل‌های ایرانی نسبتا مرغوب مانند یخچال و فریزر امرسان در مدل های متنوع، سپهر الکترونیک و یا مدل‌های خارجی مانند سامسونگ و ال‌ جی را خریداری کنید و مطمئن باشید کارایی و عملکرد مناسبی دارند و برای مدت طولانی یار وفادار آشپزخانه شما خواهند بود. اما اجازه بدهید این نکته را به شما آموزش دهیم:

در طول زمان، گرد و خاک، غذا، مو و سایر مواد اینچنینی در ناحیه سیم پیچ کندانسور پشت یخچال جمع می‌شود و مانع از تردد مناسب هوا در این بخش می‌شود. اگر هوا به خوبی در سیم‌پیچ یخچال جریان پیدا نکند، به مرور به کندانسور فشار وارد می‌شود و به تعمیر نیاز خواهد داشت. بنابراین سعی کنید حداقل دوبار در سال این سیم‌پیچ‌ها را تمیز کنید. برای اینکار می‌توانید از برس‌های تمیز کننده استفاده کنید و یا زمانی که یخچال خاموش است با کمک لوله جاروبرقی، این گرد و خاک‌ها را جارو کنید.

همچنین در تمیز کاری یخچال، سقف یخچال را فراموش نکنید. چه یخچال‌های طرح اسمگ خریداری کرده باشید و چه از انواع کلاسیک، سقف یخچال احتمالا به علت فلزی بودن، مکان بسیار مناسبی برای جمع شدن گردوخاک‌هاست که به مرور مانع از گردش هوا در این قسمت می‌شود، پس هربار که به سراغ گردگیری آشپزخانه رفتید، این بخش از یخچال را فراموش نکنید.

 1. فیلتر ماشین ظرفشویی نیاز به تمیز کردن دارد

یکی از بخش‌هایی که احتمال دارد تمیز کردنش را به فراموشی بسپارید و یا در انجام اینکار سهل‌انگاری کنید، فیلترهای ماشین ظرفشویی هستند که به طور معمول در کف این دستگاه‌ها تعبیه شده‌اند و وظیفه جمع کردن ذرات کثیف و جامد را دارند تا پمپ دستگاه بتواند به درستی و بدون مزاحمت کارش را انجام دهد. اینکار را باید حداقل بعد از دوبار استفاده از ماشین ظرفشویی انجام دهید. برای تمیز کردن بهتر ماشین ظرفشویی این قدم‌ها را به خاطر بسپارید.

همچنین سعی کنید از قرص شوینده مناسب ماشین ظرفشویی استفاده کنید، برخی از صابون‌ها و قرص‌های ماشین ظرفشویی ممکن است موجب ایجاد رسوب در ماشین ظرفشویی و خراب شدن آن شوند.

 1. حواستان به ماشین‌های لباسشویی باشد
افزایش طول عمر ماشیم لباسشویی

به طور معمول هر ماشین لباسشویی ظرفیت شستشوی مقدار مشخصی از لباس‌ها را دارد، بنابراین سعی کنید نه تنها بیش از ظرفیت از آنها کار نکشید، بلکه فقط تا ¾ و یا ½ ظرفیت آن، ماشین لباسشویی را از لباس پر کنید.

همچنین اگر قصد دارید تعداد زیادی پتو را در ماشین لباسشویی بشویید، بسته به ظرفیت آن، سعی کنید فقط هربار یک پتو را بشویید. همچنین می‌توانید به جای شستن پتوها از خشکشویی‌هایی کمک بگیرید. هزینه‌ای که به این مراکز پرداخت خواهید کرد، به مراتب کمتر از هزینه تعمیر احتمالی این وسایل گرانبها و ارزشمند خواهد بود.

همچنین بعد از هربار استفاده از ماشین لباسشویی، فیلتر آن را خارج کرده و تمیز کنید. حتی می‌توانید بخشی که مایع نرم‌کننده ریخته می‌شود را تمیز کنید.

 1. تلویزیون‌تان را خاموش کنید

ما معمولا در هنگام خرید تلویزیون تلاش می‌کنیم بهترین برند را که با تکنولوژی‌های روز ارتقا یافته است خریداری کنیم. برای مثال تا همین اواخر که دلار قیمت نجومی پیدا نکرده بود، تلاش می‌کردیم تلویزیون‌های سامسونگ و ال جی را خریداری کنیم، اما در حال حاضر تلویزیون ‌های تی سی ال با اندازه 43، 50 یا 55 اینچ این نیاز و خواسته ما را تا حدی زیادی براورده می‌کنند و قیمت مناسبی در بازار دارند.

اما جدا از کیفیت ساخت، این نکات را در نگهداری تلویزیون به خاطر داشته باشید:

 • زمان‌هایی که تلویزیون تماشا نمی‌کنید، آن را خاموش کنید. اما چرا؟ شاید برایتان جالب باشد بدانید عمر مفید هر تلویزیونی بسته به میزان استفاده‌ای که دارید بین 4 تا 10 سال است (بین 40 تا 100 هزار ساعت). پس زمانی که برنامه خاصی را تماشا نمی‌کنید، آن را خاموش کنید تا این عمر مفید افزایش پیدا کند.
 • تلویزیون را هیچ‌گاه در حالت standby قرار ندهید.
 • شب‌ها، وقتی تلویزیون را خاموش می‌کنید، به طور کامل آن را از برق بکشید تا انرژی اضافی مصرف نشود.
 • تلویزیون را نزدیک پنجره نگذارید، آفتاب روی اجزای آن تاثیرات منفی دارد. همینطور تلویزیون نباید در کنار اجاق گاز قرار بگیرد.
 1. جرم‌گیری مایکروفر را انجام دهید

مایکروفر دستگاهی برای گرم کردن غذاست و به راحتی می‌تواند کثیف شود، دیواره‌های آن با روغن و قطعات غذا گرفته شود و با توجه به اینکه سرعت نقش مهمی در زندگی ما پیدا کرده، ممکن است حواسمان به تمیز کردن این ذرات و جرم‌ها نباشد. اما باید بدانید این جرم‌ها در مدت کمی ر وی عملکرد مایکروفر تاثیر منفی دارند. بنابراین سعی کنید به طور منظم این آلودگی‌ها را با دستمال مرطوب و شوینده مناسب تمیز کنید.

 1. اجاق گاز را تمیز کنید
روش صحیح تمیز کردن اجاق گاز

اجاق گازها مانند یخچال‌ها عمر مفیدی حدود 15 سال دارند و اگر بتوانید به طور مرتب روی اجاق گاز را تمیز کنید، مانع از ریختن مایعات و گاز روی شعله‌های آن شوید، شما می‌توانید عمر مفید آن را بالا ببرید.

 1. سرویس‌های وسایل برقی را جدی بگیرید

برای اینکه وسایل برقی شما دیر به دیر به تعمیر نیاز پیدا کنند، سرویس آنها را جدی بگیرید. برای مثال کولرهای آبی و گازی به صورت سالانه باید سرویس شوند تا در طول استفاده کمتر دچار مشکل شوند و نیاز به تعمیر پیدا کنند.

 1. قهوه جوش را با سرکه و آب بشویید

شما می‌توانید دستگاه قهوه جوش و چای ساز خود را با این روش جرم‌گیری کنید: نصف پیمانه آب را با نصف پیمانه سرکه سفید مخلوط کنید و در دستگاه بریزید و اجازه دهید مانند قهوه و یا آب، به جوش بیاید. سپس به مدت نیم تا یک ساعت اجازه دهید سرکه کار جرم‌گیری را انجام دهد. پس از شستشو خواهید دید تمام رسوباتی که در نتیجه استفاده از آب با درجه سختی زیاد و چای و قهوه بوده است، پاک شده‌اند.