ست گرین بازیگر برنامه‌هایی برای تبدیل شدن به میمون خسته‌شده NFT خود، فرد سیمیان، ستاره یک برنامه تلویزیونی جدید داشت. سپس، یک هکر NFT او را به عنوان بخشی از یک کلاهبرداری چند میلیون دلاری دزدید، که باعث شد او تولید نمایش را متوقف کند و در نهایت برای هکر باج بپردازد تا دارایی سرقت شده را بازگرداند.

گرین با اتصال تصادفی کیف پول رمزنگاری خود به یک وب سایت مخرب قربانی یک کلاهبرداری فیشینگ شد که به هکر اجازه داد چهار NFT خود را منتقل کند.

“جنبه دور از موقعیت فعلی مردم را مجبور می کند تا بیشتر از وب سایت ها، تجارت الکترونیک و اعتماد به خدماتی که با آنها تعامل دارند استفاده کنند. نیک دونارسکی، بنیانگذار و مدیر ارشد فناوری شرکت راه حل های بلاک چین، Ore System، از طریق ایمیل گفت: مهاجمان از این موضوع کاملا آگاه هستند.

حجم معاملات بازار NFT در سال 2021 از 40 میلیارد دلار فراتر رفت، بنابراین احتمالاً تعجب آور نیست که مجرمان سایبری در حال ساخت کلاهبرداری های NFT هستند. Built In هشت نوع مختلف کلاهبرداری NFT را شناسایی کرده است که باید به آنها توجه کرد و نکاتی را برای جلوگیری از آنها ارائه کرد.

کسب اطلاعات بیشتر: NFT چیست؟ راهنمایی مقدماتی 

راه هایی برای جلوگیری از کلاهبرداری NFT

login های خود را خصوصی نگه دارید

هرگز اطلاعات کیف پول رمزنگاری خود را با کسی به اشتراک نگذارید. اگر یک هکر عبارت اولیه یا کلید خصوصی شما را یاد بگیرد، می تواند به کیف پول شما دسترسی پیدا کند و NFT ها یا ارزهای دیجیتال را حذف کند. در نظر بگیرید که اعتبار خود را در یک مکان فیزیکی مانند یک هارد دیسک ذخیره کنید.

 

از احراز هویت دو عاملی برای حساب های خود استفاده کنید

اگر یک هکر سعی در دسترسی به حساب های شما داشته باشد، احراز هویت دو مرحله ای می تواند شما را ناامید کند. فعال کردن ورود بیومتریک شکل دیگری از تأیید است.

 

استفاده از کیف پول سرد را در نظر بگیرید

کیف پول های ذخیره سازی سرد روش های آفلاین برای ذخیره ارزهای دیجیتال هستند. کیف پول دیجیتال از هک های آنلاین محافظت می شود.

با پیام های مشکوک تعامل نکنید

با درگیر نشدن با پیام‌ها، متن‌ها، ایمیل‌ها یا وب‌سایت‌های مشکوک، از تماس با هکرها اجتناب کنید. اینها احتمالاً تلاش های فیشینگ برای دانلود بدافزار در دستگاه شما یا سرقت اطلاعات کاربری و اطلاعات حساس شما هستند.

 

برای محافظت از دستگاه های خود از ابزارهای امنیتی استفاده کنید

اگر در نهایت روی یک پیوند یا نرم افزار مخرب کلیک کنید، ابزارهای ضد ویروس و ضد بدافزار می توانند از دستگاه های شما محافظت کنند. برای امنیت بیشتر رمزگذاری، از یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) استفاده کنید.

 

قبل از مشارکت، فروشندگان و وب سایت ها را تحقیق کنید

دیور: خودت تحقیق کن. به آدرس های وب سایت، فروشندگان و برنامه هایی که به آنها دسترسی دارید توجه کنید. به دنبال علامت تأیید چک آبی در کنار نام فروشنده بگردید، بررسی های آنلاین را بررسی کنید و به رسانه های اجتماعی و فهرست های فروشندگان نگاه کنید.

 

به تاریخچه NFT نیز نگاه کنید

جدول زمانی معاملات گذشته برای NFT را بررسی کنید. قیمت ها را در بازارهای دیگر بررسی کنید تا ببینید آیا قیمت ها قابل مقایسه هستند یا خیر.

از بازارهای معتبر استفاده کنید

Built In فهرستی از 20 بازار محبوب و قابل اعتماد NFT را جمع آوری کرده است که باید از آنها استفاده کنید. مراقب بازارهای جدید با حداقل امنیت باشید.

7 نوع کلاهبرداری NFT

8 راه برای جلوگیری از 7 کلاهبرداری NFT
8 راه برای جلوگیری از 7 کلاهبرداری NFT

کلاهبرداری های فرش کشی

کلاهبرداری NFT زمانی اتفاق می‌افتد که کلاهبرداران یک NFT جعلی را تبلیغ می‌کنند یا توسعه‌دهندگان برای دریافت پول سرمایه‌گذار، یک NFT تبلیغ می‌کنند. هنگامی که آنها سرمایه گذاری را دریافت کردند یا NFT خریداری شد، وعده ها برآورده نمی شوند یا پروژه به طور کامل لغو می شود.

یکی از نمونه های کلاهبرداری فرش کشی مجموعه Frosties NFT بود. چند ساعت پس از تولید NFT ها، سرور Frosties Discord ناپدید شد و پروژه به سرعت تعطیل شد و هزاران نفر از رمزنگاری آنها کلاهبرداری کردند.

دونارسکی گفت: «قالی کشی برای مهاجمان امروزی تجارت بزرگی است. وقتی صحبت از فناوری می شود، بلاک چین غرب وحشی است و این هم یک مزیت و هم خطر است. امروزه مردم آنقدر با ترس از دست دادن پمپ رمزنگاری یا بلاک چین بزرگ روبرو هستند که برای تحقیق در مورد پروژه ها و سازمان های پشت سر آنها وقت نمی گذارند.

فیشینگ

زمانی که گرین کیف پول خود را به یک وب سایت مخرب متصل کرد، بخشی از یک کلاهبرداری فیشینگ بود. فیشینگ می‌تواند شبیه تبلیغات جعلی، ایمیل‌ها و تبلیغات بازشو باشد که به لینک‌های جعلی هدایت می‌شوند که در آن NFTها و ارزهای دیجیتال می‌توانند به سرقت بروند. مراقب پیام های مستقیم در سیستم عامل های اجتماعی مانند Discord باشید. به عنوان مثال، بسیاری از کلاهبرداران ادعا می کنند که شما برنده NFT های رایگان شده اید.

کلاهبرداری AIRDROP/GIVEAWAY

مراقب هدایای NFT باشید. کلاهبرداران گاهی اوقات از رسانه های اجتماعی برای تبلیغ هدایای NFT استفاده می کنند و مردم را تشویق می کنند تا در مورد NFT خود اطلاعاتی را منتشر کنند یا در وب سایت خود در ازای دریافت NFT رایگان ثبت نام کنند. وقتی نوبت به دریافت رایگان می رسد، کلاهبرداران اطلاعات کیف پول رمزنگاری را درخواست می کنند و حساب قربانی را برای سرقت NFT و ارزهای دیجیتال نقض می کنند.

یک کلاهبرداری هوایی شامل یک سایت جعلی Rarible بود که در صورت ارسال 200 تا 25000 RARI به کاربران پنج برابر مقدار ارز دیجیتال RARI خود را ارائه می کرد. کلاهبردار در نهایت فقط رمزارز را گرفت و هرگز چیزی را پس نداد.

جعل هویت

کلاهبرداران اکانت‌های جعلی در شبکه‌های اجتماعی را همراه با وب‌سایت‌های هرزنامه ایجاد می‌کنند تا مردم را متقاعد کنند که NFT‌های تقلبی بخرند. این پروفایل ها اغلب از هنرمندان واقعی تقلید می کنند. مجرمان دیگر حساب های پشتیبانی فنی جعلی ایجاد می کنند. کلاهبردار ممکن است پیام‌هایی را ارسال کند که اطلاعات حساب را به منظور ارائه پشتیبانی بخواهد و سپس اعتبار قربانی را بدزدد.

شرکت امنیت سایبری BrandShield تحقیقاتی انجام داده است که نشان می‌دهد تام برادی، مایک تایسون و کیم کارداشیان از جمله برترین افراد مشهوری هستند که شباهت‌های آنها برای NFTهای جعلی هدف قرار گرفته است.

کلاهبرداری پمپ و تخلیه

کلاهبرداری پمپ و تخلیه زمانی اتفاق می افتد که مقدار زیادی ارز دیجیتال توسط گروهی خریداری شود تا قیمت تقاضا را بالا ببرد. هنگامی که قیمت افزایش می یابد، کلاهبردار دارایی ها را رها می کند و پول نقد می کند و دیگران را با زیان می گذارد.

یکی از نمونه‌های پمپ و تخلیه زمانی رخ داد که تأثیرگذاران سازمان ورزش‌های الکترونیکی، FaZe Clan، ارز دیجیتال جدیدی به نام Save the Children را تبلیغ کردند. طرفداران پول را به سکه وارد کردند اما پس از آن ارزش آن عملاً یک شبه سقوط کرد.

NFTS تقلبی/جعل شده

مجرمان آثار هنری را کپی می کنند و نسخه های تقلبی NFT را در بازارهای معتبر می فروشند. NFT های جعلی و دزدیده شده هیچ ارزشی ندارند و قربانیان اغلب با خرید NFT تقلبی خیلی دیر متوجه می شوند.

یکی از هکرها، مسیو پرسون، نسخه‌هایی از بیپل NFT معروف «Everydays: The First 5000 Days» را ساخت که با پیشنهادی حدود 200 دلار به اوج خود رسید، در مقایسه با فروش اصلی 69 میلیون دلار.

کلاهبرداری در مناقصه

کلاهبرداری‌های پیشنهادی زمانی اتفاق می‌افتند که یک کلاهبردار به بالاترین قیمت پیشنهادی در یک NFT تبدیل شود، اما زمانی که زمان پرداخت فرا می‌رسد، کلاهبردار ارز دیجیتال را به ارز دیجیتال با ارزش پایین‌تر تغییر می‌دهد. اگر NFT خود را مجدداً می فروشید، همیشه قبل از پذیرش، بررسی کنید که بالاترین قیمت پیشنهادی با چه ارز دیجیتالی پرداخت می کند.

این ممکن است شبیه یک کلاهبردار به نظر برسد که پنج اتریوم برای یک NFT پیشنهاد داده است، اما زمانی که زمان پرداخت فرا می رسد، ارز را به ارزی با ارزش بسیار کمتر مانند دوج کوین تغییر می دهند.