در طول سال گذشته، من گفتگوهای زیادی در مورد NFT ها و رمزارزها با دوستان، خانواده و افراد غریبه داشته ام. من از شک و تردید در مورد کریپتو به استخراج یا کشاورزی به تنهایی رسیدم و در نهایت شروع به خرید NFT کردم.

چیزی که به عنوان چیزی شروع شد که فکر می کردم فقط در مورد هنر بود، به چیزی تبدیل شده است که من آن را سرگرمی می نامم. من ساعت‌ها به تحقیق درباره پروژه‌ها می‌پردازم، در جوامع مختلف فعال هستم و مطمئناً دنبال‌کنندگان توییتر خود را با توییت‌ها و ریتوییت‌های مربوط به NFT آزار می‌دهم.

در زیر می توانید درس های آموخته شده من را در ساعات بسیار زیادی پیدا کنید. من سعی کرده ام توضیح دهم که NFT چیست، نحوه شروع کار را شرح دهم و توصیه های حکیمانه ای از خودم ارائه دهم.

کسب اطلاعات بیشتر: متا شروع به آزمایش NFT در اینستاگرام می کند 

NFT چیست؟

NFT مخفف “non-fungible token” است که واقعاً کل ایده NFT ها را گیج کننده تر می کند. به زبان رایج تر، NFT یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد است – می تواند یک ویدیو، یک GIF، یک کلیپ صوتی یا یک تصویر استاندارد باشد – که به بلاک چین یک ارز دیجیتال مرتبط است. محبوب‌ترین زنجیره NFT اتریوم (ETH) است، اما می‌توانید NFT‌ها را در Polygon (MATIC)، Solana (SOL)، Avalanche (AVAX) و Klaytn (KLAY) پیدا کنید.

من شخصاً بیشتر سفر NFT خود را صرف نگاه کردن و خرید NFT در بلاک چین Solana کرده ام. در زیر به جزئیات بیشتر در مورد دلیل آن خواهم پرداخت.

آیا NFT فقط یک JPEG واقعا گران است؟

حداقل این رایج ترین تصور غلط در مورد NFT ها است. در واقع، پاسخ این است: بستگی دارد. برخی از پروژه ها صرفاً در مورد هنر هستند. چندین هنرمند 1:1 وجود دارند که یک اثر هنری خلق می‌کنند، آن را می‌فروشند و سپس حق امتیاز کوچکی (معمولاً کمتر از 10٪) از فهرست‌های آینده جمع‌آوری می‌کنند.

با این حال، همانطور که در چند ماه گذشته آموخته ام، بهترین پروژه های NFT بیشتر شبیه به مدیریت یک شرکت اجرا می شوند. در واقع، من خرید یک NFT را به عنوان سرمایه گذاری در پروژه می بینم که به بنیانگذاران پول لازم برای ساخت ابزارها یا ارائه چشم انداز کلی شرکت را می دهد.

هنگام تحقیق در مورد پروژه های مختلف NFT، اصطلاحات مبهم اما مرسوم زیادی را خواهید دید. اصطلاحاتی مانند metaverse، Web3 و PFP. که دومی به سادگی به معنای عکس پروفایل است. در مورد متاورس، که معمولاً معادل نوعی جنبه واقعیت مجازی پروژه است – خواه شخصیتی باشد که می توانید در یک بازی بازی کنید یا دنیایی که می توانید از آن بازدید کنید. و Web3 به استفاده از بلاک چین و غیرمتمرکز کردن اینترنت همانطور که می شناسیم با استفاده از اقتصاد مبتنی بر توکن اشاره دارد.

شما مطمئناً می توانید یک پروژه NFT را صرفاً به این دلیل که هنر را دوست دارید خریداری کنید. به عنوان مثال، من ظاهر تریپی فرنس را دوست دارم و در حال حاضر چندین پیشنهاد برای برخی از آنها دارم. اما، به غیر از ارائه دسترسی به جامعه ای از صاحبان همکار (اصطلاحی که برای شخصی که دارای NFT است) و یک ضرابخانه رایگان از مجموعه بعدی آنها، واقعاً هیچ ابزار دیگری وجود ندارد که بتوانم ببینم. حداقل همین الان

من پروژه CryptoMories را تماشا می‌کنم، مجذوب رویکرد آن. این پروژه بر افزایش آگاهی برای سلامت روان متمرکز است و به دارندگان جامعه می دهد تا در مورد مبارزات خود با یکدیگر صحبت کنند. اما، به همین دلیل است که CryptoMories را جذاب‌تر می‌دانم – این تیم با Impact Suite، شرکتی که ابزارهای سلامت روان و دسترسی به مشاوران را فراهم می‌کند تا دسترسی رایگان به ابزارها و مشاوران Impact Suite را برای دارندگان و خانواده‌هایشان فراهم کند، شریک شده است. اگر تا به حال برای درمان هزینه کرده اید، می دانید که چقدر گران است، و در حال حاضر می توانید یک CryptoMorie را با 0.174 ETH یا تقریباً 350 دلار خریداری کنید. مشاوره رایگان برای شما و خانواده تان، تا زمانی که NFT دارید، با 350 دلار؟ شگفت انگيز.

برخی از پروژه‌ها سکه مخصوص به خود را ایجاد می‌کنند و برای «شرکت کردن» NFT خود پاداش ارائه می‌کنند – که اساساً یک وعده است که شما NFT خود را برای مدتی نمی‌فروشید یا فهرست نمی‌کنید و در ازای آن، رمز پروژه را به دست خواهید آورد. بسته به پروژه، می توانید آن توکن را با پول نقد (نادر) مبادله کنید، یا از آن برای شرکت در قرعه کشی برای هدایای NFT یا سایر ورود به پروژه های NFT استفاده کنید.

راه دیگری برای نگاه کردن به پروژه‌های NFT که به نوعی سودمند هستند، مشاهده آنها به عنوان یک پروژه Kickstarter است. شما پول را از قبل سرمایه گذاری می کنید، با وعده محصولی که در راه است.

درست مانند پروژه‌های Kickstart، همه پروژه‌ها یا تیم‌های NFT به آنچه وعده داده‌اند عمل نمی‌کنند. زمانی که پروژه ای بدون بازپرداخت پول به دارندگان بسته می شود، به آن قالی کشی می گویند. یک پروژه ناهموار به این معنی است که توسعه دهندگان از مردم کلاهبرداری کردند تا یک NFT را بخرند – یا بخرند و سپس با پول کنار رفتند. و وقتی این اتفاق می افتد، واقعاً هیچ کاری نمی توانید انجام دهید جز اینکه آن را در ستون ضرر قرار دهید و در حرکت رو به جلو مراقب باشید.

از کجا می توانم NFT بخرم؟

جایی که NFT می‌خرید بستگی به بلاک چینی دارد که می‌خواهید از آن NFT بخرید. OpenSea بزرگترین بازار NFT است که از اتریوم، سولانا، پلیگون و کلایتن پشتیبانی می کند.

با این حال، بازارهای دیگری وجود دارد که می توانید NFT را از آنها خریداری کنید. Magic Eden بزرگترین بازار سولانا در حال حاضر است.

من هیچ تجربه ای در مورد تحقیق یا خرید NFT در خارج از Solana و ETH ندارم، با 95٪ از این تجربه به دلایل مختلف در Solana زندگی می کند. اولین مورد این است که Solana بسیار مقرون به صرفه تر از اتریوم است (و به نوبه خود، اگر من ناهموار باشم، قابل بخشش است). کریپتو در این هفته بسیار کاهش یافته است، درست مانند بازار سهام، به طوری که طبق CoinGecko در زمان نگارش، یک Solana به قیمت 46.18 دلار و یک Ethereum به 1985 دلار رسید.

در چند ماه گذشته، سولانا حدود 100 دلار بوده است، و اکثر پروژه‌های NFT در هر نقطه از 0.19 SOL تا 2.222 SOL ضرب شده اند – یا در حال فروش هستند.

تنها ETH NFT من در حال حاضر متعلق به Dented Feels، یکی دیگر از پروژه های سلامت روان است. من خیلی بیشتر از 2.222 SOL برای آن پرداخت کردم، اما عاشق این هنر شدم و می خواستم از یک پروژه سلامت روان حمایت کنم. این تیم در حال ساختن دنیایی برای متاورس است (راستش، هیچ جذابیتی برای من ندارد)، اما همچنین چند رویداد IRL (در زندگی واقعی) انجام داده است، و یک سرور Discord دارد که پر از افرادی است که آماده کمک به یکدیگر هستند. مبارزه روزانه با سلامت روان آنها

چگونه NFT بخرم؟

اکنون که می‌دانید NFT چیست و از کجا باید آن را بخرید، بیایید نگاهی به نحوه خرید آن بیندازیم. این فرآیند به هیچ وجه ساده نیست، که مانع بزرگی برای کسانی است که به دنبال ورود به NFT و رمزنگاری به طور کلی هستند. شرکت‌هایی مانند MoonPay هستند که روی آسان‌تر کردن خرید ETH یا SOL کار می‌کنند، اما خرید چیزی در آمازون آسان نیست.

اولین چیزی که به آن نیاز دارید یک کیف پول سازگار است که بتوانید سکه های کریپتو و NFT خود را در آن ذخیره کنید. محبوب ترین کیف پول ETH MetaMask است که دارای پسوند کروم به همراه برنامه های اندروید و iOS است. برای پروژه های Solana، شما می خواهید از Phantom استفاده کنید (اگرچه، من واقعاً Glow را دوست دارم، اما در حال حاضر فاقد برنامه اندرویدی است).

پس از نصب کیف پول، از شما خواسته می شود که یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید. در طول این فرآیند یک عبارت بازیابی به شما نشان داده می شود — آن را یادداشت کنید! بسیار مهم است که عبارت بازیابی خود را در مکانی امن، ترجیحاً آفلاین، ذخیره کنید و هرگز — هرگز — آن را با کسی به اشتراک نگذارید.

اگر عبارت بازیابی خود را برای شخصی ارسال کنید، به کیف پول شما و هر پول یا NFT ذخیره شده در آن دسترسی خواهد داشت. اگر در مورد NFT ها توییت می کنید یا زمان زیادی را روی Discord می گذرانید، پیام های مستقیمی دریافت خواهید کرد که ادعا می کنند برای یک پروژه، وب سایت یا حتی کیف پول پشتیبانی مشتری هستند. و برای کمک به شما، آنها به عبارت بهبودی شما نیاز دارند. این یک کلاهبرداری است، گرفتار آن نشوید.

دوباره می گویم: هرگز عبارت بهبودی خود را به اشتراک نگذارید.

پس از راه‌اندازی کیف پول و اطمینان از اینکه عبارت بازیابی خود را به صورت ایمن در جایی ذخیره کرده‌اید، باید مقداری رمز ارز به آن اضافه کنید. برای خرید رمزارز، می‌توانید از خدماتی مانند Crypto.com یا Coinbase برای خرید سکه مربوطه خود استفاده کنید و سپس آن را به کیف پول MetaMask (برای ETH) یا Phantom (برای SOL) ارسال کنید. کیف پول شما آدرسی خواهد داشت که زنجیره ای طولانی از اعداد و حروف به آن اختصاص داده شده است. می توانید آدرس کیف پول خود را از برنامه مربوطه یا افزونه مرورگر کپی و جایگذاری کنید تا وجوه خود را از هر کجا که خریداری کرده اید به کیف پول خود ارسال کنید.

هنگامی که وجوه در کیف شما قرار گرفت، می توانید از یک بازار ثانویه مانند OpenSea یا Magic Eden دیدن کنید و یک NFT خریداری کنید.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که وقتی نوبت به خرید NFT در بلاک چین اتریوم می رسد، برای هر تراکنش، گاز یا کارمزد بالایی بپردازید. دیشب من قصد داشتم یک Trippy Frens NFT را به عنوان بخشی از تحقیق برای این مقاله بخرم، اما به تصویر زیر نگاه کنید.

NFT در 0.03 ETH یا حدود 64 دلار فهرست شده بود، اما گاز (کارمزد) برای پردازش تراکنش توسط شبکه اتریوم بیش از 103 دلار بود. هزینه ها بر اساس شلوغی شبکه دائماً در نوسان هستند. من برای تکمیل خرید به دنبال کاهش بنزین بودم، اما کمترین قیمتی که در 24 ساعت گذشته دیدم حدود 50 دلار بوده است. من برای یک NFT 64 دلاری آنقدر برای بنزین خرج نمی‌کنم – یعنی یک هدر دادن پول.

همانطور که قبلاً گفتم، من بیشتر وقت خود را به خرید و فروش NFT در بلاک چین سولانا می پردازم زیرا قیمت SOL بسیار ارزان تر از ETH است. دلیل دیگری که من شبکه Solana را دوست دارم این است که هزینه ها فوق العاده ارزان هستند. من در مورد هر تراکنش 0.00023 دلار صحبت می کنم.

هنگام بازدید از یک بازار، از شما خواسته می شود که کیف پول خود را به سایت متصل کنید تا هر گونه خریدی انجام دهید. این یک فرآیند سریع و بدون درد است، اما نباید سرعت آن را طی کنید. هنگام مشاهده درخواست، حتماً مواردی را که تأیید می‌کنید مطالعه کنید و فقط تراکنش‌های سایت‌هایی را که می‌شناسید و به آنها اعتماد دارید تأیید کنید.

نکاتی که کاش می دانستم زمانی که سفر NFT خود را شروع کردم

تلاش برای یافتن چیز بزرگ بعدی که قرار است به ماه بیاید (شما را ثروتمند کند)، یا احساس FOMO زمانی که یک پروژه جدید تبلیغاتی می شود می تواند تا حدودی اعتیاد آور باشد. در اینجا نکاتی وجود دارد که آرزو می کنم وقتی شروع به آزمایش NFT کردم می دانستم:

  • این بزرگترین مورد است: هرگز بیش از آنچه که می توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری نکنید. هنگامی که در پروژه ای خرید می کنید، یا یک یا سه سکه دیگر به کیف پول خود اضافه می کنید، مطمئن شوید که از نظر مالی به اندازه کافی امن هستید تا آن سرمایه گذاری به صفر برسد و بر معیشت شما تأثیری نداشته باشد.
  • پژوهش. پژوهش. پژوهش. اغلب می‌بینید که شخصی در توییتر یا Discord یک پروژه را تبلیغ می‌کند و سپس پیام را با NFA/DYOR که مخفف Not Financial Advice and Do Your Own Research است پایان می‌دهد. این آخرین بخش است که نمی توانم به اندازه کافی بر آن تاکید کنم — وقتی پروژه جدیدی را در یک بازار پیدا کردید یا چیزی را در توییتر مشاهده کردید، وارد سرور Discord آن شوید (من هنوز پروژه ای را پیدا نکرده ام که Discord نداشته باشد. و زمانی را صرف مطالعه نقشه راه (معادل یک طرح کسب و کار)، تعامل با بنیانگذاران، پرسیدن سوالات – و جستجوی تیم هایی بگردید که مورد تحسین قرار گرفته اند، هویت واقعی خود را مجدداً تنظیم کنند، چه با جامعه یا خدماتی که به آنها اجازه می دهد ناشناس باقی بماند، اما تایید شده است.
  • FOMO را تعقیب نکنید. انجام این کار سخت تر از آن چیزی است که فکر می کنید. بسیار آسان است که در آخرین روند یا تبلیغات تبلیغاتی قرار بگیرید و سپس بدون انجام هیچ تحقیقی در پروژه ای بخرید.
  • از فروش NFT خود و گرفتن سود نترسید.
  • قرار نیست یک شبه پولدار شوید. همه فکر می کنند که پروژه بزرگ بعدی را پیدا می کنند که یک سرمایه گذاری 100 دلاری را به چندین هزار دلار تبدیل می کند. بسیار نادر است. انتظارات خود را بر اساس آن تنظیم کنید.