استیبل کوین یک ارز دیجیتال است که به اندازه ارز (مثلاً دلار آمریکا) یا کالایی (مثلاً طلا) که به آن گره خورده است، قیمت دارد. این سکه به دلیل نوسانات سایر ارزهای دیجیتال به وجود آمد.

کسب اطلاعات بیشتر:  چگونه پلتفرم مناسب معاملاتی ارز دیجیتال انتخاب کنیم

اما چرا استیبل کوین ها اینقدر مهم هستند؟

بیت کوین بدون شک بزرگترین سکه در بازار است، اما اغلب با نوسانات مواجه است. بیت کوین به قدری بی ثبات است که بیانیه یک موسسه مالی یا شخص معتبر می تواند قیمت بیت کوین را یک شبه افزایش دهد.

این عامل تراکنش با بیت کوین را چالش برانگیز می کند زیرا معامله گران می خواهند از فروش سکه کمتر از قیمت واقعی خودداری کنند. داستان اینکه چه کسی با 7 بیت کوین دو پیتزا خرید، خاطرات را زنده می کند. نیاز به یک سکه رمزنگاری «پایدارتر» به وجود آمد.

مانند ارزهای منتشر شده توسط دولت با افزایش قیمت روزانه نادر، سکه های کریپتو نیاز به ثبات دارند تا به طور کامل وسیله مبادله در نظر گرفته شوند. استیبل کوین ها این خلأ را پر می کنند. از آنجا که آنها به چیزی گره خورده اند، سطح بالاتری از ثبات را حفظ می کنند.

انواع استیبل کوین ها چیست؟

یک بحث مداوم در مورد اینکه آیا می توانیم از سکه های کریپتو به عنوان یک ارز دیجیتال استفاده کنیم وجود دارد. استیبل کوین ها به این پاسخ می دهند.

مکانیسم های مختلفی برای حفظ قیمت استیبل کوین ها ایجاد شده است و ما به طور خلاصه به آن نگاه خواهیم کرد.

استیبل کوین های با پشتوانه فیات:

این توسط ارزهای فیات، مانند دلار آمریکا، به عنوان وثیقه آن پشتیبانی می شود. گاهی اوقات با سایر کالاهای ضروری مانند طلا، نفت خام یا نقره نیز مرتبط است.

نکته مهم در مورد استیبل کوین های فیات این است که چگونه نهادهای مستقل آنها را صادر می کنند. به عنوان مثال، USDT توسط تتر صادر می شود و در حال حاضر بزرگترین و محبوب ترین استیبل کوین بازار است. از مارس 2023، USDT دارای ارزش بازار بیش از 85 میلیارد دلار است. مثال دیگر USDC است که توسط Circle منتشر شده و ارزش بازار آن بیش از 50 میلیارد دلار است.

استیبل کوین های دارای وثیقه رمزنگاری شده:

این مورد توسط سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می شود.

اینجاست که کار پیچیده تر می شود. زیرا یک ارز دیجیتال به عنوان وثیقه به این معنی است که مستعد نوسانات بالا نیز هست. به همین دلیل است که نیاز به اطمینان بیشتری از طریق وثیقه گذاری بیش از حد دارد (به این معنی که ذخایر از ارزش استیبل کوین صادر شده بیشتر خواهد شد). به عنوان مثال، استیبل کوین MarkerDAO DAI به USD، ETH و سایر ارزهای رمزپایه به ارزش بیش از 150٪ از کل DAI در گردش متصل است. بنابراین اگر 2 میلیون ETH در گردش باشد، تنها 1 میلیون DAI می تواند صادر شود.

استیبل کوین های الگوریتمی:

این توسط یک سری الگوریتم پشتیبانی می شود، یک برنامه کامپیوتری که مجموعه ای از کدها را اجرا می کند. ممکن است استیبل کوین های الگوریتمی دارای ذخایر دارایی برای بازگرداندن باشند یا نداشته باشند.

برای کسانی که بدون آن، احتمال سقوط فاجعه بار ممکن است. به عنوان مثال، سقوط TerraUSD (UST) بیش از 60 درصد در می 2022 است. همتای آن، LUNA، تقریباً 80 درصد از بازار را تبخیر کرد.

آیا استیبل کوین ها برتر هستند؟

برخلاف دیگر سکه‌های کریپتو که عمدتاً به توجه جریان اصلی، نظرات قوی و سایر شرایط غیرقابل کنترل متکی هستند، یک استیبل کوین معمولاً به یک ارز واقعی متصل می‌شود. شاید یک نقطه ضعف این باشد که بیت کوین و آلتکوین ها عمدتاً به اقتصاد عرضه و تقاضا متکی هستند و بنابراین نوسان دارند.

عدم نوسان نسبی استیبل کوین ها، آنها را به وسیله تبادل بهتری تبدیل می کند.

مشکلات با استیبل کوین ها

حتی چیزهای خوب با عیب های خود همراه هستند.

با استیبل کوین‌ها، ارزش از دارایی‌های دنیای واقعی مانند دلار آمریکا می‌آید. با این حال، حتی آنها نیز برای مدت طولانی بسیار پایدار هستند. به عنوان مثال، در سال 2020، به دلیل افزایش تقاضا، استیبل کوین DAI با دلار آمریکا برای مدت کوتاهی بیش از 1.30 دلار معامله شد. خیلی برای ثبات!

از آنجایی که ارزهای منتشر شده توسط دولت از تورم رنج می برند و می توانند مقداری ارزش خود را از دست بدهند، استیبل کوین گاهی اوقات اما به ندرت به سرنوشت مشابهی دچار می شود.

برای جمع بندی، باید به یک رویداد اخیر اشاره کرد که کاملاً این موضوع را نشان می دهد:

خرابی بانک استیبل کوین–سیلیکون ولی

همین یک هفته پیش، فوربس بانک سیلیکون ولی (SVB) را به عنوان یکی از بهترین بانک های آمریکا برای پنجمین سال متوالی معرفی کرد. اما در چند ساعت گذشته، SVB سقوط کرد: دومین سقوط بزرگ بانک در ایالات متحده.

این چه ربطی به استیبل کوین دارد؟

SVB، یک بانک 40 ساله TradFi، یک سرایت قابل توجه به نام Circle داشت. Circle (از بالا) را به خاطر دارید که استیبل کوین، USDC را صادر می کند؟ خوب، آنها 25 درصد از وجوه پشتیبان این استیبل کوین را در SVB داشتند. بله فشار روی Circle اعمال شد تا USDC را به زیر 1 دلار کاهش دهد. این خبر واکنش‌هایی را از سوی فناوری‌های بزرگ مانند Binance و Coinbase به همراه داشت، زیرا آنها برای مدت کوتاهی تمام تراکنش‌های مربوط به تبدیل خودکار یا برداشت USDC را به حالت تعلیق درآوردند.

این بدان معناست که یک استیبل کوین فقط به اندازه ارز فیات محلی شما ایمن است اگر ذخیره پشتیبان ضربه نخورد.