بازاریابی محتوا چیزی است که شما به عنوان یک بازاریاب از آن آگاه هستید، اما آیا متوجه هستید که چقدر می تواند در تمام مراحل سفر مشتری موثر باشد؟

در حالی که بسیاری از بازاریابان صفحات فرود، وبلاگ ها، یا کپی برای پست های رسانه های اجتماعی ایجاد می کنند، بازاریابی محتوای عالی به یک رویکرد استراتژیک و چند وجهی نیاز دارد (و مهمتر از همه متکی به درک شماست که با چه کسی صحبت می کنید).

در این وبلاگ، ما با نگاهی به بازاریابی محتوا شروع می کنیم و سپس ده مرحله را برای کمک به شما برای ایجاد یک برنامه موفق بررسی می کنیم.

 • اهداف را تعیین کنید
 • مخاطب خود را درک کنید
 • مرتبط باشید
 • از قیف بازاریابی محتوا برای افزایش فروش استفاده کنید
 • ستون های محتوایی خود را تعیین کنید
 • یک رویکرد فشار و کشیدن ایجاد کنید
 • از مدل Hub-and-Spoke استفاده کنید
 • محتوای ضبط داده ایجاد کنید
 • برند خود را با استفاده از مدافعان تقویت کنید
 • KPI ها را تنظیم کنید و موفقیت را اندازه گیری کنید

کسب اطلاعات بیشتر: 9 نکته برای یک پست بلاگ عالی و سئو پسند 

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که شامل ایجاد و توزیع محتوایی است که مخاطب شما آن را ارزشمند می‌داند.

«بازاریابی محتوا باید مرتبط و سازگار باشد. این برای جذب و جذب مخاطب هدف و ارائه اطلاعات، سرگرمی یا ابزار مفید است. این یک پیام فروش نیست. میشا مک اینرنی، مدیر ارشد بازاریابی در موسسه بازاریابی دیجیتال، می گوید: به طور خلاصه این بازاریابی محتوا است.

1. اهداف را تعیین کنید

مسیر در اینجا تعیین اهدافی است که به تمام مراحل قیف نگاه می کند. این به شما کمک می کند تا انگیزه را در هر مرحله درک کنید و ببینید چه محتوایی برای هدایت آنها به مرحله بعدی مورد نیاز است.

برای هر مرحله، KPIهایی را تنظیم کنید که برای کسب و کار شما مرتبط و مهم هستند. در اینجا مثالی از نحوه ترسیم اهداف خود آورده شده است:

1. افزایش دسترسی و تعامل برند

آگاهی از نام تجاری بدون درخواست را از x به y افزایش دهید
دسترسی و تعامل در رسانه های اجتماعی را از x به y افزایش دهید

2. ملاحظه

ترافیک ارگانیک غیروبلاگ را از x به y افزایش دهید
افزایش ترافیک وبلاگ از x به y

3. تبدیل

فروش ارگانیک را از x به y افزایش دهید
جمع آوری داده ها را از وبلاگ از x به y افزایش دهید

4. وکالت

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی را از x به y افزایش دهید
تعداد بک لینک های وب سایت را از x به y افزایش دهید
نظرات مشتریان را از x به y افزایش دهید

2. مخاطب خود را درک کنید

قبل از اینکه هر محتوایی را توسعه دهید، باید بدانید که با چه کسانی صحبت می کنید و به چه چیزی نیاز دارند. این به شما نیاز دارد که پرسونای خریدار هدف بسازید.

شما می توانید این نوع اطلاعات را در Google Analytics (GA4) به دست آورید تا بررسی کنید که مخاطبان شما چه کسانی هستند. مثلا چند درصد مرد یا زن؟ آنها در چه دستگاه هایی در حال مرور هستند؟ چه سنی هستند؟ آنها چه علایق دارند و به چه سایت هایی نگاه می کنند؟

نکته داخلی DMI: اغلب می بینیم که مردم در حال مرور سایت های شغلی هستند. بنابراین ما می دانیم که آنها یا در حال تغییر هستند یا حرفه خود را شروع می کنند. دومین چیزی که می دانیم این است که آنها برای ارزش خرید می کنند. این مهم است زیرا هنگامی که ما در حال ساخت صفحات فرود هستیم، جنبه ارزشی پیام ما باید شماره گیری شود.

هنگامی که مشخص کردید شخصیت های هدف شما چه کسانی هستند، باید نیازهای آنها را دریابید: این حالت ها می تواند احساسی (میل یا ترس)، اجتماعی (FOMO یا غرور) یا منطقی (منفعت مالی) باشد. از این مرحله، می‌توانید محتوا ایجاد کنید تا از آن نیازها استفاده کنید.

3. مرتبط باشید

مرتبط بودن محتوای شیرینی است! این نقطه تلاقی چیزی است که می خواهید درباره آن صحبت کنید و مخاطبان شما چه می خواهند.

بسیاری از برندها واقعاً این بخش از برنامه محتوا را دریافت نمی کنند. آنها به جای تمرکز بر آنچه مشتری نیاز دارد و می خواهد بشنود، در مورد آنچه می خواهند به مردم بگویند صحبت می کنند.

اما چگونه می دانید چگونه با مخاطبان خود مرتبط باشید؟ در اینجا چند نقطه شروع وجود دارد:

 • تحقیق کلمات کلیدی
 • گوش دادن اجتماعی
 • اهرم سئو
 • بررسی داده های داخلی
 • با محتوا آزمایش کنید
 • تست A/B
 • از مشتریان خود بپرسید
 • پیگیری رقبا

4. از قیف بازاریابی محتوا برای افزایش فروش استفاده کنید

بازاریابی محتوا می تواند تاثیر زیادی بر سفر مشتری داشته باشد. مدل مک‌کینزی چهار مرحله را در یک حلقه نشان می‌دهد که مردم برای خرید تصمیم می‌گیرند.

در هر مرحله از سفر، شما باید از کانال ها و محتوای مختلف استفاده کنید:

ملاحظات – از طریق محتوای جذاب و سئوی بهینه شده، دسترسی و تعامل برند را ایجاد کنید.
ارزیابی – حمایت از برند را از طریق توصیفات مشتری و تعامل تأثیرگذار ایجاد کنید.
خرید – با شناخت قوی‌تر برند، ممکن است شاهد افزایش جستجوهای مبتنی بر برند، افزایش نرخ کلیک و کاهش CPC باشید.
پس از خرید – افزایش فروش و تمدید از طریق محتوای قانع کننده: استفاده از پیام مناسب برای مخاطبان مناسب در زمان مناسب.

5. ستون های محتوایی خود را ایجاد کنید

ستون‌های محتوا باید ترکیبی از محرک‌های برند و تجاری باشد. یکی از ستون ها می تواند یک مدل هاب و اسپیکر باشد که در آن می توانید ترافیک را به یک وب سایت هدایت کنید و رتبه بندی کلمات کلیدی و معیارهایی مانند سرنخ یا فروش را افزایش دهید.

نکته داخلی DMI: در مورد چهار رکن کلیدی کسب و کار تصمیم بگیرید. برخی مانند رهبری فکری برند و برخی تجاری خواهند بود. باید ترکیبی از دو وجود داشته باشد، نه بیشتر از چهار، و تمام محتوای شما باید زیر هر یک از این ستون ها قرار گیرد.

در اینجا مثال ما از ستون های محتوا است که به شما کمک می کند:

6. یک رویکرد فشار و کشش ایجاد کنید

رویکرد فشار و کشش برای برندها به عنوان یک استراتژی برای برقراری ارتباط با مصرف کنندگان ارزشمند است.

ترکیبی از این دو می‌تواند به مصرف‌کنندگان کمک کند تا تصمیم‌های خریدی به نفع شما بگیرند، اما شما نیاز به یک تعادل دارید: خیلی سخت فشار بیاورید و می‌توانید مشتریان بالقوه را از خود دور کنید، خیلی آرام بگیرید و آنها هرگز برای خواندن محتوای شما متوقف نخواهند شد. بنابراین چگونه می توانید از تاکتیک فشار-کشیدن به طور موثر استفاده کنید؟

فشار دادن

این تکنیک در مورد برندی است که بوق خودش را می زند و یک محصول یا خدمات را تبلیغ می کند. به عنوان مثال، انتشار محتوای خود از طریق تمام کانال های رسانه اجتماعی که استفاده می کنید، و همچنین پادکست یا مجموعه وبینار خود را. هدف این است که داده ها را از طریق دانلود یا ثبت نام یا به دست آوردن فالوور جمع آوری کنید.

KPI = حمایت یا رشد جامعه.

کشیدن

هدف در اینجا جذب افراد به وب سایت، محصول یا خدمات شما و ایجاد مشتریان وفادار است که از طرف شما حمایت می کنند. این متکی بر بهینه سازی وب سایت و سئو و ارجاعاتی است که به محتوای شما (وبلاگ یا موارد دیگر) پیوند دارند.

KPI = ترافیک وب سایت، رتبه صفحه، اعتبار دامنه و جمع آوری داده ها.

7. از مدل Hub-and-Spoke استفاده کنید

مدل hub-and-spoke به شما کمک می کند محتوا را به روشی متمرکز حول یک موضوع گسترده تولید کنید.

این یک راه عالی برای ایجاد ارتباط و اعتبار در مورد موضوع/ها است و در عین حال به شما کمک می‌کند تا رتبه‌بندی کلمات کلیدی، ترافیک و معیارهایی مانند تبدیل‌ها، سرنخ‌ها و فروش را افزایش دهید.

نکته داخلی DMI: به عنوان مثال، اگر تمرکز شما بر رسانه های اجتماعی است، مرکز شما می تواند از کلمات کلیدی با حجم بالا استفاده کند، مانند پست ما در مورد “چگونه بهترین کانال های رسانه اجتماعی را برای تجارت خود انتخاب کنید”. از آن موضوع گسترده، پست‌هایی ایجاد کردیم که بر کلمات کلیدی کم حجم مانند «الگوریتم‌های رسانه‌های اجتماعی چگونه کار می‌کنند؟» تمرکز می‌کنند تا کاربران دیگر را جذب کنند.

8. محتوای ضبط داده ایجاد کنید

محتوای جمع آوری داده، محتوایی است که افراد را ترغیب می کند تا اطلاعات شخصی خود را ارائه دهند.

نکته کلیدی این است که محتوای مرتبط و ارزشمند را در صفحات یا وبلاگ های با عملکرد برتر تبلیغ کنید زیرا می دانید که ترافیک به آن صفحه می رود.

انواع محتوای ضبط داده عبارتند از:

 • کتاب های الکترونیکی
 • اینفوگرافیک
 • تحقیق اصلی
 • وبینارهای تحت رهبری متخصص
 • ویدیوهای زنده
 • راهنمایی های عمیق
 • قالب ها
 • ابزار
 • تست ها

9. برند خود را با استفاده از مدافعان تقویت کنید

با کاهش تمایل مشتریان به اعتماد به تبلیغات (64٪ برای جلوگیری از تبلیغات در سرویس‌های ویدیویی رایگان و پشتیبانی شده اقدام می‌کنند)، مدافعان یا سفیران، روشی قدرتمند برای کاهش سر و صدا و جلب توجه برند شما هستند.

سه نوع مدافع می توانند به تقویت برند شما کمک کنند:

 • اینفلوئنسرها – اینفلوئنسرهای مشهور مشهور برای بسیاری از برندها دور از دسترس هستند، اما میکرو اینفلوئنسرها یا SMEها می توانند موثر باشند زیرا نرخ تعامل بالاتر است و معتبرتر است.
 • مشتریان وفادار – از مشتریان برای حمایت از نام تجاری از طریق بررسی یا توصیفات استفاده کنید زیرا آنها تجربه ای در مورد محصول دارند در حالی که کارمندان نیز می توانند حامیان عالی باشند.
 • ارجاعات – ارجاعات قدرتمند هستند زیرا توسط شخص مورد اعتماد توصیه شده اند. به مشتریان برای معرفی یک دوست پاداش دهید.

10. KPI ها را تنظیم کنید و موفقیت را بسنجید

در بازاریابی محتوا، تنظیم شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) برای اندازه گیری موفقیت ضروری است. این تنها راهی است که می توانید بفهمید استراتژی بازاریابی محتوای شما کارآمد است یا خیر و بینشی در مورد محتوایی که باعث فروش می شود به دست آورید.