دلیل استفاده از رینگ لایت ها چیست؟

در واقع رینگ لایت ها جز معدود ابزارهای نورپردازی هستند که برای عکاسی و فیلمبرداری به یک میزان استفاده می شود و در هر دو صنعت طرفداران خاص خودشان را دارند. اما کاربرد رینگ لایت ها در هر کدام از این صنایع با یکدیگر متفاوت است و بزرگ ترین فروشگاه در ایران رینگ لایت کروماکی لند می باشد به طور مثال از رینگ لایت ها در صنعت عکاسی غالباً برای عکسبرداری از سوژه های استفاده می شود که لازم است عکاس یا دوربین عکاسی را در بسیار نزدیک به سوژه قرار داد. به عبارت دیگر محل قرار گرفتن دوربین عکاسی و منبع نور رابطه مستقیمی با جهت دیده دوربین و زوایای آن دارد؛ هرچه دوربین و منبع نور به سوری مورد نظر نزدیک تر باشد، زاویه دید دوربین و فلاش از هم دورتر می‌شوند و باعث به وجود آمدن سایه های بیشتر در اطراف روژه به ویژه در زیر سوژه می شود.

هنگامی که از فلاش های اکسترنال در هنگام عکاسی و فیلمبرداری استفاده می شود، اکثراً لامپ ها یامان قسمت رویی  فلاش در بسیار کمی ( تقریباً بین ۱۵ الی ۲۰ سانتیمتر )  بالاتر از لنز دوربین قرار دارد و اگر در نزدیک و سبکهای عکاسی های نزدیک و کلوز آپ قرار گرفته باشد می تواند موجب به وجود آمدن سایه های تیز و شدیدی بر روی قسمت زیرین چانه و اطراف بینی و قسمت فوقانی ابروها شود.

چرا عکاسان حوزه آرایش و آرایشگرهای حرفه ای از رینگ لایت استفاده می کنند؟

احتمالاً در پشت صحنه فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی بازیگران را در یک اتاق دیده اید که در حال گریم شدن بوده اند با روند کاری گیریم بازیگرها توسط چهره پردازان و آرایشگرها آشنایی ابتدایی و مقدماتی دارید یا حتی این موضوع را از نزدیک دیده اید. گیریمورها یا چهره پردازان در پشت صحنه فیلم‌های سینمایی وظیفه دارند که بازیگر ها را  با توجه به نقشی که قرار است در فیلم ایفا کنند، گریم می کنند.غالباً بازیگر ها در اتاق های مخصوص گریم، در مقابل آینه می‌نشینند و در حالی که دور تا دور آن از منبع های نور یا رینگ لایت های  حرفه ای پر شده است، گریم می شوند.

ewstcott ring light for makeupw

معمولاً اتاق‌های گیریم نسبتاً تاریک است و این موضوع کاملاً عمدی می‌باشد. احتمالاً برای شما نیز به دلیل این کار جالب است. مهمترین دلیل تاریک کردن اتاق گریم این است که منابع نوری غیر استاندارد و غیر اصولی موجود در اتاق، مانند نور لامپ‌های روشن در اتاق یا نور سقف، هیچ گونه تاثیری بر روی سایه های به وجود آمده روی صورت بازیگر نگذارد و چهره پردازبرائتی بتواند به صورت کاملا طبیعی چهره بازیگر را در برابر آینه مشاهده کرده و گریم کند.

نکته قابل توجه درباره گریم کردن بازیگران این است که تمامی نورهایی که در اطراف آینه قرار گرفته شده است، تقریباً کار رینگ لایت ها را انجام میدهند و موجب می شوند تا حتی کوچکترین سایه بر روی چهره بازیگران به وجود نیاید و چهره پردازان با استفاده از این لامپ ها می توانند با دقت بسیار بالایی همه جزئیات صورت بازیگر را ببینند.در واقع آرایشگران نیز مانند چهره پردازان علاقه دارند سوژه مورد نظر خودشان را اثر گونه سایه اضافی دور کند و رینگ لایت که متن تشکر از مجموعه ال ای دی ها و نور هایی است که به صورت حلقوی شکل و کاملاً زیبا طراحی شده است این امر را به خوبی انجام می‌دهد و بدون استفاده از لنزهای مصنوعی باعث می شود که سوژه مورد نظر برجسته تر و زیبا تر به نظر برسد.

نوری که روی لایه ها ایجاد می کنند، از کجا می آید؟

ممکن است این سوال در نگاه اول کمی ساده به نظر برسد اما همین سوال ساده باعث شده دست ذهن تعداد بسیار زیادی از افراد را به خود مشغول کند. در پاسخ به این سوال باید گفت که نوری که از ریل خارج می شود غالباً از مجموعه ای از ال ای دی ها (LED)بسیار کوچک و پر قدرتی هستند که دارای توانایی بسیار خوبی و قدرت تابش بالایی میباشند. درجه شاخص کلوین این روزها نزدیک به درجه کلوین نور خورشید است.

این بدان معنا است که این مدل نورها هیچ گونه شباهتی به ال ای دی های معمولی که دسته بازار وجود دارند و دارای رنگهای سرد و یخی هستند، ندارند. در ضمن نورهایی که در این رینگ لایت ها به کار گرفته شده است برعکس نورهای ال ای دی (LED) پرش نور ندارند؛ این قابلیت موجب شده است هنگامی که دره آل تولید محتوای ضبط محتوای ویدیویی هستید هیچ گونه مشکلی بابت پرش تصویر به خاطر اختلاف فرکانس های نوری نداشته باشید. در واقع نور طبیعی حلقه های نور باعث می‌شود که رنگ پوست سوژه کاملاً طبیعی و معمولی به نظر برسد.

چند نکته مهم برای استفاده بهتر از رینگ لایت ها

جذاب تر کردن و زیباتر کردن تصاویر و عکس ها در صنعت عکاسی و فیلمبرداری تنها به مدل و صحیحی ندارد بلکه به مدل استفاده شما و نحوه کاربرد آن نیز بستگی دارد؛ به عنوان مثال ممکن است بهترین شرایط را داشته باشید اما نحوه استفاده از آن آشنایی نداشته باشید. در نتیجه شما  نمی توانید عکاسی حرفه ای انجام دهید.

پس در ادامه این مقاله چند نکته کاربردی و مهم را درباره نحوه نگهداری از رینگ لایت ها به شما بیان کنیم:

1)سعی کنید همیشه از رینگ لایت ها به عنوان تنهاترین منبع نور در هنگام فیلمبرداری و عکسبرداری استفاده نکنید زیرا که این موضوع می‌تواند باعث ایجاد سایه های تیز و شدیدی در سوژه شوید. پس پیشنهاد می کنیم که اگر میخواهید کیفیت، شفافیت و وضوح تصاویر شما افزایش پیدا کند از چند دوره متفاوت به صورت ترکیبی با هم استفاده کنید.به عنوان مثال برای این امر می توانید از ترکیب لامپ موجود در محیط اتاق و رینگ لایت ها به صورت همزمان استفاده کنید.

رینگ لایت موبایل

2) شروع تصویربرداری و عکاسی پیشنهاد می کنیم که تنظیمات اولیه رینگ لایت را تست کنید و بهترین مدل و ایده آل ترین نور ممکن را پیدا کنید؛ نور مناسب می‌تواند به راحتی بیش از ۴۰ درصد کیفیت تصاویر و محتوای ویدیوی را افزایش دهد.

3)همانطور که قبلاً نیز گفتیم رینگ لایت هایی وجود دارند که دارای قابلیت تنظیم دما و رنگ نور  هستند.این رینگ لایت ها می‌توانند با توجه به شرایط و فضای عکاسی نور تابیده شده خود را به سمت نور سرد متمایل کند یا اینکه نور خود را به سمت نور گرم هدایت کنند. اگر عکاسی یا فیلمبرداری دسته های پرتره دارید و می خواهید از رینگ لایت ها یا اصلاحا حلقه نور استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم که دمای نور را بر روی ۴۲۰۰ تنظیم کنید.

4)حتماً  میزان فاصله  قرارگیری دوربین عکاسی و رینگ لایت از سوژه مورد نظر دقت زیادی کنید زیرا این می تواند موجب افزایش کاهش کیفیت، شفافیت موضوع تصاویر شود و همچنین قادر است با وجود آمدن روشنایی بیش از حد در فضای عکاسی و فیلمبرداری موجب ایجاد سایه های تیز و شدید در سوژه شود.

کلام پایانی

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. با تحقیق و آزمون و خطا قادر خواهد بود که در هنگام تصویر برداری و عکاسی از اصول اولیه نورپردازی استفاده کنید با استفاده از افزایش کیفیت تصاویر، محتوای خودتان را زنده تر و شاداب تر کنید. بسیاری از کارشناسان نورپردازی و عکاسان حرفه ای بر این باورند که عکاسی بدون استفاده از رینگ لایت ها غیر ممکن است برای ثبت تصاویر با کیفیت از حلقه های نور یا اصطلاحاً رینگ لایت ها استفاده کنید.

 

 

منبع : chromakeyland.com