مردم اغلب از من می پرسند: “از کدام سیستم کنترل نسخه توزیع شده برای پروژه برنامه نویسی خود استفاده کنم، GitHub یا GitLab؟”

برای شروع، اگر تنها کاری که انجام می دهید ساختن یک برنامه داخلی است، تنها چیزی که نیاز دارید یک نمونه Git محلی است که می توانید به تنهایی در سرور خود از آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید از Git به‌عنوان یک VCS متمرکز روی سرورها یا ابر خود استفاده کنید. وقتی می توانید سرویس خود را بسازید، نیازی به اشتراک در یک سرویس VCS نیست. با استفاده از این مدل می توانید به راحتی پروژه ای را با تیم و شرکای خود در سراسر جهان اجرا کنید.

با این حال، اگر به زنگ‌ها و سوت‌های یک سرویس Git میزبانی شده نیاز دارید، اجازه دهید آن را تجزیه کنم — از تفاوت در سرویس‌های نرم‌افزاری گرفته تا شباهت‌ها در رابط‌ها و ارزش‌های اصلی.

تفاوت

تفاوت اصلی این است که GitLab دارای یکپارچه سازی مداوم/تحویل مداوم (CI/CD) و گردش کار DevOps داخلی است. GitHub به شما امکان می دهد با ابزارهای CI/CD انتخابی خود کار کنید، اما باید خودتان آنها را ادغام کنید. کاربران GitHub معمولا با یک برنامه CI شخص ثالث مانند Jenkins، CircleCI یا TravisCI کار می کنند.

تفاوت مهم دیگر این است که GitHub سرعت را در اولویت قرار می دهد، در حالی که GitLab بر قابلیت اطمینان تمرکز می کند.

شاخه ها: ادغام یا جدا؟

به طور خاص، GitHub از ادغام شاخه های جدید (تغییرات جدید و منحصر به فرد شما) با شاخه اصلی (اصلی) حمایت می کند. به این ترتیب، شما برای استقرار سریع تنظیم شده‌اید و اگر مشکلی پیش آمد، می‌توانید به سرعت نسخه قدیمی خود را بازیابی کنید.

در گردش کار GitLab، برای هر مجموعه تغییراتی که ایجاد می کنید، چندین شاخه پایدار و جدا جدا فراتر از شاخه اصلی ایجاد می کنید. حداقل، شما شعبه های پایدار تولید و پیش تولید خواهید داشت. رویکرد چند شاخه ای نیاز به یک فرآیند تست چند مرحله ای دارد. یک بررسی کد واحد پس از درخواست ادغام کافی نیست.

البته، شما می‌توانید هر کدام را به روشی که می‌خواهید انجام دهید، اما تفاوت آشکاری بین رویکردهای مورد حمایت این دو سیستم وجود دارد.

خدمات نرم افزاری

تفاوت اصلی دیگر این است که GitLab یک راه حل کامل توسعه نرم افزار را به شما ارائه می دهد. آنها به دلایلی خود را به عنوان یک پلتفرم کامل DevOps تبلیغ می کنند. گفتنی است، GitLab با برخی از برنامه‌ها و پلتفرم‌های شخص ثالث مانند Jira، Microsoft Teams، Slack، Gmail و بسیاری از برنامه‌ها و پلتفرم‌های دیگر یکپارچه‌سازی می‌کند.

از سوی دیگر، GitHub خدمات کمتری را در برنامه خود ارائه می دهد، اما راه هایی را برای ادغام با بسیاری از برنامه ها و خدمات خارجی ارائه می دهد. اینها شامل نرم افزاری است که گیت هاب برای ادغام با این سرویس و صدها برنامه دیگر از طریق بازار گیت هاب روی آن کار کرده است.

شباهت ها

با این حال، آنها بیشتر به یکدیگر شباهت دارند. هر دو روی سرورهای لینوکس اجرا می‌شوند، با ردیاب‌های مشکل عرضه می‌شوند و طیف گسترده‌ای از ادغام‌های شخص ثالث و ابزارهای وارداتی را ارائه می‌دهند.

رابط ها

آنها همچنین دارای رابط های خط فرمان (CLI) برای توسعه دهندگان پیشرفته هستند و همچنین رابط های مبتنی بر وب را برای برنامه نویسان جدید ارائه می دهند.

در مورد GitLab، رابط کاربری از سیستم طراحی پیژامه خود GitLabs استفاده می کند و در Vue.js نوشته شده است. رابط کاربری GitHub، دسکتاپ، به عنوان یک برنامه ویندوز یا macOS در دسترس است. همچنین اکنون می توانید از ویژوال استودیو با GitHub استفاده کنید

متن باز

در حالی که هر دو از منبع باز پشتیبانی می کنند، خود مخازن از یک مدل برنامه نویسی ترکیبی استفاده می کنند. GitLab از یک رویکرد تجاری هسته باز استفاده کرد. در این مدل، GitLab Community Edition رایگان و منبع باز باقی می ماند، در حالی که GitLab Enterprise Edition ویژگی های بیشتری دارد و با پشتیبانی همراه است.

در مورد GitHub، در حالی که کد آن حاوی مقداری کد منبع باز است، یک پروژه منبع باز نیست.

با این حال، اساسا، هر دو مخازن مبتنی بر وب را با مدیریت کد منبع باز، Git-based و تغییرات فایل محلی با یک مخزن از راه دور ارائه می دهند. بنابراین، اگر تنها چیزی که می‌خواهید عملکرد پایه Git است، اما با وجود شخص دیگری که نگران راه‌اندازی و راه‌اندازی Git باشد، هر کدام از این سرویس‌ها برای شما خوب است.

مایکروسافت و گیت هاب

زمانی که مایکروسافت GitHub را در سال 2018 خریداری کرد، بسیاری انتظار مهاجرت گسترده کاربران آن را داشتند. برای برخی، مایکروسافت همیشه امپراتوری شیطان خواهد بود، علی‌رغم اینکه مایکروسافت دائماً از روش‌ها و نرم‌افزارهای متن‌باز حمایت می‌کند – یا اینکه چقدر مدیر عامل مایکروسافت ساتیا نادلا می‌گوید که لینوکس را دوست دارد. در حالی که در آن زمان برخی از کاربران از GitHub به خاطر GitLab و Atlassian BitBucket فرار کردند، تصاحب مایکروسافت هرگز واقعاً برای اکثر افراد فاکتور بزرگی نبود.

همانطور که گفته شد، GitHub به وضوح گوریل 800 پوندی دنیای VCS است. طبق گفته شرکت ابزارهای برنامه نویسی JetBrains، 77٪ از توسعه دهندگان به طور منظم از GitHub استفاده می کنند در حالی که 40٪ برای GitLab و 25٪ برای BitBucket.

قیمت گذاری

هر دو سرویس طرح های رایگان ارائه می دهند. اینها با مخازن عمومی و خصوصی نامحدود ارائه می شوند. اگر یک برنامه نویس انفرادی هستید یا یک تیم کوچک دارید، ممکن است برای شما کافی باشد. اما، اگر برنامه نویسی زندگی شرکت شما باشد، به موارد بیشتری نیاز خواهید داشت.

مقایسه قیمت GitHub و GitLab دشوار است. این سیب و پرتقال است. من پیشنهاد می کنم با برنامه های رایگان آنها شروع کنید تا ایده ای از نحوه عملکرد گردش کار خود در هر پلتفرم داشته باشید و سپس به دنبال اشتراک در برنامه ای باشید که برای شما بهترین کار را دارد.

هزینه های اشتراک باید کمترین نگرانی شما باشد. من از هر دو استفاده کرده‌ام، و برای اهداف برنامه‌نویسی کوچکم، بسیار خوب کار کرده‌اند.

با این حال، طرح Premium GitLab برای هر کاربر 19 دلار در ماه هزینه دارد، در حالی که برنامه کامل Ultimate 99 دلار در ماه است. در مورد GitHub، طرح تیم برای هر کاربر 40 دلار در سال و طرح Enterprise سالانه 200 دلار برای هر کاربر است. اما، شیطان جزئیات است. ممکن است متوجه شوید که بدون توجه به اینکه در نهایت در کدام سرویس مشترک هستید، باید هزینه های اضافی را بپردازید.

با این حال، اجازه ندهید قیمت راهنمای شما باشد. آنچه واقعاً اهمیت دارد این است که کدام Git VCS ابزارها و خدماتی را که برای توسعه بهترین نرم افزار خود نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد.

سوالات متداول

چرا VCS (معروف به سیستم مدیریت کد منبع)؟

یک VCS کار با هم روی یک پروژه را برای چندین برنامه‌نویس، طراح و اعضای تیم آسان می‌کند و اطمینان می‌دهد که همه به آخرین کد دسترسی یکسان دارند و می‌توانند همه تغییرات را دنبال کنند.

چرا Git؟

گفتن همه این ارتباطات متقابل به ظاهر روان آسان تر از انجام آن است. به همین دلیل است که مهندس نرم افزار لینوکس، لینوس توروالدز، Git را دیگر اختراع بزرگ خود می داند.

Git رایگان، منبع باز (در دسترس عموم) و سریع است. همچنین بهتر از نسخه های قبلی خود مانند Apache Subversion، Concurrent Versions System (CVS)، Perforce و Rational ClearCase کار می کند. بنابراین، دلیلی وجود دارد که چرا بسیاری از خدمات VCS در نام خود “Git” دارند.

چه کسی GitHub را ایجاد کرد؟

GitHub قدیمی ترین سرویس است. در فوریه 2008 توسط Chris Wanstrath، P. J. Hyett، Tom Preston-Werner و Scott Chacon با استفاده از Ruby on Rails توسعه داده شد. GitHub به دلیل مزیت اولین حرکت آن، پایگاه اصلی بسیاری از مخازن کد منبع باز شد.

چه کسی GitLab را ایجاد کرد؟

GitLab بعداً آمد. توسعه دهندگان اوکراینی Dmitriy Zaporozhets و Valery Sizov GitLab را در سال 2011 ایجاد کردند. از روز اول، GitLab به عنوان مجموعه ای از ابزارهای همکاری و همچنین یک سرویس مخزن کد طراحی شد.