کشور کانادا از مهاجر پذیرترین کشورهای دنیا می باشد که هر ساله پذیرای تعداد زیادی از مهاجرین از سراسر دنیا است. این کشور پهناور در شمال قاره آمریکا با جمعیتی در حدود 35 میلیون نفر، 10 ایالت و سه قلمرو تشکیل شده است که هر یک آب و هوای متفاوتی دارند.

روش های مهاجرتی به کانادا متفاوت است.، که یکی از روش های مهاجرتی که شانس بالایی در اخذ اقامت دائم کانادا دارد از طریق برنامه نیروی کار ماهر یا Skilled Worker می باشد. این برنامه به صورت یک سیستم   امتیاز بندی می باشد که با هدف جذب نیروهای متخصص مورد نیاز کشور کانادا تبیین شده است. این روش کم هزینه ترین روش مهاجرت به کانادا می باشد که در صورت کسب امتیازات از همان ابتدا نیز اقامت دائم به فرد و اعضای خانواده وی داده می شود. سیستم امتیاز بندی مهاجرت به کانادا در دو مرحله طراحی شده که در هر کدام از این مراحل امتیاز شما بر اساس تخصص و شرایطتان محاسبه می شود.

امتیازبندی مهاجرت به کانادا یکی از مهمترین مواردی است که باید برای مهاجرت به این کشور در نظر داشته باشید. درواقع اگر امتیاز شما با توجه به هدفتان برای مهاجرت به حد مشخصی نرسد نمی‌توانید به کانادا مهاجرت کنید. در این مقاله می‌توانید درباره جزئیات سیستم امتیازبندی کانادا، شرایط و قوانین آن مطالعه کنید.

منبع این مقاله : شرکت مهاجرتی درنامایگریشن می باشد.

سیستم امتیازبندی مهاجرت به کانادا چیست؟

کانادا به دلایل مختلف ازجمله سطح بالای کیفیت زندگی، امکانات آموزشی بسیار خوب، فرصت‌های شغلی عالی با درآمدهای رو به رشد و … هرساله تعداد زیادی مهاجر از کشورهای مختلف دنیا را می‌پذیرد.

از سوی دیگر کشور کانادا به منظور جذب سرمایه و نیروهای متخصص، سیاست‌های خاصی برای پذیرش مهاجران دارد و همین امر نیز باعث شده است که هر ساله تعداد مهاجران به این کشور افزایش پیدا کند.

اگر شما علاقمند به ورود به خاک کانادا هستید و دوست دارید در این کشور به ادامه زندگی، کار، تحصیل و … بپردازید، باید بدانید روش‌های متفاوتی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد و سیستم امتیازبندی مهاجرت به کانادا نیز یکی از این روش‌ها است.

این روش بیشتر بر اساس جذب نیروهای متخصص از سراسر دنیا به کشور کانادا بنا شده است و کم‌هزینه‌ترین روش مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود، چرا که در این سیستم، خود کشور کانادا معیارهایی را مشخص کرده و برای هرکدام از آن‌ها امتیازی را قائل شده است. بنابراین، اگر شما بتوانید به حدنصاب این امتیازات برسید، کشور کانادا شما را دعوت می‌کند و از همان ابتدا نیز اقامت دائم به شما خواهد داد. بنابراین این روش برای دانشجویان نخبه یا متخصصان حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف روشی بسیار عالی است و احتمال ریجکت شدن در صورت ارائه مدارک کامل و گرفتن امتیاز خوب از این سیستم، بسیار کم است.

به ‌طور کلی این سیستم در دو مرحله امتیازدهی خود را انجام می‌دهد و در هر مرحله امتیازات شما به ‌صورت جزئی بر اساس شرایط و میزان تخصصی که دارید مشخص می‌شود و مجموع آن‌ها تایید یا عدم‌ تایید شما برای ورود به کانادا از طریق این روش را مشخص خواهد کرد.

 

سیستم امتیازبندی مهاجرت به کانادا چیست؟

 

مرحله اول: جدول امتیاز مهاجرت به کانادا از 100

یکی از روش‌هایی که می‌تواند احتمال دریافت ویزای مهاجرت به کانادا را افزایش دهد، استفاده از سیستم امتیازبندی این کشور است.

مهارت‌های مربوط به زبان، تحصیلات و گواهی‌ها و مدارک تحصیلی، سابقۀ کاری، سن، پیشنهاد شغلی و تطبیق‌پذیری (سازگاری) از معیارهای شاخص در مهجرت به کانادا است.

معیار امتیاز
میزان تحصیلات 25
تسلط به زبان انگلیسی 28
تجربه کاری 15
سن 12
پیشنهاد شغلی در کانادا 10
انطباق پذیری 10
مجموع 100
امتیاز مورد قبول 67

 

تسلط به زبان برای مهاجرت به کانادا

تسلط شما به زبان انگلیسی یا فرانسوی، تعیین‌کننده مهمی در امتیازتان است. مهارت نوشتن، خواندن، گوش کردن و صحبت کردن زبان اول و دوم شما است که امتیازی معادل حداکثر 28 را دارد. برای تایید زبان اول، باید حداقل در سطح 7 آزمون CLB یا NCLC (آزمون‌های زبان انگلیسی یا فرانسه) و برای تایید زبان دوم، باید در چهار مهارت، حداقل در سطح 5 قرار داشته باشید.

سطح زبان Listening Reading Writing Speaking نمره کل
CLB7 4 4 4 4 16
CLB8 5 5 5 5 20
CLB9 6 6 6 6 24

 

میزان تحصیلات برای مهاجرت به کانادا

اگر تحصیلاتتان را در خارج از کانادا گذراندید، باید مدرک‌تان را ارزیابی کنید. به عبارتی ارزیابی مدارک‌ نشان می‌دهد که مدرک‌تان ارزشی برابر با مدرک تحصیلی از یک دبیرستان یا کالج کانادایی دارد. به این ترتیب امتیاز مدرک از دیپلم تا دکترا افزایش پیدا می‌کند. مدرک دیپلم دارای 5 امتیاز، فوق دیپلم یک ساله 15 امتیاز، فوق دیپلم دو ساله 19 امتیاز، در صورتی که لیسانس خود را سه ساله گذرانده باشید، 21 امتیاز، اگر دارای دو مدرک لیسانس باشید، 22 امتیاز، فوق لیسانس 23 امتیاز و دکترا دارای 25 امتیاز است. بنابراین حداکثر امتیاز در این مورد 25 است.

مدرک تحصیلی امتیازبندی
دیپلم 5
فوق دیپلم یک ساله 15
فوق دیپلم دو ساله 19
لیسانس 21 تا 22
فوق لیسانس 23
دکتری 25

 

سن برای مهاجرت به کانادا

معیار سن یکی از شروط مهم برای شانس ورود به این کشور است، که هرچقدر سن متقاضی کم تر باشد امتیاز بالاتری به او تعلق می گیرد. در این مورد، حداکثر امتیازتان 12 است که مربوط به سن 18 تا 35 سال است. از سن 36 تا 46 هرچه سن بالاتر رود، یک امتیاز کمتر می‌شود. برای افراد پایین‌تر از 18 سال و بالاتر از 47 سال نیز امتیازی در نظر گرفته نمی‌شود.

 

سن امتیاز
18 تا 35 12
36 11
37 10
38 9
39 8
40 7
41 6
42 5
43 4
44 3
45 2
46 1
47 به بالا 0

 

پیشنهاد شغلی در کانادا

برخورداری از پیشنهاد شغلی در کانادا شانس بزرگی برای مهاجرت به کانادا است. اگر بتوانید از طریق پیشنهاد شغلی یا جاب آفر اقدام کنید، امتیاز این بخش یعنی حداکثر 10 امتیاز از آن شما خواهد بود. به این ترتیب می‌توانید توجه یک کارفرمای کانادایی را به خود جلب کنید تا بتوانید یک پیشنهاد شغلی تمام وقت با حقوق و به مدت حداقل یک سال داشته باشید. همچنین به عنوان یکی از شغل‌های موجود در لیست طبقه بندی مشاغل در کانادا در سطح A  یا B  قرار داشته باشد.

 

سابقه کار برای مهاجرت به کانادا

 

سابقه کار برای مهاجرت به کانادا

این بخش دارای حداکثر 15 امتیاز است. تجربه کاری‌تان اگر یک سال باشد، دارای 9 امتیاز، بین 2 تا 3 سال 11 امتیاز، بین 4 یا 5 سال 13امتیاز و بالاتر از 6 سال 15 امتیاز دارد که شانس شما را در مهاجرت به کانادا بالا میبرد.. سابقه کار شما بر اساس کاری که در کانادا یا خارج از کانادا به صورت تمام وقت داشتید،  یا کاری که همراه با تحصیل‌تان انجام می‌دادید، همچنین داشتن شغل آزاد محاسبه می‌شود.

 

سابقه کار امتیاز
1 سال سابقه کار در 10 سال گذشته 9
2 سال سابقه کار در 10 سال گذشته 11
4 سال سابقه کار در 10 سال گذشته 13
6 سال و بیشتر سابقه کار در 10 سال گذشته 15

 

انطباق پذیری

این مرحله دارای 10 امتیاز است و مادامی که شرایط زیر را داشته باشید، آن را کسب خواهید کرد:

  • متاهل بوده و قصد دارید با همسرتان به کانادا مهاجرت کنید.
  • فامیل درجه یک یا دو در کانادا داشته باشید که حداکثر امتیاز آن 5 است.
  • سطح زبان همسرتان CB4 به بالا باشد. 5 امتیاز در این بخش خواهید داشت. آزمون زبان برای 2 سال معتبر است.
  • اگر قبلا خودتان یا همسرتان دوران تحصیل خود را در کانادا گذراندید حداکثر 5 امتیاز در این بخش از آن شما است.
  • اگر قبلا به مدت حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت به صورت قانونی در کانادا کار کردید حداکثر امتیاز 10 دارید.
  • اگر همسرتان به مدت حداقل یک سال در کانادا کار کرده باشد، حداکثر امتیاز برای شما 5 خواهد بود.

تا این مرحله صلاحیت شما آزموده می شود و چنانچه حداقل امتیاز  67 را دریافت کنید، قبول خواهید شد و

مجاز به ورود برای مرحله دوم امتیاز دهی یا استخر Pool می شوید.

مرحله دوم

در این مرحله شما تمایل خود را برای مهاجرت به کانادا را بیان کرده در صورتی که حداقل امتیاز لازم از 1200 را کسب کنید، می توانید برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید. هر چه امتیاز کسب شده بیشتر باشد شانس متقاضی نیز برای مهاجرت به کانادا افزایش پیدا می کند.

اما در صورتی که امتیاز شما به حداقل مجاز نرسد، پروفایلتان به مدت 12 ماه در سیستم باقی می ماند و چنانچه در بازه های زمانی متفاوت و بنابر تغییرات احتمالی، امتیاز شما به حد مورد نیاز برسد، برایتان دعوتنامه ارسال می شود.

پس از دریافت دعوتنامه، 90 روز فرصت دارید برای ثبت درخواست اقامت خود اقدام کنید. در نهایت در صورتی که تمامی مدارک شما تکمیل باشد، نهایتا ظرف مدت 6 ماه ویزای شما از سوی دولت کانادا صادر می شود.

 

برچسب ها : مهاجرت به کانادا,درنامایگریشن,ویزای کار کانادا,مهاجرت کاری به کانادا,مهاجرت,ویزای کانادا