تبدیل متن به عکس با هوش مصنوعی که به مبدل “متن به تصویر” نیز معروف هستند، یکی از چشمگیرترین انقلاب‌ ها در حوزه هوش مصنوعی به شمار می‌روند. فرقی نمی‌کند که از Midjourney، Stable Diffusion، Dall.e، Leonardo یا سایرین استفاده کنید این هوش مصنوعی‌ ها اغلب به خاطر زیبایی تصاویرشان، گزینه‌های ویرایشی که ارائه می‌دهند و خلاقیت‌ هایی که به هر کسی اجازه می‌دهند تا خود را نمایش بدهد، قابل توجه هستند. به لطف این ابزارها، افق‌ های جدیدی با امکانات غیرقابل تصور به روی شما گشوده می‌شود. در این مقاله سعی کردیم به معرفی بهتربن سایت های هوش مصنوعی بپردازیم.

تبدیل متن به عکس با هوش مصنوعی با Dall.e

Dall.e اولین هوش مصنوعی‌ ای بود که از ژانویه 2021 امکان تولید تصاویر را از روی یک جمله فراهم کرد. با این حال این نسخه اولیه بیشتر شبیه به یک نمونه اولیه بود. تصاویری که می‌شد ایجاد کرد، ظاهری ناقص داشتند.

از آوریل 2022، Dall.e 2 جایگزین آن شد و این بار کیفیت تصاویر ارائه شده قانع‌کننده بود. انتخاب رنگ‌ها، دکورها، سایه‌ها و نورها گاه به اندازه آثار هنری بود.

Dall.e 2 هنوز از دو رقیب اصلی خود یعنی Midjourney و Stable Diffusion فاصله زیادی داشت. این وضعیت با انتشار نسخه Dall.e 3 در پاییز 2023 حل شد که اکنون در بسیاری از جهات با آنها برابری می‌کند.

نکته اساسی این است که Dall.e 3 با ChatGPT ادغام شده است و بنابراین می‌توان مستقیماً از طریق چت‌بات به آن دسترسی داشت، در حالی که از مزایای خاص ChatGPT نیز بهره می‌برد.

البته برای استفاده از Dall.e از طریق این چت‌بات، باید نسخه پولی ChatGPT را داشته باشید. با این حال اگر از طریق سرویس Copilot مایکروسافت وارد شوید، می‌توانید به صورت رایگان نیز به آن دسترسی داشته باشید.

هوش مصنوعی Mid journey

MidJourney هوش مصنوعی‌ای است که تصاویر با کیفیت غیرقابل انکار را از روی جملات پیچیده تولید می‌کند. در ابتدا این هوش مصنوعی به صورت رایگان برای تعداد محدودی از تصاویر قابل دسترسی بود. علاوه بر این لازم بود درخواست خود را در سرور این هوش مصنوعی تایپ کنید و منتظر بمانید تا تصاویر درخواست شده توسط کاربران دیگر همان سرویس در حال تولید باشد؛ بنابراین گاهی اوقات پیدا کردن تصاویر خود دشوار بود.

در حال حاضر Midjourney فقط به صورت پولی قابل دسترسی است. مزیت این است که می‌توانید به سروری دسترسی داشته باشید که در آن فقط شما درخواست‌های خود را ارسال کرده و نتایج را مشاهده می‌کنید.

باید گفت Midjourney مزایای زیادی دارد زیرا علیرغم دشواری نسبی استفاده و نیاز به اشتراک، این هوش مصنوعی یکی از محبوب‌ ترین هوش مصنوعی‌ ها در حوزه تبدیل متن به عکس با هوش مصنوعی است.

تصاویری را در این هوش مصنوعی می‌توان در متنوع‌ترین سبک‌ ها تولید کرد، زیبایی‌ شناختی آن بسیار هوشمند است و شما را شگفت‌ زده می‌کند. غیرمعمول نیست که این هوش مصنوعی تصاویری را تولید کند که در حد یک استودیوی هنری باشد و این تقریباً در هر درخواست اتفاق می‌افتد.

هوش مصنوعی Stable Diffusion

Stable Diffusion به سرعت با توانایی خود در تولید تصاویر پیچیده، توجه‌ها را به خود جلب کرد. شرکت سازنده این ابزار، Dreamstudio، از سرورهای قدرتمندی برخوردار است و به همین دلیل تولید تصاویر نسبتاً سریع است.

Stable Diffusion قبل از هر چیز از نظر غنای بصری تصاویر تولید شده چشمگیر است و کیفیتی در حد آنچه یک گرافیست، طراح یا عکاس سطح بالا می‌تواند تولید کند ارائه می‌دهد.

برای تولید یک تصویر، باید از یک prompt (شرح درخواست) شروع کنید که باید ایده‌آل و طولانی باشد تا نتیجه دقیقی بگیرید. رابط کاربری در نگاه اول می‌تواند ترسناک باشد، به‌خصوص زمانی که به دنبال کارایی گزینه‌ های مختلف هستید. ساده‌ترین کار این است که پارامترهای مختلف را امتحان کنید و ببینید چه چیزی از آن در می‌آید یا ازprompt‌ های قبلی دیگران الهام بگیرید.

نتیجه به ندرت آن چیزی است که در ابتدا انتظار می‌رفت و بنابراین به سرعت عادت می‌کنید که prompt‌ های منفی را برای آن مشخص کنید، به طور خلاصه به آن بگویید که چه چیزی را نمی‌خواهید در تصویر ظاهر شود: آسمان‌خراش، رنگ بنفش، شخصیت خارج از قاب و…

Stable Diffusion همچنین می‌تواند از یک تصویر موجود شروع کند و در عین حال تنوع‌هایی را ارائه دهد و امکان تنظیم پارامترهای مختلف را فراهم می‌کند.

ابزار تبدیل متن به عکس با هوش مصنوعی با Leonardo

لوگوی سایت لئوناردو

اگر بخواهیم به سادگی آنچه را که Leonardo را قدرتمند می‌کند توصیف کنیم، می‌توانیم آن را در یک جمله خلاصه کنیم؛ کیفیتی نسبتاً مشابه Midjourney دارد؛ اما باید گفت رابط کاربری ساده‌تر که انعطاف‌پذیری بیشتری را ارائه می‌دهد، دارد. در واقع این درخواست از طریق یک وب سایت ساده است که درخواست خود را تایپ می‌کنید و بهترین نتیجه را به شما نمایش می‌دهد، در واقع به بهترین شکل تبدیل متن به عکس با هوش مصنوعی را انجام می‌دهد.

Leonardo تصاویر با کیفیتی زیبا مطابق با آنچه درخواست کرده‌اید تولید می‌کند. در واقع این هوش مصنوعی به سرعت محبوبیت قابل توجهی به دست آورده است. هنگامی که گالری تصاویر تولید شده با Leonardo را مرور می‌کنید، شگفت‌زده خواهید شد.

به خصوص که این هوش مصنوعی کمک‌های بسیار مفیدی را برای کمک به تولید prompt ارائه می‌دهد. این هوش مصنوعی ابزارهای پیشرفته متعددی در اختیار دارد، به عنوان مثال فقط یک قسمت از یک تصویر را با انعطاف‌پذیری فوق‌العاده تغییر دهید.

هوش مصنوعی Adobe Firefly

Adobe به عنوان خالق برنامه‌هایی مانند Photoshop، Illustrator یا After Effects، موظف بود در قلمرو هوش مصنوعی‌های تولید‌کننده تصویر نیز حضور داشته باشد و باید گفت که هوش مصنوعی Firefly آن به سرعت توجه‌ها را به خود جلب کرد. قبل از هر چیز به دلیل سادگی استفاده از اکثر رقبا پیشی می‌گیرد.

Firefly بر روی تعدادی مدل از پیش تعریف شده و با کیفیت بسیار بالا بنا شده است. با ترکیب گزینه‌های مختلف (روشنایی، سبک و …) و تکیه بر گالری‌های مدل‌ های انتخابی می‌توانید نتایج شگفت‌انگیزی را از طریق درخواست‌های بسیار ساده به دست آورید.

نسخه فعلی فقط 25 تصویر رایگان در ماه ارائه می‌دهد و بنابراین در صورت عدم اشتراک، باید با احتیاط از Firefly استفاده کنید.

هوش مصنوعی NightCafe

NightCafe رابط کاربری را ارائه می‌دهد که ایجاد تصاویر را آسان می‌کند. پس از تعریف prompt ، ابتدا باید یک الگوریتم از پیش تعریف شده را انتخاب کنیم. NightCafe از موتورهای مختلفی از جمله Dall.e یا Stable Diffusion و همچنین ابزارهای کمتر شناخته شده مانند Clip یا VQGAN استفاده می‌کند که به شما امکان می‌دهند تا آثار هنری خلق کنید. این ابزار همچنین از شما می‌خواهد که از بین سبک‌های مختلف از پیش تعریف شده انتخاب کنید؛ هنری، انیمیشن دیجیتالی و… در ضمن می‌توانید چندین سبک را با هم ترکیب کنید.

بنابراین فقط کافی است خود را رها کنید و به نظر می‌رسد ایجاد یک تصویر می‌تواند زمان نسبتاً طولانی طول بکشد. برخی از نتایجی که به دست آوردیم بیش از حد قابل قبول و برخی واقعاً زیبا بودند.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد NightCafe این است که این هوش مصنوعی امکان ایجاد تصاویر را با مشارکت دوستان امکان‌پذیر می‌کند که می‌تواند خلاقیت را “تقویت” کند. مزیت این هوش مصنوعی این است که به شما امکان می‌دهد تا هر روز امتیاز کسب کنید. فقط کافی است از آن بازدید کنید که استفاده طولانی مدت رایگان را امکان‌پذیر می‌کند.

هوش مصنوعی Maze Guru

کیفیت و خلاقیت تصاویر Maze Guru قابل تحسین است. یک نسخه ساده شده از این ابزار از طریق وب سایت Maze Guru قابل دسترسی است. با این حال برای دسترسی به ابزار، ابتدا باید در انجمن Discord Maze Guru ثبت نام کنید.

با Maze Guru می‌توانید تصاویر فانتزی تخیلی و همچنین نسخه cyborg خود، شخصیت Pixar یا موارد دیگر را تولید کنید. تعداد زیادی مدل بسیار زیبا در دسترس است و برای انتخاب آنها به صورت جداگانه کافی است روی تصاویر کلیک کنید. به یاد داشته باشید که اگر مدل Disco را انتخاب کنید، تولید تصاویر ممکن است زمان زیادی طول بکشد.

اگر شجاعت دارید، می‌توانید از طریق سرور Discord Maze Guru کار کنید که بر روی همان هوش مصنوعی اصل MidJourney کار می‌کند: تولید چهار تصویر، تغییرات در یکی از آنها، بزرگنمایی و… از امکانات آن است.

هوش مصنوعی Playground

Playground که در اوایل سال 2023 منتشر شد، به سرعت طرفداران زیادی برای تبدیل متن به عکس با هوش مصنوعی پیدا کرد. درست است که این هوش مصنوعی رویکردی بسیار کاربرپسند دارد اما انتخاب صحیح هوش مصنوعی playgroundai.com مهم است، زیرا playground.ai به هوش مصنوعی دیگری اشاره دارد که از پیچیدگی بسیار کمتری برخوردار است.

Playground با یک آموزش شروع می‌شود تا ما را با عملکردهای خود آشنا کند و بهترین کار این است که آن را به همان شکل دنبال کنید. ما به سرعت متوجه می‌شویم که قدرت Playground در اتصال به هوش مصنوعی بسیار محبوب Canva نهفته است به این معنی که به راحتی می‌توانید در یک تصویر ایجاد شده تغییر ایجاد کرده، عناصر را حذف کرده، تصویر را تنظیم کرده و قسمت‌های مختلف را کامل کنید.

نتیجه‌گیری

تبدیل متن به عکس با هوش مصنوعی ، که به تبدیل‌ کننده متن به عکس نیز معروف هستند، دنیایی از امکانات جدید را به روی ما می‌گشایند. این ابزارهای هوش مصنوعی به ما اجازه می‌دهند تا با استفاده از قدرت کلمات، تصاویر باورنکردنی و  محتوایی خلاقانه خلق کنیم.

برخی از محبوب‌ترین این ابزارها شامل Dall.e، Midjourney، Stable Diffusion، Leonardo و NightCafe است که هر کدام از این ابزارها نقاط قوت و ضعف خود را دارند و رابط کاربری و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را ارائه می‌دهند.