شستشوی نما یکی از کارهایی است که باعث می‌شود ساختمان شما زیبایی خاصی داشته باشد و حس تازگی و طراوت بگیرد. نمای ساختمان، باتوجه‌به این موضوع که در محیط بیرونی قرار دارد، به مرور زمان زیبایی و درخشندگی خود را از دست می‌دهد و همین امر باعث می‌شود افرادی که در ساختمان حضور دارند، احساس کرختی کنند؛ اما با شستن نما ساختمان تازگی در محیط به‌وجود می‌آید و این مسئله باعث پویایی افرادی می‌شود که در آن ساختمان حضور دارند. شستن نما ساختمان با روش‌های متعددی انجام می‌شود که شما باید باتوجه‌به ویژگی‌های ساختمان و بودجه‌ای که برای این کار کنار گذاشته‌اید، بهترین روش را انتخاب کنید.

انوع روش برای شستشوی نمای ساختمان

برای شستشوی نما، روش‌های متعددی وجود دارند که در ادامه، تلاش می‌کنیم اطلاعات کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

شستشو با داربست

یکی از روش‌های قدیمی برای شستشو نما استفاده از داربست است. در این روش، داربست جلو ساختمان قرار داده می‌شود و سپس کارگر با قرارگیری روی داربست اقدام به تمیز کردن نما می‌کند. این روش، برای ساختمان‌های بزرگ مناسب نیست و معمولا استفاده از روش‌های دیگر پیشنهاد می‌شود؛ زیرا هزینه بستن داربست در این ساختمان‌ها زیاد می‌شود.

شستشوی نما با طناب

یکی دیگر از روش‌هایی که برای شستشوی نما پیشنهاد می‌شود، شستشوی نما با طناب است. این روش، یکی از روش‌های استاندارد بین‌المللی است که می‌تواند جایگزین روش‌های قدیمی باشد. در این روش، پایه‌های قوی برای قرارگیری نیروی انسانی روی طناب و فرستادن او به پایین برای شستن نما در پشت‌بام قرار داده می‌شوند. سپس، نیروی انسانی با استفاده از دستگاه مخصوص برای تمیز کردن نمای ساختمان کار خود را شروع می‌کند. البته باید بدانید این روش، معمولا کمی زمان‌بر است؛ اما باتوجه‌به این موضوع که نیروی انسانی که روی طناب قرار می‌گیرد، انعطاف‌پذیری بالایی دارد، نما تمیزتر می‌شود. به‌ویژه اگر دستیابی به برخی از بخش‌ها برای شستشو دشوار باشد، این روش می‌تواند پاسخگوی نیازها باشد.

از روش شستشوی نما با طناب به‌عنوان شستشوی نما بدون داربست نیز یاد می‌شود. روش شستشو با داربست هم هزینه بالایی دارد و هم در زمان اجرا نیازمند استفاده از داربست است که می‌تواند پیاده‌رو را شلوغ کند و مشکلات زیادی را برای همسایگان دیگر به‌وجود بیاورد. با‌توجه‌به این مسئله، روش شستشو نما بدون داربست یکی از روش‌هایی است که می‌تواند پاسخگوی نیازهای شما باشد.

برای شستشوی نمای ساختمان از چه دستگاهی استفاده می‌شود؟

برای شستشو و تمیز کردن نمای ساختمان از دستگاهی به نام دستگاه واتر جت استفاده می‌شود. واترجت آب را به‌صورت پودری‌ روی سطح می‌ریزد و سرعت بسیار زیادی دارد. در نتیجه، مولکول‌های پودر شده آب به عمق سطح نفوذ می‌کنند و در نتیجه آلودگی‌ها به بخش رویی منتقل می‌شوند. برای استفاده از دستگاه واترجت نیاز به هیچ نوع ماده شوینده‌ای نیست.

عوامل اثرگذار بر قیمت شستشوی فضای بیرونی یا نما ساختمان

باتوجه‌به این مسئله که شستشوی نما به‌عنوان یک روش مهم در پاکیزگی ساختمان‌ها شناخته می‌شود، همواره سوالات زیادی در مورد قیمت شستشو و تمیز کردن نمای ساختمان پرسیده می‌شود. این مسئله تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد که در ادامه تلاش می‌کنیم به آن بپردازیم:

  • متراژ ساختمان: یکی از مواردی که بر قیمت تمیز کردن نما اثر می‌گذارد، متراژ ساختمان است. هر چقدر متراژ ساختمان بیشتر باشد، به همان اندازه باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

  • میزان کثیفی: یکی دیگر از مواردی که بر قیمت تمیز کردن نما اثر می‌گذارد، میزان کثیفی سطح ساختمان است. برخی از ساختمان‌ها به‌صورت دوره‌ای تمیز می‌شوند و برخی از ساختمان‌ها چندین سال یکبار تمیز می‌شوند. در نتیجه، مشخص است که عمق کثیفی در ساختمان‌های دوم بیشتر از ساختمان‌های اول است و همین امر بر هزینه اثر می‌گذارد.

  • ابزار مورد استفاده برای شسشتو و تمیز کردن نما: هر چقدر ابزاری که در زمان تمیز کردن نما به‌کار برده می‌شوند، پیچیده‌تر باشند، به همان اندازه باید هزینه بیشتری پرداخت شود.

با‌توجه‌به تمامی مواردی که در اینجا مطرح کردیم، بهتر است برای استعلام قیمت ابتدا به شرایط ساختمان اشراف داشته باشید و سپس با شرکت‌های معتبر تماس بگیرید.

نکات مهم در شستشوی نما

برای اینکه بتوانید کار شستشوی نما را به خوبی پیش ببرید، باید به برخی از نکات توجه داشته باشید. این نکات به شرح زیر هستند:

  • برای شستن فضای خارجی ساختمان‌ها باید این کار را به دست مراکزی بسپارید که در این زمینه تخصص دارند و می‌توانند کار را به خوبی پیش ببرند. این مسئله باعث می‌شود افرادی که در این زمینه آموزش‌های لازم را دیده‌اند، شستشو و تمیز کردن ساختمان را بر عهده بگیرند و دیگر به نمای ساختمان آسیبی وارد نمی‌شود.

  • بهتر است قبل از شستشوی نما متریال به‌کاررفته در نما را مشخص کنید. برخی از ساختمان‌ها سیمانی هستند و برخی از سنگ و سرامیک درست شده‌اند. این موارد را به دقت به تیم شستشودهنده اطلاع دهید تا آن‌ها بتوانند روند شستشوی ساختمان را به خوبی پیش ببرند.

  • قبل از شستشو باید در مورد قدمت ساختمان نیز اطلاعات داشته باشید. گاهی قدمت ساختمان بسیار زیاد است و نیاز به استفاده از روش‌های حفاظتی خاص برای شستشو و تمیز کردن نماست.

  • قبل از آنکه کار شستشو را آغاز کنید، بهتر است در مورد قیمت سوال بپرسید و بودجه مناسب را کنار بگذارید. این مسئله به شما کمک می‌کند به راحتی بتوانید هزینه‌های مرتبط با شستن را مدیریت کنید و هماهنگی‌های لازم را با اعضای ساختمان انجام دهید.

برای شستشوی نما به کجا مراجعه کنیم؟

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد شستن و تمیز کردن نما در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده‌اید روش‌های متفاوتی برای این کار وجود دارند که یکی از بهترین روش‌ها استفاده از طناب است. در این روش، دیگر نیاز به داربست نیست و در نتیجه، هزینه‌ها به میزان زیادی کنترل می‌شوند. اگر به دنبال بهترین شرکت برای انجام امور شستشو و تمیز کردن نما هستید، می‌توانید به جهان فرود مراجعه کنید. این شرکت فعالیت خود را در سال 1385 آغاز کرد و در تمامی این سال‌ها توانسته است با ارائه خدمات مختلف نما، نام خود را به یک نام معتبر تبدیل کند.