بیت کوین نه تنها یک روند ساز بوده است، و موجی از ارزهای رمزنگاری شده را بر پایه یک شبکه همتای غیرمتمرکز ایجاد کرده است، بلکه به استاندارد واقعی برای ارزهای دیجیتال تبدیل شده است و الهام بخش لژیون رو به رشدی از پیروان و اسپین آف ها است.

از آنجایی که این تنها ارز دیجیتال موجود نیست، جستجوی دیگران و یافتن اینکه کدامیک به جز بیت کوین عملکرد خوبی دارند ضروری است. در اینجا برخی از ارزهای رمزنگاری شده جایگزین وجود دارد که در طول صعودهای شدید قیمت ها و کاهش قیمت ها حفظ شده اند.

کسب اطلاعات بیشتر: چگونه با آربیتراژ کریپتو پول در بیاوریم 

رمزارز چیست؟

قبل از اینکه نگاهی دقیق‌تر به برخی از این جایگزین‌های بیت‌کوین (BTC) بیندازیم، اجازه دهید به عقب برگردیم و به طور خلاصه منظورمان از «ارز دیجیتال» و «آلت‌کوین» را بررسی کنیم:

ارز رمزنگاری شده، به طور کلی، پول مجازی یا دیجیتالی است که به شکل «توکن» یا «سکه» است.
ارزهای دیجیتالی که پس از بیت کوین مدل شده اند، در مجموع آلت کوین نامیده می شوند و گاهی سعی کرده اند خود را به عنوان نسخه های اصلاح شده یا بهبود یافته بیت کوین معرفی کنند.

“کریپتو” در ارزهای دیجیتال به تکنیک های رمزنگاری اشاره دارد که امکان ایجاد و پردازش ارزهای دیجیتال را فراهم می کند. در کنار این ویژگی مهم «کریپتو» یک تعهد مشترک برای غیرمتمرکز ماندن است. ارزهای دیجیتال معمولاً توسط تیم‌هایی توسعه می‌یابند که مکانیسم‌هایی برای صدور (اغلب، اگرچه نه همیشه، از طریق فرآیندی به نام استخراج) و سایر کنترل‌ها ایجاد می‌کنند.

ارزهای رمزپایه تقریباً همیشه به گونه‌ای طراحی می‌شوند که از دستکاری و کنترل دولت عاری باشند – اگرچه با محبوبیت بیشتر، این جنبه اساسی صنعت مورد انتقاد قرار گرفته است.

  • انواع آلت کوین ها
  • ارزهای رمزنگاری شده

ارزهای دیجیتال برای پرداخت ها، انتقال ارزش (مشابه پول دیجیتال) در یک شبکه غیرمتمرکز از کاربران در نظر گرفته شده اند. بسیاری از آلتکوین ها (یعنی آنهایی که بیت کوین یا گاهی اتریوم نیستند) به این ترتیب طبقه بندی می شوند.

توکن ها

توکن‌های مبتنی بر بلاک چین نیز وجود دارند که هدفی متفاوت از پول دارند. یک مثال می تواند توکنی باشد که به عنوان بخشی از یک پیشنهاد اولیه سکه (ICO) منتشر شده است که نشان دهنده سهمی در یک پروژه بلاک چین یا مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. اگر توکن ها به ارزش شرکت یا پروژه مرتبط باشند، می توان آنها را توکن های امنیتی نامید (مانند اوراق بهاداری مانند سهام، نه ایمنی).

توکن های دیگر کاربرد یا عملکرد خاصی دارند. مثال‌ها عبارتند از توکن‌های Storj، که به افراد اجازه می‌دهد فایل‌ها را در یک شبکه غیرمتمرکز به اشتراک بگذارند، یا Namecoin، که یک سرویس نامتمرکز نام دامنه (DNS) برای آدرس‌های اینترنتی ارائه می‌دهد.

امروزه، در حالی که بسیاری از کاربران کریپتو این تفاوت‌ها را درک می‌کنند و قدردانی می‌کنند، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران غیرعادی ممکن است متوجه این تفاوت نشوند، زیرا همه دسته‌های توکن تمایل دارند در صرافی‌های کریپتو به روشی مشابه معامله کنند.

1. اتریوم (ETH)

اولین جایگزین بیت کوین در لیست ما، اتریوم (ETH)، یک پلت فرم نرم افزاری غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را قادر می سازد بدون هیچ گونه خرابی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا شوند. هدف اتریوم ایجاد مجموعه ای غیرمتمرکز از محصولات مالی است که هر کسی در جهان بدون در نظر گرفتن ملیت، قومیت یا مذهب بتواند آزادانه به آن دسترسی داشته باشد.

این جنبه پیامدها را برای مردم در برخی کشورها قانع‌کننده‌تر می‌کند زیرا کسانی که زیرساخت‌های دولتی و هویت دولتی ندارند می‌توانند به حساب‌های بانکی، وام‌ها، بیمه یا انواع محصولات مالی دیگر دسترسی داشته باشند.

اتریوم از اتر، توکن رمزنگاری مخصوص پلتفرم خود استفاده می کند. اتر (ETH) برای پرداخت به اعتبارسنجی هایی استفاده می شود که سکه های خود را برای کارشان برای بلاک چین، به عنوان یک روش پرداخت خارج از زنجیره، و به عنوان سرمایه گذاری توسط سفته بازان به کار می گیرند.

در 15 سپتامبر 2022، اتریوم انتقال مورد انتظار خود را به روش اعتبارسنجی اثبات سهام (PoS) تکمیل کرد. PoS انرژی کمتری دارد زیرا استخراج انگیزشی را حذف می‌کند، بلاک چین را کارآمدتر می‌کند و به آن اجازه می‌دهد مقیاس بهتری داشته باشد.

اتر (ETH) که در سال 2015 راه اندازی شد، در حال حاضر پس از بیت کوین دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است، اگرچه با اختلاف قابل توجهی از ارز دیجیتال غالب عقب است.

در 25 آگوست 2023 با حدود 1652 دلار به ازای هر ETH معامله شد، ارزش بازار اتر که تقریباً 199 میلیارد دلار بود، کمتر از نیمی از بیت کوین بود.

2. تتر (USDT)

تتر (USDT) یکی از اولین و محبوب‌ترین استیبل‌کوین‌ها بود – ارزهای دیجیتال جایگزین که هدفشان تطبیق ارزش بازار به یک ارز یا سایر نقاط مرجع خارجی برای کاهش نوسان است. از آنجایی که اکثر ارزهای دیجیتال، حتی ارزهای اصلی مانند بیت کوین، دوره های مکرری از نوسانات چشمگیر را تجربه کرده اند، تتر و سایر استیبل کوین ها تلاش می کنند تا نوسانات قیمت را هموار کنند تا کاربرانی را جذب کنند که در غیر این صورت ممکن است محتاط باشند.

قیمت Tether مستقیماً با دلار آمریکا مرتبط است زیرا توسعه دهندگان ادعا می کنند که برای هر USDT در گردش یک دلار آمریکا نگه می دارند. این سیستم به کاربران این امکان را می دهد که راحت تر از سایر ارزهای رمزنگاری شده به دلار آمریکا نقل و انتقالات را به موقع تر از تبدیل واقعی به ارز استاندارد انجام دهند.

تتر که در سال 2014 راه اندازی شد، خود را به عنوان یک پلتفرم فعال با بلاک چین توصیف می کند تا استفاده دیجیتالی از ارز فیات را آسان تر کند.

به طور موثر، این ارز دیجیتال به افراد اجازه می دهد تا از شبکه بلاک چین و فناوری های مرتبط برای انجام معاملات با ارزهای سنتی استفاده کنند، در حالی که نوسانات و پیچیدگی اغلب مرتبط با ارزهای دیجیتال را به حداقل می رساند.

در 22 جولای 2023، تتر با ارزش بازار 83.8 میلیارد دلار و ارزش هر توکن 1.00 دلار، سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار بود.

3. XRP

XRP توکن اصلی برای XRP Ledger است که به عنوان یک سیستم پرداخت توسط Ripple در سال 2012 ایجاد شد. XRP Ledger از مکانیزم توافقی به نام XRP Ledger Consensus Protocol استفاده می کند که از اثبات کار یا اثبات سهام استفاده نمی کند. برای اجماع و اعتبار. در عوض، برنامه های مشتری، تراکنش ها را امضا کرده و به سرورهای دفتر کل ارسال می کنند. سپس سرورها تراکنش ها را مقایسه می کنند و نتیجه می گیرند که آیا آنها کاندید ورود به دفتر هستند یا خیر.

سپس سرورها نامزدهای تراکنش را به اعتبارسنجی‌ها می‌فرستند تا توافق کنند که سرورها تراکنش‌ها را درست انجام داده و نسخه دفتر کل را ثبت کنند.

در 22 جولای 2023، XRP ارزش بازاری در حدود 39.3 میلیارد دلار داشت و حدود 0.74 دلار معامله شد.

4. بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین (BNB) یک ارز دیجیتال ابزاری است که به عنوان یک روش پرداخت برای کارمزدهای مرتبط با معاملات در صرافی بایننس عمل می کند. این سومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است.
کسانی که از توکن به عنوان وسیله پرداخت برای مبادله استفاده می کنند، می توانند با تخفیف معامله کنند.

بلاک چین بایننس کوین همچنین پلتفرمی است که صرافی غیرمتمرکز بایننس در آن فعالیت می کند. صرافی Binance توسط Changpeng Zhao تاسیس شد و یکی از پرکاربردترین صرافی‌ها در جهان بر اساس حجم معاملات است.

بایننس کوین در ابتدا یک توکن ERC-20 بود که بر روی بلاک چین اتریوم کار می کرد. در نهایت یک شبکه اصلی راه اندازی کرد و از یک مدل توافقی PoS استفاده کرد. در 22 ژوئیه 2023، بایننس کوین دارای ارزش بازار 37.3 میلیارد دلار بود که ارزش یک BNB حدود 242.55 دلار بود.

5. سکه USD (USDC)

استیبل کوین دیگر، USD Coin، نیز با استفاده از ذخایر فیات وثیقه شده، قیمت خود را به دلار آمریکا متصل می کند، به این معنی که مقدار ارز فیات برابر با مقدار USD Coin در گردش دارد.

USD Coin در سال 2018 توسط کنسرسیوم مرکز که متشکل از Circle و Coinbase است راه اندازی شد. از آنجا که Circle در ایالات متحده مستقر است، مشمول مقررات است و USDC را به یک استیبل کوین تنظیم شده تبدیل می کند.

از 22 ژوئیه 2023، USD Coin دارای ارزش بازار 30.8 میلیارد دلار و قیمت هر سکه 0.9999 دلار بود.

6. کاردانو (ADA)

Cardano (ADA) یک ارز رمزنگاری شده “اوروبوروس اثبات سهام” است که با رویکردی مبتنی بر تحقیق توسط مهندسان، ریاضیدانان و کارشناسان رمزنگاری ایجاد شده است. این پروژه توسط چارلز هاسکینسون، یکی از پنج عضو اولیه موسس اتریوم، پایه‌گذاری شد. پس از مخالفت با مسیری که اتریوم در پیش گرفته بود، او را ترک کرد و بعداً به ایجاد کاردانو کمک کرد.

تیم پشت کاردانو زنجیره بلوکی خود را از طریق آزمایش‌های گسترده و تحقیقات بررسی شده ایجاد کرد. محققان پشت این پروژه بیش از 120 مقاله در مورد فناوری بلاک چین در موضوعات مختلف نوشته اند.

با توجه به این فرآیند سخت، Cardano در بین همتایان خود در PoS و سایر ارزهای رمزنگاری برجسته برجسته است. به کاردانو لقب “قاتل اتریوم” نیز داده شده است، زیرا گفته می شود بلاک چین آن توانایی بیشتری دارد. با این اوصاف، Cardano هنوز در مراحل اولیه خود است و راه طولانی در رابطه با برنامه های DeFi در پیش دارد.

کاردانو قصد دارد با ایجاد محصولات DeFi مشابه اتریوم، سیستم عامل مالی جهان باشد. امیدوار است راه‌حل‌هایی برای قابلیت همکاری زنجیره‌ای، تقلب در رأی‌دهندگان و ردیابی قراردادهای قانونی از جمله موارد دیگر ارائه کند. در 22 ژوئیه 2023، کاردانو هفتمین ارزش بازار بزرگ با 10.9 میلیارد دلار بود و یک ADA حدود 0.31 دلار معامله شد.

7. سولانا (SOL)

Solana که در سال 2017 تأسیس شد، یک پلت فرم بلاک چین است که برای پشتیبانی از برنامه های غیرمتمرکز (dApps) طراحی شده است. سولانا که به عنوان «قاتل اتریوم» نیز شناخته می‌شود، تراکنش‌های بسیار بیشتری در هر ثانیه نسبت به اتریوم انجام می‌دهد. علاوه بر این، کارمزد تراکنش های کمتری نسبت به اتریوم دریافت می کند.

سولانا و اتریوم می‌توانند از قراردادهای هوشمند، که برای اجرای برنامه‌های کاربردی پیشرفته، از جمله امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) ضروری هستند، استفاده کنند.

ارز دیجیتالی که روی بلاک چین سولانا اجرا می شود، سولانا (SOL) نامیده می شود. از زمان شروع، قیمت آن به شدت افزایش یافته است. سولانا دارای ارزش بازار 8.4 میلیارد دلار بود و در 22 ژوئیه 2023 حدود 21 دلار ارزش داشت و هشتمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار شد.

8. دوج کوین (DOGE)

Dogecoin (DOGE) که توسط برخی به عنوان “memecoin” اصلی دیده می شود، در سال 2021 با افزایش سرسام آور قیمت آن سر و صدای زیادی به پا کرد. این سکه که از تصویر شیبا اینو به عنوان آواتار خود استفاده می کند، به عنوان نوعی پرداخت توسط برخی شرکت های بزرگ پذیرفته شده است.

دوج کوین توسط دو مهندس نرم افزار، بیلی مارکوس و جکسون پالمر، در سال 2013 ایجاد شد. مارکوس و پالمر ظاهراً این سکه را به عنوان یک شوخی ایجاد کردند و در مورد حدس و گمان های وحشیانه بازار ارزهای دیجیتال اظهار نظر کردند.

تا 22 ژوئیه 2023، ارزش بازار Dogecoin 9.9 میلیارد دلار بود و ارزش یک DOGE حدود 0.07 دلار بود که آن را نهمین ارز رمزنگاری شده بزرگ تبدیل کرد.

یک memecoin با الهام از یک memecoin، Shiba Inu (SHIB)، در پاییز 2021 به شهرت رسید و برای مدت کوتاهی از ارزش بازار Dogecoin پیشی گرفت.

9. ترون (TRX)

بنیاد TRON در سال 2017 راه اندازی شد تا از طریق توکن سازی و dApps، حقوق مالکیت کامل را برای سازندگان محتوای دیجیتال فراهم کند. فکر راه اندازی TRX این بود که به توسعه دهندگان راهی برای ایجاد dApps بدهد. در سال 2018، TRON، BitTorrent، یک برنامه محبوب اشتراک‌گذاری فایل را خریداری کرد و آن را در بلاک چین TRON ادغام کرد.

توکن بومی TRON، TRX، برای پرداخت تراکنش های زنجیره ای و به عنوان یک روش پرداخت در صرافی ها استفاده می شود. هر کسی که دارای TRX باشد می‌تواند برای تبدیل شدن به یک Super Representative، فردی که دارای اختیار و تعهدی باشد که تراکنش‌ها را اعتبارسنجی کند و بلاک‌های جدید برای بلاک چین ایجاد کند، درخواست دهد. مکانیسم اجماع ارز دیجیتال یک نسخه بهینه‌سازی شده از اثبات سهام اتریوم به نام اثبات سهام تعیین شده (DPoS) است که در آن شبکه در نمایندگان فوق‌العاده رای می‌دهد.

در 22 جولای 2023، TRX ارزش 0.085 دلار و ارزش بازار آن 7.64 میلیارد دلار بود.

10. Polygon (MATIC)

Polygon (MATIC) در ابتدا به عنوان یک راه حل لایه 2 برای رفع مشکلات تراکم و ترافیک شبکه اتریوم توسعه یافت. نوآوری های اخیر به آن اجازه داده است تا به یک سیستم چند زنجیره ای تبدیل شود که در آن بلاک چین ها می توانند با استفاده از ماشین مجازی اتریوم با هم کار کنند.

Polygon از سه لایه Ethereum، Heimdall و Bor استفاده می کند. Bor یک لایه تولید کننده بلوک است که تراکنش ها را در بلوک ها کامپایل می کند و یک عکس فوری دوره ای از زنجیره بلوک ایجاد می کند. اعتباردهنده های لایه Bor تولید کننده بلوک نامیده می شوند. بلوک‌های تولیدکنندگان توسط لایه Heimdall جمع‌آوری می‌شوند، که تمام بلوک‌های ایجاد شده از آخرین عکس فوری لایه Bor را تأیید می‌کند. سپس یک درخت Merkle ایجاد می کند و ریشه Merkle را در شبکه اصلی اتریوم منتشر می کند.

Polygon میزبان قراردادهای هوشمند، dApps، NFTS و چندین راه حل دیگر برای توسعه دهندگان است.

در 22 جولای 2023، MATIC 0.76 دلار معامله شد و ارزش بازار آن 7.09 میلیارد دلار بود.