کشور سویس برای بسیاری از ایرانیان یک مقصد پرطرفدار جهت مهاجرت می باشد. شرایط زندگی در سویس از لحاظ حقوق بالا و سیستم عالی آموزش و پرورش در تمام مقاطع موجب شده که خیلی از افراد و همچنین ایرانیان تمایل داشته باشند برای تحصیل، کار و زندگی، ویزای سویس را به دست آورند و به این کشور مهاجرت کنند. علاوه بر مهاجرت می توانید با تور سوئیس فرانسه از زیبایی های این کشور بهره مند شوید. در این مطلب قصد داریم جالب ترین موارد را بررسی کنیم که قطعا از آن بی خبرید.

بیمه و تسهیلات درمانی در سویس

تامین سلامت مردم کشور سویس، امری بسیار مهم است و بخش ‌های خصوصی در این زمینه توانسته اند به نتیجه خوبی برسند. به طوری که شرکت‌ های بیمه به بخش های خصوصی واگذار شده اند.

از طرف دیگر سلامت جامعه برای کشور سویس به طور کلی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد و مشخص است که در این کشور، بیمه ‌های سلامت برای همه مردم قابل استفاده است. خرید بیمه از شرکت های خصوصی بیش‌ تر از بیمه دولتی انجام شده و کیفیت خدمات رسانی آن ها نیز به مراتب بهتر می باشد. همین امر شرایط زندگی در سویس را به استاندارد نزدیک کرده است.

کشور سویس جزء دسته کشور هایی است که سطح سلامت مردم آن بسیار بالا بوده و افراد پیش از ورود به تحصیل و کار باید از نظر امنیت روانی سنجیده شوند. این روال سبب شده تا سطح سلامت در این کشور گسترش پیدا کند. شیوه زندگی در کشور سویس نیز از رشد خوبی برخوردا است. به گونه ای که مطالعات نشان می‌دهد امید به زندگی برای مردان ۸۰ سال و برای بانوان حدود ۸۴ سال می باشد که بیش ترین میزان امید به زندگی در دنیا است.

 

سطح هزینه زندگی در سویس

با توجه به شرایط زندگی در سویس، متوسط هزینه زندگی در این کشور زیاد است. برای مثال هزینه اجاره، برای یک آپارتمان یک خوابه حدود 2,150 دلار آمریکا در ماه می باشد. اگر به این هزینه اجاره خانه، هزینه های زندگی روزمره را که در حدود 1,600 دلار آمریکا در ماه است اضافه نمایید؛ متوجه می شوید که چرا می گوییم زندگی در سویس گران است. با توجه به میزان دستمزد و حقوق بالایی که در سویس خواهید داشت؛ به راحتی از پس این هزینه ها بر می آیید. در سال 2020، سه شهر سویس در بین 10 تا از گران ترین شهر های جهان برای زندگی قرار گرفتند:

 • زوریخ (چهارمین شهر گران دنیا)
 • برن (هشتمین شهر گران دنیا)
 • ژنو (نهمین شهر گران دنیا)

متوسط حقوق و دستمزد در کشور سویس برای مشاغل متفاوت با میزان 7,000 دلار آمریکا در ماه یکی از بالاترین حقوق و دستمزد ها در اروپا است که برای مشاغلی که در بخش های تخصصی می باشند؛ مانند بخش دارویی به 10,300 دلار آمریکا در ماه نیز افزایش پیدا می کند. واضح است که شما برای زندگی در این کشور به این دستمزد ها احتیاج خواهید داشت. برای مثال یک فرد مجرد بدون در نظر گرفتن هزینه اجاره و مسکن حداقل 1,600 دلار آمریکا در ماه برای رفع  نیاز های زندگی خود در سویس نیاز خواهد داشت.

مبلغ اجاره خانه در شهر های بزرگ زیاد است. برآورد می شود برای یک آپارتمان یک خوابه در زوریخ و ژنو حدود 2,150 دلار آمریکا در ماه پرداخت کنید. تحصیلات برای اتباع سویس و اشخاصی که اقامت سویس را دارند رایگان بوده و حتی هزینه تحصیل برای این افراد در دانشگاه های سویس به طور متوسط زیر 2,150 دلار آمریکا در سال است. به علاوه هزینه های دیگری نیز مانند هزینه بیمه در سویس وجود دارد که چیزی در حدود 320 دلار آمریکا در ماه می باشد.

علاوه بر این، این کشور به 26 کانتون تقسیم شده است. هر کانتون دارای یک شهر اصلی بوده که زندگی در آن از مناطق روستایی گران تر است. هزینه ها نیز بین کانتون ها فرق می کند. برای مثال، هزینه ی مهاجرینی که در کانتون زوریخ زندگی می کنند، خیلی بیش تر از کسانی می باشد که در کانتون اوری زندگی می کنند.

سطح امنیت در کشور سویس

با توجه به شرایط زندگی در سویس، بر کسی پوشیده نیست که این کشور همواره یکی از بهترین مکان های جهان برای زندگی است. با توجه به شاخص زندگی، سویس از جنبه های زیر بالا تر از حد متوسط ​​برای کشورهای OECD قرار دارد:

 • رفاه
 • شغل و درآمد
 • ثروت
 • وضعیت سلامت
 • ارتباطات اجتماعی
 • کیفیت محیطی
 • آموزش و مهارت ها
 • تعادل بین کار و زندگی
 • مسکن
 • امنیت شخصی

سویس توانسته امتیاز عالی برای امنیت و ثبات سیاسی به دست آورد. این کشور هر ساله از جمله امن ترین کشور ها برای زندگی شناخته می شود و سال‌ های متمادی بسیاری در فهرست امن ترین کشورهای جهان، در رتبه های بالایی قرار گرفته است.

مزایای زندگی در سویس برای ایرانیان

شرایط زندگی در سویس باعث شده تا این کشور بسیار امن باشد. شما به راحتی می توانید نیمه شب در خیابان قدم بزنید و احساس امنیت کنید. جالب است بدانید بزرگ ترین جرم در بیش تر شهر های سویس، سرقت دوچرخه می باشد. بسیاری از  معابر عمومی در سویس، تمیز هستند. وسایل حمل و نقل عمومی (مانند تراموا، اتوبوس) بسیار تمیز بوده و به ندرت اتفاق می افتد که زباله ای را روی زمین پیدا کنید. طبیعت سویس بسیار چشم نواز است. این کشور صد ها دریاچه آبی، رودخانه، جنگل زیبا، کوه و مسیر های پیاده روی دارد.

سویسی ها عموما تا ساعت 4 عصر کار می کنند. استاندارد زندگی در سویس به طور چشمگیری بالاتر از اکثر نقاط جهان است. اگر در سویس کار می کنید یا به مدرسه می روید؛ تعطیلات زیادی دارید که به شما اجازه می دهد تا برای سفر یا بودن در کنار خانواده لذت ببرید. تعطیلات کریسمس در این کشور، دو هفته است.

اگر هدف شما از مهاجرت، رسیدن به یک زندگی با کیفیت عالی است؛ با توجه به شرایط زندگی در سویس، این کشور می تواند بهترین انتخاب باشد. قانونمندی و امنیت اجتماعی، کیفیت بالای نظام آموزشی و تحصیلی، امنیت شغلی، بیمه های درمانی و بازنشستگی عالی و بسیاری دیگر از این موارد می تواند شما را از انتخاب خود مطمئن تر کند.