همه ما می‌دانیم که خرید با استفاده از کد تخفیف لذت خاص خودش را دارد. وقتی که هر شخص در یک فروشگاه اینترنتی ثبت سفارش می‌کند و سپس با درج کد تخفیف در نهایت مبلغ کمتری را برای خرید می‌پردازد، به استفاده بیشتر از کد تخفیف‌ها ترغیب می‌شود.

در این میان هم خریدار سود می‌کند چون مبلغ کمتری پرداخته، هم فروشگاه سود می‌برد چون فروش اتفاق افتاده و هم سایت‌های ارائه کد تخفیف. پس استفاده از کد تخفیف‌ها یک معامله دو سر برد است.

images_1665389494.png

تاریخچه تخفیف گذاری در ایران به چه صورت است؟

در گذشته تخفیف گذاری در فروشگاه‌ها مانند امروز رواج نداشت و از آن استفاده زیادی نمی‌شد. حدود سال ۲۰۰۰ میلادی سایت‌های فروش آنلاین مانند آمازون ایده تخفیف گروهی را اجرا کردند و از آن سودهای بسیار خوبی به دست آوردند.

پس از آن فروشگاه‌های دیگر هم با خلاقیت و ترکیب ایده‌ها با هم شکل جدیدی از بازاریابی با استفاده از تخفیف را اجرا کردند و نتیجه خوبی حاصل شد. و این روش تا امروز پابرجا بوده‌است.

 

تخفیف در بازاریابی به چه معناست؟

تخفیف به معنای کاهش هزینه صرف شده برای ثبت یک سفارش خرید است و تخفیف در بازاریابی برای فروش بیشتر و تبدیل مشتری‌های جدید به مشتری‌های ثابت انجام می‌شود؛ مثلاً کد تخفیف اولین سفر اسنپ به مشتری‌های جدید اسنپ داده می‌شود و این باعث می‌شود آن کاربر از آن به بعد تبدیل به مشتری همیشگی اسنپ شود.

در واقع فروش با تخفیف در بازار امروز به دو صورت انجام می‌شود:

  1. فروشنده تصمیم می‌گیرد فروش محصولات را با سود بیشتر و فروش کمتر انجام دهد.
  2. فروشنده تصمیم می‌گیرد فروش محصولات را با سود کمتر و فروش بیشتر انجام دهد.

ولی در مورد دوم فروشنده می‌تواند با یک استراتژی خوب، فروش زیادی را به دست بیاورد.

 

رواج یافتن کد تخفیف‌ها چه مزیتی برای بازار و بازاریابی دارد؟

اینکه استفاده از کد تخفیف در سایت‌هایی مانند موپُن که درمیان سایت‌های تخفیف طرفداران زیادی دارد رواج یافته، مزیت‌های فراوانی برای رویه بازاریابی در ایران داشته‌است.

بازاریابان می‌توانند با ترغیب کردن مشتریان به استفاده از این کدهای تخفیف موپُن فروش محصول یا فروشگاه موردنظر را افزایش دهند. تکنیک ارائه کد تخفیف به مشتری‌ها یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های افزایش فروش بازاریابان است.

images_1665389588.png

انواع تخفیف در بازاریابی چیست؟

بازاریابی یکی از روش‌های خوب برای فروش بیشتر در بازار است. بازاریابان با جذب مشتری‌های بیشتر از صاحبان محصولاتی که می‌فروشند سود دریافت می‌کنند و در درآمد حاصل از فروش شریک می‌شوند. با بازاریابی اسم برند یک فروشگاه و محصولاتش از یک گستره محدود خارج می‌شود و تعداد بیشتر از مردم با آن آشنا می‌شوند. بازاریابی به‌طور مستمر در پی روش‌های نوین جهت معرفی و فروش بیشتر محصولات است.

از آن جایی که گرفتن تخفیف برای مشتریان بسیار دلچسب است از این روش در دنیای بازاریابی زیاد استفاده می‌شود. با ارائه کد تخفیف‌های هوشمندی مانند کد تخفیف‌های سایت موپُن، مشتریان بدون اینکه نیاز باشد برای کاهش قیمت چانه بزنند با داشتن کد تخفیف هزینه کمتری را صرف می‌کنند و از خرید خود راضی خواهند بود.

نتیجه می‌گیریم که تخفیف گذاری انواع متفاوتی دارد و تخفیف نیز با فروش مرتبط است. تخفیف گذاری در افزایش فروش تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد و استفاده از این روش به فروشندگان توصیه می‌شود.

 

تخفیف درصدی:

این نوع تخفیف یکی از محبوب‌ترین‌ها میان مشتریان است. حتماً تا به حال در فروشگاه‌های مختلف دیده‌اید که روی یک محصول قیمت اصلی خط زده شده و زیر آن قیمت با تخفیف نوشته شده‌است. با این روش مشتریان با دیدن تخفیف‌ها رضایت بیشتری از خرید خواهند داشت.

یکی از مثال‌های آن کد تخفیف تپسی است که هم تخفیف درصدی می‌دهد، هم برای استفاده از آن محدودیت زمانی در نظر می‌گیرد. اگر عضو تپسی باشید، به صورت دوره‌ای پیامی حاوی این مثال دریافت می‌کنید: کد تخفیف ۲۵ درصدی برای سفرهای بعدی و تا تاریخ مشخصی می‌توانید از این کد استفاده کنید.

 

تخفیف مبلغی:

در این نوع تخفیف درصدی کلی برای محصولات ارائه نمی‌شود بلکه مبلغ مشخصی به عنوان تخفیف از محصولات کم می‌شود و نیازی به حساب کردن درصدهای ارائه شده نیست.

 

تخفیف در ارسال:

هزینه ارسال همواره یکی از چالش‌هایی است که خریداران درگیر آن می‌شوند و حتی ممکن است هزینه ارسال سنگین خریدار را از ثبت سفارش منصرف کند. در نتیجه گرفتن تخفیف در هزینه ارسال یا ارسال رایگان برای مشتریان لذت بخش خواهد بود.

images_1665389554.png

نتیجه‌گیری:

  • در تجارت‌های آنلاین و گسترده امروزی درک کردن مفهوم تخفیف و کد تخفیف اهمیت زیادی دارد.
  • ارائه کد تخفیف باعث سود رساندن به مشتری و فروشنده می‌شود.
  • اگر تخفیف‌ها در بازه‌های زمانی مشخص ارائه شود سودآوری بیشتری دارد؛ مثلاً هنگام افتتاحیه فروشگاه یا مناسبت‌های خاص
  • در این مقاله درباره انواع تخفیف در بازاریابی صحبت کردیم که استفاده از کد یا کوپن تخفیف برای مشتریان بسیار محبوب واقع شده‌است و شما می‌توانید برای گرفتن کد تخفیف فروشگاه‌های مختلف به وب سایت موپُن مراجعه کنید.