ما در حال پیشروی هستیم که ممکن است یکی از بحرانی ترین دوره ها برای متاورس و به طور کلی واقعیت مجازی باشد.

این حس رو به رشدی وجود دارد که ما در یک نقطه محوری در تاریخ این فناوری قرار داریم، که در آن یا به “چیز بزرگ بعدی” منفجر می شود، یا در پس زمینه فرو می رود، روشی که فناوری VR چندین بار قبلا انجام داده است.

بنابراین چه چیزی این نقطه عطف جدید را ایجاد می کند؟

واضح‌ترین مقصر رویداد Meta’s Connect 2022 است، انتظار می‌رود که شاهد معرفی جدیدترین محصول در موفق‌ترین خط سخت‌افزار VR متمرکز بر مصرف‌کننده تا کنون، خانواده Meta (Oculus سابق) Quest باشیم.

زمان بندی عالی است زیرا موفقیت جهانی Quest برای اولین بار به نظر می رسد که ممکن است توسط Pico به چالش کشیده شود. سازنده سخت‌افزار واقعیت مجازی کمتر شناخته شده اخیراً توسط ByteDance، مالک TikTok خریداری شد و آن را در یک میدان بازی نسبتاً یکنواخت با منابع متا قرار داد، درست زمانی که هدست جدیدی را عرضه می‌کند که از سخت‌افزار Quest 2 پیشی می‌گیرد.

در همین حال، لنوو در تلاش است تا سطح موفقیت Quest را با هدست ThinkReality VRX خود به این شرکت برساند. در حالی که بسیاری از شرکت‌ها بر روی ایجاد سخت‌افزار و نرم‌افزار برای انجام بازی‌ها و تماشای ویدیوی 360 درجه تمرکز می‌کنند، اما تلاش می‌کنند تا یک اکوسیستم سفارشی برای شرکت‌هایی بسازند که بیشتر به آموزش مبتنی بر واقعیت مجازی و کنفرانس‌های مجازی علاقه‌مند هستند.

و البته، در تمام این راه‌اندازی‌ها اپل ظاهر می‌شود و همه را حدس می‌زند که چه برنامه‌ای دارد، و چه زمانی ممکن است در نهایت توانایی علامت تجاری خود را برای ایجاد اختلال در یک فناوری به Metaverse بیاورد.

پس چگونه همه اینها با هم هماهنگ می شوند؟ ما این ویژگی خاص را در متاورس با نگاهی به بازیگران اصلی که این لحظه را شکل می‌دهند و تمام لحظات دیگری که متاورس را در سال‌های آینده تعریف می‌کنند، آغاز می‌کنیم.

HTC

اگر به اندازه کافی در اطراف بوده اید، HTC ممکن است به دلیل گوشی های هوشمندش نامی برای شما شناخته شود. اما، مدت‌ها پس از کناره‌گیری این شرکت از این رقابت، با برند Vive خود به ساختن نام در VR ادامه داد.

HTC Vive اصلی این شرکت نقطه عطفی در VR مصرف کننده بود. گران بود (+800 دلار)، پیچیده و راه‌اندازی آن دشوار بود (مخصوصاً در فضاهای کوچکتر)، اما نشان‌دهنده اولین تجربه واقعی واقعیت مجازی در مقیاس اتاق بود که در دسترس مصرف‌کنندگان بود. نوادگان آن، مانند خط Vive Pro، همچنان به نشان دادن خود ادامه می دهند.

اگرچه ممکن است سخت‌افزار آن مانند گذشته غالب نباشد، هدست‌های Vive همچنان به تجارب تجاری VR متعددی کمک می‌کنند. شاید مهمتر از آن، اچ تی سی در حال حاضر پای خود را در بازار سازمانی باز کرده است، زیرا با شرکت هایی مانند بوگاتی قراردادهایی بسته است تا از فناوری واقعیت مجازی خود برای طراحی و آزمایش فرآیندها استفاده کند. این گوشه نوپای متاورس ممکن است اکنون کوچک باشد، اما می‌تواند به حدی منفجر شود که به اندازه طراحی با کمک کامپیوتر (CAD) یا نمونه‌سازی سریع (چاپ سه بعدی) حیاتی باشد.

HP

یکی دیگر از پخش‌کننده‌ها که مدت‌ها قبل از واقعیت مجازی نامی شناخته‌شده بود، HP امیدوار است بتواند فناوری Backend را که VR مصرف‌کننده و سازمانی را ممکن می‌سازد، تقویت کند. در حالی که تلاش های اولیه آن شامل محصولات مصرف کننده مانند هدست Reverb بود، اما از آن زمان تمرکز خود را به شرکت منتقل کرده است.

این شرکت قبلاً راه‌حل‌هایی برای مدیریت دستگاه VR، تجزیه و تحلیل دستگاه و کاربر، و تجربیات VR سفارشی برای آموزش، همکاری و موارد دیگر ایجاد کرده است. این شرکت بسیار جلوتر از بسیاری دیگر از بازیکنانی است که وارد این عرصه می‌شوند و تجربه تاریخچه گسترده فناوری سازمانی خود را دارد.

در حالی که این تلاش‌های نوپا ممکن است در مقایسه با مواردی مانند کسب‌وکار سرور HP، یا دارایی‌های رایانه‌های شخصی مصرف‌کننده‌اش ناچیز باشد، همین موضوع را می‌توان در مورد فناوری‌هایی مانند رایانش ابری گفت. HP تا حد زیادی وارد طبقه همکف شده است، و به نظر می رسد آماده است تا با سایر بازیگران اصلی آسانسور را تا طبقه آخر برساند.

مایکروسافت

مایکروسافت، یکی دیگر از اعضای قدیمی دنیای فناوری، مدت‌هاست که به لطف خط هولولنز خود، نزدیک به خط مقدم بازار واقعیت افزوده یا ترکیبی (AR یا MR) بوده است. در حالی که نسخه سوم هدست AR مسیر پر دست انداز داشته است، احتمال کمی وجود دارد که مایکروسافت از تصاحب زمین متورس آتی که به هر بازیگر بزرگ فناوری FOMO جدی می دهد، دست بکشد.

در واقع به نظر می رسد هنوز در پروژه هایی مانند پلتفرم واقعیت ترکیبی Mesh و ابتکار همکاری Mesh for Teams با سرعت کامل پیش است. این احتمالا بهترین و ایمن ترین راه برای مایکروسافت برای ورود به متاورس است. در حالی که همیشه مهارتی برای حیاتی کردن خود برای کاربران تجاری و سازمانی داشته است، تلاش‌های متمرکز بر مصرف‌کننده آن بیشتر … مختلط بوده است.

گذشته پر از شکست هایی مانند ویندوز فون، مایکروسافت باند و البته Zune است. در حالی که نام تجاری ایکس باکس مایکروسافت استثنایی است که این قاعده را ثابت می کند، هیچ مسیر تضمینی برای انتقال موفقیت آن به طرح های متاورس متمرکز بر مصرف کننده وجود ندارد. به نظر می‌رسد مایکروسافت این را می‌داند و حداقل در حال حاضر کاملاً روی جلب رضایت مشتریان تجاری خود تمرکز دارد. اینکه آیا این در بلندمدت صادق است یا نه، باید دید.

Magic Leap

Magic Leap به عنوان یک شرکت از سال 2010 فعالیت خود را آغاز کرده است، اما در حدود سال 2015 بود که تمرکز آن بر AR و MR مشخص نشد. این پنهان کاری و تمایل به “تاریک شدن” برای ماه ها یا سال ها در یک زمان عادتی است که باعث شد شرکت به عنوان یک مختل کننده دائمی بالقوه صنعت VR شهرت داشته باشد.

در حالی که واقعیت بسیار کمتر از آنچه که احتمالاً می‌خواهد مخرب بوده است، اما همچنان یک دارنده کلیدی فناوری‌ها و ویژگی‌های فکری منحصربه‌فرد است. هدست Magic Leap 2 به تازگی عرضه شده است. این واحد که از 3299 دلار شروع می شود، برای مشتریان تجاری و تجاری طراحی شده است. این نوید یک تجربه AR همهجانبه و عملی را در یکی از کوچکترین و سبک ترین بسته های موجود می دهد و بدون شک قصد دارد ناهار هولولنز را بخورد.

نمی توان پیش بینی کرد که آیا Magic Leap سرانجام به موفقیت گسترده ای که مدت ها به نظر می رسید در آستانه آن است می رسد یا خیر. Magic Leap 2 احتمالا بهترین شانسی است که تا به حال داشته است. اما، عملکرد و عملی بودن دستگاه در دنیای واقعی ناشناخته باقی مانده است. اگر موفق شود، فناوری ادغام شده در آن به خوبی می تواند رشد انقلابی را برای نه تنها AR سازمانی، بلکه برای فناوری AR/MR متمرکز بر مصرف کننده ایجاد کند.

لنوو

لنوو یکی دیگر از نیروگاه‌های متاورس در همان مسیر HP، Lenovo نیز خود را با سابقه‌ای از کاربران تجاری خوشایند می‌بیند. این پیروان بزرگ و وفادار را بر روی ترکیبی از محصولات خوش ساخت و سخت افزار با کارایی بالا قرار داده است. همچنین به نحوی باعث شده است که مردم با علاقه و نوستالژیک به TrackPoint های قرمز کوچکی که هنوز در تقریباً هر لپ تاپ گنجانده شده است فکر کنند، یک شاهکار برای خود.

هدست جدید ThinkReality VRX این شرکت اولین شکست آن در ارائه این تخصص به مشتریان سازمانی است که به قول خود شرکت به دنبال “روشنایی به Metaverse” هستند. به جای سخت‌افزار پیچیده‌ای که اغلب توسط راه‌حل‌های سازمانی دیگر مورد نیاز است، این واحد تلاش می‌کند تا کاری را که Meta Quest برای مصرف‌کنندگان انجام داد انجام دهد: همه چیزهایی را که نیاز دارید در یک هدست متراکم کند.

در صورت موفقیت آمیز بودن، لنوو ممکن است مانند متا بر بازار مصرف کننده در سال های اخیر تسلط داشته باشد. البته این بستگی به عملکرد آموزش، کنفرانس و توسعه محصول در هدست VRX لنوو دارد. برای این منظور، این شرکت خدمات سفارشی و راه‌حل‌های نرم‌افزاری را در کنار هدست خود راه‌اندازی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که مشتریان به راه‌حل‌های VR با کاربری آسان و سفارشی در یک بسته کوچک منظم دسترسی دارند.

Nvidia

احتمالاً با پردازنده‌های گرافیکی (کارت‌های ویدیویی) انویدیا آشنا هستید. تعجب آور نیست که شرکتی که نام خود را برای ارائه ورودی برای نمایشگرهای مسطح بر سر زبان ها انداخته است، بخواهد ادعا کند که نمایشگرهای بسیار غوطه ورتر را هدایت می کند که به ما اجازه می دهد به ماتاورس نگاه کنیم. به همین دلیل است که نیویدیا این روزها خود را یک شرکت فناوری «واقعیت توسعه یافته (XR)» می داند.

هدف Nvidia XR قدرت واقعیت مجازی، AR، MR و بقیه سوپ الفبای است که در اطراف متاورس شناور است. همچنین شامل کاتالوگی از محصولات بک‌اند است که پردازش ویدئو، شبکه و سایر فناوری‌های مورد نیاز برای ارائه این تجربیات به مصرف‌کنندگان و مشتریان تجاری را ارائه می‌دهد.

CloudXR انویدیا یک نمونه اولیه در این کاتالوگ است. این پلتفرم اجازه می دهد تا بارهای کاری بسیار پیچیده AR و VR از راه دور پردازش شوند و از طریق Wi-Fi یا 5G به هدست های سبک وزن و کم مصرف منتقل شوند. این رویای حرکت بدون اتصال در VR با دسترسی کامل به بهترین گرافیک را به واقعیت تبدیل می کند. لنوو در حال حاضر روی این موضوع شرط بندی کرده و پشتیبانی از CloudXR را به عنوان یک هدست ThinkReality VRX خود اعلام کرده است. اگر کارت های خود را به درستی بازی کند، انویدیا می تواند بخش قابل توجهی از متاورس را به قدرت برساند.

پیکو

پیکو نام آشنا نیست، به خصوص در ایالات متحده. با این حال، در بخش‌هایی از جهان که خط Meta’s Quest و سایر هدست‌ها غایب بوده یا کاملاً ممنوع شده‌اند، Pico جایگاه خوبی ایجاد کرده است. هدست های مستقل آن از معدود رقبای واقعی در بازار برای خط Meta Quest هستند و Pico 4 آن با سخت افزاری پیشی گرفته از Quest 2 عرضه می شود.

در حالی که انتشار Pico 4 یک نقطه محوری در تاریخ این شرکت است، مهم ترین لحظه آن زمانی بود که توسط ByteDance خریداری شد، که بیشتر به عنوان شرکت مالک TikTok شناخته می شود. یک شرکت بزرگ رسانه‌های اجتماعی که یک سازنده سخت‌افزار VR نسبتاً کوچک می‌خرد و حساب بانکی عظیم خود را پشت تلاش‌های آن شرکت می‌اندازد… آشنا به نظر می‌رسد؟

گذشته از Snark، Pico جایی است که Oculus در سال 2014 زمانی که توسط فیس بوک خریداری شد، خود را پیدا کرد. اکنون فناوری و بودجه لازم برای رقابت مستقیم با متا را دارد. در حالی که ByteDance هنوز آن سطح از شور و شوق را برای VR نشان نداده است که مارک زاکربرگ را وادار به تغییر نام شرکت خود کرد، مطمئناً علاقه خود را به بلعیدن حضور متا در رسانه های اجتماعی نشان داده است. هیچ دلیلی وجود ندارد که چرا این هدف را در فضای متاورس انجام ندهد.

متا

شاید با انتظار تا به حال برای گنجاندن متا، لید را کمی دفن کرده باشم. اما، این دو شرکت آخر، بیش از هر شرکت دیگری در این فهرست، قدرت ایجاد تغییرات لرزه‌ای در آینده متاورس را دارند.

همانطور که در بالا ذکر شد، مارک زاکربرگ به اندازه کافی نسبت به رسانه های مبتنی بر واقعیت مجازی احساس قوی داشت و نام یکی از شناخته شده ترین شرکت های جهان را برای نشان دادن این تغییر جهت تغییر داد. به طور گسترده ای شناخته شده است که این امر به آشفتگی بیشتری نسبت به غول رسانه های اجتماعی در سال ها منجر شده است.

چیزهایی مانند آواتارهای پربازدید در پروژه متاورز دنیای متا، نگرانی سرمایه گذاران را در اطراف این آشفتگی تشدید کرده است. به نظر می‌رسد که این نگرانی‌ها در اوایل امسال تایید شده‌اند، زمانی که شرکت تمرکز مجدد حدود یک چهارم ارزش خود را در یک روز از دست داد.

در حالی که کسانی هستند که معتقدند متا شدن متا یک اشتباه بوده است، بسیاری دیگر، از جمله خود من، احساس می‌کنند هنوز برای گفتن خیلی زود است. فیس‌بوک در زمان خود رسوایی‌ها و فصلی از تحولات را پشت سر گذاشت و همچنان نزدیک به رقابتی دو اسب بین تبلیغات آنلاین خود و تبلیغات گوگل است. تصور اینکه هیچ شرکتی با سرمایه، نفوذ و نفوذ زیادی به اندازه متا که نتواند در نهایت از حوزه فناوری جدیدی بهره مند شود، سخت است.

شکل این جاه طلبی ها باید در اواخر این ماه در رویداد Meta Connect 2022 مشخص شود. با این حال، ما در حال حاضر تقریباً مطمئن هستیم که خط Quest بیشترین ورودی خود را در این رویداد خواهد داشت. Meta Quest Pro قبلاً با نشت نسبتاً غیرمعمولی روبرو شده بود که نشان می داد آماده مقابله با Pico 4 و سایر کاربران است. در حالی که مشخصات آن همچنان یک رمز و راز باقی مانده است، به نظر می‌رسد دوربین‌های کوچک‌تر و بازسازی‌شده شایعاتی را در مورد اپتیک‌های پنکیک سبک وزن و دید عبوری بازطراحی شده برای محتوای AR تایید می‌کنند.

باید کمی بیش از یک هفته منتظر بمانیم تا ببینیم این شرکت واقعاً چه چیزی برای سخت افزار خود و متاورس به طور کلی در نظر گرفته است. اما، ما از قبل می دانیم که متا برای مدت طولانی در آن حضور دارد، با میلیاردها و میلیاردها دلار آماده است تا اطمینان حاصل شود که تصمیمش برای پیوند غیرقابل برگشت هویت خود با موفقیت یا شکست متاورس اشتباه نبوده است.

اپل

عجیب است که شرکتی که چیزی به جز برخی از تجربیات AR مبتنی بر آیفون منتشر نکرده است، در صنعتی که واقعاً بخشی از آن نیست، چنین نفوذی داشته باشد. اما، این یکی از ابرقدرت‌های اپل است: ایجاد هراس در صنایع از لحظه‌ای که به موفقیت آن‌ها نگاه می‌کند و تصمیم می‌گیرد به استخری که با آرامش در آن شناور هستند، گلوله توپ بزند.

ما در بخش بهتری از یک دهه از شایعات و گمانه زنی ها در مورد جاه طلبی های AR/VR اپل حمایت کرده ایم. با این حال، ما چیزی به اندازه یک نمونه اولیه فاش شده یا “یک چیز دیگر” نداریم. گفته می‌شود، شایعات و گمانه‌زنی‌ها در ماه‌های اخیر به سرعت بالا رفته است. درخواست های علامت تجاری برای “Reality One، Reality Pro و Reality Processor” همگی توسط این شرکت در چندین کشور ثبت شده است.

مهمتر از همه، این شرکت همچنین یک درخواست علامت تجاری به اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده در ماه دسامبر برای “RealityOS” ارسال کرد. این می تواند تلاش طولانی مدت اپل برای ادعای نامی مفید در این مسیر باشد. اما، ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که عموماً دود بسیار زیادی با رایحه VR از اپل می‌آید تا آتش به زودی قابل مشاهده نباشد.

اگر این شرکت اولین هدست/عینک واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده خود را در سال 2023 عرضه کند، همانطور که انتظار می‌رود، وضعیت فعلی صنعت را به همان روشی که در زمان عرضه اپل واچ، آی‌پد یا آیفون انجام داد، از بین خواهد برد. اپل با ایجاد دسته بندی محصولات به جایی که امروز است نرسید، با یافتن صنایع موجود که احساس می کرد می تواند بر آن تسلط داشته باشد به این نقطه رسید – و سپس این کار را انجام داد. و به نظر می رسد بسیار شبیه این است که دوباره این کار را انجام دهد، برای اولین بار در هفت سال.