اگر متخصص سئو باشید شاید بار ها شده باشد که برای توضیح شغل خود به این مورد که “بالا آوردن سایت ها در گوگل را من انجام می دهم” اکتفا کرده باشید اما حقیقت این است که اکثر این افراد در ذهن خود به این موضوع فکر می کنند که موتور های جستجو به صورت اتوماتیک سایت هایی را به کاربر نشان می دهد و فعالیت خاصی در کار نیست. سئو هم علم و هم هنر است که انسان و فناوری الگوریتم های موتور های جستجو را در نظر می گیرد و با ایجاد تعادل، به بهترین نتیجه می رسد.

هنر سئو: بهینه سازی محتوا

شاید بتوان گفت هنر اصلی متخصص سئو، نحوه بهینه سازی محتوا و انتشار محتوایی است که کاربر به حد قابل قبولی از خواندن آن لذت ببرد یا حتی آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارد. هنر سئو در دنیای تولید کنندگان محتوا به طور جدی اثر می گذارد و آن ها هستند که می توانند مردم را در طول سفر خود با برند شما آشنا کرده، آگاه کنند یا مهم تر از همه، بفروشند.

بهینه سازی از منظر محتوا به شکل زیر باید رعایت شود:

 • محتوای مرتبط و ارزشمند

نگارش محتوای سئو شده صرفا به موارد تکنیکال باز نمی گردد، پیش از نگارش محتوا باید به این فکر کرد که مخاطب از این مقاله یا محصول چه چیز هایی می خواهد؟ آیا برای فردی که در مورد “بهترین دندانپزشک غرب تهران” جستجو کرده است این عنوان که “دندانپزشکی چیست” اهمیتی دارد؟ در این نوع محتوا باید در ابتدا لیست مربوط به عنوان مقاله را در بالا بیاورید و سپس به سایر موارد بپردازید. اینگونه هم محتوای با کیفیتی خواهید داشت و هم دقیقا چیزی که مخاطب می خواهد را به او می دهید.

 • تحقیق کلمات کلیدی مرتبط

شناخت این که مردم چه چیزی سرچ می کنند بسیار حائز اهمیت است. شما می توانید محتوایی در مورد انواع مختلف میلگرد بستر بنویسید اما هنگامی که یک نفر هم آن را در ماه جستجو نکند، حتی اگر لینک1 هم بشوید، ورودی کسب نمی کنید و محتوای شما بی فایده می شود. باید با استفاده از ابزار های تحقیق کلمات کلیدی، خود گوگل، گوگل ترند و … میزان حدودی جستجو برای کلمات کلیدی را استخراج و سپس در مورد آن ها مطلب نگارش کنید.

 • سودمندی محتوا

محتوا زمانی سودمند است که مشتری را از اطلاعات مورد درخواست آگاه و یا برای خرید او را راهنمایی کند. در این قسمت سئو محتوا، توجه به سرچ اینتنت (قصد کاربر از جستجو) بسیار مهم است. برخی از بهترین شرکت های سئو روی این موضوع بسیار حساس هستند. محتوای شما باید کاملا مطابق با منظوری که مخاطب هنگام سرچ دارد، باشد. به طور کلی 4 نوع تایپ جستجو داریم:

 1. اطلاعاتی: جستجو در رابطه با چرایی، چگونگی، چه زمانی و به طور کلی سوال. (توری فلزی چیست؟)
 2. تجاری: تحقیق در مورد یک کالا (قیمت توری فلزی)
 3. معامله ای: آمادگی برای خرید (خرید توری فلزی)
 4. ناوبری: جستجو مکانی بودن (مرکز خرید توری فلزی کجاست؟)

سودمندی محتوای شما زمانی است که در هر نوع قصد جستجو، دقیقا آن چه کاربر می خواهد را به او بدهید. اگر خلاف آن باشد، وقتی افراد روی سایت شما کلیک می کنند، به سرعت از آن خارج می شوند. این عمل که بانس ریت است، به موتورهای جستجو می گوید که احتمالا محتوای مفیدی برای کاربر ندارید. وقتی این اتفاق مکررا صورت بگیرد، موتورهای جستجو محتوای شما و احتمالاً نام تجاری شما را از اولویت اصلی خود خارج می کنند.

 • اعتبار و اعتماد

اعتبار مقاله آن جایی اهمیت پیدا می کند که مشتری می گوید: چرا باید به حرف شما اعتماد کنم؟ حال هر چقدر حقایق و فکت وارد محتوا کرده باشید اما بدون منبع، آیا ارزش خاصی دارد؟ دادن لینک خارجی به منابع معتبر باعث تصدیق حرف شما پیش مخاطبان و گوگل می شود. همچنین وجود نام منتشر کننده مقاله در ابتدا یا انتهای محتوا بسیار حائز اهمیت است.

علم سئو: بهینه سازی تکنیکال

بخش فنی سئو را می توان به بهینه سازی کد های سایت، داده های ساختار یافته، ساختار سایت برای خزنده موتور های جستجو، معرفی و اتصال سایت به برنامه های مهم وبمستری مانند سرچ کنسول، آنالیتیکس و …، بهینه سازی خارجی و داخلی سایت و … تقسیم بندی کرد.

 • بارگذاری کارآمد و سرعت بالا

یکی از اساسی ترین معیار ها برای تست عملکرد وبسایت، سرعت بارگذاری محتوا و تصاویر آن است. شما با استفاده از ابزار هایی مانند GT metrix یا گوگل پیج اسپید اینسایت می توانید گزارش تحلیلی کاملی در مورد وضعیت سرعت سایت بدست آورید. اگر از وبسایت وردپرسی استفاده می کنید، می توانید با افزونه هایی مانند Wp Rocket یا WP Smush Pro برای بهبود سرعت بارگذاری محتوا، تصاویر، بهینه سازی کد ها و … استفاده کنید.

 • قابلیت ایندکس و کراول

ساختار یا نحوه سازماندهی محتوای سایت، نقش اساسی در بهبود ایندکس و کرول کردن سایت شما توسط موتور های جستجو دارد. لینک های شکسته، صفحات 404، محتوای بدون لینک داخلی و ساختار ضعیف پیوند ها، توانایی موتور جستجو را برای خزیدن موثر محتوای شما کاهش می دهد و همین امر باعث دیر به دیر ایندکس شدن یا عدم قهرست بندی محتوای شما در کل می شود.

 • موارد فنی تحلیلی

همانطور که احتمالا بدانید، بخش مهمی از سئو و بهینه سازی، مربوط به تحلیل و آنالیز خود و رقبا است. این تحلیل ها صرفا مربوط به موارد داخلی سایت مانند بررسی وضعیت سئو داخلی سایت نمی شود و برای شروع فرایند لینک بیلدینگ نیز بایستی مورد استفاده قرار بگیرد. فرایند تحلیل رقبا هم علم است هم هنر! علم دانش بر زمان بندی، هزینه ها، میزان و قدرت بک لینک ها و هنر برای مشخص کردن نقشه راه لینک سازی سایت.