برنامه نویسی C چیست و چرا باید آن را یاد بگیرید؟ زبان برنامه نویسی C یک زبان برنامه نویسی “روشی” همه منظوره است. این یک زبان شی گرا مانند پایتون یا جاوا نیست.

از مارس 2022، C بر اساس شاخص TIOBE دومین زبان برنامه نویسی محبوب (پس از پایتون) است، بنابراین ممکن است ارزش یادگیری را داشته باشد! همچنین در سال های 2008، 2017 و 2019 “زبان سال” بود. حدود 50 سال است که وجود دارد، که برای یک زبان برنامه نویسی بسیار باورنکردنی است!

در این پست، بیشتر در مورد زبان برنامه نویسی C، دلایل یادگیری برنامه نویسی C، چند مثال سینتکس C، بهترین راه برای یادگیری زبان C و موارد دیگر صحبت خواهیم کرد. اگر کاملاً مبتدی به این زبان هستید، در جای مناسبی هستید! این یک راهنمای سریع برای برنامه نویسی C برای مبتدیان است.

C چیست؟

برای تعریف سریع برنامه نویسی C، این یک زبان برنامه نویسی رویه ای است که توسط دنیس ریچی و کن تامپسون در دهه 1970 توسعه یافت. حالا زبان های برنامه نویسی رویه ای می توانند کاربردی باشند یا نباشند، پس آیا زبان C یک زبان تابعی است؟ به طور خلاصه، نه: C به یک زبان امری نزدیکتر است تا یک زبان کاربردی.

C به شدت با سیستم عامل یونیکس مرتبط است – حتی بیشتر سیستم عامل یونیکس به زبان C کدگذاری شده است. در واقع، اکثر سیستم عامل های امروزی، از جمله هسته لینوکس، با کد C پیاده سازی می شوند.

C اغلب یک زبان سطح متوسط نامیده می شود، به این معنی که شکاف بین کد ماشین/زبان اسمبلی که می تواند بدون کامپایلر یا مفسر به کد ماشین تبدیل شود و یک زبان سطح بالا مانند Python، C++ یا جاوا را پر می کند.

از آنجایی که C رویه ای است، از کلاس ها و اشیاء پشتیبانی نمی کند، به این معنی که عملکرد کمتری نسبت به زبانی مانند C++ دارد.

کسب اطلاعات بیشتر: 12 سوال ضروری برای ساده کردن فرآیند استخدام برنامه نویس 

برنامه نویسی C برای چه مواردی استفاده می شود؟

از آنجایی که سریع است و تقریباً به اندازه کد اسمبلی کارآمد است، C اغلب برای توسعه نرم افزارهایی مانند سیستم عامل ها، پایگاه های داده، کامپایلرها، دستگاه های تعبیه شده و غیره استفاده می شود. همچنین در نرم افزارهای سطح هسته و درایورهای سخت افزاری استفاده می شود.

دسترسی سطح پایه به حافظه را فراهم می کند و به پشتیبانی زمان اجرا بسیار کمی نیاز دارد.

C در مقابل C++ در مقابل C#
بنابراین تفاوت بین C، C++ و C# چیست؟

C یکی از زبان های سطح پایین است که هنوز قابل خواندن است (در مقایسه با کد باینری با 0 و 1).

C++، مانند C، یک زبان برنامه نویسی سطح متوسط است که سریعتر و نزدیکتر به کد ماشین است. این زبان هم یک زبان سطح بالا و هم سطح پایین است. برخی از حقایق بیشتر در مورد C++:

C++ در واقع به عنوان پسوند زبان برنامه نویسی C توسعه یافته است
اساساً قابلیت های برنامه نویسی شی گرا را به C اضافه می کند
در سال 1985 توسعه یافته است
اگر در حال حاضر پایه محکمی در زبان برنامه نویسی C داشته باشید، درک ++C بسیار ساده تر است
C و C++ تقریباً مشابه هستند
سی شارپ یک زبان سطح بالا در نظر گرفته می شود. در اینجا خلاصه ای از سی شارپ به عنوان یک زبان آمده است:

همچنین به عنوان پسوند C توسعه یافته است
سی شارپ یک زبان برنامه نویسی شی گرا است
در سال 2002 توسعه یافته است
به جای کد ماشین، به کد بایت کامپایل می شود
معمولاً در برنامه های داخلی یا سازمانی به جای نرم افزارهای تجاری استفاده می شود.
سی شارپ بیشتر شبیه زبان هایی مانند جاوا است تا زبان C
همانطور که می بینید، این سه مورد به هم مرتبط هستند (به همین دلیل است که همه آنها نام های مشابهی دارند)، اما C و C ++ به یکدیگر نزدیکتر از هر یک از زبان ها به C# هستند.

چرا برنامه نویسی C را یاد بگیریم؟

چرا برنامه نویسی در C را یاد بگیریم؟ یادگیری C در واقع می تواند یادگیری و درک کامل زبان های برنامه نویسی دیگر مانند C++، جاوا یا پایتون را آسان تر کند.

این به شما درک کاملی از نحوه کار زبان های برنامه نویسی می دهد زیرا این زبان یک زبان سطح پایه است که به ماشین نزدیک تر است.

نحو زبان C به شما می آموزد که چگونه کد کارآمد و سریع بنویسید، بنابراین حتی می تواند اولین زبان برنامه نویسی خوبی باشد که پایه ای برای ساختن آن ایجاد کند.

C چگونه کار می کند؟ چه شکلی است؟
C یک زبان کامپایل شده است، به این معنی که قبل از اجرای واقعی کد، باید از یک کامپایلر برای تبدیل کد به یک فایل اجرایی استفاده کنید. شما کد را در یک ویرایشگر متن می نویسید و از یک کامپایلر استفاده می کنید. کامپایلر کد را برای وجود خطا بررسی می کند و سپس یک فایل اجرایی ایجاد می کند.

تمام برنامه های C باید با استفاده از این ساختار نوشته شوند:

آیا یادگیری C دشوار است؟

در واقع C در مقایسه با سایر گزینه های برنامه نویسی زبان ساده تری در نظر گرفته می شود. در واقع، بسیاری از برنامه نویسان قبل از رفتن به زبان های پیچیده تر، آن را یاد می گیرند.

با این حال، برخی برای مثال، یادگیری C را دشوارتر از جاوا اسکریپت می دانند. و مطمئناً سخت تر از زبان های بسیار ساده مانند HTML و CSS است (که معمولاً دو زبان اول هستند که من توصیه می کنم.

درست مانند هر مهارتی، برای یادگیری آن به صبر نیاز دارید، اما نباید خیلی سخت باشد! و سپس می‌توانید به زبان «سخت‌تر» بروید، که دیگر چندان سخت به نظر نمی‌رسد – زیرا درک خوبی از نحوه عملکرد یک رایانه خواهید داشت.

با در نظر گرفتن همه چیز، می تواند درهای زیادی را برای یادگیری برنامه نویسی C باز کند! این می تواند یک زبان عالی برای افزودن به زرادخانه شما باشد.