سرمایه‌گذاری مدل‌های مختلفی داشته و روشی که در کشورهای پر تورم همانند ایران با استقبال روبرو می‌شود، سرمایه گذاری دلاری و بازارهای جهانی هستند. همانقدر که بازارهای جهانی بزرگ و پرسود هستند، ریسک بالایی داشته و ممکن است تمام سرمایه‌ی شما را غیب کنند. به همین دلیل نیز ساعت‌ها ویدئو، صدها مقاله‌ی، چندین پکیج آنلاین و … تدوین شده‌اند تا شما را در مسیر درست سرمایه گذاری قرار دهند. در حال حاضر، بازار فارکس و بازار کریپتوها جزو پیشگامان بازارهای سرمایه گذاری برای ایرانیان هستند. اگر میخواهید که اتفاقی که برای سرمایه گذاران بورس افتاد، برای شما نیفتند، بهتر است حتما دانش خود را تکمیل کنید و بعد از آن، حساب دمو باز کنید و به صورت عملی تمرین کنید و نهایتا در گام آخر، واقعا وارد بازار شوید. در این مقاله، توضیح مختصری درباره‌ی بازار فارکس می‌دهیم، سپس یک اصطلاح واقعا مهم در بازار فارکس را تعریف می‌کنیم. در دو بخش آخر نیز ابتدا یک اندیکاتور بسیار مهم هم برای تحلیل تکنیکال و هم برای تحلیل فاندامنتال را معرفی کرده و در نهایتا نیز از بروکری نام خواهیم برد که سرمایه‌ی شما را کاملا امن نگه داشته تا بتوانید از سرمایه‌گذاری خود مطمئن شوید.

فارکس چیست؟

فارکس بازاری است که در آن، ارز کشورهای مختلف دنیا با یکدیگر تبادل میشود. برای مثال، در این بازار، دلار آمریکا فروخته شده و یورو خریداری میشود. این بازار بزرگ و آزاد، محل اصلی تعیین نرخ برابری ارزهای مختلف در مقابل یکدیگر بوده و تریدرها (کسانیکه وارد بازار میشوند)، بخش بسیار کوچکی از این بازار هستند. در حقیقت، بانک‌ها، صنایع بزرگ کشورهای مختلف و حتی خود دولت‌ها از طریق معاملاتی که انجام می‌دهند، میزان عرضه و تقاضا را شکل داده و تریدرها نیز در این مسیر، همراه این قدرت‌های اثرگذار خواهند شد. فارکس مکان فیزیکی نداشته که به آن مراجعه کنید، سایت هم ندارد. این بازار یک مفهوم بدون مکان فیزیکی است. اما بروکرها یا کارگزارن فارکس، هم وبسایت دارند و هم مکان فیزیکی. بروکرها از طریق پلتفرم معاملاتی، دسترسی تریدرها را به دارایی‌های بازار فارکس ایجاد کرده تا هر کسی بتواند از نوسانات قیمت ارزهای مختلف در این بازار، کسب درآمد کند.

در فارکس چه چیزی معامله میشود؟

تا بدینجا متوجه شدید که عرضه و تقاضا باعث شده که نرخ برابری ارزهای مختلف دائما در حال نوسان باشد. بازار فارکس محلی است برای خرید و فروش نرخ برابری ارزهای مختلف به یکدیگر. اما بروکرها علاوه بر این نرخ برابری که به آن جفت ارز گفته می‌شود، دارایی‌های دیگری را نیز برای معامله ارائه کرده‌اند. تمامی دارایی‌های که در بازار فارکس معامله میشوند، تحت قراردادی با عنوان CFD یا همان معاملات فیوچر معامله می‌شوند که برای فهم بهتر آن می‌توانید به وبسایت معامله گر ایرانی مراجعه کرده و با زیر و بم آن، آشنا شوید. بروکرهای فارکس، می‌توانند بی نهایت کالا را به صورت معامله CFD در اختیار شما قرار دهند تا معامله کنید. در حال حاضر، بیش از چهارصد دارایی مختلف تحت دسته‌بندی‌های زیر برای معامله ارائه شده است.

 • جفت ارزها (در دو بخش ماژور و مینور)
 • فلزات گران بها (همانند طلا، نقره، مس، آلومینیوم و ..)
 • رمزارزها (عموما شامل استیبل کوین‌ها)
 • کالاها (گندم، شکر، کاکائو، سویا، جو و …)
 • سهام شرکت (عموما سهام شرکت های بزرگ همانند گوگل، تسلا، آمازون و …)
 • شاخص سهام (برای بورس های بزرگ دنیا از جمله داوجونز و نیویورک و …)
 • انرژی (نفت خام، گاز طبیعی، گاز مایع و …)

تمامی دارایی‌های فوق در قالب بازار فارکس و تحت خدمات بروکرها قابل معامله هستند. مزیت اصلی این بازار نیز، توانایی کسب سود از دو طرف بازار است. برای مثال، هنگامیکه شما در بورس، سهام یک شرکت را خریداری می‌کنید، تنها هنگامیکه سهام افزایش قیمت داشته باشد، درآمد کسب کرده‌اید. اما در بازار فارکس هم می‌توانید تحت قرارداد سی اف دی دارایی را بفروشید و هم بخرید. این یعنی فارغ از جهت بازار، تنها با تکیه بر تحلیل‌های صحیح، می‌توانید هم از صعود و هم از نزول قیمت‌ها درآمد کسب کنید. حال وقت آن رسیده تا دیگر خدمات بروکر‌ها را توضیح دهیم تا به سرفصل مربوط به اصطلاح مهم برسیم.

بروکر چه خدماتی میدهد؟

تمامی کالاها و دارایی‌های فوق در اختیار شماست تا هم از افزایش و هم از کاهش قیمت جهانی آن‌ها، در آمد کسب کنید. تمامی این کالاها تنها با چند کلیک ساده و ثبت نام در کارگزاری فارکس در اختیار شما قرار میگیرد. اما بروکها چه خدمات دیگری به مشتریان خود ارائه می‌کنند؟

 • سبد معاملاتی متنوع
 • اهرم افزایش سرمایه
 • تضمین امنیت سرمایه
 • بونوس های افتتاح و شارژ حساب
 • پلتفرم رایگان معاملاتی
 • ابزارهای تحلیل رایگان
 • آموزش ترید (بعضی از بروکرها)

چیزی که بازار فارکس را جذاب میکند، اول کسب سود از هر دو سمت بازار بوده و مورد دوم هم اهرم (Leverage) است. از آنجاییکه درک این ابزار پیش نیاز فهمیدن یک اصطلاح مهم است، اجازه دهید بیشتر در خصوص این مفهوم توضیح دهیم.

اهرم معاملاتی

چیزی که باعث میشود بسیاری از تریدرهای مبتدی (بیش از 70 درصد) در بازار فارکس ضرر کنند، استفاده از اهرم است. در نقطه‌ی مقابل نیز اهرم دقیقا همان چیزی است که تریدرهای حرفه‌ای توانسته‌اند با تکیه بر آن، از هر معامله‌ی خود صد تا هزار برابر نوسانات اتفاق افتاده، سود کسب کنند. اهرم یک شمشیر دو لبه است که اگر دانش کافی نداشته باشید، مطمئنا به خودتان ضرر خواهید زد. اما اگر دانش داشته باشید، قطعا سودتان چندبرابر خواهد شد. اهرم معاملاتی، اعتباری است که بروکر در اختیار تریدر قرار می‌دهد. اهرم 100 به معنای 100 برابر شدن مبلغی است که شما با آن وارد معامله شده‌اید. اهرم 1،000 نیز به معنای 1،000 برابر شدن مبلغ اولیه‌ای است که با آن وارد معامله می‌شوید.

فرض کنید شما با 100 دلار وارد یک معامله شده‌اید و از اهرم 100 استفاده کنید. این اهرم باعث می‌شود که هر تغییر 1 درصدی، معادل تغییر 100 درصدی به شما سود (یا ضرر) بدهد. بنابراین، اگر تغییر 3 درصدی قیمت دارایی (اگر مطابق با تحلیل و سمت معامله‌ی شما باشد)، موجودی شما را به 300 دلار می‌رساند. اما کمتر از 1 درصد تغییر قیمت دارایی خلاف جهت تحلیل شما باعث می‌شود که معامله شما بسته شده و موجودی حساب شما به صفر نزدیک شود. حال چرا کمتر از یک درصد؟ این همان مبحث مربوط به مارجین است. مارجین یک اصطلاح بسیار مهم در این بازار است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مارجین چیست؟

بروکر برای سود کردن، اعتباری تا 2،000 برابر را در اختیار شما میگذارد، اما به هیچ عنوان در ضرر شریک نمی‌شود، حتی 25 سنت! بنابراین، چیزی به نام مارجین برای حساب تعریف می‌کند تا اگر معاملات شما به نحوی پیش رفت که موجودی واقعی شما به آن عدد رسید، تمامی معاملاتتان در هر نقطه‌ای که باشد، بسته خواهد شد. مارجین عموما بین 5 تا 20 درصد موجودی کل حساب شماست. بنابراین، شما تا بی نهایت می‌توانید سود کنید، اما تنها به میزانی می‌توانید وارد ضرر در مجموع معاملات خود شوید که موجودی کل شما به مارجین حساب برسد. این یعنی، اگر اهرم 100 استفاده کنید (و سطح مارجین معادل 10 درصد باشد)، تنها می‌توانید تا 0.9 درصد در ضرر بروید (معادل 90 درصد موجودی خود ضرر کنید). اگر اهرم 1،000 استفاده کنید، تنها تا 0.09 درصد می‌توانید بر خلاف جهت روند بازار معامله را باز نگهدارید. اگر این مفهوم را ندانید، به احتمال زیاد چند معامله‌ی اول شما باعث می‌شود که کل موجودی خود را از دست بدهید. بنابراین، مقاله‌ی مارجین چیست را کامل بخوانید تا مطمئن شوید که ناخواسته، به خودتان و سرمایه‌ی خودتان ضرر وارد نکرده‌اید. حال که با این مفهوم مهم آشنا شدید، بهتر است یکی از مهمترین ابزارهای تحلیلی در تمام بازارهای سرمایه گذاری (حتی بورس ایران) را معرفی کنیم.

اندیکاتور ایچیموکو

حالا که متوجه شده‌اید در بازار فارکس نمی‌توانید ضرر حتی کوچکترین آنرا (خصوصا با توجه به اهرم) متحمل شوید، بهتر است بدانید که این بازار آنقدرا هم ترسناک نیست! تعداد نسبتا قابل قبولی ابزار تحلیلی در اختیار شماست که می‌توانید با تکیه بر آن‌ها، احتمال ضرر کردن را تا حد قابل قبولی کاهش دهید. یکی از مهمترین و کاربردی ترین ابزارهای تحلیلی که هم در تحلیل تکنیکال و هم در تحلیل فاندامنتال (امیدواریم با این مباحث آشنا باشید) کاربرد دارد، اندیکاتور ایچیموکو است. به زبان خیلی ساده، این اندیکاتور مومنتوم و تمایل حرکت بازار را به شما نشان می‌دهد. مومنتوم یعنی بازار در چه سمتی در حال حرکت است و برای این حرکت تا چه اندازه قدرت دارد. پس کاربرد اصلی این اندیکاتور، نشان دادن سمت صحیح معاملات است.

مارجین چیست

وقتی در سمت صحیح بازار (مثلا سمت صعودی قیمت) وارد معامله شوید، حداقل خیالتان راحت است که حتی اگر قیمت اصلاح شود، باز هم روند اصلی بازار در سمتی است که معاملات شما وارد ضررهای بالا نخواهد شد. بنابراین، اگر به لوریج علاقه دارید، حتما باید این اندیکاتور را در جلو چشمانتان باز نگهدارید تا در سمت اشتباه بازار معامله نکنید و فاصله‌ی خود را از مارجین حساب حفظ کنید. جالب است بدانید که این اندیکاتور تقریبا 60 سال پیش ابداع شده است. در بورس ژاپن، خبرنگاری کار می‌کرد که علاقه‌ی زیادی به سرمایه گذاری داشت. روزها مشغول تهیه‌ی گزارشات از اتفاقات خبری بود و شب‌ها وقت خود را به تجزیه و تحلیل اخبار و اثر آن بر قیمت‌ها اختصاص داده بود. این پژوهشگر و خبرنگار ژاپنی، اندیکاتوری را معرفی کرد که می‌توانست اطلاعات بسیار زیادی را از دل نمودارهای شمعی ژاپنی بیرون بکشد.

بحث مربوط به این اندیکاتور نسبتا طولانی بوده و جا دارد که یک مقاله‌ی دیگر به آن اختصاص داده شود. اگر قصد دارید در خصوص این ابزار طلایی بیشتر بدانید، مقاله اندیکاتور ایچیموکو را مطالعه کنید. توصیه می‌کنیم که حتما با این ابزار آشنا شده و آن را به تعویق نیندازید. نکته‌ی مهم این اندیکاتور اینجاست که دقت عمل آن در معاملات طولانی مدت (مثلا معاملات هفتگی یا ماهانه)، بسیار بالاتر از معاملاتی با تایم فریم‌های کم (مثلا 8 ساعته یا روزانه ) است. تمامی این نکات در همین مقاله که لینک آن گذاشته شد، ارائه شده است. حال نوبت به بررسی یک بروکر با سابقه‌ی درخشان رسیده تا از دانش خود برای کسب درآمد استفاده کنیم.

بروکر فیبو گروپ

در سال 1998 میلادی یعنی 23 سال قبل هلدینگ بین المللی فیبوگروپ تاسیس شد (جالب است بدانید که فرابورس ایران در سال 1387 یعنی 13 سال قبل شروع به کار کرده است). یک دهه قبل، بیش از 80 درصد کسانیکه قصد ورود به بازارهای جهانی را داشتند، از طریق همین کارگزاری کارشان را شروع کرده بودند، اما با گذر زمان و افزایش چشمگیر بروکرهای فعال در بازار، مشتریان رفته رفته بین بروکرهای مختلف تقسیم شدند. اما فیبو گروپ هنوز هم جزو بهترین بروکرهایی است که در بازار ایران فعالیت و خدمترسانی می‌کند. اما چه چیزهایی توسط این کارگزاری برای معامله در اختیار شما قرار گرفته است؟

دارایی های قابل معامله در فیبو گروپ

تقریبا یکی از بزرگترین سبد معاملاتی جفت ارزها در اختیار فیبو گروپ قرار گرفته است. 60 جفت ارز ماژو و مینور در این سبد معاملات وجود داشته و علاوه بر آن، هشت کالا (یا همان کامودیتی)، 8 شاخص سهام بزرگو 9 رمزارز برای معامله ارائه شده است. تنوع جفت ارز و رمزارز در این کارگزاری، بسیار بیشتر از سایر بروکرهاست و کار را برای تریدرهای حرفه‌ای ارزو رمزارز، آسان کرده است.

فییبو گروپ

چرا فیبو گروپ؟

اولین نکته‌ای که در خصوص بروکرها گفتیم این بود که آن‌ها باید سرمایه‌ی شما را امن نگهدارند. فیبو گروپ توسط نهادهای نظارتی بین المللی (یا همان رگولاتوری) تحت نظارت است. اکثر بروکرها فقط رگولاتوری آفشور دارند، اما این کارگزاری تحت نظارت CySec و FSA نیز قرار گرفته است و از هر جهت، اعتماد تریدرها را جلب کرده است.

علاوه بر این امنیت، این بروکر، تقریبا جزو قدیمیترین بروکرهای بازار بوده و همین امر نیز خود باعث اعتبار بیشتر آن است. در کنار این دو نکته، کم بودن اسپردها، گارانتی استاپ لاس (بسیار مهم!)، لوریج تا سقف 1،000 برابر و مهمتر از همه، پشتیبانی فارسی زبان داشته و پلتفرم‌های معاملاتی متعددی را برای کاربران فراهم کرده است.

برای اینکه در خصوص فیبو گروپ بیشتر بدانید، بهتر است این مقاله را بخوانید تا بفهمید چه چیزی باعث میشود که تریدرها، این کارگزاری را برای معامله در بازار فارک انتخاب کنند.