تبلیغات آنلاین مهم‌ترین و باارزش‌ترین تاکتیک بازاریابی در قرن جدید است. از‌آنجایی‌که به کارگیری تبلیغات آنلاین، مقرون‌به‌صرفه بوده و مدیریت آن ساده است، بسیاری از کسب‌وکارها می‌توانند آن را در حوزۀ خود اعمال کنند و به مخاطبان جهانی دست یابند.

تبلیغات آنلاین می‌تواند به شما در گسترش پایگاه مشتریان شرکت، افزایش تعامل و کسب اطلاعات بیشتر درمورد ترجیحات خاص یک مخاطب هدف کمک کند. در این مقاله به پرسش «تبلیغات آنلاین چیست؟» پاسخ داده، انواع مختلف آن را مورد بحث قرار می‌دهیم و تأثیرگذارترین نوع تبلیغات آنلاین را معرفی می‌کنیم.

تبلیغات آنلاین چیست؟

در ساده‌ترین تعریف، تبلیغات آنلاین به تبلیغاتی اطلاق می‌گردد که در ایمیل‌ها یا سایت‌ها ظاهر می‌شوند. این یک تاکتیک بازاریابی است که از اینترنت برای ایجاد ترافیک سایت و ارائۀ پیام‌های بازاریابی خاص به مشتریان مناسب و درنهایت افزایش فروش، استفاده می‌کند.

برخلاف استراتژی‌های تبلیغات سنتی، تبلیغات آنلاین شما را قادر می‌سازد تا یک جمعیت خاص را براساس جنسیت، نسل یا منطقۀ جغرافیایی‌اش هدف قرار دهید. از طرفی، تبلیغات آنلاین تعاملی هستند؛ به این معنا که کاربران می‌توانند از طریق اقداماتی مانند کلیک‌کردن و بازدید از سایت شما، به آن آگهی پاسخ دهند.

 

انواع تبلیغات آنلاین

در ادامه به رایج‌ترین انواع تبلیغات آنلاین اشاره کرده‌ایم:

۱) بازاریابی ایمیلی (Email Ads)

بازاریابی ایمیلی شکل سنتی‌تر بازاریابی دیجیتال بوده، اما همچنان یکی از موثرترین استراتژی‌های تبلیغاتی است. ایمیل‌ها می‌توانند به یک کسب‌وکار اجازه دهند تا خبرنامه‌ها، اطلاعات مربوط به محصولات یا خدمات جدید، نظرسنجی، پیشنهادات یا تبلیغات ویژه را برای مشتریان فعلی و بالقوه ارسال کنند.

 

۲) تبلیغات نمایشی (Display Ads)

تبلیغات نمایشی انواع تبلیغاتی هستند که در ‌سایت‌ها، برنامه‌ها و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی به‌عنوان بنر، تصویر یا ویدئو نمایش داده می‌شوند و می‌توانند ثابت یا متحرک باشند. این تبلیغات برای جلب توجه کاربران در هنگام جست‌وجوی آنلاین طراحی شده‌اند و می‌توانند اهداف مختلفی مانند آگاهی از برند، تولید سرنخ یا افزایش ترافیک سایت را برآورده کنند.

تبلیغات نمایشی توانایی هدف‌گیری گسترده‌ای دارند، پس می‌توان آن‌ها را براساس جمعیت‌شناسی، علایق و رفتار کاربر تنظیم کرد. این نوع تبلیغات معمولاً براساس هزینه به ازای هر هزار نمایش (CPM) شارژ می‌شوند و هزینه، بسته به پلت‍فرم تبلیغات و هدف کسب‌وکار، متفاوت خواهد بود.

 

۳) تبلیغات کلیکی (Cost Per Click)

تبلیغات کلیکی (CPC) که با عنوان تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) نیز شناخته می‌شود، نوعی از تبلیغات آنلاین است که در آن تبلیغ‌کننده به ازای هر کلیک روی تبلیغ، هزینه پرداخت می‌کند. هر زمان که کاربر روی یک تبلیغ کلیک می‌کند، به صفحۀ فرود تبلیغ‌کننده هدایت می‌شود و تبلیغ‌کننده هزینه‌ای را به ناشر یا شبکۀ تبلیغاتی‌ای که مسئول نمایش آگهی است، می‌پردازد.

تبلیغات CPC به این دلیل محبوب هستند که تبلیغ‌کنندگان را قادر می‌سازند تا عملکرد تبلیغات خود را ردیابی کرده و هزینه‌های خود را کنترل کنند. این نوع تبلیغات معمولاً برای تبلیغات موتورهای جست‌وجو مانند Google Ads استفاده می‌شود؛ جایی که تبلیغ‌کنندگان می‌توانند کلمات کلیدی خاصی پیشنهاد دهند تا تبلیغات خود را در صفحات نتایج جست‌وجو یا سایر وب‌سایت‌ها یا برنامه‌ها نمایش دهند. خدمات  CPC همچنین می‌تواند در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر و لینکدین ارائه شود، جایی که سیستم تبلیغاتی، تبلیغات را براساس آن به کاربران نمایش می‌دهد.

 

۴) تبلیغات همسان (Native Ads)

تبلیغات همسان، تبلیغات پولی هستند که به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که با طراحی بصری پلتفرم و محتوای سایت مطابقت داشته باشند؛ بنابراین در کاربر احساس مزاحمت ایجاد نمی‌کنند.

تبلیغات همسان می‌توانند در قالب‌های مختلفی مانند مقاله، ویدئو، فید رسانه‌های اجتماعی یا برنامه‌های تلفن همراه ظاهر شوند. آن‌ها اغلب برای ایجاد آگاهی از برند، تبلیغ یک محصول یا خدمت یا هدایت افراد به یک سایت استفاده می‌شوند. هزینۀ تبلیغات همسان معمولاً براساس هزینۀ هر کلیک یا هزینه به ازای هر نمایش، بسته به پلتفرم تبلیغات و اهداف تبلیغ‌کننده، محاسبه می‌شود.

تبلیغات همسان بیش از هر زمان دیگری رایج است و تقاضا از سوی تبلیغ‌کنندگان سال به سال افزایش می‌یابد. این نوع تبلیغات می‌تواند به برندها کمک کند تا به مخاطبان هدفمندتر و بیشتری دست یابند و نرخ تعامل و بازگشت سرمایه بهتری را ایجاد کنند.

 

۵) بازاریابی محتوایی

یکی دیگر از استراتژی های مؤثر برای شناساندن برند به مخاطب و رساندن پیام به او، بازاریابی محتوایی است. بازاریابی محتوایی راهی محبوب برای شروع تبلیغات آنلاین بوده که شامل ایجاد محتوای مرتبط برای مخاطبان، به‌گونه‌ای است که به سؤالات خاص آن‌ها پاسخ داده شود.

هدف اصلی آن افزایش ترافیک ارگانیک و بدون هزینه، از طریق بهبود بهینه‌سازی موتور جست‌وجو (SEO) سایت است، اما هنگامی که استراتژی و محتوا درج شد، می‌توانید با پرداخت هزینه برای نمایش محتوا در سایت‌های مرتبط، دسترسی و تعامل را افزایش دهید.

 

۶) تبلیغات ویدیویی

تبلیغات ویدئویی یکی از بهترین انواع تبلیغات برای تبلیغ کسب‌وکار شماست. مردم تماشای ویدئوها را دوست دارند، بنابراین این تبلیغات نسبت به تبلیغات بنری سنتی جذابیت بیشتری دارند.

تبلیغات ویدئویی به شما این امکان را می‌دهد که داستان‌هایی درمورد محصول خود بگویید، مزایای آن را برجسته کنید و شخصیت برند خود را به نمایش بگذارید. حتی می‌توانید از ویدئوها برای نشان‌دادن محصولات خود به‌صورت منحصربه‌فرد و ایجاد ارتباط احساسی با مخاطبانتان استفاده کنید.

 

مؤثرترین روش تبلیغات آنلاین در سال 1402

با توجه به گزارش Native Advertising Institute، پیش‌بینی می‌شود که تبلیغات همسان تا انتهای سال 2023 بیش از 70٪ از هزینه‌های تبلیغات دیجیتال را به خود اختصاص دهد. اثربخشی این نوع تبلیغات از توانایی آن در ترکیب یکپارچه با محتوای اطراف آن ناشی می‌شود که به افزایش نرخ‌ تعامل منجر می‌شود.

Sharethrough و IPG Media Lab مطالعه‌ای انجام داده‌اند که نشان می‌دهد تبلیغات همسان 53٪ بیشتر از تبلیغات نمایشی مشاهده می‌شوند و تبلیغات همسان در مقایسه با تبلیغات بنری، قصد خرید را 18٪ افزایش می‌دهند.

گزارش دیگری از ادارۀ تبلیغات تعاملی (IAB) و Edelman Berland نیز نشان داد که مصرف‌کنندگان با تبلیغات همسان 20 تا 60 درصد بیشتر از تبلیغات بنری تعامل دارند. علاوه‌بر‌این، آن‌ها دریافتند که این نوع تبلیغات همسان به درک مثبت از برند و افزایش قصد خرید برای محصولات یا خدمات تبلیغ منجر می‌شود.

در انتها، آمارهای ذکرشده در بالا ثابت می‌کند که تبلیغات همسان شکل مؤثری از تبلیغات است و انتظار می‌رود در سال‌های آینده همچنان محبوبیت خود را افزایش دهد.

 

برچسب ها : تبلیغات آنلاین,بازاریابی آنلاین,تبلیغات,بازاریابی,تبلیغات کلیکی