یکی از زیباترین و شاید مرموزترین شهرهای ایران، تکاب است که بسیاری از مردم آن را به‌خاطر قلعه تخت ‌سلیمان می‌شناسند. علاوه‌بر تخت سلیمان، قلعه دیگری هم در این شهرستان وجود دارد که به ساری قورخان مشهور است. در این مطلب، آدرس دقیق قلعه ساری قورخان و ویژگی‌های شگفت‌انگیز آن را بیان کرده‌ایم. همچنین اگر قصد دارید از مشهد به شهر زیبا و دل‌انگیز ساری در مازندران بروید، خرید بلیط قطار مشهد ساری، نه‌تنها با هزینه کم شما را به مقصد می‌رساند، بلکه سفری مهیج و آرامش‌بخش را برایتان رقم خواهد زد. به‌طورمعمول، در زمان پیش فروش بلیط قطار، می‌توانید بلیط‌ های مورد‌نیازتان را آسان و با قیمت مناسب خریداری کنید.

درباره قلعه ساری قورخان تکاب

قلعه ساری قورخان در تکاب، یکی از شهرستان‌های آذربایجان غربی، واقع شده است. این قلعه روی کوه بلندی به ارتفاع 600 متر و در نزدیکی روستای ساری قورخان قرار دارد. قدمت قلعه ساری قورخان را به هزاره‌های دوم و سوم پیش از میلاد نسبت می‌دهند و بر‌این‌اساس، می‌توان آن را یکی از قلعه‌های باستانی ایران به‌شمار آورد. به باور برخی از محققان و باستان‌شناسان، این قلعه با اهداف نظامی ساخته شده است.

قلعه ساری قورخان تکاب بنا به ماهیت قلعه‌ها و دژها، برای محافظت از ساکنان منطقه ساخته شده بود. البته قلعه با دژ تفاوت دارد؛ درحالی‌که، هر دو سازه‌ای مستحکم در منطقه‌ای بلند بودند و برای دیده‌بانی و دفاع از شهر ساخته می‌شدند؛ اما برخلاف دژها، قلعه محل زندگی افراد و گاهی پادشاهان بود. گفتنی است که قلعه با کاخ هم متفاوت است و کاخ‌ها استحکام قلعه‌ها را ندارند. قلعه‌ها، به دستور اشراف، سلطنت و یا اهداف نظامی و بر روی بلندی ساخته می‌شدند؛ به‌این‌ترتیب، دسترسی به آن‌ها آسان نبود و این موضوع، امنیت ساکنان را تضمین می‌کرد.

ویژگی‌های قلعه ساری قورخان

قلعه ساری قورخان تکاب، مرکز تمدن‌های هزاره اول بوده است و گمان می‌رود، این محل در دوران غارنشینی نیز مورد استفاده انسان‌ها بوده و در طول سال‌ها، همچنان کاربری خود را حفظ کرده است. بررسی‌های دقیق‌تر نشان می‌دهند که از عصر مادها تا دوره ساسانی، اقوام مختلفی در این قلعه ساکن بوده‌اند.

ساری قورخان به‌صورت پشته عظیم سنگی و در ارتفاع 600متری در حاشیه شرقی رودخانه ساروق قرار دارد. اطراف آن از هر طرف مجزا و محفوظ است و این یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر قلعه‌ای محسوب می‌شود. این قلعه به‌صورت دستکند و در صخره‌های کوه ایجاد شده است. هم‌اکنون بخش‌هایی از آن شامل حیاط، پلکان‌ها، راهروهای استوانه‌ای ارتباطی و آب‌انبارها، قابل مشاهده هستند. این بخش‌های مختلف به‌صورت دخمه‌هایی در داخل صخره‌ها و به اشکال مدور، چهارگوش منظم و نامنظم ساخته شده‌اند.

مخزن بین‌راهی

بررسی‌های بیشتری در یکی از بخش‌های قلعه ساری قورخان به نام «سنگر» انجام گرفته است که ابعادی برابر با یک زمین فوتبال دارد. سنگر یک مخزن بین‌راهی است که با هدف ایجاد آب قلعه و همچنین تأمین آب ساکنان روستای نخود‌ دره ساخته شده است. این سازه و تأسیسات آن، معماری شگفت‌انگیزی دارد. بخش‌هایی از دیواره‌های این سازه که احتمال لغزش و ریزش داشته، با استفاده از قطعات سنگ آهک و به‌صورت دیوار حائل محافظت می‌شده است. با‌توجه‌به قدمت قلعه ساری قورخان تکاب، احداث چنین تأسیساتی، نشان از خرد مهندسی و نبوغ سازندگان آن در شناخت قوانین طبیعت دارد که درخور ستایش است.

مخزن بین‌راهی سنگر در 25کیلومتری غرب شهر تکاب، یک‌کیلومتری شمال روستای نخود‌ دره و 8کیلومتری روستای قولدره واقع شده است.

جاذبه‌های قلعه ساری قورخان تکاب

اولین و مهم‌ترین جاذبه قلعه ساری قورخان تکاب، تماشای نبوغ معماران این سازه است؛ علاوه‌بر‌آن، دیدن بناهای تاریخی و باستانی، به‌نوعی انسان را به تفکر وامی‌دارد و می‌تواند تأثیر زیادی در تزکیه نفس و عدم تعلق‌خاطر به تملکات دنیوی باشد. این قلعه و تأسیسات آن، منسوب به دوره ماناها است که قطعا برای علاقه‌مندان به تاریخ جذاب خواهد بود.

جاذبه دیگر بازدید از قلعه ساری قورخان، مناظر اطراف است که از داخل قلعه بسیار دیدنی و شگفت‌انگیز هستند. در کنار این قلعه، روستای ساری قورخان به‌ویژه در فصل بهار مناظری حیرت‌انگیز ایجاد می‌کند. همچنین رودخانه ساری قورخان در دره‌ای بین دو کوه و در نزدیکی این سازه باستانی جریان دارد و زیبایی‌های آن هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

چطور به قلعه ساری قورخان تکاب برویم؟

برای رفتن به قلعه ساری قورخان، باید ابتدا خودتان را به روستای ساری قورخان در نزدیکی این قلعه برسانید. فاصله روستای ساری قورخان تا تکاب 46 کیلومتر است که البته مسیر روستا تا قلعه را باید پیاده‌روی کنید. جهت رفتن به تکاب نیز می‌توانید با اتوبوس یا ماشین شخصی به این شهر بروید. البته یک راه دیگر هم، استفاده از هواپیما یا قطار ارومیه است.

این روزها، سفرهای ریلی به‌دلیل راحتی، امنیت و امکانات قطارها، طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند. به‌طورمعمول، مجهزترین و بهترین قطارهای ایران در مسیرهای پرترددی همچون مشهد، تهران و شهرهای شمالی فعال هستند. برای مثال، بلیط قطار مشهد ساری یکی از پرتقاضاترین بلیط ‌های قطار در سراسر کشور است. در ایام پیک سفر، برای مواجه‌نشدن با تکمیل ظرفیت، حتما در زمان پیش فروش قطار برای خرید بلیط اقدام کنید.

بازدید از قلعه ساری قورخان

بازدید از قلعه ساری قورخان تکاب برای عموم آزاد است و همچنین به پرداخت هزینه نیازی ندارد. البته با‌توجه‌به پیاده‌روی و کوهنوردی مسیر، حتما باید وسایل موردنیاز ازجمله کفش مناسب، عینک و کلاه را به‌همراه داشته باشید.

فلای تودی؛ در دسترس‌ترین سایت فروش و پیش فروش بلیط قطار

شما می‌توانید در هر زمان و هر مکان، فقط با استفاده از اینترنت و موبایل یا لپ‌تاپ، از‌طریق سایت فلای تودی، بلیط، هتل یا اقامتگاه رزرو کنید. فلای تودی، معتبرین و به‌روزترین سایت فروش و پیش فروش قطار است و دسترسی به تمامی قطارهای موجود در مسیرهای ریلی کشور را فراهم می‌کنند. برای رزرو بلیط در این سایت فقط چند کلیک ساده لازم است.

برای مثال، جهت رزرو بلیط قطار مشهد ساری فقط کافی است وارد صفحه رزرو بلیط قطار شوید و فیلدهای موردنیاز را تکمیل کنید؛ سپس تمامی قطارهای موجود در این مسیر در تاریخ انتخابی شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید با بررسی و مقایسه دقیق اطلاعات قطارها، بهترین و ایده‌آل‌ترین بلیط را خریداری کنید.