تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک یک ابزار بازاریابی بسیار هدفمند و موثر است، اما برای درک اینکه چگونه می تواند برای شما کار کند، معیارهای خاصی وجود دارد که باید آن ها را ردیابی کنید و فرمول هایی که برای محاسبه ارزش واقعی تلاش های بازاریابی PPC خود باید بدانید.
دو مورد از مرتبط ترین فرمول هایی که به آن ها نیاز دارید، هزینه کلیک (CPC)و بازگشت سرمایه (ROI)هستند، اما در این دسته بندی ها، چندین فرمول مرتبط وجود دارد که به شما درک بهتری از عملکرد PPC شما می دهد.
وقتی عمیق تر به معیارهایی که برای داده های PPC اهمیت دارند می پردازید، فرمول هایی برای مواردی مانند هزینه به ازای هر هزار برداشت، نرخ کلیک، هزینه به ازای هر اکتساب و نرخ تبدیل پیدا می کنید که همه آن ها اطلاعات لازم برای توسعه و پیاده سازی یک کمپین موفق PPC را در اختیار شما قرار می دهند. بیا برویم تو!

۱. هزینه کلیک

یکی از مهم ترین محاسباتی که در مورد کمپین پرداخت به ازای هر کلیک به آن نیاز دارید، هزینه هر کلیک است؛ زیرا این کار هزینه دقیق هر کلیک را به شما خواهد گفت. این فرمول ساده برای تعیین هزینه به ازای هر کلیک است:

مجموع هزینه / تعداد کلیک ها

به عنوان مثال، اگر ۲۵۰ دلار برای کل کمپین هزینه کنید و ۲۰۰ کلیک تولید کنید، هزینه هر کلیک شما ۱.۲۵ دلار خواهد بود (که در مقایسه با میانگین CPC ۲.۱۴ دلاری بسیار پایین است). این یعنی هر یک از این ۲۰۰ لید جدید (ممکن)تنها ۱.۲۵ دلار برای شما هزینه دارد.

فرمول مرتبط: هزینه هر هزار تومان

هزینه به ازای هر هزار تومان (CPM یا هزینه به ازای هر هزار تومان)مشابه CPC است، با این تفاوت که با هزاران کلیک معامله می شود. همچنین به تعداد افرادی که تبلیغ شما را می بینند در مقابل تعداد افرادی که روی آن کلیک می کنند، مربوط می شود. هدف از این محاسبه این است که مشخص کنید چه تعداد از مردم تبلیغ شما را می بینند (هر دیدگاه یک برداشت است)و چقدر هزینه دارد تا دید شما را افزایش دهد. برای تعیین CPM فرمول به صورت زیر است:
(مجموع هزینه / تعداد کلیک ها)x ۱۰۰۰
در مثالی که ۲۵۰ دلار برای کل کمپین هزینه کردید، باید بگوییم که این تبلیغ توسط ۹۰۰۰ نفر دیده شد. در این صورت، CPM شما ۲۷.۷۷ دلار خواهد بود (که کمی بیشتر از میانگین ۲۴.۷۴ دلار است).

فرمول مرتبط: نرخ کلیک از طریق کلیک

نرخ کلیک مهم است زیرا به عنوان پلی بین CPC و CPM شما عمل می کند. CTR به شما می گوید که چند نفر تبلیغ را در مقابل چند کلیک واقعی می بینند، و شما می توانید آن را با این فرمول محاسبه کنید:
(تعداد کلیک ها / تعداد افکت ها)x ۱۰۰
بنابراین اگر کمپین ۲۵۰ دلاری شما ۹۰۰۰ برداشت و ۲۰۰ کلیک ایجاد کند، نرخ کلیک شما ۲.۲ درصد خواهد بود. CTR یک معیار مهم است زیرا به شما می گوید که تبلیغ شما چقدر موثر است.
به عنوان مثال اگر نرخ کلیک شما کم تر از میانگین ۱.۱۶ درصد است، شاید بهتر باشد آلمان های مختلف را تست کنید تا ببینید تبلیغ در کجا و چگونه می تواند بهبود یابد تا عملکرد افزایش یابد.
برای کمک عملی در این زمینه جعبه ابزار تست A / B ما را دانلود کنید.

۲. بازگشت سرمایه

اگرچه CPC و CPM اعداد قابل توجهی هستند که باید بدانید چه زمانی باید هزینه لیدهای خود را مشخص کنید، بازگشت سرمایه مسلما مهم تر است. ROI به این دلیل ضروری است که فقط به هزینه ها نگاه نمی کند، بلکه به آنچه از کمپین خارج می شوید نیز توجه می کند.
این برنامه به شما اطلاعات ملموسی در مورد مزایای تلاش های PPC شما می دهد و به شما می گوید که چه تعداد فروش از کمپین به دست می آید. به همان اندازه که مهم است، مقایسه ROI تلاش های مختلف به شما بینش ارزشمندی می دهد که کمپین ها با آوردن لیدها، هدایت تبدیل ها، و افزایش فروش در حال انجام آن هستند. فرمول محاسبه ROI به این صورت است:
(درآمد تولید شده – هزینه کمپین)/ هزینه کمپین)x ۱۰۰
بنابراین، اگر کمپین ۲۵۰ دلاری شما ۲۰۰ کلیک تولید کند که منجر به فروش ۲۷۵ دلاری شود، ROI شما ۱۰ درصد خواهد بود.
تنها مشکلی که هنگام محاسبه ROI در یک کمپین PPC با آن مواجه خواهید شد این است که نمی توانید به راحتی هر فروش را در هر مورد به کمپین برگردانید. به عنوان مثال فرض کنید مشتری تبلیغ PPC شما را دیده، روی آن کلیک کرده، در سایت شما گشت و گذار کرده، اما بعد به جای خرید آنلاین، درخواست سفارش داده است.
وقتی به تحلیل های آنلاین خود برای گزارش PPC نگاه می کنید، متوجه نمی شوید که فروش مربوط به کمپین PPC است، در حالی که در واقع این گونه بود، و این محاسبات ROI شما را منحرف می کرد. به منظور محاسبه صحیح ROI برای PPC، مراحل دیگری نیز وجود دارد که باید انجام دهید. یکی از راه های مشاهده تصویر بزرگ تر، ردیابی تماس است که براساس کلمه کلیدی، شماره تلفن های مختلف را در اختیار شما قرار می دهد تا از آن ها در صفحات فرود مختلف استفاده کنید.

فرمول مرتبط: نرخ تبدیل

فرمول دیگری که باید بدانید مربوط به ROI است، نرخ تبدیل است که نرخ لیدهایی است که پس از کلیک کردن تبدیل می شوند. مهم است به یاد داشته باشید که در حالی که تبدیل ها اغلب به فروش اشاره می کنند، این کلمه می تواند در واقع برای هر عملی که می خواهید به آن دست پیدا کنید، به کار رود.

به عنوان مثال، یک تبدیل می تواند ثبت نام برای خبرنامه، دانلود یک کتاب الکترونیکی یا پر کردن یک فرم تماس باشد. با این حال در هر یک از این موارد فرمول محاسبه تبدیل ها یک سان است:

(تعداد تبدیل ها / تعداد کلیک ها)x ۱۰۰
باتوجه به مثال های قبلی، می دانید که کمپین شما ۲۰۰ کلیک و ۸ تبدیل ایجاد کرده و نرخ تبدیل ۴ درصد را به شما می دهد که در واقع بالا خواهد بود؛ زیرا میانگین نرخ تبدیل در میان بازاریابانی که از ادوردز استفاده می کنند، ۲.۷ درصد است.
از آنجا که نرخ تبدیل معیار مهمی در گزارش PPC شما است، توصیه می شود با هر کمپینی که اجرا می کنید، ردیابی تبدیل را تنظیم کنید. با این حال، باز هم مهم است که همه تبدیل ها را ردیابی کنید، از جمله تبدیل هایی که اگر دقیق ترین جزئیات را در مورد تلاش های PPC خود بخواهید، به صورت آنلاین وارد نمی شوند.

چرا ردیابی تبدیل تا این حد مهم است؟

ردیابی معکوس ضروری است زیرا به شما ایده ای واقعی از میزان اثربخشی کمپین های شما می دهد. در نهایت، هدف PPC تنها ترغیب مردم به کلیک کردن نیست، بلکه خرید کردن است.
بنابراین، اگر کمپینی کلیک تولید می کند اما هیچ تبدیلی انجام نمی دهد، یا مشکلی در صفحه فرود یا قیف فروش شما وجود دارد. استفاده از ردیاب تجارت الکترونیک PPC می تواند به شما در ردیابی بودجه ها، اهداف درآمدی و اهداف تبدیل کمک کند.
اگر متوجه شدید که مشکلی در نرخ تبدیل شما وجود دارد، به تجزیه وتحلیل وب سایت خود بازگردید تا ببینید بازدیدکنندگان برای شناسایی مشکل، کجا را رها می کنند. همچنین می توانید با ایمیل های نظرسنجی برای درخواست اطلاعات بیشتر در مورد چرایی عدم تبدیل آن ها، نرخ ترک کارت خرید خود را کاهش دهید.
اگر دوست دارید متخصص PPC شوید یا ببینید متخصص PPC چه کاری انجام می دهد، وبلاگ های ما را بررسی کنید!

فرمول مرتبط: برآورد هزینه

هزینه به ازای هر اکتساب (که به آن هزینه به ازای هر تبدیل نیز گفته می شود)یک نسخه عمیق تر از محاسبه هزینه به ازای هر کلیک است زیرا برای فهمیدن هزینه هر تبدیلی که به دست آورده اید، فراتر از کلیک های پایه است.
این موضوع بسیار مهم است؛ زیرا در حالی که کمپین شما ممکن است ۲۰۰ کلیک ایجاد کرده باشد، این امکان وجود دارد که تنها هشت مورد از آن ها واقعا تبدیل شوند و شما باید هر دو معیار را در نظر بگیرید. در اینجا نحوه محاسبه CPA را توضیح می دهیم:
هزینه کمپین PPC / تعداد دانلودها
فرض کنید کمپین ۲۵۰ دلاری شما هشت تبدیل ایجاد کرد، سپس هر اکتساب ۳۱.۲۵ دلار هزینه داشت که نزدیک به میانگین ۳۳ دلاری است. CPA شما یک معیار مهم در تعیین موفقیت استراتژی پیشنهادی شما است و به شما می گوید که دقیقا چقدر برای به دست آوردن یک مشتری جدید هزینه دارد.

درک داده های PPC: نتیجه گیری

دو مورد از مهم ترین معیارهایی که هنگام تحلیل داده های PPC باید روی آن ها تمرکز کنید، هزینه به ازای هر کلیک و بازگشت سرمایه است؛ اما در این دسته بندی ها، فرمول های دیگری نیز وجود دارند که می توانید از آن ها برای ایجاد محاسبات حیاتی درباره تلاش های خود استفاده کنید.
اجماع کلی این است که مواردی مانند ROI و نرخ تبدیل از مهم ترین معیارهایی هستند که باید در گزارش PPC به آن ها توجه کنید، اما اگر می خواهید کل تصویر را ببینید، باید فاکتورهای مختلفی را نیز در نظر بگیرید.
نکته مهم دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که با داده های خود چه می کنید؛ زیرا اگر قصد اصلاح کمپین ها باهدف بهبود آن ها را نداشته باشید، در وهله اول نیازی به جمع آوری داده های PPC نیست. در عوض، بسیار مهم است که شما از این فرمول ها برای جمع آوری اطلاعات استفاده کنید و سپس تلاش های PPC خود را براساس آن تغییر دهید یا بهبود دهید تا به نوع عملکرد، تبدیل ها، و ROI که به دنبال آن هستید، دست یابید.